Zestaw na żywca wykonanie jak go zrobić

/ 32 odpowiedzi / 2 zdjęć
pstrag222


Spore te ciężarki macie :)
Ja jeszcze nigdy nie dałem cięższej niż 10gram. Spławik zazwyczaj 15g.
I spokojnie daje rade. (2012/04/14 19:10)

Bernard51


Na 8 m mozna lowic na babke stala paternoster i zatopiony splawik , nieraz tak sie kombinuje ale na plytszej wodzie na 8 m szczuplego ja nie szukam nawet na jesien przy zimnej wodzie max 5m (2012/04/14 19:24)

Bartek80


Witam wszystkich, gdyż to mój pierwszy post na tym forum.

Mój zestaw żywcowy wygląda tak: spławik - bombka 10-15 g - zawsze stały bo łowię głównie na rzekach, przypon fluorocarbonowy ok 40 cm, haczyki - zwykle w zakresie 1 - 3/0 pojedyncze gdyż nie widzę sensu stosowania kotwiczki, 1-1/0 stosuję do zaczepiania żywczyków za pyszczki lub bardzo małych żywczyków za grzbiet, 2/0-3/0 stosuję do zaczepiania większych żywców za grzbiet, obciążenie to przelotowa oliwka 6-10 g i jeżeli łowię na uklejki to zawsze nad przyponem dokładam zaciskową śrucinę 1-1,5g. W przypadku łowienia na uklejkę sztuczne wydłużanie przyponu jest nieporozumieniem, rybka zawsze idzie do góry i zwykle bywa poza zasięgiem drapieżnika a dodatkowo plącze zestaw.

To taki szczupakowo-okoniowo-sandaczowy uniwersał, wraz z karpióweczką  3,9 m służy mi głównie nad Wiśłą i Wkrą a także wszelkiego rodzaju starorzeczach.

 

(2012/04/14 20:36)

adamo0


Spore te ciężarki macie :)
Ja jeszcze nigdy nie dałem cięższej niż 10gram. Spławik zazwyczaj 15g.
I spokojnie daje rade.


10-15g. spławiki na żywca są jak najbardziej odpowiednie.Ja potrzebowałem zestawu bez spławika narzekę na 3-4 m wodę .Chciałem nim podłubać z dala oo brzegu gdzie leży kupa badyli lub są zatopione stare materace.Na długiej wędce można tak połapać bez obawy że zestaw podejdzie za blisko brzegu. A tak w ogule to spławik+oliwka+żywiec ma chyba wagę więkrzą niż te wspomniane kilkanaście gram? (2012/04/14 20:37)

ryukon1975


Zależy gdzie się łowi.
U mnie na rzece jeśli założę lekki ciężarek to zestaw nie ustawi się w pionie bo nurt będzie nim "poniewierał" a jednak trzeba ustawić przynajmniej pod kątem zbliżonym do pionu.

Największe szczupaki (jak jeszcze u mnie były) łowiłem łowiłem na pater-noster.
Prawdziwy sumowy i sportowy czyli bez spławika,na rzece metoda wspaniała.Lekkość ,finezja ( w porównaniu do np.wersji ze spławikiem) i mozliwość podania w prawie każde miejsce.Biorą tez inne ryby oprócz szczupaków bo na szczupakową bombę czy pater-noster ze spławikiem ciężko złowić jakieś inne gatunki.Dlatego że sa ostrożniejsze widzą "drut" ,nienaturalnie zachowującą się przynętę lub wyczują opór przy braniu i zostawią. (2012/04/14 20:52)

adamo0


Właśnie o to chodzi z tym dociążaniem zestawu żywcowego w rzece.Jak nie dociążymy to będziemy mieli zestaw na Bolenia,gdyż naszego żywca prąd wody wyniesie pod samą powierzchnię.Odnośnie łowienia długą wędką tą metodą mam ten komfort że moge operować zestawem 5-7m od brzegu i wrazie cego mogę go pionowo wywindować do góry.Ale na szczęście dla ryb nie wyprodukowano takiej wędki bym ja mógł jej użyć(jestem wybredny)

(2012/04/14 21:40)

pstrag222


Zależy gdzie się łowi.
U mnie na rzece jeśli założę lekki ciężarek to zestaw nie ustawi się w pionie bo nurt będzie nim "poniewierał" a jednak trzeba ustawić przynajmniej pod kątem zbliżonym do pionu.

Największe szczupaki (jak jeszcze u mnie były) łowiłem łowiłem na pater-noster.
Prawdziwy sumowy i sportowy czyli bez spławika,na rzece metoda wspaniała.Lekkość ,finezja ( w porównaniu do np.wersji ze spławikiem) i mozliwość podania w prawie każde miejsce.Biorą tez inne ryby oprócz szczupaków bo na szczupakową bombę czy pater-noster ze spławikiem ciężko złowić jakieś inne gatunki.Dlatego że sa ostrożniejsze widzą "drut" ,nienaturalnie zachowującą się przynętę lub wyczują opór przy braniu i zostawią.


Teraz to jestem toche zaskoczony....
Po co sobie zycie otrudniac?
zawsze zakładam w rzece zestaw gruntowy z zywcem jest bardziej mobilny,realny, i nie stwarza problemów.
Ze spławikiem to na wodzie stojącej można sobie połapać (2012/04/15 07:57)