Zestaw sandaczowy na martwą rybkę

/ 16 odpowiedzi
Koledzy powiedzcie mi, czy konieczne jest dawanie ołowiu przelotowo przed agrafką? Czy dobrze jest dać krętlik, jeśli tak to gdzie dokładnie? Do jakiej wielkości (cm) warto przeszywać rybkę na sandacza. Będę przeszywał od pysku do ogona.
Jeśli ktoś może, niech pomoże... 
bednar14


Możesz założyć rurkę antysplątaniową nie musisz dawać przelowtowego ciężarka (2012/08/03 22:34)

Timur2148


z tego co się orientuję to rybkę na trupka przeszywa się od ogona do pyska, ale niech ktoś to jeszcze potwierdzi.......... (2012/08/04 13:54)

mikku


Tak się zazwyczaj robu aby haczyk wystawał przy pysku ponieważ sandacz połyka rybki zaczynając od głowy i wtedy taki haczyk wchodzi mu gładko razem z rybką do geby ale już w drugą strone nie wyjdzie, Zalecałbym jednak ołów przelotowy (2012/08/04 14:15)

u?ytkownik32263


Hak zawsze musi przy przedziewaniu wychodzić z pyska rybki bo zanderek połyka od głowy. Dlaczego nie będę zbytnio tłumaczył. Po prostu mu łatwiej i tyle. Poza tym przy połowie na grunt najlepszym rozwiązaniem jest użycie rurki antysplątniowej i na niej ołowiu. Dlaczego? Tu napiszę: otóż często przy rzucie zdarza się iż sam ołów okręci się wokół linki (plecionki, żyłki) i przy braniu sandacz ciągnie rybkę z ołowiem czując opór. A to może skończyć się wypluciem przynęty bo ryba ta wyjątkowo nie lubi oporu przy braniu. Kapisz? ;) Pozdrawiam! (2012/08/04 15:04)

Pawelski13


Lepszym rozwiązaniem będzie założenie ciężarka przelotowego. Po pierwsze dależ rzucisz i będziesz miał mniejsze problemy z wyciąganiem zestawu gdzie dno jest usłane roślinnością, różnego rodzaju "zawadami". Jeżeli łowisz na zbiorniku, zakładaj oliwki a na rzece ciężarki płaskie.

(2012/08/04 16:26)

piotrum


Z mojego doświadczenia polecam również rurkę antysplątaniową i oliwkę o ciężarze w zależności od głębokości łowiska. Rzadko a właściwie nie zdarzyło się aby poplątała zestaw.Co do przeszywania ... to należy zacząć od wprowadzenia haka do paszczy i dalej ..przeprowadzać przypon przez przynętę  kierunku ogona... (2012/08/04 18:09)

Rafal55


Jeżeli chcesz zestaw gruntowy na sandacza to wygląda to następująco:Ciężarek przelotowy i nie musi być wcale rurka antysplontaniowa. Przeciągasz przez ciężarek przelotowy żyłkę, następnie dajesz koralik a za nim stoper gumowy który będzie amortyzował ciężarek przed węzłem. Oczywiście dobrze dać krętlik z agrafką ponieważ nie plącze i wymiana przyponu to kilka sekund:) Ja używam przypony długości od 70 do 90cm ze względu na to, że zestaw jest wywożony a kiedy rzucam z ręki to stosuje długość do 50cm. A dlaczego krótszy, bo dalej wyrzucisz. Grubość przyponu w zależności jaką mam żyłkę główną. Ja stosuję główną 0.28mm a przypon 0.22 do 0.25mm. Nie ma co stosować cięższych żyłek ponieważ jak wejdzie w delikatny zaczep to murowane że zerwiesz.Uzbrajanie rybki na trupka wygląda następująco:Igłą do przekłuwania przekłuwasz rybkę od głowy a wychodzi ona przy ogonie, wtedy haczyk lub kotwiczka zostaje wbita w głowę lub poniżej, ponieważ sandacz połyka przynętę od głowy. (2012/08/05 17:09)

Woa-VooDoo


Podepnę się do tematu :)
Przy wywózce używacie żyłki czy plecionki ?  (2012/08/05 17:27)

Rafal55


Ja zawsze stosuje żyłkę z wywózki jak i wyrzutu. Chodzi mi o żyłkę główną jak i przypon. (2012/08/05 23:10)

Woa-VooDoo


A dlaczego nie plecionka ? (2012/08/07 11:09)

mikku


Ja czasem stosuję plecionke ale ze względu jej małej rozciągliwości co ma znaczenie wówczas gdy łowimy na dużych odległościach  (2012/08/07 12:07)

Rafal55


Stosuję  żyłkę ponieważ kiedy masz zestaw wywieziony to praktycznie w 80% żyłka jest we wodzie na gruncie. Jest ona wleczona po dnie gdzie ociera się o zawady kamienie itp. Osłabia to żyłkę jak i plecionkę, dlatego stosuję żyłkę bo wymieniam ją co sezon jak wiadomo kilkakrotnie jest taniej od plecionki. Jeżeli chodzi o hol ryby na żyłce to masz tą przyjemność amortyzacji całego zestawu a na plecionce to ciągniesz jak psa na smyczy:))) (2012/08/13 11:46)

marsocz


a co myslicie o założeniu kotwiczki? ja tak robie ale to dopiero drugi wypad na sandacza. czy ktoś uzywa kotwiczek i jakiej wielkości? (2012/08/21 13:04)

marsocz


a i jeszcze jedno jezeli kotwiczka to za pysk czy grzbiet? (2012/08/21 13:11)

slash


Nie stosuj kowtwiczek bo zander od razu to wyczuje. Tylko pojedyńczy hak 2 lub podwójny. Kotwiczkę kategorycznie odradzam (2012/10/11 13:43)

u?ytkownik137739


Hak zawsze musi przy przedziewaniu wychodzić z pyska rybki bo zanderek połyka od głowy. Dlaczego nie będę zbytnio tłumaczył. Po prostu mu łatwiej i tyle. Poza tym przy połowie na grunt najlepszym rozwiązaniem jest użycie rurki antysplątniowej i na niej ołowiu. Dlaczego? Tu napiszę: otóż często przy rzucie zdarza się iż sam ołów okręci się wokół linki (plecionki, żyłki) i przy braniu sandacz ciągnie rybkę z ołowiem czując opór. A to może skończyć się wypluciem przynęty bo ryba ta wyjątkowo nie lubi oporu przy braniu. Kapisz? ;) Pozdrawiam!



"okręci się wokół linki"
Ołów jest wprawdzie metalem kowalnym ,ale żeby okręcił się wokół linki ? Ciekawe ...

"Hak zawsze musi przy przedziewaniu wychodzić z pyska rybki bo zanderek połyka od głowy. "


Nie siedzimy z sandaczem przy jednym stole , nie jemy tej samej parówki - a tutaj , o proszę :  takie wygody na niego czekają : rybka podana w sposób ułatwiający przełknięcie i trawienie -  dosłownie jak w Ritzu .
Ciekawe jak ta teoria licuje z połowem  sandaczy (wcale nierzadkim )  na rosówkę ; czy wtedy także trzeba dbać , by w przypadku ewentualnego pobicia - haczyk wystawał ze łba dżdżownicy ( szukanie głowy dżdżownicy nad wodą , przywiedzie na myśl kreskówki Disneya , gdzie dajmy na to Goofy  przycupnięty nad brzegiem , ma zawsze puszkę pełną dżdżownic) ?
Kiedy łowi się na wahadłówkę albo rippera  : czy haczyk wtedy też wystaje z głowy i skąd sandacz wtedy wie ,że to nie głowa ,ale korpus danego wabika , użytego przez wędkarza ?
Albo filet , proporzec , car (rybi grzbiecik )  - ta przynęta nie ma głowy ,dlatego niemożliwe jest aby hak wystawał z ... głowy . HA HA. (2012/10/11 17:38)