Zaloguj się do konta

Zestaw spinningowy na okonie-opinie

utworzono: 2014/07/16 23:40
piotr-marszalek

Witam. Postanowiłem kupić wędkę i kołowrotek aby połowić okonia. Ale że nie lubię kupować kota w worku postanowiłem poradzić się bardziej doświadczonych wędkarzy. 1.Czy na okonia nadawała by się wędka Jaxon Cantara Spinning 270 5-25g ?2. Czy ten kołowrotek będzie odpowiedni Okuma Trinty FD 20 3. co sadzicie o plecionkach  Jaxon Sumato Premium 0,10mm 7kg 0,12mm 10kg  a Mikado Nihonto Fine Braid 0,10mm 7,7kg 0,12 8,8kg która lepsza ??? 4. Co sądzić o żyłce Dragon Millenium O2 - Protect okoń 0,16 3,20kg a żyłce Mikado Nihonto Perch 0,16mm 4,4kg PS. Oczywiście możecie podawać inne propozycję ale w rozsądnych cenach gdyż budżet mam ograniczony.  [2014-07-16 23:40]

Draq

Witam. Postanowiłem kupić wędkę i kołowrotek aby połowić okonia. Ale że nie lubię kupować kota w worku postanowiłem poradzić się bardziej doświadczonych wędkarzy. 1.Czy na okonia nadawała by się wędka Jaxon Cantara Spinning 270 5-25g ?2. Czy ten kołowrotek będzie odpowiedni Okuma Trinty FD 20 3. co sadzicie o plecionkach  Jaxon Sumato Premium 0,10mm 7kg 0,12mm 10kg  a Mikado Nihonto Fine Braid 0,10mm 7,7kg 0,12 8,8kg która lepsza ??? 4. Co sądzić o żyłce Dragon Millenium O2 - Protect okoń 0,16 3,20kg a żyłce Mikado Nihonto Perch 0,16mm 4,4kg PS. Oczywiście możecie podawać inne propozycję ale w rozsądnych cenach gdyż budżet mam ograniczony. 

1. Zależy gdzie chcesz łowić. To jest sztywny spinning, więc sprawdzi się przy cięższych przynętach na większych głębokościach. Jeśli masz zamiar łowić okonie na mniejsze przynęty typu jakieś kopytka 5-8cm czy obrotówki to poszukałbym nieco delikatniejszej wędki z cw np. 5-15g czy 3-18g.2. Jeśli zdecydujesz się kupić ten kij który podałeś wyżej, to będzie to zbyt lekki kołowrotek przez co zestaw będzie źle wyważony - kołowrotek waży 216g.3. Jeśli zaczynasz dopiero swoją przygodę z łowieniem okoni to kup lepiej żyłkę o średnicy np. 0,18mm bo żyłka wybacza więcej błędów niż plecionka. Pletki trochę przygrube jak na okonie, chyba, że na jakieś karczowiska czy inne zaczepowe miejscówki - ja bym się skusił na pletkę 0,06.4. Sprawdzoną żyłką którą mogę Ci polecić jest Dragon Maxima Spinn&Cast, odcinek 300m to koszt ok. 25zł. [2014-07-17 00:27]

Danielito

Nie napisał kolega w jakich pieniążkach chce kupić sprzęt pod okonia. Bo ten kijek i kołowrotek to kasa w granicy 100-115zł. Jeśli chcesz w tej kasie się zmieścić to wybór będzie ok a jeśli coś drożej to napisz coś się doradzi. I jeszcze jedna kwestia to pod jakie przynęty, boczny trok czy małe kopytka i obrotówki.Natomiast co do plecionki to sam posiadam mikado nihonto fine braid czarną i śmiało mogę polecić ma ciasny splot nie jest przegrubiona w stosunku np.do mistrall shiro którą znajomy kupił i po kilku wypadach nie nadawała się do niczego. Tą mikado śmiało możesz brać.
[2014-07-17 00:32]

piotr-marszalek

Chcę się zmieścić w granicach 150zł - wędka, kołowrotek, żyłka, znalazłem jeszcze 2 propozycje co do wędek jest to  Jaxon Black Arrow Spinning 5-20g 210cm jednak czy nie będzie za krótka? i Okuma Safina 5-20g 210cm  przynętami będą małe kopyta i obrotówki. oczywiście  mrzecie podsyłać inne propozycje  [2014-07-17 09:58]

Kosmita

W modelach poniżej 100 zł nie jestem zbytnio zorientowany, natomiast mogę ci polecić żyłkę 0,16 Trabucco do spiningu na okonia(jasna i bardziej rozciągliwa) albo na szczupaka(ciemna i mało rozciągliwa), którą używam już 3 sezon. Spokojnie poradzi sobie z dużymi okoniami czy szczupakami, tylko trzeba dobrze ustawić hamulec. [2014-07-17 12:37]

wirefree

Jak na okonia to cantara jest moim zdaniem stanowczo za gietka, czy jak kto woli kluskowata. Ale ogolnie za te pieniadze nie jest nagorsza. [2014-07-17 18:16]

predator70

witam poleciłbym kij z serii dragon millenium 270/2-12gr. i do zestawu żyłkę trabucco 16mm kołowrotek shimano 2500 i zestaw gotowy.pozdrawiam
[2014-07-17 22:45]

okonek09

@piotr-marszalek _ dozbieraj troche kasy i kup wędzisko mikado lexus sapphire up 13, cena to około 130 zł. Wędka jest super, wyciągnąłem kilkanaście ładnych okoni największy 47 cm, a szczupaka też się nie bał -największy 68cm. Bardzo polecam !!!pozdrawiam ... 
[2014-07-18 10:28]

pawelc

Moje zdanie jest takie: jeżeli szukasz kija typowo na okonie to spokojnie wystarczy Ci kijek do 10 g c.w., żyłka 0,12 (np. STROFT). Podawanie konkretnych modeli kijów moim zdaniem jest niedorzeczne, ponieważ w metodzie spinningowej kij musi "leżeć w łapie", a każdy ma inne preferencje. Pamiętaj, że kij trzymasz cały czas w ręce i nim pracujesz. Niektórzy polecają wklejki na okonie, ja łowię miękkim kijem. Taki mi pasuje i ma wielką zaletę: nie gubi ryb.
Żyłka 0,12 spokojnie wystarczy na okonie. Można oczywiście używać grubszej żyłki, ale będzie to miało wpływ na odległość rzutów, ich celność, a także ta pracę przynęty. Jeżeli chodzi o wybór pomiędzy żyłką, a plecionką, to zdecydowanie proponuję żyłkę.
Co do kołowrotka, to prawdą jest to co napisał kol. Draq. Kołowrotek należy tak dobrać do kija, aby kij był dobrze wyważony, bo inaczej przy dłuższym spinningowaniu będzie bolał nadgarstek.
Moja rada jest taka: wyszukaj sobie w necie stronkę z katalogami wędkarskimi. Znajdziesz tam katalogi większości poważnych firm. Tam wyszukaj kije, które będą Ci się wydawały odpowiednie, a następnie poszukaj ich w sklepach, weź do "łapy", pomachaj nimi na sucho, a potem kupuj. Jak już kupisz kijek, to w podobny sposób wybierz do niego kołowrotek.
Nie jest ważne jaki jest napis na kiju, czy kręciołku, ani ile za nie zapłaciłeś. Ważne jest, żeby łowienie nimi sprawiało Tobie przyjemność i było skuteczne.

[2014-07-23 22:26]