Zaloguj się do konta

Zestaw z multikiem na suma

utworzono: 2013/12/03 15:20

Każdy łowca sumów wie ,że trzeba zachować kilka warunków.
Kij nie jest najważniejszy...nawet jak się złamie to ryba nie jest stracona.
Kołowrotek...jeśli nie dobry multiplikator to morski z przednim hamulcem i ani jednego elementu plastikowego,grafitowego czy węglowego.Tylko metal!
Krętliki łożyskowane,praktycznie na kilka zasiadek.TO WAŻNY ELEMENT.Trzeba wiedzieć,że łatwo rdzewieją,zamulają się i tracą swoją moc.
Przypon...najlepiej stalowy o długości minimum 1 metra.To ważne!
Sum przy nawrotach wali ogonem w linkę i jeśli przypon będzie krótszy to za którymś nawrotem urwie linkę ogonem.
Trzeba mieć szczęście,że zacięty sum idzie do brzegu lub w górę nurtu czyli do naszego stanowiska.Ale to przypadki bardzo rzadkie.
Ja używam haków 10/0 zakładając za grzbiet żywca 20-25 cm.Każde zacięcie jest 100%.
Nie ma znaczenia jakiego producenta jest sprzęt.Każdy jest dobry który spełnia przedstawione wyżej warunki.

Dodał swoje spostrzeżenia kol.Romuald - i w dodatku prawie słuszne !



[2013-12-20 21:24]

krzkwi5

Pisząc o tanim sprzecie  nie pochwalam tego tylko  jestem za doborem według naszych finansowych możliwosci chodzi mi oto że na forum jak ktos sie wychyli że kupił coś tańszego to zaraz  gówno , wszyscy zaczynają doradzac sprzęty 500 zeta i wyżej jężeli kogos stać ok ale przestanmy dogryzac a zacznijmy doradzać  sprawdzone sprzety  jest masę sprzetu  za rozsadne pieniadze [2013-12-20 21:26]

Wedkarstwomazowieckie

Mogę prosić kolegę @Wedkarstwomazowieckie o podanie przykładu?

Rodzaj sprzętu (cenę już znam) kiedy, gdzie i co łączyło w całość wędkę, kołowrotek przynętę.

Tutaj mam na myśli żyłkę (może też za 5 zł) haczyk itp.

Proszę o rzetelną informację bo "dlaczego mam przepłacać?" skoro są tańsze rozwiązania.





"Podbijam,to że coś kosztuję pare złoty a nie setki nie znaczy że nie wytrzyma ryby,bo hol takiego suma na takim sprzęcie będzie trwał 5h a na porządnym 10min.I tylko jest taka różnica,bo w dobrych rękach sprzęt z niskiej półki będzie dobrze wykorzystany,a sprzęt za kupe kasy w rękach amatora też za wiele  nie pomorze.Sprzęt nie łowi ryb tylko w nim pomaga.ps.co prawda to nie jest sprzęt na suma,ale widziałem jak ludzie łowili na rusie teleskopy i dawali rade...więc nie można przesądzać..."

Kolega dobrze napisał. [2013-12-21 08:39]

Wedkarstwomazowieckie

"Nawet na feedera za 60 zł i kołowrotek za 40 zł da się wyciągnąć suma 25 kg.Pamiętaj: Nie sprzęt a technika robi z wędkarza zawodnika "
A czemu nie odwrotnie i sum 26 kilo ?
Miałeś kiedyś takiego zbója na kiju? Nie sądzę . Pewnych rzeczy nie da się przeskoczyć ani zastąpić bylejakością.JK

Podbijam,to że coś kosztuję pare złoty a nie setki nie znaczy że nie wytrzyma ryby,bo hol takiego suma na takim sprzęcie będzie trwał 5h a na porządnym 10min.I tylko jest taka różnica,bo w dobrych rękach sprzęt z niskiej półki będzie dobrze wykorzystany,a sprzęt za kupe kasy w rękach amatora też za wiele  nie pomorze.Sprzęt nie łowi ryb tylko w nim pomaga.ps.co prawda to nie jest sprzęt na suma,ale widziałem jak ludzie łowili na rusie teleskopy i dawali rade...więc nie można przesądzać... [2013-12-21 08:39]

ryukon1975

"Nawet na feedera za 60 zł i kołowrotek za 40 zł da się wyciągnąć suma 25 kg.Pamiętaj: Nie sprzęt a technika robi z wędkarza zawodnika "
A czemu nie odwrotnie i sum 26 kilo ?
Miałeś kiedyś takiego zbója na kiju? Nie sądzę . Pewnych rzeczy nie da się przeskoczyć ani zastąpić bylejakością.JK

Podbijam,to że coś kosztuję pare złoty a nie setki nie znaczy że nie wytrzyma ryby,bo hol takiego suma na takim sprzęcie będzie trwał 5h a na porządnym 10min.I tylko jest taka różnica,bo w dobrych rękach sprzęt z niskiej półki będzie dobrze wykorzystany,a sprzęt za kupe kasy w rękach amatora też za wiele  nie pomorze.Sprzęt nie łowi ryb tylko w nim pomaga.ps.co prawda to nie jest sprzęt na suma,ale widziałem jak ludzie łowili na rusie teleskopy i dawali rade...więc nie można przesądzać...







Jeśli go złowisz w sadzawce o wielkości poniżej 1 ha. Na rzece czy dużym zbiorniku to w ciągu pięciu godzin odejdzie na 15 km i tyle go zobaczysz. Niektóre mniejsze rzeki gdzie sum jest nie pozwalają na to by odpłynął w zależności od miejscówki i kierunku w którym pójdzie na 30-200 m, Jak go nie zgasisz na tym dystansie to zostaną Ci po sumie tylko wspomnienia, negatywne wspomnienia o zerwanej lince lub złamanym wędzisku.

Nie pisz o rzeczach o których nie masz pojęcia.

[2013-12-21 08:55]

jendreczek

Moja wędka sumowo szczupakowa wraz z kołowrotkiem warta jest około 350 zł 120g wyrzutu.Mam wrażenie że niektórzy koledzy to ze sumami nie zchodzą poniżej 50kg i tylko takie im biorą.Po kiego ciula w ogóle wędka łańcuch traktor para koni i ciągnąć smoka. A najlepiej poczekać aż zażry się w bebechy i na łańcuch mięcho na brzeg.K....a gdzie emocje gdzie sport gdzie adrenalina za wszelką cenę wywlec kawał mięcha w jak najkrótszym czasie. W tym roku kupiłem sobie dwie karpiówki kongera po 90zł za sztukę i super ,karpiki po pare kilo bez problemu sumik 12kg na luziku. A tak z innej beczki koledzy próbowaliście na śledzika świeżego. Kurde na koniec sezonu kupiłem w biedronce takie dwa na tacce wyciołem z boków paski szerokości uklejki takiej 15 hak pojedynczy zestaw ze spławikiem podwodnym i zrywką co prawda suma nie było listopad ale kurde sandacze brały.WESOŁYCH ŚWIĄT :-> [2013-12-21 12:21]

Wedkarstwomazowieckie

"Nawet na feedera za 60 zł i kołowrotek za 40 zł da się wyciągnąć suma 25 kg.Pamiętaj: Nie sprzęt a technika robi z wędkarza zawodnika "
A czemu nie odwrotnie i sum 26 kilo ?
Miałeś kiedyś takiego zbója na kiju? Nie sądzę . Pewnych rzeczy nie da się przeskoczyć ani zastąpić bylejakością.JK

Podbijam,to że coś kosztuję pare złoty a nie setki nie znaczy że nie wytrzyma ryby,bo hol takiego suma na takim sprzęcie będzie trwał 5h a na porządnym 10min.I tylko jest taka różnica,bo w dobrych rękach sprzęt z niskiej półki będzie dobrze wykorzystany,a sprzęt za kupe kasy w rękach amatora też za wiele  nie pomorze.Sprzęt nie łowi ryb tylko w nim pomaga.ps.co prawda to nie jest sprzęt na suma,ale widziałem jak ludzie łowili na rusie teleskopy i dawali rade...więc nie można przesądzać...







Jeśli go złowisz w sadzawce o wielkości poniżej 1 ha. Na rzece czy dużym zbiorniku to w ciągu pięciu godzin odejdzie na 15 km i tyle go zobaczysz. Niektóre mniejsze rzeki gdzie sum jest nie pozwalają na to by odpłynął w zależności od miejscówki i kierunku w którym pójdzie na 30-200 m, Jak go nie zgasisz na tym dystansie to zostaną Ci po sumie tylko wspomnienia, negatywne wspomnienia o zerwanej lince lub złamanym wędzisku.

Nie pisz o rzeczach o których nie masz pojęcia.


Kolego ma na myśli jeziora i stawy a nie rzeki :)

[2013-12-21 12:43]

JKarp

"WĘDKA-http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=3699155694


MULTIPLIKATOR- http://allegro.pl/mikado-multiplikator-salt-water-alct-20-i3706816552.htmlLUB- http://allegro.pl/mikado-multiplikator-crayfish-gctal-20303-i3717591356.htmlALBO-http://allegro.pl/multiplikator-mistrall-lineaeffe-jd-trolling-500-i3719408604.html 
CZY WYTRZUMA SUMA 25 KG ?"
Kolega ma na myśli suma 25 kilo :-)

" Moja wędka sumowo szczupakowa wraz z kołowrotkiem warta jest około 350 zł 120g wyrzutu.Mam wrażenie że niektórzy koledzy to ze sumami nie zchodzą poniżej 50kg i tylko takie im biorą.Po kiego ciula w ogóle wędka łańcuch traktor para koni i ciągnąć smoka. A najlepiej poczekać aż zażry się w bebechy i na łańcuch mięcho na brzeg.K....a gdzie emocje gdzie sport gdzie adrenalina za wszelką cenę wywlec kawał mięcha w jak najkrótszym czasie. W tym roku kupiłem sobie dwie karpiówki kongera po 90zł za sztukę i super ,karpiki po pare kilo bez problemu sumik 12kg na luziku. A tak z innej beczki koledzy próbowaliście na śledzika świeżego. Kurde na koniec sezonu kupiłem w biedronce takie dwa na tacce wyciołem z boków paski szerokości uklejki takiej 15 hak pojedynczy zestaw ze spławikiem podwodnym i zrywką co prawda suma nie było listopad ale kurde sandacze brały.WESOŁYCH ŚWIĄT :->"
Dokładnie - może nie wywlec ale wyholować w jak najkrótszym czasie na sprzęcie dostosowanym mocą do łowionych ryb. Mówisz sumik 12 kilo na luziku - masz rację to sumik. A gdyby miał 22 kilo albo więcej ? Problemem jest to, że ktoś zakłada, że chce złowić suma do 15 kilo, karpia do 8 kilo itd - a co jak weźmie ryba dużo większa? Przecież jej nie zabronisz. Ja już przeżyłem coś takiego w swoim życiu - na dużej czystej wodzie bez zaczepów ( Zalew Zegrzyński ) sum zrobił co chciał. Żyłka dobrej klasy 0,35 mm i karpiówka 13/3,25 lbs okazała się za słaba do zatrzymania ryby.
JK


[2013-12-21 13:18]

kux

janusz, ale co chcesz....
taka ryba nie trafia sie na wędce każdemu i nie często...
to trzeba na ryby jeździć, a jeździć...
rozumiem ludzi, którzy nie chcą kupować drogie sprzętu bo być może po prostu zdają sobie sprawę, że nigdy im się nic dużego nie trafi.
i mają do tego prawo...
a jak im sum połamie teleskop z bazaru?
no cóż...:)
tez przygoda :)
i może pójdą wtedy w specjalizację, nastawiając się na konkretne ryby przy użyciu konkretnego sprzętu.
niech tam sobie każdy łowi jak chce...
racja jest jak dupa - każdy ma własną :)
[2013-12-21 14:01]

jendreczek

Masz racje każdy w wędkarstwie upatruje czegoś innego dla mnie to relaks i przygoda.Kocham adrenalinę w  stylu o,25 i rybka parę kilo. Nigdy nie czekam z zacięciem na tyle długo żeby ryba się zażarła nie ma walki nie ma zabawy pójdzie trudno.Zawsze najdłużej wspomina się te zerwane. Co do sprzętu to uwierz połowa tych drogich i tych tanich to to samo widziałem wędziska po kilka stów które trzaskały na rybkach po parę kilo i widziałem hol suma 35kg na starej germinie z NRD i stilonce z Gorzowa 0.30. Na szczęscie pamiętam jeszcze czasy kiedy hiciorem był kołowrotek z ZSRR marki delfin a ludziśka ciągali rybska że hej . A  dla dzisiejszego handlowca wędkarz to dojna krowa naciągana przy pomocy sponsorowanych artykułów. [2013-12-21 15:13]

krzkwi5

Na początek wystarczy sprzęt karpiowy 3.60m 120g  ja mam 3.90  120g  KONGER CARBOSPIRAL na wiśle jest ok , po sezonie   spostrzeżenia po   łowieniu nim na rzece jak wspmniałem  3.60 długośc była by lepsza jak dla wędka kosztowała ok 70  zł  parę ładnych brań było ,sam się przed sezonem chcę skusić na sprzęt ciut    mniejszy  3m i wyrzut 300/400g [2014-01-03 13:53]

krzkwi5

Na początek wystarczy sprzęt karpiowy 3.60m 120g  ja mam 3.90  120g  KONGER CARBOSPIRAL na wiśle jest ok , po sezonie   spostrzeżenia po   łowieniu nim na rzece jak wspmniałem  3.60 długośc była by lepsza ,wędka kosztowała ok 70  zł  parę ładnych brań było ,sam się przed sezonem chcę skusić na sprzęt ciut    mniejszy  3m i wyrzut 300/400g


[2014-01-03 13:56]