Zestaw na spławik

/ 2 odpowiedzi
Witam, proszę o poradę w skonstruowaniu zestawu na spławik.
Mój aktualny zestaw wygląda tak: wędka match, kołowrotek, żyłka główna, stoper (grunt), spławik na przelot, śruciny ołowiane, krętlik, przypon. Łowię elegancko, ale coraz częściej mnie wnerwiają te śruciny ołowiane. Niby są zaciśnięte dobrze, a na kolejnej wyprawie i rozłożeniu wędki już są luźne. Czasem się tez przesuwają po kilku rzutach. Dociskam je bardziej to kształtem przypominają już naleśniki, a w gruncie rzeczy to problemu nie rozwiązuje i ogólnie mnie to zaczyna irytować.

Przypadkowo znalazłem w sklepie ciężarki przelotowe w kształcie łezki z rurką silikonową w środku. Wymyśliłem coś takiego: żyłka główna, stoper (grunt), spławik na przelot, stoper, ciężarek przelotowy, stoper, krętlik, przypon. Mam spławik 3g, ciężarek przelotowy 2,5g. Łowię na wodzie stojącej na głębokości ~2-2,5 m. Czy takie zestaw jest poprawny? Oczywiście potestuję to nad wodą, ale jakbym mógł zaoszczędzić tego czasu i od razu skorygować błędne rozwiązanie to byłoby super. Nie wiem do końca czy te cieżarki się nadają do mojej metody połowu i czy nie wpłynie to na plątanie zestawu z gruntem o takiej długości. Internety poczytałem, ale: przepływanka, przystawka spławikowa... im więcej czytam tym bardziej mam mętlik. Dzięki!
WedkarzIncognito


Witam. Używam takiego zestawu, który opisałeś, ale czy jest to złożone zgodnie ze sztuką, to nie mam pojęcia. Ekspertem w dziedzinie spławikowej nie jestem. Łowienie na spławik traktuje jako odskocznie od spinningu, dlatego nie przywiązuje większej wagi do zestawów. Mój zestaw wygląda tak: żyłka 0,18, stoper, spławik przelotowy (5+2), stoper, ciężarek łezka z rurką silikonową 2,5g, stoper, krętlik, przypon 0,12/0,14. Takim zestawem łowie małe ryby (płocie, wzdręgi, krąpie), a nawet karpie 1,5-2kg. Miejsce, w którym najczęściej używam takiego zestawu, to nieduży staw 1,5-1,8m głębokości. Tak jak wspomniałem, ekspertem w dziedzinie spławikowej nie jestem, ponieważ sam fakt używania bolonki niezgodnie z jej przeznaczeniem jest wystarczającym dowodem na to :) Jednak co by nie mówić na taki wymyślny zestaw łowiłem, łowie i łowić będę. Brania są dobrze widoczne i nic się nie plącze. Jeżeli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie. Pozdrawiam. (2022/08/21 11:44)

amator91


Dzięki, też już sprawdziłem i wszystko jest OK. Na pewno lepiej niż z śrucinami zaciskanymi. (2022/08/25 20:49)