Zaloguj się do konta

Zestaw spławikowy a przepisy na łowisku

utworzono: 2014/02/10 16:44
Bernard51

Gdzie można znaleźć "prawo" o łowiskach specjalnych? Chętnie zapoznam się z tymi przepisami.

Właściciel łowiska specjalnego ustala własny regulamin połowu zgodny z przepisami prawa o Rybołówstwie Śródlądowym.
[2014-02-14 19:10]

osa12

Znam dokładnie tą ustawę (może się mylę), ale nie ma tam słowa o łowiskach specjalnych.Może coś bliżej, które artykuły tej ustawy o tym mówią ? [2014-02-14 19:40]

JKarp

http://www.wedkuje.pl/wedkarstwo,zmiany-w-regulaminie-na-zbiorniku-biala,71995
":Wymiar i okres ochronny na suma w sezonie 2014 nadal nie obowiązuje."
I w ten oto sposób okazuje się, że jakiś tam zarząd łamie sobie w najlepsze zapisy ustawy. Pikanterii dodaje fakt, że jest to łowisko PZW.
Żeby nie było, że sam sobie gdybam : http://www.ww.media.pl/?page=PArticleViewer&nid=3247
JK

[2014-02-14 19:40]

osa12

Cóż w tym pikantnego. PZW uważa, że to ono ustanawia prawo.Takich łamań prawa mogę wymienić wiele i bez przesady to norma dla PZW. 
A może chodzi o suma afrykańskiego?Może to obręb hodowlany?
Zapytam na forum PZW, dlaczego, ale nie liczę na sensowną odpowiedź?
Żenada. [2014-02-14 19:52]

Bernard51

Znam dokładnie tą ustawę (może się mylę), ale nie ma tam słowa o łowiskach specjalnych.Może coś bliżej, które artykuły tej ustawy o tym mówią ?

A wskaż zapis który zabrania właścicielowi- dzierżawcy wody ustalania swoich zasad połowu w tej ustawie?
Co nie jest zakazane do jest dozwolone.
[2014-02-14 20:05]

JKarp

Nie Marku - mnie to po prostu i śmieszy i dziwi i złości.No bo jak podejść do tematu poważnie skoro: ":Wymiar i okres ochronny na suma w sezonie 2014 nadal nie obowiązuje." Posiadacz zezwolenia jest upoważniony: ... "- do złowienia w ciągu doby 2 szt. karpia, 1 szczupaka, 1 suma, 1 sandacza, pozostałe gatunki ryb (ilość, obowiązujące wymiary, okres ochronny) wg obowiązującego regulaminu PZW;"
To jest łowisko PZW i nie jest położone w obrębie hodowlanym. Stąd  wyjątki wskazane w ustawie o rybactwie śródlądowym, zawarte w przepisach art. 13 (obręby hodowlane) nie mają tu zastosowania.
Bernard zwróć uwagę, że na tym łowisku złamane jest prawo: ":Wymiar i okres ochronny na suma w sezonie 2014 nadal nie obowiązuje."
JK

[2014-02-14 20:10]

Bernard51

Bernard zwróć uwagę, że na tym łowisku złamane jest prawo: ":Wymiar i okres ochronny na suma w sezonie 2014 nadal nie obowiązuje."
JK

Tak masz rację Janusz w tym przypadku napewno jest tak jak piszesz, ale ja się odniosłem do zasad połowu na spławik na łowisku specjalnym.
[2014-02-14 20:22]

osa12

Zasada co nie jest zakazane to jest dozwolone, faktycznie stara (chyba jeszcze rzymska) maksyma prawa ma do dzisiaj zastosowanie w prawie polskim szczególnie w prawie karnym.W prawie administracyjnym jest odwrotnie urzędnicy działają w ramach prawa, muszą mieć przepis aby coś zrobić.
Dobra, to, że nie można dowolnie kształtować zasad na łowisku specjalnym wynika także z tej zasady.Mówimy o łowiskach specjalnych na wodach publicznych (wszystkie wody płynące oraz wody stojące należące do Skarbu Państwa i jednostek samorządowych).
Ustawa prawo wodne art. 34 ust. 2. ustanawia amatorski połów ryb prawem powszechnym na wodach publicznych na zasadach określonych w przypisach odrębnych.
JAK WIDAĆ ZASADY SĄ OKREŚLONE W PRZEPISACH ODRĘBNYCH (USTAWIE O RYBACTWIE ŚRÓDLĄDOWYM, ZARZĄDZENIACH MINISTRÓW PAŃSTWA POLSKIEGO).
Nikt nie ma prawa do kształtowania tych zasad, chyba, że pozwalają mu na to jakiś zapisy ustaw.
Są takie zapisy, uprawniony do rybactwa w obwodzie rybackim może określić swoje zasady aby prowadzić racjonalną gospodarkę rybacka, można zmieniać zasady w obrębie hodowlanym itd.
Gdzie są zapisy prawa pozwalające na zmianę tych zasad na łowiskach specjalnych na wodach publicznych?
Każda ingerencja w zasady amatorskiego połowu ryb na wodach publicznych bez umocowania w przepisach jest zakazana. Działa stara rzymska maksyma prawa. [2014-02-14 22:14]

Romuald55

                  Art. 7.
8. Uprawniony do rybactwa za wydane zezwolenie na uprawianie amatorskiego połowu
ryb może pobierać opłatę w wysokości przez siebie ustalonej.

Ten przepis daje prawo ustalania dodatkowych opłat na poszczególne łowiska.
Te łowiska określa się jako specjalne np.Można nazwać inaczej.To nie ma znaczenia.
[2014-02-14 22:40]

JKarp

"Art. 7.8. Uprawniony do rybactwa za wydane zezwolenie na uprawianie amatorskiego połowuryb może pobierać opłatę w wysokości przez siebie ustalonej."
Gdzie ?W obwodzie rybackim.JK
[2014-02-14 22:54]

Romuald55

                                 Art. 1.


1. Ustawa określa:
1) zasady i warunki ochrony, chowu, hodowli i połowu ryb w powierzchniowych
wodach śródlądowych, zwanych dalej „wodami”, w wodach znajdujących
się w urządzeniach wodnych oraz w obiektach przeznaczonych do
chowu lub hodowli ryb;


Ustawa jak widać dotyczy wszystkich wód powierzchniowych.

RZGW na wniosek zainteresowanych instytucji ustala obwody rybackie w celu ułatwienia nazewnictwa i umiejscowienia danej wody.
Gdyby nie ustalenie obwodu w każdym przypadku określenia danej wody należałoby podawać dane szczegółowe.Np.rzeka Wisła od białego kamienia na prawym brzegu na 132 km do........rowu melioracyjnego na lewym brzegu na 178 km.Za każdym razem trzeba by było używać tego określenia.RZGW ustaliło że jest to np obwód rybacki nr 3.I wiadomo o co chodzi.
Jezioro Jeziorak Mały np. nie musi mieć określonego nr obwodu rybackiego bo ma nazwę własną.Natomiast staw wiejski bez nazwy może mieć nadany nr obwodu rybackiego jeżeli Gmina wystąpi do RZGW o jego nadanie.
[2014-02-14 23:32]

JKarp

Ustawa dotyczy wszystkich wód powierzchniowych ale przy okazji precyzuje pewne rzeczy:" Art. 7. Amatorski połów ryb1. Za amatorski połów ryb uważa się pozyskiwanie ryb wędką lub kuszą, przy czym dopuszcza się, w miejscu i w czasie prowadzenia połowu ryb wędką, pozyskiwanie ryb na przynętę przy użyciu podrywki wędkarskiej.1a. Ryby przeznaczone na przynętę mogą być wprowadzone wyłącznie do wód, z których zostały pozyskane.2. Amatorski połów ryb może uprawiać osoba posiadająca dokument uprawniający do takiego połowu, zwany dalej "kartą wędkarską" lub "kartą łowiectwa podwodnego", a jeżeli połów ryb odbywa się w wodach uprawnionego do rybactwa - posiadająca ponadto jego zezwolenie.2a. Posiadanie zezwolenia, o którym mowa w ust. 2, potwierdza dokument wydany w postaci papierowej lub elektronicznej przez uprawnionego do rybactwa w obwodzie rybackim określający podstawowe warunki uprawiania amatorskiego połowu ryb ustalone przez uprawnionego do rybactwa wynikające z potrzeby prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej w tym obwodzie rybackim, uwzględniającej w szczególności wymiary gospodarcze, limity połowu, czas, miejsce i technikę połowu ryb. Zezwolenie może także wprowadzać warunek prowadzenia rejestru amatorskiego połowu ryb, a w przypadku wprowadzenia tego warunku – określać sposób prowadzenia tego rejestru."
Wynika z tego, że uprawniony do rybactwa wydaje zezwolenie na połów ryb wędką w obwodzie rybackim.

JK
[2014-02-15 00:21]

Bernard51

"uprawniony do rybactwa w obwodzie rybackim może określić swoje zasady aby prowadzić racjonalną gospodarkę rybacka,

Przytoczony cytat z ustawy przez Ciebie wyczerpuje w zupełności moje wątpliwości, że gospodarz wody może ustalić swoje zasady połowu jak to ujęto "aby prowadzić racjonalną gospodarkę rybacką"
Połamania wędki nad wodą lecz nie przed monitorem?
[2014-02-15 06:50]

JKarp

A czy wymóg łowienia tylko na spławik ma jakiś związek z prowadzeniem racjonalnej gospodarki rybackiej?Idąc dalej - czy zakaz łowienia równocześnie na spina i na grunt ma związek z racjonalną gospodarką rybacką?
JK [2014-02-15 08:28]

Bernard51

A czy wymóg łowienia tylko na spławik ma jakiś związek z prowadzeniem racjonalnej gospodarki rybackiej?Idąc dalej - czy zakaz łowienia równocześnie na spina i na grunt ma związek z racjonalną gospodarką rybacką?
No na pewno mnie Tobie i innym to może się nie podobać ale daleki jestem od tego że to jest nie w zgodzie z obowiązującą ustawą. Nie uważam że w Zarządach Okręgu zasiadają ludzie głupsi ode mnie i nie konsultują prawnie swoich rozporządzeń. A że mamy luki w prawie stanowionym to jest bolączka, która daje duży zakres możliwości w tworzeniu rozporządzeń.
A tak humorystycznie to za wcześnie rozwiązano ORMO i PZPR bo dziś przekrój zarządów wyglądał by inaczej i bardziej by był pro wędkarski.
Połamania!
[2014-02-15 08:44]

SZUWARdragon2

Dzięki za pomoc. Polamania kija 


Koledzy, jeżeli zestaw spławikowy jest przeciążony, to taki zestaw jest już gruntowy. 

Wiedzial co powiedzial?          Bo z takim zasobem wiedzy to proste sie do podstawowki wrucic!!!
  Wstydzil bym sie na twoim miejscu pokazywac z ta odznaczka. [2014-02-15 12:52]

zbynio5o

:)))))))  !!! [2014-02-15 13:27]

osa12

Staw wiejski nie może być wodą w obwodzie rybackim. Obwody rybackie ustanawia się tylko na wodach płynących. Jeśli ten staw należy do Gminy to na pewno jest wodą stojącą. Wszystkie wody płynące należą do Skarbu Państwa, rolę właściciela pełni Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej.  [2014-02-15 13:40]

Artur z Ketrzyna

Znam dokładnie tą ustawę (może się mylę), ale nie ma tam słowa o łowiskach specjalnych.Może coś bliżej, które artykuły tej ustawy o tym mówią ?

Dokładnie te same co mówią o ty ze uprawniony ustala regulamin i wydaje zezwolenie za które pobiera opłatę w ustalonej przez siebie wysokości.Bo w tym przypadku ustala wszystko to samo ale inne od pozostałych gdyż jest to łowisko o innych warunkach gospodarowania.
":Wymiar i okres ochronny na suma w sezonie 2014 nadal nie obowiązuje. "
Uprawiony nie tylko może zaostrzyć ale i znieść wymiar i okres ochronny danej ryby. W celu zapewnienia różnorodności populacji i zmniejszenia liczebności gatunku który jest tam nie pożądany (nie występował tam naturalnie),  lub się za mocno rozplenił. A jego zbyt liczna populacja wpływa negatywnie na cały rybostan.
"A czy wymóg łowienia tylko na spławik ma jakiś związek z prowadzeniem racjonalnej gospodarki rybackiej? Idąc dalej - czy zakaz łowienia równocześnie na spina i na grunt ma związek z racjonalną gospodarką rybacką?"
Nie to ma związek z ustalaniem regulaminu i zasad uprawiania amatorskiego połowu ryb na wędkę.
"Staw wiejski nie może być wodą w obwodzie rybackim."
Ale może być przez gminę udostępniony do rybactwa innemu podmiotowi, według oddzielnych przepisów ale na takich samych zasadach.No chyba że staw jest połączony ciekiem z rzeką i jednak zalicza się do jakiegoś obwodu. W końcu nie tylko miasta są budowane nad rzekami ale i wioski też... [2014-02-15 21:03]

JKarp

":Wymiar i okres ochronny na suma w sezonie 2014 nadal nie obowiązuje."
Uprawiony nie tylko może zaostrzyć ale i znieść wymiar i okres ochronny danej ryby. W celu zapewnienia różnorodności populacji i zmniejszenia liczebności gatunku który jest tam nie pożądany (nie występował tam naturalnie),  lub się za mocno rozplenił. A jego zbyt liczna populacja wpływa negatywnie na cały rybostan.
"A czy wymóg łowienia tylko na spławik ma jakiś związek z prowadzeniem racjonalnej gospodarki rybackiej? Idąc dalej - czy zakaz łowienia równocześnie na spina i na grunt ma związek z racjonalną gospodarką rybacką?"
Nie to ma związek z ustalaniem regulaminu i zasad uprawiania amatorskiego połowu ryb na wędkę."
Ciekawe gdzie to jest napisane, że jakiś zarząd może mieć w d... ustawę ? Jak sądzę ten sam zarząd wpuścił tam tego suma w swojej niewysławionej mądrości.
Nie chodzi tu o żaden regulamin ale o zapis z ustawy.
JK [2014-02-15 21:52]

Artur z Ketrzyna



Ciekawe gdzie to jest napisane, że jakiś zarząd może mieć w d... ustawę ? Jak sądzę ten sam zarząd wpuścił tam tego suma w swojej niewysławionej mądrości.
Nie chodzi tu o żaden regulamin ale o zapis z ustawy.
JK

Tak samo jak karpie itd.Operat zatwierdza "opiniuje pozytywnie" RDGW. I to jest zgodne z ustawą. Ustawy też tworzą luzie dlatego tak jest nie inaczej...Ustawa pozwala uprawnionemu określać zasady wędkowania i regulaminy łowisk. Tak wiec nie wiem co tu masz niezgodnego z ustawą?
[2014-02-15 22:09]

JKarp

Dokładnie się zgadzam - są zasady zarybiania karpiem a są tacy co mają je w d....
Tylko, że nie rozmawiamy o karpiach a o tym, że łamie się ustawę zapisując w regulaminie łowiska, że sum nie ma ani wymiaru ani okresu ochronnego.Skoro chcą się pozbyć sumów niech zaproszą ekipę z sieciami i pod nadzorem niech tego suma odłowią.
Wolno zmieniać uprawnionemu pewne zapisy z tym, że tylko je zaostrzając.
JK [2014-02-15 22:17]

Artur z Ketrzyna

Dokładnie się zgadzam - są zasady zarybiania karpiem a są tacy co mają je w d....
Tylko, że nie rozmawiamy o karpiach a o tym, że łamie się ustawę zapisując w regulaminie łowiska, że sum nie ma ani wymiaru ani okresu ochronnego.Skoro chcą się pozbyć sumów niech zaproszą ekipę z sieciami i pod nadzorem niech tego suma odłowią.
Wolno zmieniać uprawnionemu pewne zapisy z tym, że tylko je zaostrzając.
JK

Jak już pisałem. Według ustawy;  Uprawiony nie tylko może zaostrzyć ale i znieść wymiar i okres ochronny danej ryby. W celu zapewnienia różnorodności populacji i zmniejszenia liczebności gatunku który jest tam nie pożądany (nie występował tam naturalnie),  lub się za mocno rozplenił. A jego zbyt liczna populacja wpływa negatywnie na cały rybostan. Dodatkowo jeśli chodzi o suma europejskiego to jet to rzeczny drapieżnik. Tak więc nie występuje naturalnie w większości jezior. Tak samo jak sandacz. W obwodzie rybackim mamy różnego typu akweny. A w operacie są wypisane ogólnie wszystkie gatunki ryb, nie ma podziału na typy zbiorników i rzek. Tak więc, jest to porażka. Bo rzeczną rybę można wpuszczać do jeziora, a jeziorową do rzeki. Paradoksem jest to że karpia nie można wpuszczać do rzek, ale do zbiorników zaporowych już tak. A czym jest zbiornik zaporowy, jak nie częścią rzeki? Uprawniony do rybactwa ma obowiązek utrzymać różnorodność gatunkową ryb. Tak więc jeśli jeden zaczyna zagrażać innym. Ma obowiązek go odłowić, by zachować równowagę gatunkową. Ty mówisz że nie rybacy to zrobią sieciami. A gdzie indziej w innych wątkach tak się krytykuje te odłowy sieciowe... To czemu nie mogą tego dokonać wędkarze. Tym bardziej że w tym zbiorniku on może nie występował naturalnie. A jego wprowadzenie zaburzyło cały ekosystem? [2014-02-16 17:13]

JKarp

Widzę, że nadal jakby nie chcesz zrozumieć - uprawniony może ingerować ale nie może znieść wymiaru i okresu ochronnego. A jeśli na łowisku pojawi się PSR ? Oni kontrolują w oparciu o ustawę a nie czyjeś widzimisię.  Jak jest małego szczupaka to też zniesie wymiar i okres? A jeśli jest dużo sandaczyków to też?Tak sieci i odłowy krytykuję ale zapewniam Cię, że są ekipy, które wiedzą co robią.Krytykuje odłowy " kontrolowane " gdzie po tych odłowach zostaje pustynia w wodzie i kilka żab.JK

[2014-02-16 17:38]

SZUWARdragon2

Panowie czapki z glow bo tu tytuly co niektorym w glowach poprzewracaly!   I to nietylko V.I.P [2014-02-16 18:18]