Zaloguj się do konta

Zestaw spławikowy - rady dla początkującego

utworzono: 2011/08/07 17:39
student011d

Jaki polecacie dobry i tani zestaw spławikowy typu:wędka+kołowrotek+żyłka+spławiki?Najlepiej uniwersalna do której można dokupić zestaw gruntowy bez wędki.
Mam na oku ten zestaw:
http://www.zlotarybka.com.pl/wedkarstwo-splawikowe-zestawy-splawikowe-rewelacyjny-komplet-splawikowy-wedka-300-+-kolowrotek-6-lozysk-o_l_258_1254.html

Proszę o opinie na temat zestawu i propozycje na inne zestawy i czy ten zestaw jest wart za taką cenę?
_________________
Pozdrawiam
[2011-08-07 17:39]

student011d

Przepraszam za spam ale jeszcze nie ogarnąłem forum.
Chcę dodać że wędka będzie używana głównie na rzekach i jeziorze.
I jakie spławiki kupić i wyposażenie?
[2011-08-07 17:43]

ayem

Będziesz łowił głównie na rzekach i jeziorze , innej możliwości nie ma chyba , że morze . Co do wędki to zwykły teleskop wystarczy można zamontować i spławik i grunt .
[2011-08-07 17:57]

Jak na początek, to ten sprzęt powinien Ci wystarczyć, jedynie dokup sobie gotowe przypony i kilka spławików takich od 1 do 6 gramów. Poza tym podpórki, siatka na ryby, podbierak, przyrząd do wyjmowania haków z ryb, no i pozostałe, niezbędne pierdółki wędkarskie. No chyba, że już masz. [2011-08-07 18:07]

SiechMarek

Sprzęt jak na początek jak najbardziej dobry lecz jak moi poprzednicy powiem jedynie tyle że jeszcze trochę będziesz musiał dokupić i będzie dobrze, sam zastanawiam sie właśnie nad takim zestawem na początek.
[2011-08-07 20:17]

Tequila

Ja mam taki sprzęcik i nie działa super, lecz po kup sobie smar teflonowy później, bo po jakiś dwóch miesiącach kołowrotek zaczyna lekko trzeć, nasmarowałem  i  jest git. Na tą wędkę niedawno wytarpałem karpia 8 kilo ze spławika i bez żadnych problemów ze sprzętem.:D

Polecam jak na start.:D

[2011-08-07 22:26]

KlimeQ

Ja ostatnio zakupiłem sobie zestaw na spławik, taki na początek:
Wędka:
http://www.bass-sklep.pl/wedka-konger-carbomaxx-tele-float-combo-travel-350-25.html
Kołowrotek:
http://www.bass-sklep.pl/kolowrotek-mistrall-hornet-rd-20.html
Żyłka:
http://www.okonek.com.pl/product_info.php?products_id=742
Haczyk(8):
http://swiatkarm.pl/p,haczyk_kamatsu_easy_grip_okiami__oczko_5szt,.623.,.627.,.849.,11690.html
Stoper:
http://www.takaryba.com/strona_produktu.php/info/p3586_Stoper-Gold-Stoper.html
Śrut:
http://www.gofishing.com.pl/p/pl/1363/kamax+srut-+olow+wedkarski+0-3g1-4g.html

Do tego jeszcze jakieś 2 spławiki przelotowe. W sumie zapłaciłem 140zł (6zł rabatu :D).
[2011-08-08 05:28]

baron-klotz

Witam Szanownych Forumowiczów.

Potrzebuję pomocy przy skompletowaniu „uniwersalnego” zestawu spławikowego na mniejsze i większe rybki.
Będę wdzięczny za wszelkie uwagi i sugestie.

Od razu zaznaczę, że są to moje początki, więc wybaczcie jeżeli pytam o oczywistą oczywistość lub mam
mylne wyobrażenie w pewnych tematach – wiedzę pozyskuję z internetów i przyznaję, że trochę się w tym
wszystkim gubię, więc postanowiłem skorzystać z pomocy bardziej doświadczonych.
 
Przechodząc do meritum……
 
Budżet – wersja optymalna do 800zł, jeżeli wpłynie to znacznie na jakość to max 1000zł:
 
Ogólna charakterystyka lowiska:
-woda raczej stojąca
-głębokość od 1 do 10-15 metrów
-wędkowanie głównie z brzegu, rzadko łódka
-głównie karpie, liny, leszcze, płotki, karasie, wzdręgi itp.
-różne odległości od brzegu
-brzeg zróżnicowany
 
Wydaje mi się, że potrzebuję:
-wędka „uniwersalna” z zapasem mocy na kilkukilogramowego karpia i przyjemną akcją przy płotkach - nie kij od miotły
(lekka odległościówka 3 częściowa od 3,90m. do 4,50m.)
-kołowrotek z przednim hamulcem + dodatkowa szpula
-zestaw nr. 1 na większe rybki – spławik, żyłka główna, żyłka na przypon, haczyki, śruciny itp.
-zestaw nr. 2 na mniejsze rybki – spławik, żyłka główna, żyłka na przypon, haczyki, śruciny itp.
 
Pytania:
-czy na pewno odległościówka? jeśli tak to jaki przedział ciężaru wyrzutowego? polecane przez was konkretne wędki lub producenci- przykłady?
-jakie kołowrotki polecacie do takiego wędkowania jaka wielkość – przykłady?
-czy polecacie jakieś sprawdzone, jakościowe marki żyłek (mniejsza średnica – większa wytrzymałość), czy na pewno żyłka?
-jakie spławiki dobrać?
-jakie ostre i wytrzymałe haczyki – wasze doświadczenia ?
-gotowe przypony to kasa w błoto, czy może warto?

Z góry dziękuję za pomoc.
  [2018-03-29 01:49]

Julian

Po pierwsze tak właściwie ile Ty masz lat ?  Po drugie skoro sam sobie odpowiedziałeś na  na Swoje pytanie - nie rozumiem po co to pytanie.  Po trzecie mam nadzieję że osoba na fotografii nie pisała tego posta o 1.49.   
U mnie to tak wygląda - Jeżeli jesteś początkujący. 
Teleskop  np. Jaxon 360 cw 60  , kołowrotek Dragon np. Quattro , żyłka 0,20  porządnego producenta  , przypon 0,16   haczyk  10/8/6.  Spławiki mocowane na stałe albo przelotowe - dociążone lub nie. A tak w ogóle na ten temat można pracę magisterską napisać.  [2018-03-29 08:51]

baron-klotz

Witam, Ad.1 Jeśli to w jakiś sposób pomoże to przyznam się, że już od 15 lat nie proszą mnie o dowód w nocnym. Ad.2 Faktem jest, że jedno z pytań jest w pewnym sensie pytaniem zamkniętym gdzie staram się zawęzić ilość odpowiedzi - lecz nie sądzę żebym do końca sam sobie na nie odpowiedział - w przeciwnym razie nie zadawałbym zbędnych pytań. Ad.3 Tak - osoba z fotografii pisała tego posta o 1.49 no ale mam nadzieję że to nie problem / to nie narusza żadnego paragrafu. Za dalszą część wpisu dziękuję i pozdrawiam. [2018-03-29 09:47]

Julian

To trzeba było od razu tak zacząć kolego baron. Zmienię wędzisko ja stosuję klaszyczny teleskop 3.90 Jaxon ,Konger , Dragon . Dla mnie 3.90 to jest optymalna długość ,,kija". Cw - też od 25 - 60. Na końcu na przyponie montuję tzw. śrucinę sygnalizacyjną . Na jezioro stosuję spławik przelotowy - hm jednopunktowo agrawka etc. jeżeli zaś chodzi o rzekę to może być przepływanka z przytrzymaniem lub klasyczna przystawka przy spławiku przelotowym z dwoma oczkami . Tu również stosuję śrucinę sygnalizacyjną Na koniec - dlaczego teleskop chodzi głównie o długość transportową w moim wypadku 68- 80 cm wchodzi pod kanapę skutera.. Pozdrwaiam i Wesołych Świąt życzę. [2018-03-30 14:33]

jelec52

baron-klotz Ja na Twoim miejscu poszedłbym nad wodę lub do koła i poprosił wędkujących o te informacje. Może dadzą Ci potrzymać kija i nim porzucać a to ważne bo będziesz wiedział co ci odpowiadać będzie, potem idź do pożądnego sklepu i tam też zasięgniesz informacji a może nawet kupisz coś. W internecie tyle informacji dociera że można kręćka dostać i na ekranie się nie nauczysz wędkować chyba że w programie komputerowym. Życzę powodzienia.

[2018-03-30 17:15]

stocha

Kolego baron-klotz twój budżet jak na początek z pewnością wystarczy,z upływem czasu zawsze możesz iść o następny krok dalej.Po pierwsze to odradzam pchanie się w kije teleskopowe.
Tak jak wspomniałeś wybieraj wśród wędęk segmentowych,oznaczonych jako match w długościach 12 i 13 stóp,czyli 3,6-3,9m.Chcesz dwa zestawy więc z grubsza opis wariantów do wyboru:
1.Kij do 20g o długości 12 stóp to raczej mniejsza ryba.
2.Kij do 25g o długości 13 stóp to średnia ryba.
3.Kij do 30g o długości 13 stóp to większe ryby.
To tylko pogląd bo np. kij o c.w. 25g może zdecydowanie głębiej pracować pod obciążeniem niż ten o c.w.20g.W łowiskach do 3m głebokości możesz zastosować tzw. waggler method przy użyciu spłąwików plastikowych(dla mnie chyba najlepsze) typ crystal,insert są już wstępnie dociociążone jak i bez obciążenia.Jest to metoda pochodząca z angli,więc możesz zajrzeć do oferty drennan-a,preston innovation lub innych.Takie spławiki mają do kilku gram obciążenia,są super czułe,mają wymienne antenki,do 3m super sprawa.Na dalszych odległościach i głębokościach zastosujesz odpowiednio cięższe wagglery(kilkunasto gramowe) z własnym dociążeniem ułatwiające zarzucanie.Kolejny ważny element to zatapianie żyłki po zarzuceniu,teleskopem nie radzę.Kij typu match ma gęsto osadzone przelotki na wysokich stopkach co nie powoduję przyklejania się żyłki do blanku,z kijem teleskopowym po częstym kontakcie z wodą zaczną się dziać dziwne rzeczy :-)Żyłek do tej metody jest cała masa,więc wybór należy do Ciebie,ja używam Browninga,Cralluso,Rive świetna żyłka.Za mniejsze pieniążki napewno również coś znajdziesz,np. od Robinsona,szukaj napisu match na szpulach.Żyłki muszą się charakteryzować małą rozciągliwością i niską pamięcią co wśród wędkarzy jest swego rodzaju poszukiwaniem nirvany ;-) Kołowrotek jaki używam to najczęściej rozmiar 2000,2500,3000max w zupełności wystarczy,nie musi być z płytką szpulą jęśli chcesz kupić bardziej uniwersalny.Haczyków jest cała masa na rynku dedykowanych do metody odległościowej,ja od lat używam Mustad i VMC a rozmiary dobieram do przynęty i z doświadczenia zakładam serię która mi się sprawdza.Temat rzeka napewno,ale myślę iż coś przybliżyłem ;)
[2018-03-30 19:12]

baron-klotz

WITAM,
Dziękuję wszystkim za pomoc.
Zdecydowałem słusznie lub nie, że na początek nie zakupię kołowrotka, lecz dokupię dodatkową szpulę do tego który posiadam przy spinningu "RYOBI EXCIA MX 4000" (mimo iż 4 to gabarytowo nie jest duży) i będę korzystał z niego wymiennie w zależności od tego na jakie rybki się udam. Jeżeli uważacie ten pomysł za poroniony to bardzo proszę naprostujcie mnie ;-)

Drugą sprawą jest wędka - chciałem coś uniwersalnego i znając stare przysłowie, że jak coś jest do wszystkiego to......... nie zrezygnowałem z tego pomysłu. Może macie lepsze propozycje, ale mi po głowie cały czas chodzi DAIWA AQUALITE POWER FLOAT 390 lub 420 15-50g. 3-segmentowa i opcjonalnie DAIWA POWERMESH SPECJALIST FLOAT 396 10-35g. W sklepie wędkarskim do takiego łowienia zaproponowano mi trzy wędki z czego ta pierwsza według sprzedawcy bije inne na głowę 1. Shimano Catana DX Trout TE GT nie pamiętam cw i długości. 2. Shimano Aernos Feeder 3,66m 90g 3. Browning Black Magic Feeder 360/80g. Z tych 3 cenowo najlepiej wypadał browning ale najlepiej w łapie leżał Aernos. Dowiedziałem się też, że spławik w federze nie jest niczym złym - gorzej gdybym chciał w drugą stronę :-) Myślałem, że wyjdę ze sklepu z kijem lecz nie byłem w stanie podjąć decyzji - czegoś mi brakowało w tych kijkach, tylko nie wiem czego. W sklepie dowiedziałem się też, że na tym łowisku które mnie interesuje znajdą się karpiki po 6-8-10kg. ale i takie pod kilogram i że przypon musi mieć ponad 0,20 bo będą rwały. Co do spławika to zdecydowanie będzie waggler. Ciekaw jestem co sądzicie o moim wyborze i propozycjach sklepowych? Czy cw 15-50 to nie jest dobry pomysł?


Pozdrawiam.
[2018-03-31 01:59]

Julian

Jak już napisałeś że w Twoim łowisku pływają takie 6-10kg to Cw 80 lub 90 to wcale nie przesada. Z tym przypnem 0,20 to też różnie może być, choć może spróbował bym plecionki . Słusznie kolega wspomniał o haczykach Mustada ja bym stosował 6.Że nie mogłeś się zdecydować na kij też wcale się nie dziwie moje 40 letnie doświadczenie z ,,łapactwem" mówi mi żebyś kupił kij jaki Tobie pasuje albo zapytaj znajomego wędkarza . Bo sprzedawcy POTRAFIĄ niezle namieszać w głowie - zależy na kogo trafisz przyzwoitego czy badziewiarza. O takich truizmach jak precyzyjnie wyregulowany hamulec nawet nie wspominam. Ale nie będę tu się rozpisywał ponieważ jak to zwykle u Nas bywa Gdzie wędkarzy trzech tam cztery zdania. Pozdrawiam - napisz jak efekty. [2018-03-31 09:51]

GREG227

Witam.
Odległościówka ale 3-składowa to dobry wybór!!!
Optymalną długością będzie 4.2m (chodź 3.9m lub 4.5m też brałbym pod uwagę) o cw 20gr-25gr.
Z kołowrotkiem masz rację jeśli Ci się sprawdził to lepiej dokupić dodatkową szpulę( dopytaj się bo może pasować jakaś szpula płytka od innego modelu).
A zaostrzędzone pieniądze wydać na inny potrzebny sprzęt(pokrowiec-polecam sztywny,siatka podbierak, żyłki, spławiki, haczyki i inne drobiazgi)
Co do żyłki głównej to na początek 0.18 lub 0.20 (jeśli masz w łowisku karpie powyżej 3kg i są one częstym przyłowem), zaś na przepon to od 0.12do 0.16 wystarczy.
Spławiki proponuje dedykowane do tej metody czyli wagglery(raczej na płytkie wody i slidery( montowane przelotowo na głebszą wodę)z wymiennymi antenkami ( zawsze dopasujesz się do warunków) od 6gr do 12gr( raczej na początek nie będziesz wędkował na 50m :) )
Haczyki polecam dedykowane do tej metody w rozmiarach 10-16.
Ja osobiście posiadam kilka modeli od 3.9m do 4.5m o cw 15gr do 25gr. Owszem jedna matchówka by zaspokoiła by moje wędkowanie ale ja jestem maniakiem matchówek ;)
Jeśli będziesz miał pytania to pisz śmiało. Pozdrawiam [2018-03-31 20:27]