Zaloguj się do konta

Zestaw spiningowy - konstruowanie

utworzono: 2011/01/20 07:48
pilatto

Witam

Mam kolejny problem egzystencjonalny. Jeśli któryś z Was będzie miał chwilkę, żeby odpowiedzieć byłoby mi miło.

Czytając forum natknąłem się na takie mniej więcej zdanie: "między przyponem a woblerem musisz zastosować agrafkę, bo przy połączeniu wobleru z żyłką nie będzie on poprawnie pracował."

Mnie interesuje łączenie zestawów na kopyta (bałe i bardzo małe) oraz na małe twistery, bo nie zamierzam sie uganiać za potężnymi szczupakami i sandaczami, wole złowić pięć malutkich rybek i coś wyciągnąć niż cały dzień się narzucać bez powodzenia, ale do rzeczy:

Czy zestaw z gumami powinien wyglądać następująco: Żyłka główna - krętlik, przypon, agrafka - guma? Czy na końcu przyponu jeszcze jeden krętlik czy przypon z gumą bezpośrednio węzłem na żyłce? Aha dodam, że do wszystkiego używam główek jigowych, bo w z zasadzie innej metody nie widziałem :)

I ostatnie moje pytanie w dzisiejszej odsłonie: Jak długi powinienem mieć przypon? Dostałem przypony na szczupaka, ale z wiadomych powodów nie zastosuje ich przez prawie pół roku,  a chce troche za okoniem porzucać, więc stąd moje pytanie.

[2011-01-20 07:48]

Fish-Killer

Jeśli zamierzasz łowić nieduże ryby to nie musisz stosować przyponu wystarczy zwykły krętlik z agrafką na żyłce głównej i na to mały twister lub kopytko i jedziesz z koksem :P
Powodzenia w połowach
[2011-01-20 08:16]

pilatto

no właśnie chce celowo zastosować przypon z żyłki 0,14 bo główną mam 0,20 a to chyba troche gruba jak na takie połowy żyłka [2011-01-20 08:19]

kaban

Łowiąc na małe gumki i licząc się z częstymi zmianami przynęty aby trafić w gust okoni danego dnia na końcu żyłki głównej(przyponów nie używam żadnych) wiążę małą agrafkę bez krętlika.Jeżeli okonie współpracują ale ich ataki są mało zdecydowane wiążę główkę bezpośrednio do linki i zmieniam od czasu do czasu tylko gumki.
[2011-01-20 08:42]

Łowiąc okonie na gumki, z początku warto założyć agrafkę lub wsówkę. Kiedy znajdziesz przynętę  (gumkę) którą często atakują wtedy można zrezygnować z elementów metalowych i wiązać żyłkę bezpośrednio do główki. Powinno to podnieść liczbę brań. Woblery i cykady wymagają już agrafki, a obrotówki koniecznie agrafki z krętlikiem.
[2011-01-20 09:42]

KAM

Jak chcesz łowić na małe gumki to zastanów się jeszcze nad wymianą żyłki głównej z 0.20 na 0.14 lub jeszcze mniej bo 0.20 + lekkie przynęty = krótkie rzuty.
[2011-02-01 09:10]

Stypa63

Jak chcesz łowić na małe gumki to zastanów się jeszcze nad wymianą żyłki głównej z 0.20 na 0.14 lub jeszcze mniej bo 0.20 + lekkie przynęty = krótkie rzuty.

Tak jak kolega napisał zmień żyłkę na trochę cieńszą, będziesz dalej rzucał co nieraz się przydaje. Na okonki żyłka o grubości 0,16 lub 0,14 powinna wystarczyć, a napewno będzie ci się wygodniej łowiło.

[2011-02-01 10:35]