Zestaw spinningowy dla początkującego

/ 34 odpowiedzi
pisklok3


Dzieki za pomoc :) juz wszystko jest. I jak jakis " wiekki" rybak ma problem o to ze pytan o cos co chcialbym wiedziec to pozdrawiam  (2014/04/19 01:00)

pisklok3


Mimo jak to sa pytania tak podstawowe. Ale po prostu ciekaw bylem czy jest roznica w tym na co lowie szczupaki. (2014/04/19 01:02)

xMistrzunio


No ja wybieram napewno zylke ze wzgledu na to ze czytalem ze plecionka jest mimo wszystko zdecydowanie trudniejsza do ogarniecia. 

Teraz co najlepiej zalozyc na wedke jesli chce lowic szczupaki co ta ryba najchetniej gryzie. 
czy blachy czy twistery nie mam pojecia :D




To może ja w czymś pomoge :3.

Większość tych "wielkich rybaków", których znam poleca łowić w przypadku sandaczy, szczupaków tylko plecionką bo jest sztywniejsza (łatwiej się zacina i masz pewność, że byle rybka jej nie zerwie + mało straconych przynęt na zaczepach).
Ja jednak wolę żyłkę. Dlaczego? Po prostu nic mi nie "huczy" na przelotkach no i wydaje mi się taka "zgrabniejsza" no i dalej mi się nią zarzuca.
Dlatego według mnie dobra, trochę grubsza żyłka starczy :D.


Na co szczupły bierze? Poprzednicy Cie wyśmiali, bo to jest chyba oczywiste - wszędzie się o tym mówi itd. A mówi się o tym, że jest to temat rzeka. Szczupły może wziąć na każdą przynętę sztuczną, nie ważne czy to będzie wahadłówka, twister, guma, kogut, itd... Ale zależy na jakim łowisku. Np. ja u siebie na zalewie rzucam wszystkim - gum nawet nie chce tknąć, a na Alge czy Gnoma bierze jak głupi... A u Ciebie może być całkowicie na odwrót. Musisz eksperymentować wszystkim, w końcu musi Ci się udać coś złapać :P.


A co do kołowrotka to powiem tak. Przetrzepałem to forum trochę i co 2 osoba na nim w budżecie do 150 zł na spining poleca tylko a wyłącznie SPRO PASSION i to byłby chyba najlepszy wybór, bo ponoć do 200 zł niczego lepszego nie znajdziesz. Ja uważam, że nawet lepiej przeznaczyć jest więcej na kołowrotek niż na kijek. Ja do tej pory spiningowałem na taki ruski, sztywny, teleskopowy bambus, dosłownie. Tyle razy miał przelotki wymieniane itp. że z 2.7m zrobiło się 2.6m, a szczupaki i tak ciągnąłem, trafił się nawet ładny okoń na wahadłówkę (wtedy myślałem, że mam jakieś glony na blaszce i wydawało mi się jakbym ciągnął skarpetę, dopiero przy brzegu zauważyłem, że coś mam ;]).

Co do kija to Ci nie pomogę bo tak jak mówię sam przetrzepałem to forum w te i w te i nie mogę się na nic zdecydować. Mogę powiedzieć tylko tyle, że jeśli łowisz z brzegu to wybierz długość 2.7m i uwierz, nie będziesz żałował. I CW najlepiej coś 10 - 30   /  10 - 35.

Jeśli jest tu ktoś na tym forum, kto nie "hejtuje" tylko stara się pomóc to prosiłbym o polecenie jakiegoś dobrego kijka w cenie 100 - 150 zł, dzięki z góry.


Pozdrawiam, połamania ;]. (2014/04/19 01:25)

pisklok3


Dzieki za pomoc :) (2014/04/19 11:58)

piter78


wiecie może coś na temat kijaszka Mikado nihonto telespin 270?? mam zamiar kupić i niewiem....przekonuje mnie narazie tylko mała jego waga!!
(2014/04/19 21:07)

wuran




Jeśli jest tu ktoś na tym forum, kto nie "hejtuje" tylko stara się pomóc to prosiłbym o polecenie jakiegoś dobrego kijka w cenie 100 - 150 zł, dzięki z góry.


zobacz kijek Inazuma Flash Perch Mikado - co prawda to okoniówka np. wersja 260 cm ma cw 20g i dasz rade wyholować i szczupłego. Są tez wersje Zander ale to już ze stówkę drożej. Na forum widziałem że inni chwalili ten kijek i jest w budżecie koło 150-170 zł.

Sam przerzuciłem się z żyłki na plecionkę, kierując się wytrzymałością i grubością, ale nic na siłę, ludzie kiedyś łowili na sznurek przy kijku i dawało radę.
(2014/04/19 22:09)

amstaf358


Wybierz spina  o długosci przynajmniej 2,70 i cw 5-25 to tz uniwersał do łowienia na rzece z brzegu...takim kijem dasz radę połowić i okonia i szczupaka... (2014/04/22 23:10)

pakul1206


Dzieki za pomoc :) juz wszystko jest. I jak jakis " wiekki" rybak ma problem o to ze pytan o cos co chcialbym wiedziec to pozdrawiam 


Kolego nie obrażaj nas, my jesteśma wędkarze : ) (2014/04/22 23:34)

Tezio


Jeżeli będziesz łapał z brzegu szczupaka to polecam ci kijek 7-30g wyrzutu, bez problemu możesz nim rzucać na gumy, obrotówki, wahadłówki, twistery. Długość najlepiej 2.70m, kij powinien być dość miękki (sprawdzasz lekko i pod kątem uginając wędkę np. o sufit). Na okonka to samo tylko mniejszy wyrzut. Polecam ci kołowrotek 1:3, 1:5. Żyłkę 0,18 lub cieńszą. Odpowiednia praca hamulcem i bez problemu wyjmiesz ładnego szczupaka. Plecionki są oczywiście lepsze ale dużo droższe. Jeżeli już chciałbyś kupić plecionkę to ja polecam ci 0,12.  (2014/07/19 10:39)