Zaloguj się do konta

Zestaw okoniowy dla nowicjusza

utworzono: 2014/03/04 10:33
Nix2

Witam
Co prawda łowię już kupę lat, ale ostatnio spiningowałem ponad 25 lat temu, kiedy na ruskim targu można było kupić "jakiś" teleskop, spiningowałem głównie na Odrze w okolicach Pomorska...

Dziś chcę skompletować pierwszy "nowożytny" sprzęt głównie na okonia, może troszkę klenia, ale taki żeby wytrzymał szczupaka takiego 50-60cm jako okazjonalny przyłów...

Chciałem na początku jeden kij uniwersalny, szczupakowo-okoniowy, ale po lekturze wielu postów stwierdziłem, że to niezbyt dobry pomysł, że na początek zakupię jednak kij na małe drapieżniki-okonie.

Po wieeeeeeelu godzinach lektury wybrałem wstępnie dwa kije:
1. Konger Tiger Cross Maxx 270 UL 3g-18g za ok. 115zł
2. Dragon Mystery XT Ultra Light 2.70 m CW 2-15 za ok. 140zł

Wiem,że kij nr.1 ma przeszacowane górne CW i że to realnie ok. 12g- czy nie jest to troszkę za mało? Kij nr.2 jest znowu sporo cięższy... Jestem jednak za nr. 1... czy słusznie ? Chcę wędkować np. na Odrze ale także na jeziorach/stawach. Ciężko mi się wypowiedzieć CZYM mam rzucać, bo kiedyś to były tylko małe obrotówki i wahadłówki, dziś to pewnie małe gumki/twistery i inne "paprochy", Kolega namawia mnie na zabawy na boczny trok ? A może jednak inny kij? Wybór jest ogromny i mam już mętlik w głowie...

Jaki kołowrotek do ok. 200zł kupić do tego Kongera ? Chciałbym coś z Okumy, ale konkretnie co żeby było dobre wyważenie, no i względnie dobra jakość/trwałość ?

Z góry dzięki za wszystkie sugestie.
pzdr Nix

[2014-03-04 10:33]

Pietrzak

Do lekkiego spinningu używam Daiwy Megaforce 2,60 c.w. 3-18g . Fajna leciutka wędeczka ok. 120g wagi. Nadaje się do rzucania paprochami i ciut większymi gumami czy woblerami (do 5cm). Świetnie czuć pracę przynęty w wodzie, każde pstryknięcie ryby jest mocno wyczuwalne na kiju. Łowiąc tą wędką, nastawiam się głównie na okonie, jazie i klenie. Przy tak czułym sprzęcie walka z 30cm okoniem sprawia wiele frajdy. Udało mi się wyjąć na nią niejednego szczupaka, max. do60cm, ogólnie kijek daje rade. Według mojego odczucia do gum pow. 10g i obrotówek większych niż "1" się nie nadaje, przynajmniej na rzece, zbyt agresywna praca przynęty sprawia, że szczytówka zbyt mocno się ugina co odbiera przyjemność z wędkowania.
Jeśli natomiast szukasz czegoś uniwersalnego do paprochów i większych przynęt, polecam c.w. do 24/25g, jednak to nie będzie to samo, co delikatna wędeczka na okonki.
Co do kołowrotka się nie wypowiem, bo mam stare kręcioły z serii trabucco, których już raczej nie kupisz.
[2014-03-04 12:12]

majkpoznan

Mój zestaw to:
- w związku z brakiem środków najtańsza wędka jaka była w sklepie (85zł:) Jaxon SS-21017 z cw. do 17g. Jak słyszę jaxon to  jak większość robię się podejrzliwy, ale temu kijkowi nie mogę nic zarzucić. Delikatna szczytówka i czuły blank przenoszą każde puknięcie na rękę. Jak prowadzisz najmniejszego Spinmada to czujesz obroty błystki i każde zakłócenie jej pracy.

- kołowrotek Shimano Catana 2500RB - mam go już 4 lata i pracuje tak jak pracował jestem bardzo zadowolony.
Żyłka 0,18 mm. Szczupaka jeszcze na nią nie złowiłem, jednak rzucam tylko paprochami, małymi obrotówkami jak i mini woblerkami np. Salmo Tiny.
Cały zestaw to jakieś 250 zł obecnie:)
Pozdro
[2014-03-04 12:51]

seiz

Witam, polecam bo sam używam Mikado Sensei Feeling cw. do 15 gr, wędka lekka, wklejka i niedroga w tamtym roku około 90 zł, łowię głównie bt z ciężarkami 5 i 7 gr, każde puknięcie ryby w przynętę jest dobrze wyczuwalne i sygnalizowane szczytówką. Wędką łowię też używając cykad i spinmadów - super wyczuwalna praca przynęty, jesienią na głebszej wodzie używałem głowek 5 i 7 gramowych do małych twisterów i większych ok 7cm ripperów, hol szczupaka 50+ i okonia 37 cm poezja :) Do kija używam shimano catana 2500 i taki zestaw moim zdaniem jest niedrogi i do zabawy z okoniami ewentualnie szczupakami w zupełności wystarczający

pozdro 

[2014-03-04 14:23]

Izeron

Polecam tobie na okonia 2 wklejanki Dragon Express Jig cw. 2-12 oraz Dragon Thytan Sensitive cw. 2 - 15. Ja osobiscie  posiadam obydwie i jestem z nich bardzo zadowolony.
[2014-03-04 18:17]

KuTeK

Ja również polecam wędki Dragona.Na ten sezon zakupiłem Dragon Millenium Perch 4-18.W niedziele testowałem na starej Odrze na bocznym troku i jestem mile zaskoczony.Co do kołowrotków to na pewno godny uwagi jest RYOBI ECUSIMA. Solidny kołowrotek za rozsądną cenę. [2014-03-04 19:03]

Ja mam dragon milenium senso jig i sobie chwale.

Pozdrawiam Boczny trok

[2014-03-09 22:27]

wirefree

Na Odre musisz liczyc kolowrotek za 300zl minimum ja ostatnio testuje REDArc i narazie jest OK. KIjki to KOnger Arcus Spin cw do 10g, 20g i do 30g  270cm kazdy i pozatym ze maja lamliwe szczytowki to sie sprawdzaja. Ale ostatnio tez sie rozgladam za jakims lepsiejszym kijkiem o cw 2-15g . [2014-03-09 23:34]

baits

Witam
Co prawda łowię już kupę lat, ale ostatnio spiningowałem ponad 25 lat temu, kiedy na ruskim targu można było kupić "jakiś" teleskop, spiningowałem głównie na Odrze w okolicach Pomorska...

Dziś chcę skompletować pierwszy "nowożytny" sprzęt głównie na okonia, może troszkę klenia, ale taki żeby wytrzymał szczupaka takiego 50-60cm jako okazjonalny przyłów...

Chciałem na początku jeden kij uniwersalny, szczupakowo-okoniowy, ale po lekturze wielu postów stwierdziłem, że to niezbyt dobry pomysł, że na początek zakupię jednak kij na małe drapieżniki-okonie.

Po wieeeeeeelu godzinach lektury wybrałem wstępnie dwa kije:
1. Konger Tiger Cross Maxx 270 UL 3g-18g za ok. 115zł
2. Dragon Mystery XT Ultra Light 2.70 m CW 2-15 za ok. 140zł

Wiem,że kij nr.1 ma przeszacowane górne CW i że to realnie ok. 12g- czy nie jest to troszkę za mało? Kij nr.2 jest znowu sporo cięższy... Jestem jednak za nr. 1... czy słusznie ? Chcę wędkować np. na Odrze ale także na jeziorach/stawach. Ciężko mi się wypowiedzieć CZYM mam rzucać, bo kiedyś to były tylko małe obrotówki i wahadłówki, dziś to pewnie małe gumki/twistery i inne "paprochy", Kolega namawia mnie na zabawy na boczny trok ? A może jednak inny kij? Wybór jest ogromny i mam już mętlik w głowie...

Jaki kołowrotek do ok. 200zł kupić do tego Kongera ? Chciałbym coś z Okumy, ale konkretnie co żeby było dobre wyważenie, no i względnie dobra jakość/trwałość ?

Z góry dzięki za wszystkie sugestie.
pzdr Nix

kolego z czystym sumieniem do zabawy z okoniem i srednia ryba polecam ci ten kij

http://allegro.pl/wedka-mikado-lexus-sapphire-spin-280-do-13g-gratis-i4032386515.html
ja ma taki w długosci 3m cena jest smieszna a kijek rewelacyjny,bardzo lekki i szybki .bardzo starannie wykonany 

[2014-03-09 23:47]