Zestaw spinningowy z gruntówki.

/ 9 odpowiedzi
Cześć jestem początkującym wędkarzem i chcę spróbować spiningu mam wędkę gruntową. 
Czy mogę z niej zrobić zestaw spinningowy na okonia?

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Basia Kier


Trochę za duży CW, 10-30 to na szczupaka, okonia łowi się mniejszymi przynętami, a takich nie zarzucisz poprawnie tym kijkiem. (2021/10/23 07:17)

WedkarzIncognito


Oczwywiście jak zaznaczyła @Basia Kier jest to nieodpowiednie wędzisko do obsługi przynęt stricte okoniowych, ale jeżeli jak sam zaznaczyłeś jesteś początkujący i chcesz tylko spróbować metody spinngowej, to śmiało zakładaj gumki 5-7cm, do tego główki 7g+ i możesz próbować przechytrzyć jakiegoś okonia. Nie jest powiedziane, że na taki zestaw złowienie okonia jest niemożliwe. Dlaczego gumki? A no dlatego, że są stosunkowo niedrogie, a jako początkujący pewnie coś pozrywasz. Obciążenie dobiera się do techniki, zestawu, warunków itd. ale tutaj nie masz zbyt dużego pola manewru przy kiju, którego dolny zakres ciężaru wyrzutowego wynosi 10g. Jeżeli łowisz na płytkiej wodzie, to bedziesz musiał agresywnie pracować taką przynętą, żeby nie orać dna. Można oczywiście użyć lżejszych główek, ale to odbije się na właściwościach rzutowych. Moim zdaniem jak najbardziej możesz próbować łowić okonie na takim kiju, ale użyteczność, funkcjonalność, obsługa oraz komfort łowienia okoni takim kijem jest absurdalny i finalnie spinning może ci nie przypaść do gustu. Nie wiem na jakich wodach łowisz, jaki jest rybostan tych wód, ale może nastaw się na szczupaka z takim kijem. Na szczupaka użyj większych, cięższych przynęty (z którymi to, ten kij sobie lepiej poradzi), a jeżeli spodoba ci się spinning i będziesz chciał w to brnąć, to wtedy rozważ kupno kija na okonie (np. o c.w 1-7, 2-12, 3-15, 5-20 itp.) Pozdrawiam. (2021/10/23 11:07)

kaziq


Problematyczne może być uzbrojenie. Wielkość przelotek (pierwszych 2 od kołowrotka).
Mogą się robić brody, a przynęty marnie lecieć. Tak mam z winclepickerem. W sumie na rzuty 15m może być ale bym się zniechęcił gdybym zaczął od tego. (2021/10/23 20:41)

Tomasz J


Dać się da, ale czy będzie to przyjemne i efektywne? Śmiem twierdzić, że wątpię, spinning i gruntówka to jednak dwie kompletnie inne konstrukcje. Na próbę może być o ile będziesz miał wciąż w pamięci, że to trochę tak jak jazda rowerem szosowym po trasach MTB. (2021/10/25 08:40)

kaban


Pamiętam swoje czasy z wczesnej młodości w poszukiwaniu sprzętu na "wszystko" ale to było kilka dekad temu a w tej chwili można kupić coś konkretnego w dobrej cenie co do metody która nas interesuje. Gruntówka to nie spinning a zwłaszcza z myślą o okoniach. (2021/10/25 16:09)

jurasek15


Zrobienie spinningu z tego co mamy pod ręką? Ma sens, gdy jesteśmy nad wodą, następuje widoczne, intensywne żerowanie ryb i na szybko chcemy się dostosować do sytuacji nad wodą. Trochę pogoń za rybą, ale nie jej szukanie. Nie raz tak miałem. Pamiętam do dziś jak siedząc z feederami na ujściu pewnej rzeki do zbiornika zaporowego, nagle zaczęło się "gotować" na wodzie. Patrzę do uniwersalnego pudełka - jest jedna, jedyna Rapalka. W bagażniku jakaś teleskopowa wędka "no name" około 3m. Szybki montaż, ściągnięcie feederów i wspaniałe pół godzinki z boleniami. Nie łowiło się tak komfortowo jak normalnym spinningiem, ale udało się wyjąć cztery rybki. :)
Na dzień dzisiejszy, zawsze mam wrzucony jakiś spinning i kilka przynęt do samochodu, nawet jak moim celem jest stacjonarne wędkowanie. Co prawda na bolenie już w takim szale nie trafiłem, ale powierzchniowe, kilkunastominutowe widowiska z okoniami zdarzały się dość często. 
W czasach gdy kij pod okonia można już kupić za 40-50 PLN-ów, to wędka budżetowa będzie najmniejszym wydatkiem przy dalszej przygodzie ze spinningiem. :) A nawet gdy nie pociągnie cię całkowicie ta metoda, zawsze może to być kij dla relaksu albo sporadycznego używania. 
Pozdrawiam (2021/11/01 10:36)

adwent


Witaj, lepiej sobie zainwestować w kijek na okonia. jest lepszy komfort łowienia a tę wędkę gruntową przeznaczyć na szczupaka. Pozdrawiam. (2021/12/31 12:29)