Zaloguj się do konta

Zestaw na spinning - wędka,kołowrotek, plecionka

utworzono: 2012/11/22 15:16
kwas1423

Witam, wiem że takich tematów było już sporo, ale nie mogę znaleźć ostatecznej odpowiedzi.
A więc poszukuje wędki, kołowrotka i plecionki. W internecie jest sporo propozycji, aż sam nie wiem co myśleć. Cena wędki to max 135zł. Kołowrotka tak 110zł, na plecionkach się nie znam.
Będę łowić z brzegu, więc najlepsza długość wędki to 2.7m. Zamierzam łowić szczupaki, okonie i czasami sandacze. Kołowrotek najlepiej z przednim hamulcem. Więc reasumując proszę o propozycje wędziska, młynka i plecionki. Tak jak wcześniej pisałem na plecionkach się nie znam więc nie wiem jaka będzie najlepsza średnica. Za wszystkie odpowiedzi z góry dziękuje.
[2012-11-22 15:16]

Wonski79

Tak czytam podobne wpisy i trochę się dziwię. Powiedzmy że ktoś napisze żebyś se kupił wędzisko X bo jest zaj....ste i ty je kupisz. Po czym pójdziesz na ryby i stwierdzisz że jednak to nie to co chciałeś, nie pasuje ci do ręki, jest za sztywny, albo za giętki. I co?
Idź do sklepu i organoleptycznie sprawdź co ci pasuje. Weź kij , kołowrotek spytaj sprzedawce i sam oceń co ci pasuje bo to ty będziesz na to łowił a nie nikt inny.

Co innego przynęty, plecionki, haczyki, które w zasadzie można brać w ciemno.


[2012-11-22 15:39]

kwas1423

U mnie w sklepie nie ma dużego wyboru dlatego pytam się na forum.
[2012-11-22 16:01]

sieniolo

pletke POWER PRO ;) [2012-11-22 18:39]

piotr-strzalkow

Pytanie czy będziesz łowił na rzece (jakiej) czy wodzie stojącej? Jakie przynęty preferujesz i co za tym idzie, jaką techniką łowisz?

Od tego będzie uzależniony c.w. charakterystyka kija. Są na pewno koledzy, którzy lepiej Ci doradzą, ale ja, jako nie bardzo wdrożony w spinning kieruję się właśnie powyższymi.

Preferuje raczej lekkie główki (7-10), bo głównie łowię na jeziorach i wyrobiskach, dlatego wybrałbym kij do c.w. do 25g. Osobiście mam sentyment do shimano catana. Mam telespina 240 i jestem ogólnie zadowolony. Rzucałem też 2 składowym i ten pozbawiony wszystkich wad telespina jest wg mnie bardzo dobrym kijem w rozsądnej cenie. Do tego kołowrotek shimano catana 2500 i jest fajny zestaw.

Tyle co do mich doświadczeń.

Na pewno potwierdzę to, że najlepiej pomacać kija zanim się go kupi. Sam kupiłem dzisiaj Konger Arcus UL 240/10 i po organoleptycznej ocenie sprzętu lepiej mi przypasował niż droższy impact czy też wędki zdecydowanie droższe. Warto nawet zrobić sobie wycieczkę do dobrze zaopatrzonego salonu, niż zamówić i żałować.

[2012-11-22 19:02]

arto

witam moja propozycja to spinning Mikado Mikazuki lub Essential ,Tachibana tanie i dobre.Co do kołowrotka to SPRO PASSION 730 FD będzie odpowiedni, solidny i trwały zresztą poczytaj opinie na forum. [2012-11-22 19:16]

Profesor


Podzielam zdanie Michała i radzę go słuchać. Sam przez to przechodziłem i później miałem kłopot z pozbyciem się sprzętu który ogólnie był OK ale mi nie "leżał" i łowiąc nim się męczyłem. Wiesz co teraz robię ?! Gadam z chłopakami "przymierzam się" do ich kijków idą do sklepu tam też "macam" kijki i zapisuje ich symbole. Siadam do kompa i kupuję w necie bo to zawsze z 50-70 złotyszy taniej :))
[2012-11-22 19:53]

ryukon1975

Ogólnie macie rację chłopak powinien sobie wybrać kij.
Jednak żeby to zrobić samodzielnie i zrobić dobrze potrzeba z 10 lat praktyki.
Może się mylę bo piszę na podstawie własnych doświadczeń.
Pierwsze kije miałem jakie miałem i nie rozmyślałem nad nimi dużo tylko łowiłem,dopiero z czasem i to długim zacząłem poznawać łowiska,ryby oraz sprzęt i świadomie wymagać od niego określonych parametrów technicznych i cech.
[2012-11-22 20:36]

Wonski79

Może zbyt ostro powiedziałem ale chyba najlepiej mieć pretensje do samego siebie w razie wybrania niezbyt dobrego sprzętu. Najlepiej człowiek uczy się na własnych błędach.
Oczywiście opinie innych także są ważne przy wyborze. Niestety trzeba patrzeć na nie przez grubo-soczewkowe okulary.
Muszę się zgodzić z Krzysztofem, że potrzebna jest praktyka ale także i samodzielność w podejmowaniu decyzji.
Z tego co widzę trochę praktyki chłopak już podłapał więc mniej więcej wie czego szukać.
Co do opinii wydaje mi się, że najlepszym doradcą będzie człowiek w sklepie choć może być tak, że wciśnie droższy sprzęt ( nie zawsze lepszy). Prowadząc sklep i pewnie sam wędkując trzymał nie jeden kij w ręku.
Sami użytkując swoje kije jesteśmy w stanie powiedzieć tylko o nich a jak wiadomo każdy z nas miał swoje preferencje doboru wędziska.
[2012-11-22 22:54]

michal180183

135zł wędka, 110zł kołowrotek i dobra plecionka np. POWER PRO 80zł więc mamy 325zł.Na początek przygody proponował bym twardy sprawdzony sprzęt. Poczytaj na forum bo jest kilka tematów, wybierz sprzęt który jest najczęściej polecany, idź do sklepu i przymierz się do zestawu.Moja propozycja to:Wędzisko Dragon Thytan X-Jig 2,70m/3-25g lub Dragon Thytan PIKE 2,70m/10-35g. Cena jednej jak i drugiej około 175złKołowrotek Shimano Catana 2500FB lub Dragon Viper FD830i (ten ma 5 lat gwarancji). Cena około 120zł.Przy ograniczonych funduszach nie kupuj plecionki tylko kup sobie 2 żyłki np: Dragon Millenium szczupak 0.22mm/5,8kg/200m i Dragon millenium okoń 0,16mm/3.20kg./250m. Cena około 25zł za te 2 sztuki. Cały zestaw wychodzi Cię 320zł.Idź do sklepu wybierz sobie kij, załóż na niego wybrany kołowrotek i sprawdź jak leży w ręku.Ja w tej chwili łowię delikatnie na Konger Black Tiger 2.4m/18g. Kołowrotek Cormoran Black Master 8PiF 2500 Zestaw można kupić za 260zł. Z wędki jestem zadowolony a z kołowrotka średnio niby wszystko fajnie a jednak coś nie tak ;) [2012-11-23 00:57]

kiertom

kręcioł - Spro Passion fd 730 - 150zł  (mam polecam)spin - Konger Wędka Tiger Cross Maxx 270cm do 25g - 120zł  (rzucałem za tą cenę super)pletka - Mikado X-Plode 0,08mm 150m- 60zł  (mam polecam)Zestaw da radę na szupaka, okonia i sandacza. Tańszego nie ma sensu. Pozdr. [2012-11-23 09:34]

Wonski79

kręcioł - Spro Passion fd 730 - 150zł  (mam polecam)spin - Konger Wędka Tiger Cross Maxx 270cm do 25g - 120zł  (rzucałem za tą cenę super)pletka - Mikado X-Plode 0,08mm 150m- 60zł  (mam polecam)Zestaw da radę na szupaka, okonia i sandacza. Tańszego nie ma sensu. Pozdr.



To też mi się bardzo podoba
[2012-11-23 09:46]

klu222

Tak jak napisał Michał, najlepiej przymierzyć się w sklepie, później mozesz kupić w necie, spróbuj jednak podjechać do jakiegoś sklepu z dobrym zaopatrzeniem, każdy ma swoje preferencje, jeden kij mu leży drugi nie, nie jeden kijek polecany na forum mnie nie pasował, a nie twierdzę ,że był zły, druga sprawa to lepiej uzbierać parę zł więcej, niz trzymać później kij w kącie i żałować wydanych pieniędzy ( mam kilka takich sprzetów), wydasz 100zł, okaże się ,że nie sprawdza się bardziej pasuje ten za 150........ i zamiast wydać 150 zł wydajesz 250zł ,też to przemyśl [2012-11-23 12:36]

kwas1423

Do wędek konger dam dosyć spore zaufanie. Aktualnie posiadam carbomaxxa i jestem zadowolony. Teraz szukam coś lepszego. A co wy myślicie o wędkach i kołowrotkach tej firmy. Zapomniałem dodać, że będę łowić na starorzeczach i jeziorach. Więc znalazłem wędkę wcześniej wymienionej firmy, a mianowicie Konger Virago Valor Spin 270/25. Link z allegro
http://allegro.pl/wedka-konger-virago-valor-spin-2-70m-25g-wobler-i2778017684.html

Pro po kołowrotka to myślę o konger impact. Raczej nie kupię żyłki z prostego powodu. Na wakacje wyjeżdżam do Szwecji. W prawie każdym jeziorze jest kamieniste dno. Pewnego słonecznego dnia :P Wybrałem się na spin. Po około 5 min testowania dozbrojek w gumach mam branie. Podciągam rybę pod brzeg i widzę ładnego szczupaka. Ryba decyduje się na ostatni odjzd do dna. Niestety zyłka tego nie wytrzymałą i przetarła się o kamienie. Gumy mi nie szkoda, tylko szczupaka który zapewne umarł z taką przynęta w pysku.
Dziękuje za wszystkie komentarze i proszę o dalsze komentarze.
[2012-11-23 15:06]

kiertom

Nie bierz kołowrotka Konger oni dobre mają tylko wędki. Weź SPRO Passion 730 FD [2012-11-23 16:34]

kwas1423

A kołowrotek Dragon viper fd820i. Słyszałem, że te kołowrotki są dosyć dobrej jakości.
[2012-11-23 16:56]

kwas1423

Albo

KOŁOWROTEK OKUMA IMPACT FD35


[2012-11-23 17:51]

TABUN

Nie dziwie sie koledze ze pyta o zdanie doświadczonych wedkarzy.Ja osobiscie mam ten sam problem i czytam z zaciekawieniem poszczególne wątki i porady.Zaczynałem spiningować jako młody chłopak.Miałem tani kij z bazaru i kilka niespecjalnych obrotówek- nic wiecej nie było a jak było to nie było pieniędzy na zakup.

Mineło pare lat człowiek pracuje zarabia i pomału wraca do wedkarstwa chce kupic dobry sprzęt i tu zaczyna sie problem.... na rynku i w internecie jest tyle sprzetu ze niewiadomo co wybrać,człowiek dostaje oczoplasu w mojej okolicy nie ma zadnych dobrych sklepów wedkarskich więc sprawdzenie osobiscie odpada a jak mam jechać 150km w jedna i 150km w drugą to to co wydam na paliwo wole w sprzet władowac. a jeśli sa to bede wdzięczny za namiar, Jestem z Mielca Podkarpackie.

Będe wdzieczny za rady Jaki sprzet wybrać, łowie głownie z brzegu,ale planuje równiez spróbowac z łódki/pontonu moje marzenie to wypad do Szwecji /Norwegii.
wędka 150-200zl  kołwrotek 150zl, chce sprzet uniwersalny na szczupaka .okonia,sandacza
rzeka i jezioro. cieżko mi mówić o długosci i wadze wyrzutu oraz elastyczności bo nie mam doswiadczenia.

Bede wdzieczny za potraktowanie watku powaznie i cenne rady


[2012-11-23 21:15]

TABUN

WITAM

Nie dziwie sie koledze ze pyta o zdanie doswiadczonych Wedkarzy.Ja osobiście mam ten sam problem i z zaciekawieniem śledze kazdy watek i notuje wszystkie rady.

Zaczynałem spiningować jako młody chlopak, miałem starą wędke z bazaru i kilka zardzewiałych blaszek nic wiecej nie było a jak było to na zakup nie miałem pieniędzy.ale była frajda i przygoda.

Teraz człowiek pracuje zarabia i pomału wraca do wędkarstwa-chce kupić dobry sprzet spiningowy ale jak szukam  na internecie to dostaje oczoplasu-tyle tego jest ze nie wiadomo co wybrać.W moim miasteczku nie ma sklepu wędkarskiego a jak mam jechać 150km w jedna i 150km w druga to wole w sprzęt władować.

A JAK NIE JESTEM DOSWIADCZONYM SPININGISTĄ  TO W SKLEPIE TEZ NIE POZNAM DOBREJ WĘDKI. I ZGADZAM SIE Z POSTEM POWYŻEJ -ZEBY POCZUĆ ZE MA SIE W RĘCE DOBRY SPRZET TRZEBA ŁOWIĆ KILKA LAT NA RÓŻNYCH ZESTAWACH.

szukam zestawu uniwersalnego szczupak,okoń sandacz, łowie głównie z brzegu ale na wiosne chce spróbować z łódki/pontonu moim marzeniem jest wyjazd do Szwecji /Norwegii.
Co do długosci elastyczności i ciężaru wyrzutu to nie wiem bo nie mam doswiadczenia.
KIJ 150-200ZŁ KOŁOWROTEK; 150-200ZŁ.

BEDE WDZIĘCZNY ZA POTRAKTOWANIE MOJEJ WZMIANKI POWAŻNIE I Z GÓRY DZIEKUJE ZA CENNE RADY.
[2012-11-23 21:31]

TABUN

przepraszam pierwszy raz pisałem i 2x wrzuciło mi to samo.
[2012-11-23 21:36]

dawid87

Więc powiem ci tak panie kolego. Masz racje kołowrotek dragon viper będzie dobry ale 820 to zamały najlepiej 25 albo 30 ale to juz twoja decyzja wybierz ten jaki ci będzie pasował a wędke moim zdaniem kup jaxon inspira ma 3m a tak wgl to z brzegu najlepiej łowić wędką około 3m :) Polecam ci ten spinning tą wędke nie tylko weźmniesz na szczupaka okonia i na sandacza możesz tez na bolenia bo to jest tak jakby uniwersalna wędka . połamania ; D [2012-11-23 21:58]

dawid87

Albo możesz też kupić konger tiger cross maxx [2012-11-23 22:01]

kiertom

Kolego TABUN, jak pracujesz i zarabiasz to dorzuć trochę kaski (będziesz miał większą przyjemność z łowienia).Kup: spin - Konger World Champion IRI Juggler 260 c.w. do 20g.- 250 zł (mam tylko mniejszy c.w. UL Lucky - super wędka)kręcioł - Rybi Applause 3000 - 250 zł (mam polecam cały aluminium - sprawdzona konstrukcja)Zestaw będzie super wyważony. Spokojnie da radę z brzegu i z łódki (przy dobrej pletce i umiejętnościach poradzi sobie w Norwegi ). Pozdr.  [2012-11-23 22:05]

arto

kolego tabun,tez miałem taki problem,od zawsze interesowałem się wędkarstwem ale dopiero od dwóch lat wciągnęło mnie na maxa a trochę tych lat mam.Zaczynałem od tańszego sprzętu spinningi Mikado kołowrotki Mikado, Spro i nie żałuje tych zakupów od czegoś trzeba zacząć i nie koniecznie od najwyższej pułki bynajmniej teraz po zakupie droższego sprzętu(obecnie Dragon millenium pike 10-35g + Spro Passion 730fd,wklejanka okoniowa Mikado +dwa spinningi Mikado + Spro) mam porównanie co mi pasuje a co nie.Na forum jest dużo trafnych spostrzeżeń i opini na temat sprzętu po części warto się nimi sugerować życzę trafnego wyboru.   [2012-11-23 23:03]

arto

a tak w ramach podpowiedzi kołowrotki Mikado są beznadziejne. [2012-11-23 23:05]

TABUN

KOLEGO ARTO

OSTATECZNIE JAKI ZESTAW POLECIŁBYŚ MI NA POCZATEK???
[2012-11-23 23:10]