Zestaw muchowy dla początkującego.

/ 6 odpowiedzi

Jestem nowy na forum i witam wszystkich na wstępie

chce zacząć przygodę z wędkarstwem muchowym i wyszukałem jakiś sprzet czy możecie go ocenic  za co z góry dziekuje i pozdrawiam


czy to już jest caly sprzet który jest mi potrzebny do łowienia czy cos jeszcze potrzebuje???

Wedka

http://allegro.pl/konger-arcus-fly-270-5-6-konkretna-muchowka-gratis-i4145707112.html

kolowrotek

http://allegro.pl/kolowrotek-konger-world-champion-fly-4-5-muchowy-i4160738643.html

sznur

http://allegro.pl/sznur-muchowy-jaxon-90ft-28m-plywajacy-5-dtf-i4212995469.html

przypony

http://allegro.pl/przypon-koniczny-jaxon-270cm-0-152-0-50mm-gratis-i4192217595.html

godmodeoff


Kołowrotek za drogi, proponuję kupić coś taniego, no chyba, że koniecznie chcesz mieć dobry hamulec, ale przy wędce tej klasy ryby się holuje zazwyczaj ręką, więc dobry kręcioł nie jest potrzebny. Kup sobie np jaxon trada, ok 50 - 60 zł. Dobra wędka, to taka, która dobrze Ci leży w dłonie i ma odpowiadającą Ci akcję, więc tutaj ciężko doradzić. Przypon jaxona używałem, całkiem spoko, dla początkującego może być, ale linki nie używałem, więc nie wiem. (2014/05/07 21:43)

u?ytkownik162240


Ciezko jest jest komus doradzic jak ktos zaczyna zabawe z muchowka , kije sa roznego rodzaju od bardzo wolnych do mega szybkich kij , kwestia jaki bedzie ci lezal dobrze w rece .Najlepiej isc do sklepu tylko w pl jest problem z typowymi sklepami ze sprzetem muszkarskim , chyba ze masz kolege ktory wedkuje ta metoda i pokaze ci o co chodzi . Ja zaczynalem na najtanszym sprzecie ale tylko po to zeby nauczyc sie rzucac . Sprzet muszkarski jest dosc drogi i jest malo firm ktore robia dobrej klasy sprzet , ale na poczatek kolego nie wydawaj duzo kasy bo nie wiadomo czy ci sie ta metoda spodoba , a jak dobrze sie wkrecisz to wtedy zainwestujesz kase. Patyk za 200 zl na poczatek ok , ale krecial kup tanszy bo i tak bedziesz linke recznie zwijal , jak masz jakies pytania to pisz na priw (2014/05/07 23:56)

pawelz


Nikt kto nie trzymal tego zestawu w rece, nie powinien doradzac czy jest OK.
To po pierwsze. Po drugie, napisz co , gdzie i jaka metoda chcesz lowic. A wtedy mozna bedzie cos podpowiedziec.
Jesli bedziesz lowil w 90% procentach na sucha muche niewielkie ryby to wg mnie, jest to nieco przesadzony zestaw. Jesli to ma byc uniwersal ktorym z czasem bedziesz chcial poprobowac i streamera to moze byc.
Koledzy podpowiadaja, ze kupujesz za drogi kolowrotek. Nie sluchaj ich.
Przerobilem juz raz kolowrotek z najnizszej polki. Masakra i porazka. Sznur potrafil sie zakleszczac (po pol roku luzy na bolcu), czasami przy wyciaganiu linki samoczynnie wpadal w takie obroty, ze robilo sie niezle gniazdo z linki. No i hamulec. Nie ma nic gorszego, jak zapniesz rybe zycia a ta zrewie przypon bo hamulec byl do dupy. No i ostatnia kwestia. Ten "Twoj" wazy 140g. Wyglada na oko ze idealnie wywazy Ci kija. A znalezc tani kolowrotek w wadze do 150g to niezla sztuka.
Na temat linki nic nie powiem, powiem tylko taki uniwersalny banal. Zla linka potrafi zniechecic do lowienia na muche nawet najwiekszego twardziela. Jedyne jakie z czystym sumieniem niskobudzetowe linki moge polecic to Cortland FairPlay. Mialem i zlego slowa nie powiem. Zima troche sztywnieja, ale ja w swoich poczatkach lowilem glownie w okresie wiosna - lato i byla OK. (2014/05/08 08:27)

godmodeoff


A ja do wędki za 250 zł używam kołowrotka, który kosztował 40 zł (nieprodukowany już shakespeare mustang), waży 105 g, nie ma hamulca i łowi mi się bardzo dobrze, linka mi się nigdy nie zakleszczyła, hamulec może się przydać dopiero przy wędce aftm 6 lub 7. A jeśli umiesz prawidłowo holować rybę, to nawet większa sztuka nie zerwie przyponu. (2014/05/08 09:52)

pawelz


A czemu hamulec nie mialby sie przydac przy wedce #3 ?
Wielkos ryb nie zalezy tylko od klasy kija ale i od metody. Jak ktos ma ochote lowic na suchara pstragi czy lipienie na wedke #6/7 to prosze bardzo. Ja wole wziasc do reki #3. Chyba ze lowie na Dunajcu gdzie uciag wody jest spory i bardziej walczy sie nie z ryba a nurtem lowie na sucha na kija w 5 klasie. A to dlatego aby niepotrzebnie nie przedluzac holu. Ryba ma wrocic do wody w dobrym stanie a nie wymeczona do kresu wytrzymalosci.
Czesto lowie na Pilicy jazie i klenie. Lowie na kija #3. Jesli masz ochote zastopowac bez hamulca 40 paro cm klenia na zylke 0.12 to powodzenia zycze. Jesli lowisz z zapasem linki w reku to moze sie to udac. Ale jesli rzucasz na odleglos wyciagnietej linki z kolowrotka to kazde branie to niepotrzebna strata muchy.
PS. Na kija #5 czesto lowie na niewielkie streamery ryby od okoni po pstragi i niewielkie szczupaki. Nie wiem czy zlowiles kiedys lepszego "dzikiego" teczaka, ale nie wyobrazam sobie holu tej ryby bez hamulca. No chyba ze zakladasz na przyponie 0.30. (2014/05/08 10:47)

godmodeoff


Ja po prostu nauczyłem się holować ryby ręką i brak hamulca nie jest dla mnie żadnym problemem, dlatego jestem zwolennikiem tanich kołowrotków. Zresztą w pierwszym poście napisałem, że droższy kołowrotek się przydaje, jeśli chce się mieć dobry hamulec, a wybór metody holu i co za tym idzie kołowrotka pozostawiam wędkarzowi. (2014/05/08 11:46)