Zaloguj się do konta

Zestaw na sandacza i drop shot na okonie.

utworzono: 2022/02/16 07:22
Duszny95

Witam, 
nabyłem ostatnimi czasy wędkę Mikado Kamisori Zander 2.70 do 35 g. Dołożyłem do niego kołowrotek Shimano Catana 3000. Łowie na wodzie stojącej, i pytanie czy taki zestaw zdałby egzamin? Jaką plecionkę wybrać do połowu sandacza? Czy dodawać Fluocarbon na końcu czy jednak przypon stalowy czy inny ? Drugi z moich zestawów to wędzisko Mikado Bixlite Light Spin 260 do 14 g. Do niego dołożyłem kołowrotek Shimano Catana 2500. Nada się na metodę Drop Shot? Przypomnę ,że łowie głownie z brzegu czasami brodząc w wodzie. Na temat plecionki do tego zestawu słyszałem bardzo wiele i zdania są podzielone, jednak chciałbym usłyszeć waszą opinie, ponieważ nigdy nie łowiłem tą metodą ale wygląda na bardzo skuteczną więc chciałbym sprawdzić czy rzeczywiście działa. [2022-02-16 07:22]

WedkarzIncognito

Witaj. Po pierwsze gratuluję nabycia wędziska Mikado Kamisori Zander. Fajny kijek, dobre uzbrojenie, przystępna cena. Szybki, cięty, taka typowa sandaczowa kosa do łowienia np. jaskółkami z opadu. Pierwszy, a zarazem ostatni element zestawu, który może nie podołać ciężkiemu oraniu dna (guma + 15-20g główka), to młynek. Wybrałeś rozmiar 3000. Rozmiar 3000 w Shimano jest rozmiarem z dopiskiem "C", a ten dopisek oznacza kompaktowy korpus. Twój kołowrotek w rozmiarze C3000 to tak naprawdę rozmiar 2500 z pojemniejszą szpulą. Kolejna rzecz niekorzystna dla tego kołowrotka to fakt, że przy łowieniu tak ciężkimi przynętami z opadu kołowrotek może ząbkować, zapewne będzie odczuwalne stukanie, ponieważ do takiego łowienia w mojej ocenie ten kołowrotek jest za słaby. Posiadam Catanę 4000 (która zakończyła swój żywot, ale walczyła do końca) i poznałem możliwości tego kołowrotka, używając go przeszło trzy sezony. Do łowienia z opadu przynętami gumowi z obciążeniem dochodzącym nawet do 25 gramów osobiście założyłbym młynek w rozmiarze 4000. Nawet Catanę, ale jednak w rozmiarze 4000. Catana c3000, a 4000 różni się bebechami m.in wałkiem zębatym, głównym kołem zębatym (przekładnia hipoidalna), kołem zębatym z mimośrodem itd. W Catanie 4000 te i inne elementy są po prostu większe, co w teorii powinno oznaczać ich większą wytrzymałość. Skoro już jednak wybrałeś model C3000, to zalecam nie łowić, aż tak ciężko. Nie oznacza to też, że łowiąc ciężej, kołowrotek po pierwszym wyjściu na ryby rozsypie się w rekach, ale używając przykładowo przynęt o wadze +/- 15g, na pewno zapewnimy mu dłuższa żywotność niż przy łowieniu przynętami o wadze 25-30g. Na temat plecionek do zestawu sandaczowego nie uważam się za w pełni kompetentną osobę, by udzielać konkretnych wskazówek, ponieważ ja sandacze łowie bardzo sporadycznie. Sandacze łowie na wodzie stojącej o piaszczystym dnie bez większych podwodnych przeszkód i używam do tego plecionki 8-splotwej 0,14 (SpiderWire Stealth Smooth 8 o deklarowanej wytrzymałości 12,5kg). Kiedyś kupiłem tą plecionkę z myślą o zestawie szczupakowym, ale finalnie nie została użyta w tym celu i tak o to została wykorzystana do zestawu sandaczowego. Jednak w zależności od wody i od częstotliwości łowienia, to w momencie, gdybym łowił w trudniejszych warunkach (więcej podwodnych przeszkód, ostrych kamieni, uwadów itp.), to wybrałbym plecionkę 4-splotową. Każde z włókien przy danej średnicy linki 4-splotwej będzie grubsze niż włókna plecionki 8-splotwej. Przykładowo w plecionce 4-splotowej o średnicy 0,20, każde z włókien posiada średnice 0,05. Przy tej samej średnicy linki w plecionce 8-splotowej każde z włókien będzie miało średnicę 0,025. Cieńsze włókno będzie zatem bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne, co w rezultacie osłabi wytrzymałość całej linki. Jest to tylko teoria, ale z opinii środowiska wychodzi na to, że znaczna część osób regularnie łowiących sandacze przekłada te teorię na praktykę i używa 4-spltowych linek. Temat przyponu do łowienia sandaczy. Osobiście używam fluorocarbonu o wytrzymałość 9,3kg i średnicy 0,32. Czy jest różnica w braniach, gdy stosujemy fluo czy inne przypony? Na to pytanie nie odpowiem, bo jak wspomniałem wcześniej sandacze łowie bardzo sporadycznie, a postawiłem na fluorocarbon, ponieważ tak mi doradzono i tyle. Na temat drop shota nie będę mędrkował, ponieważ uważam się za osobę raczkującą w tej odmianie spinningu. Z technicznego punktu widzenia na pierwszy rzut oka zestaw na drop shot wydaje się spójny i powinno to wszystko ze sobą prawidłowo współgrać. Jak będzie w rzeczywistości? Woda zweryfikuje ;) Pozdrawiam. [2022-02-16 11:05]

Duszny95

Dziekuję bardzo za tak cenne dla mnie rady. Więc nasuwa się pytanie jaki kołowrotek wybrać ? Szukać w rozmiarze 4000 ? Nie chce wydawać zbyt wielkiej kwoty bo nie wiem Czy te sandacze będa współpracowały. [2022-02-16 11:40]

WedkarzIncognito

Dziekuję bardzo za tak cenne dla mnie rady.

Proszę bardzo :)

Więc nasuwa się pytanie jaki kołowrotek wybrać ? Szukać w rozmiarze 4000 ? Nie chce wydawać zbyt wielkiej kwoty bo nie wiem Czy te sandacze będa współpracowały.

Kołowrotki przy łowieniu sandaczy z opadu przy użyciu ciężkich główek jigowych nie mają lekkiego żywota. Często spotyka się pozytywne opinie na temat Ryobi Zaubera przeznaczonego właśnie do tzw. orki i to jest koszt około 250zł. Nowsze jego wersje (CF i LT) to już koszt rzędu 300zł+, ale podobno bebechami od siebie się nie różnią. Tylko teraz rodzi się zasadnicze pytanie. Jeżeli nie ma pewności czy sandacze będą współpracowały, to jaki jest sens pchać się w kolejne koszta? Osobiście używałbym tego, co już posiadam, a dopiero po zweryfikowaniu jak sandacze zaopatrują się na chęć współpracy, podjąłbym decyzję czy orać to, co mam, czy faktycznie zmieniać młynek na coś mocniejszego. [2022-02-16 14:21]

Dartne99

Kołowrotek Sahara 3000 wędka Mikado Blocks Bait Dealer 7-28g [2022-02-17 07:40]

Sith

Właściwie @Wedkarincognito napisał prawie wszystko. Jak zwykle super wykład. Z mojej strony mogę tylko dodać, że Mikado Bixlite Light Spin 260 do 14 g wydaje mi się ciut za mocny na okonie (ogólnie mam ambiwalentny stosunek do wędzisk MIKADO), a kołowrotki z serii Catana są raczej zbyt słabe do spinningu.
Zaznaczam, to moje subiektywne poglądy oparte na własnych doświadczeniach.

Ps
Na matginesie, podziwiam ludzi, którzy najpierw kupują sprzęt, a dopiero później pytają czy dokonali dobrego wyboru. [2022-02-22 06:16]