Zaloguj się do konta

Zestaw na żywca i karpia-opinie

utworzono: 2015/03/19 15:58
tadzikg

witam,
chciałem złożyć dwa zestawy:
1. żywiec/trupek/karp po rozmowie ze sprzedawcą polecił mi karpiówkę 360 3lbs 3częściową (szkoda, że nie zapamiętałem jakiej firmy) do połowu właśnie na żywca/trupka, a w razie konieczności można przerobić na karpia itp. co o tym sądzicie? możecie polecić wędkę plus kołowrotek do 300 zł? i zostaje sprawa żyłki, czy mieć grubszą i mieć 100 metrów czy 200 metrów, a może wystarczy cieńsza?połowy: stawy, rzeki, solina
2. do metody feederjw. po rozmowie z tym samym sprzedawcą zaproponował 330 120g 3częściowa  3 wymienne szczytówki, tylko jego zdaniem feeder to na mniejsze ryby powiedzmy do karaś, lin, mały karp 3kg itp. Jak to z tym jest? tutaj mam też 300 zł na wędkę plus kołowrotek. Co radzicie? połowy: stawy, rzeki, solina
Ogólnie sprzedawca odradzał mi kupno jakiś dużych kołowrotków, przykładowo żyłka 0,30 na tylko 100 metrów, a nie 200 metrów itp. Jak czegoś nie napisałem to pytajcie bo na pewno coś opuściłem. [2015-03-19 15:58]

QBS

Ogólnie sprzedawca odradzał mi kupno jakiś dużych kołowrotków, przykładowo żyłka 0,30 na tylko 100 metrów, a nie 200 metrów itp. Jak czegoś nie napisałem to pytajcie bo na pewno coś opuściłem.
1. W sumie dobrze polecił. Żyłki 150 m wystarczy o ile z wywózki nie będziesz łowił. Cieńsza ? A ile proponował ? Bo generalnie nie grubość, a wytrzymałość się liczy. Do tych metod pleciona lepsza.

2. Generalnie nie wędka, a umiejętności się liczą. Kiedyś na bambus okazy łowiono. Na feedera dużo większe ryby można łowić. Spokojnie.

Te 300 zł to sam kołowrotek czy cały zestaw ?

Pozdrawiam

...i witam po dłuższym wyjeździe :)
[2015-03-19 17:46]

notaki

Od razu mówię: nie będę polecał zadnych marek ( jeszce firmy nie płaca mi od maila reklamowego :D :D ) ale , jeśli pozwolisz - kilka uwag.

Ad 1. Rzeczywiście  myślę że kij trzy składowy 3 lbs. będzie najbardziej uniwersalny. Da Ci bezpieczeństwo i wygodę w holowaniu większości ryb ( także tych pod 10 kg ).
Kołowrotek proponowałbym większy, mieszczący co najmniej 300 m zyłki 0,30-o,35 .
Jeśli łowić zamierzasz na Solinie ( być może z wywózki ) to te 300 m jest konieczne.

Ad 2. Co do feedera... zastanowiłbym się , czy nie wybrać bardziej uniwersalnej długości 3.60.
Po prostu - dłuższy kij - dłuższy rzut. Kije krótkie warto stosować tam, gdzie po prostu natura ( drzewa etc ) nie pozwalają na stosowanie dłuższych wędek. C.w. 120 g wydaje się rozsądnym rozwiązaniem.
Kołowrotek może być mniejszy mieszczący w granicach 200 m zyłki 0.25. Nawój 150 m jest do łowienia wystarczający, bowiem łowić będziesz wyłacznie z wyrzutu ( ewentualnie możesz dać pod spód podkład z tzw byle czego -  w sensie z jakiejś tam zyłki - nawet resztek tej, która Ci z karpiówki zostanie. ).
Jesli zamierzasz rzucać daleko i nie masz w tym większej wprawy proponuję użyć nawet żyłki 0,28 ( wtedy akurat powinno Ci wejść te 150 m ).

I jeszce jedno- dlaczego akurat 150 m a nie sto ? A bo będziesz tracił metry zyłki na wiązaniach i odcinaniach zestawu i szybko ze stu zostalo by Ci - powiedzmy 80 .. a to juz trochę za mało ;-)
[2015-03-19 17:56]

SlawekNikt

Ad 1. Rzeczywiście  myślę że kij trzy składowy 3 lbs. będzie najbardziej uniwersalny. Da Ci bezpieczeństwo i wygodę w holowaniu większości ryb ( także tych pod 10 kg ).
Kołowrotek proponowałbym większy, mieszczący co najmniej 300 m zyłki 0,30-o,35 .
Jeśli łowić zamierzasz na Solinie ( być może z wywózki ) to te 300 m jest konieczne.

Ad 2. Co do feedera... zastanowiłbym się , czy nie wybrać bardziej uniwersalnej długości 3.60.
Po prostu - dłuższy kij - dłuższy rzut. Kije krótkie warto stosować tam, gdzie po prostu natura ( drzewa etc ) nie pozwalają na stosowanie dłuższych wędek. C.w. 120 g wydaje się rozsądnym rozwiązaniem.
Kołowrotek może być mniejszy mieszczący w granicach 200 m zyłki 0.25. Nawój 150 m jest do łowienia wystarczający, bowiem łowić będziesz wyłacznie z wyrzutu ( ewentualnie możesz dać pod spód podkład z tzw byle czego -  w sensie z jakiejś tam zyłki - nawet resztek tej, która Ci z karpiówki zostanie. ).
Jesli zamierzasz rzucać daleko i nie masz w tym większej wprawy proponuję użyć nawet żyłki 0,28 ( wtedy akurat powinno Ci wejść te 150 m ).

Moim zdaniem:
Odnośnie karpiówki kolega notaki ma rację, co do żyłki to spokojnie wystarczy solidna 0,23 do 0,25 maksymalnie, a jak karpie będą Ci ją rwać na potęgę to jedna wizyta w sklepie załatwi ten problem. Kołowrotek rozmiar 30 radzę zakupić markowy z jak najdłuższą gwarancją bo ta zawsze może się przydać. Ponadto rozmiar 30 maksymalnie 40 jest dobry i do lekkiej karpiówki o jakiej piszesz i do feedera też jak najbardziej się nada.

Natomiast co do feedera ... to jestem zdania, że spokojnie wystarczy taki o cw do 100 g.

Jeżeli zaś chodzi o długości wędek to zdania są podzielone, a wg. mnie o ile nie będziesz łowić w krzaczorach to polecałbym 3,9 a najlepiej to przejdź się do sklepu i pomachaj wędkami o różnych długościach i wybierz te wg. Ciebie najlepsze.
[2015-03-20 14:25]

notaki

Szanowny Sławku,

Zdarzyło Ci sie holować konkretna rybę z odległości powiedzmy 200-300 m ? ( a tyle czasem trzeba wywieźć na zbiornikach zaporowych ) na zyłce 0,23 ?
Albo rzucac cięzarkiem rzędu 80-100 g taak pod 80 m  uzywając karpiówki i takiej zylki ?
[2015-03-20 16:49]

SlawekNikt

Szanowny Sławku,

Zdarzyło Ci sie holować konkretna rybę z odległości powiedzmy 200-300 m ? ( a tyle czasem trzeba wywieźć na zbiornikach zaporowych ) na zyłce 0,23 ?
Albo rzucac cięzarkiem rzędu 80-100 g taak pod 80 m  uzywając karpiówki i takiej zylki ?

Nie, nie zdarzyło mi się jeszcze holować ryby z 200 metrów głównie z tego powodu, że do tej pory łowiłem tak około 50 - 70 m. i uważam, że 0,25 dobrej jakości da radę na takie odległości bez problemu, a 0,23 na feeder. Autor postu nie napisał, że będzie wywoził ani, że będzie polować tylko i wyłącznie na kilkunasto kilogramowe karpie ...
[2015-03-20 20:53]

notaki

Sławek - to nie jest tak :-)
Dobór elementow zestawu do karpiówki jest dość specyficzny i powinien odbywac się w kolejności:
wedka- zyłka-kołowrotek
Pod kupiona  wedkę dobierasz wytrzymalośc zyłki taka, by wedka pracowała poprawnie ( uginała się odpowiednio ) bez konieczkości korzystania z hamulca kołowrotka.
Dopiero kiedy wedka zaczyna uginac się w sposob zagrażający jej bezpieczeństwu, żylka powinna strzelić ( oczywiście zabezpiecza to hamulec kolowrotka )
 Pomijam przypon, bowiem wytrzymalośc przyponów karpiowych powinna byc tylko troszkę mniejsza od wytrzymałości węzła zyłki głównej )
Kolowrotek karpiowy ma odpowiadac dwóm istotnym parametrom, przy czym ten drugi jest często ( błędnie ) lekcewazony.
1. pojemność szpuli zapewniająca odpowiednią ilość żyłki o srednicy wystarczającej by można myło zrealizowac to co wyzej
2. siła hamowania kołowrotka ( niedoceniana ) pozwalająca na takie jego wyregulowanie, by karp nie wyciągnął całej żylki pomino tego, ze parametry tak wedki jak zyłki pozwalają na większy opor.

W przypadku wedki 3lbs stosowanie zyłki 0,25 spowoduje, ze ta strzeli ( albo hamukec zacznie wyć ) zanim jeszce wedzisko się odpowiednio  ugnie, więc lowilbyś na kij od szczotki  :-)
[2015-03-20 21:09]

SlawekNikt

Używam wędki 2,75 lbs o długości 3,9 i kołowrotka z bardzo przyzwoitym hamulcem. Marka średnia, może średnia - wyższa, ale jak napisałeś nikt mi za reklamę nie płaci ;-) Mam żyłkę właśnie 0,25 i wędka może się nie gnie w sposób zatrważający, ale bardzo, bardzo fajnie pracuje pod takimi maluchami 5 - 8 kg, a hamulec też daje znać o sobie. Ponadto czasami zdarza mi się tę właśnie wędkę postawić na żywczyka i szczupaczki takie 70 -tki też fajnie wędką poruszają :-) Na "moich" łowiskach zestaw sprawdza się świetnie i jest w miarę uniwersalny o ile można pisać o uniwersalności, a karpiarstwo takie "pełną gębą" (wywózki i tym podobne jazdy) to mnie za bardzo nie pociąga szczerze pisząc. 30 lat temu wywózek nie było i rybki były i były też bardziej chętne do współpracy.
Połamania kolego notaki :-)
[2015-03-21 06:44]

Bernard51

Tadzig jedż w sobotę lub niedzielę na Sieniawę i tam spotkasz krajanów Krzysztofa lub Adriana, oni Ci wytłumaczą jaki sprzęt dobrać do łowisk na których będziesz miał zamiar łowić Sieniawa, Solina. Na jednym jak i drugim bez wywózki to możesz połowić krąpie, leszcze, płocie i jazgarze.
Szukaj ich od Głębokiego jak wpada Wisłok.
[2015-03-21 18:15]

kafarszczak

cw 120g do method feeder ? chyba czegos tu nie czaje, do metody najlepsze rozwiązanie to kije 270cm-330, cw 10-40gr, spławikigrunt.pl/forum
Żyłka do methody max 0,20/ kołowrotek minimum 4 tys,z wolnym biegiem jest dobry i polecany przy tej metodzie
[2015-03-21 22:12]

SlawekNikt

cw 120g do method feeder ? chyba czegos tu nie czaje, do metody najlepsze rozwiązanie to kije 270cm-330, cw 10-40gr, spławikigrunt.pl/forum
Żyłka do methody max 0,20/ kołowrotek minimum 4 tys,z wolnym biegiem jest dobry i polecany przy tej metodzie

A pisał tam ktoś tam coś tam na temat stricte method feeder ?
[2015-03-22 15:55]

notaki

A pisał .

Tylko, ze kolega kafarszczak źle doczytał.
Bo ten kołowrotek z tą żyłką tylko jako zapasowy był polecany.
Na główny to tylko ten: http://allegro.pl/kolowrotek-daiwa-exist-3012-oryginalny-wys-24h-i5193331396.html , a zyłka maksimum 0,16
Na widok tego sprzetu karpie same w zachwycie wyskakuja na brzeg , więc hol jest zbedny
[2015-03-22 16:11]

SlawekNikt

Nie na temat konkretnie method feeder nic nie zostało w tym wątku napisane.
Ogólnie na temat fedeera czyli wędki z drgającą szczytówką tak, ale method fedeer nie.
[2015-03-22 19:01]

notaki

Post załozycielski tego watku:

2. do metody feeder(...)

[2015-03-22 19:03]

SlawekNikt

Metoda połowu na fedeer czy method fedeer :-)
[2015-03-22 19:06]

notaki

http://www.splawikigrunt.pl/grunt-szczegoly-79.html

Nawiasem mowiąc jest tam i odpowiedż na propozycje kol. Kafarszczak
Wystarczy zerknąc na średnice zyłek przyponowych na zdjęciach :D
[2015-03-22 19:21]

tadzikg

co by rozjaśnić niektórym na co chcę łowić wklejam adres obrazka  http://www.extrafishing.com/upload/koszyk_i_forma_do_metody_feeder_af-a_jaxon.jpg
[2015-03-26 17:54]

notaki

kupiłes juz te koszyczki i foremkę ?
Bo mnie trafiła się foremka odlana z cienkiej gumy ( grubosci dętki rowerowej ).
Jest zdecydowanie za miekka, a do tego guma się "klei" do wszystkiego  i skutkiem było fatalnie odlączanie się od niej napełnionego koszyczka. Jedna trzecia zostawała na foremce. Troche pomagało posypanie foremki czymś sypkim i suchym ( zanęta, bułka tarta etc. , ale straszne to pieprzenie
Musiałem kupic foremkę dobrej firmy i na tak samo nawilzonej zanęcie odlączanie jest bezproblemowe
[2015-03-26 19:15]

tadzikg

jeszcze nie kupiłem, na razie poczytałem o feederze i na razie chcę i proszę o polecenie zestawu, na taki właśnie koszyczek na karpia, amura itp. Czy taka wędkę można połączyć z połowem na żywca czy trzeba osobne wędki kupić ?
[2015-03-27 18:17]

tadzikg

po poczytaniu lektury chcę zadać pytanie:
jaki zestaw na:żywiec/trupek/karp po rozmowie ze sprzedawcą polecił mi karpiówkę 360 3lbs 3częściową (szkoda, że nie zapamiętałem jakiej firmy) do połowu właśnie na żywca/trupka, a w razie konieczności można przerobić na karpia itp. co o tym sądzicie? możecie polecić wędkę do 200pln plus kołowrotek do 200 pln? i zostaje sprawa żyłki, czy mieć grubszą i mieć 100 metrów czy 200 metrów, a może wystarczy cieńsza?połowy: stawy, rzeki, solina
chce mieć 2 przeznaczenia tej wedki:1.żywiec i trupek2. karp amur i do tego chcę zrobić zestaw na metodę z takim koszyczkiem: http://www.extrafishing.com/upload/koszyk_i_forma_do_metody_feeder_af-a_jaxon.jpg
możecie coś polecic? [2015-04-02 14:36]

tadzikg

prosze o poradę
[2015-04-07 16:53]

notaki

wszelkie rady są bardzo indywidualne... i nie zawsze niestety słuszne bowiem - jak mawia przyslowie" nie to ładne, co ładne, ale to co się komu podoba.
Poza tym - jak zauwazyłem - więcej tu reklam, niż realnej oceny sprzętu.
:-)
Idź do dużego sklepu... pogadaj.. pomacaj...
Jesli jestes początkującym wędkarzem ( a tak uczciwie się deklarujesz ) szukaj raczej sprzętu nie posiadajacego wielu negatywnych opinii, bo tak naprawde nie wiesz sam czego szukasz. Nie wiesz jaka Ci odpowiada akcja, jak Ci eis będzie rzucało etc...

Niestety dopiero któras tam wędkę kupujemy w pełni świadomie :-)
[2015-04-07 16:56]

ogtw

Na żywca wędka teleskopowa jest wygodniejsza. (moje prywatne zdanie) [2015-04-07 18:21]

kucaj

Kołowrotek musi być solidny i tyle. Lepiej dołożyc 200zł i mieć zestaw na wiele lat jak np. Daiwa Black Widow np. 3,60 3,5lbs + Anaconda Magic Runner 4 (pomieści koło 500metrów żylko 0,33). Cały sprzęt i tak na nic Ci sie nie nada, jak twoja linka główna, przypony i wwiązania będą z przypadku ;). 100 metrów to strasznie mało, a wiązania czy ewentualne zerwania zestawów? okaże sie ze po miesiącu masz juz 30 metrów tylko.... jeśli rpzyszłościowo rzeczywiście chcesz łowić karpia, to czasem może być tak ze sprzedawca będzie Ci musiał za tą piękną poradę szukać wędki w wodzie, i najlepiej kołowrotek z wolnym biegiem. 300 metrów to dobra opcja na początek [2015-04-07 21:00]

SlawekNikt

Określ konkretnie na co zamierzasz "polować", jakiego sprzętu używać to i porady będą konkretne.
[2015-04-07 21:12]

notaki

Określ konkretnie na co zamierzasz "polować", jakiego sprzętu używać to i porady będą konkretne.

Przeczytaj konkretnie temat liczący kilka postów, nie będziesz wtedy musiał pisać swojego [2015-04-07 21:15]

25 maja 2018 roku wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez wedkuje.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Hoblo Sp z o.o.,Warszawa 02-761, ul. Cypryjska 2G

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w „Polityce prywatności”

Ustawienia