Zaloguj się do konta

Zestaw spławikowy a przepisy na łowisku

utworzono: 2014/02/10 16:44
jareczeqq

Witam,
Na łowisku na którym wędkuje można łowić tylko metodą spławikową.Zacząłem się zastanawiać nad spławikowym zestawem z włosem na kulkę proteinową.Wymyśliłem taki jak udało mi się artystycznie zilustrować na zdjęciu :)
Chodzi mi o to żeby moje łowisko było oddalone od brzegu i niedostępne dla innych łowiących na zwykły zestaw spławikowy. Wiadomo - nie po to chodzę codziennie nęcić żeby ktoś obławiał moją miejscówke :)
Nie ograniczam się tylko i wyłącznie do kulek ponieważ po łowieniu tam w poprzednim sezonie wyznaczyłem sobie kilka łowisk w których będzie nęcone różnymi sposobami.
Pytanie jest takie czy nad wodą PZW taki zestaw będzie "legalny" i nikt nie będzie chciał mi wpakować za to mandatu lub odebrać uprawnień .
A drugie pytanie to czy taki zestaw będzie miał szanse funkcjonować prawidłowo zgodnie z zamysłem :Brania sygnalizowane przez spławik, przypon 70cm, za krętlikiem kolejne 30 cm wolnej żyłki żeby karpik mógł swobodnie pobrać żyłkę + odkręcony kabłąk . Cały zestaw od spławika do Haczyka będzie miał ok 2,5m długości ( 1m do 2m głębokość łowiska )
Jeżeli to idiotyzm to proszę o wyrozumiałość :) wiadomo potrzeba matką wynalazku więc będę myślał dalej. Ewentualnie proszę bardziej doświadczonych kolegów wędkarzy o jakieś modyfikacje tego zestawu. [2014-02-10 16:44]

nata

Zestaw zapewne zadziała, bo to prawie przystawka.Co do legalności wobec przepisów danego łowiska to mam jednakspore wątpliwości, trudno to nazwać zestawem spławikowym, a bardziej gruntowym. [2014-02-10 17:34]

JKarp

1.Tak2.Tak
Jeszcze dodam link do zakarmiaczki przy łowieniu na spławik: http://sklep-wedkarski24.pl/Products/Show/215638/Funsation_Method_Feeder_PlywajacyTo coś stosujesz jako spławik i nie musisz wcale łowić z toni. Normalnie haczyk z włosem i kulką stawiasz na dnie
Ten zestaw o który pyta Jarek jest jak najbardziej spławikowy - chyba, że jest jakaś definicja mówiąca jak powinien wyglądać zestaw spławikowy no bo przecież jest spławik i jest haczyk a to są najważniejsze elementy zestawu spławikowego.
JK [2014-02-10 19:56]

jareczeqq

Dzięki za odpowiedzi . Myślę że o interpretacji przepisów dowiem dopiero nad woda:) ciekawy pomysł z tym feederem. Poczytam troszkę o tym i na pewno sprawdze na lowisku.Ewentualnie coś byście zmienili w tym schemacie? [2014-02-10 20:32]

daro22

Lowie podobnie od czasu do czasu z braku laku na pewnym lowisku  specjalnym PZW,tam tez tylko na spławik można lowic.Karpiki daleko od brzegu się splawiaja,wiec i ja postanowiłem w podobny sposób się do nich dobrac.Duzy spławik,olow nawet z 40gr.przypon z włosem i kuku gotowana na włosie.Gruntuje tak aby tylko antenka wystawala,rzuty dalekie bran wiele.O jednym trzeba tylko pamietac,zwolnic wolny bieg w kołowrotku bo odjazdy podobne do łowienia na grunt.Splawik jest,haczyk jest....a to ze rzucam tym zestawem prawie na drugi koniec bajora to już moja sprawa i nikt nigdy się o to do mnie nie przyczepil;-) [2014-02-10 20:42]

JKarp

Jarek a co Ty chcesz usłyszeć - spławik jest spławik i tyle.Jak jest skonstruowany zestaw to tylko Twoja inwencja twórcza byleby w zestawie był spławik.JK [2014-02-10 20:49]

daro22

Aha,nie stosuj w tym zestawie rurki,zastosuj zwykly olow przelotowy,polecam cos w rodzaju oliwki..Ten zestaw może być samozacinajacy lub pol przelotowy,zalezy w jakiej odleglosci od ołowiu zalozysz stoper dolny....pozdrawiam [2014-02-10 20:54]

jareczeqq

Dzięki za pomoc. Polamania kija  [2014-02-11 11:11]

multinova

Dzięki za pomoc. Polamania kija 


Koledzy, jeżeli zestaw spławikowy jest przeciążony, to taki zestaw jest już gruntowy. 

[2014-02-14 08:44]

osa12

Każdy zestaw spławikowy to zestaw gruntowy gdzie wskaźnikiem brań jest spławik.Metoda spławikowa to odmiana metody gruntowej. [2014-02-14 08:52]

JKarp

"Koledzy, jeżeli zestaw spławikowy jest przeciążony, to taki zestaw jest już gruntowy. "
Nie powiem - dość śmiała hipoteza.Co prawda ja kiedyś usłyszałem na zawodach gruntowych od panów z SSR, że to są zawody spławikowe tylko wszyscy założą zaraz spławiki ....do zestawów z koszyczkami.
A jak masa przynęty powoduje, że haczyk leży na dnie ( łowimy bez ołowiu ale ze spławikiem ) to czy zestaw jest też gruntowy?
JK


[2014-02-14 09:14]

osa12

Jeszcze raz:Metoda spławikowa jest metodą gruntową, gdzie sygnalizatorem brań jest spławik. [2014-02-14 11:03]

Romuald55

Czy Kolega zna powód dla którego na tym zbiorniku można łowić tylko na spławik?
Muszę przyznać,że dla mnie wydaje się to bardzo dziwne.
[2014-02-14 11:44]

osa12

Nazwa metody gruntowej nie pochodzi od faktu, iż przynęta leży na dnie.Znam sposoby, aby leżała ponad dnem, co nie zmienia iż to metoda gruntowa.Wszystkie książki wędkarskie (a mam ich mnóstwo) wymieniają metodę spławikową jako odmianę metody gruntowej.
Ale pewnie jest to mało ważne.
To chyba PZW wymyślił te odmiany wędkarstwa, nie bardzo pamiętam ale Ustawa o rybactwie śródlądowym nie zawiera tak szczegółowego podziału, w rozporządzeniu ministra dotyczącego amatorskiego połowu ryb też się chyba o tym nie wspomina.
Chyba nawet nieszczęsny RAPR wymienia tylko metody gruntowo-spławikowe, nie rozdzielając tych metod.
Chyba trafniejsze jest, iż metoda spławikowa to odmiana metody gruntowej gdzie wskaźnikiem jest spławik, niż że metoda gruntowa to odmiana metody spławikowej bez spławika.
A dlaczego Koło wprowadziło zasadę, iż można łowić tylko na spławik ?Bo głupota ludzi nie zna granic. (moje osobiste zdanie)
Ja czasem łowię ze spławikiem i bombką, mam dwa wskaźniki brań, jaką metodą łowię ?
A G... to kogo obchodzi ...Łowię zgodnie z prawem.
Sory, chyba mnie poniosło. [2014-02-14 12:47]

JKarp

Może i tak - jak zwał tak zwał :-)A jak przynęta jest 10 cm nad dnem i nic nie ma kontaktu z dnem - ani ciężarek, ani żyłka ?Jak to zawodnicy mówią, że łowią w " powietrzu " .
JK

[2014-02-14 13:19]

jareczeqq

Rozmawiałem juz z Multinovą przez telefon.
Wyjaśnił mi o co chodzi dokładnie + wytłumaczył jak moge to zrobić żeby nie było wątpliwości:)

Wydaje mi się że łowisko ma taki dobry Rybostan ponieważ są takie a nie inne przepisy.


[2014-02-14 13:58]

JKarp

Jakich wątpliwości?Sorki ale jak czytam o poczynaniach na jakiś łowiskach kilku zapaleńców co wiedzą wszystko lepiej to ogarnia mnie na zmianę pustych śmiech i złość.Skoro Pan strażnik tak tu dzielnie napisał o tym, że łowienie na spławik to łowienie metodą gruntową może będzie łaskaw przy okazji uzasadnić ten pomysł o zakazie łowienia z gruntu.A może sam nam powiesz co usłyszałeś ?W każdym razie rybostan wody nie jest zależny od sposobu łowienia a od mentalności wędkarzy a na pewno od regulaminu łowiska.
No to jeszcze napisz nam " Wyjaśnił mi o co chodzi dokładnie + wytłumaczył jak moge to zrobić żeby nie było wątpliwości:) " co masz zrobić żeby nie łamać regulaminu łowiska.Bo ja jestem bardzo ciekaw.
JK [2014-02-14 14:24]

Lukasz1988

Dla mnie osobiście to jest głupota wprowadzenie połowu tylko metodą spławikową. Chyba, że ryby i wszystkie zwierzęta wokół boją się plusku dużego ciężarka o wodę:D Nie no żart oczywiście. [2014-02-14 15:16]

Romuald55

To jest woda zarządzana przez PZW?

[2014-02-14 15:23]

JKarp

Romuald masz link: http://forum.wedkuje.pl/f,zbiornik-biala-kolo-zgierza,725258,0.html#729468
JK [2014-02-14 15:30]

Romuald55

Dzięki.
Czyli to jest łowisko specjalne.Członkowie takiego łowiska ustalają regulamin i nic nie da się indywidualnie zmienić.Te decyzje podejmowane są kolegialnie lub większością głosów na zebraniu członków.Wszystko jest zgodnie z prawem.

[2014-02-14 15:51]

jareczeqq

No generalnie chodzi o to żeby nie przelowić Łowiska i z tego bierze się łowienie tylko na spławik.( nie oceniam czy to ma sens czy nie)
Ogolnie to wszyscy dokładnie opisują jak źle jest w okręgu Łódzkim ale ten zbiornik zdecydowanie wyróżnia się na tle innych takich jak Krzywie, Zniszczone Skoszewy albo miejskie stawy w Zgierzu i w Łodzi.
Moim zdaniem ryba i tak bieże czy to na spławik czy na ciężko - pozostaje tylko uszanować przepisy obowiązujące na łowisku i skupić na łowieniu.
Nie mam z tym w gruncie rzeczy problemu ponieważ juz tam łowiłem w poprzednich sezonach - chodziło mi o zmontowanie zestawu żebym nie miał zonka nad wodą przy kontroli a żeby połowić na ciężko zawsze moge jechać gdzie indziej. Tutaj mam 10 minut z domu więc bywałem tam praktycznie codziennie.

Głównie chodziło o nie przeciążanie spławika. Dam spławik ok 10-15 gram z ciężarkiem przelotowym i funkcjonowanie będzie takie samo jak w tym opisanym przezemnie, zresztą zawsze mogę się poradzić na woda lub skontaktować telefonicznie.[2014-02-14 15:55]

Tedi2

Dzięki za pomoc. Polamania kija 


Koledzy, jeżeli zestaw spławikowy jest przeciążony, to taki zestaw jest już gruntowy. 


Z takim tokiem yślenia nie powinien być straznikiem [2014-02-14 15:56]

jareczeqq

Nie dyskutowałem na temat słuszności przepisów na łowisku tylko o możliwościach konstrukcji zestawu otrzymałem różne informacje - zanim zacznę łowić ( gdzieś połowa Marca) będę miał juz na pewno gotową koncepcje która pozwoli mi łowić efektywnie i zgodnie z wewnętrznymi przepisami.

A co do podejścia to kolega przez 20 minut mówił konkretnie i do rzeczy bo otrzymałem dużo dodatkowych info odnośnie łowiska więc nie rozumiem o co chodzi Ci z tokiem rozumowania:) może wyjaśnisz?


[2014-02-14 16:35]

Artur z Ketrzyna

Dzięki.
Czyli to jest łowisko specjalne.Członkowie takiego łowiska ustalają regulamin i nic nie da się indywidualnie zmienić.Te decyzje podejmowane są kolegialnie lub większością głosów na zebraniu członków.Wszystko jest zgodnie z prawem.


Czy się nie da z tym nic zrobić to nie powiem. Bo Okręg może karzą uchwałę koła obalić... (statut PZW).
Wprowadzono tylko metodę spławikową... By nie przełowić łowiska. Troszkę to śmieszne tłumaczenie. Bo nie ważne jaką metodą łowisz ryby, a to czy skutecznie i ile ryb zabierasz.Ja znam łowisko gdzie łowiono tylko na spławik i łowisko wyrybiono. Na początku gość z jedną wędką spławikową łowił cały worek po ziemiankach ryb. Dziś ma 2 wędki i (spławik, grunt) i (ma problem reklamówkę zapełnić) jak złowi 3 kg ryb to powie że dziś nie mógł od ryb się odgonić...
Nie dziwię się oburzeniu innym. Bo metoda gruntowa i spławikowa nie są rozdzielane nawet przez RAPR. Jak już kolega wcześniej powiedział. Według wielu pism poradników nie rozdziela się tych 2 metod nawet wskaźnik brań przy gruntówce nazywają spławikiem.
Czy zwykłą spławikówką da się łowić z gruntu? Tak, metodę tą nazywa się przegruntowaniem zestawu.Stosując odpowiedni spławik (konstrukcja, kształt i wyporność*) i sprzęt można naprawdę daleko posłać zestaw. Stosując żyłkę tonącą unikamy/minimalizujemy ściąganie zestawu przez wiatr.
*- są dziś waglery z lotkami, pustą antenką o specjalnym kształcie korpusem. Przy wadze 15-20 g poślesz zestaw tak daleko jak koszyk... Jedyny problem, to to że naprawdę tak daleko trudno dostrzec spławik i branie... [2014-02-14 16:48]

osa12

Gdzie można znaleźć "prawo" o łowiskach specjalnych? Chętnie zapoznam się z tymi przepisami. [2014-02-14 18:30]