Zaloguj się do konta

Zestaw muchowy dla początkującego

utworzono: 2011/12/06 20:02
matimo

Witam, chciałbym rozpocząć przygodę z wędkarstwem muchowym. Chciałbym łowić suchą muchą. Wybrałem sobie już zestaw i proszę o jego ocenę:
wędka
http://allegro.pl/eternum-muchowka-jaxon-2-7m-5-6-najtaniej-i1935435657.html
sznur
http://allegro.pl/sznur-muchowy-plywajacy-jaxon-easy-cast-dt-5f-90ft-i1955669426.html
kołowrotek
jeszcze nie wiem jaki :)
Chciałbym dowiedzieć się o sprawdzone wzory przynęt na klenie, jazie itd.

[2011-12-06 20:02]

Witaj....co do wędki to na początek jak najbardziej....ale sznura jaxona nie polecam.lepiej dołożyć i kupić np.cortlanda.i zastanów się nad takim wędkowaniem.na początku wszystko gra tylko potem jak złapiesz infekcję bo tak się ta zajawka nazywa to zachorujesz na całego.na początku koszty są niewielkie.....wydawanie pieniędzy na lepszy sprzęt przyjdzie z czasem....i wtedy nie będzie to 200 czy 300 zł.jeśli nie będziesz sam robił much to niestety bedzie to wydatek rzędu 3-5 zł za muszkę a na początek trochę ich potrzeba żeby dobrze opanować żuty. kilka o ile nie kilkanaście zostawisz gdzieś na drzewach albo w trawie,a taką ciężko jest znaleźć więc niestety przygotuj się na większe wydatki.jest zima więc dobry czas na oszczędzanie.podam ci mniej więcej co będzie ci niezbędne: spodniobuty-tu najdroższe nie muszą być,kamizelka -tu niestety podstawa,jakieś pudełko na muchy,podbierak muchowy,no a że pewnie łowisz już jakiś czas to niezbędne rzeczy typu szczypce do odchaczania posiadasz...więc jak widzisz po moim opisie trochę się tego nazbierało....sam to przechodziłem i wiem jak to wygląda....a poza tym witamy  w coraz większym gronie muszkarzy...... pozdrawiam.... [2011-12-07 08:12]

pawelz

Jesli tak jak piszesz, chcesz lowic glownie na sucharka, poszukalbym czegos w mniejszym kalibrze. Ta wedka ktora wybrales jest raczej takim uniwersalem ze wskazaniem na mokre metody. Jest dosc ciezka wiec machanie caly dzien tym kijem moze stac sie meczace. Poszukaj czegos w klasie #4 i wadze do 100g. Taka wedka spokojnie wyjmiesz 50cm pstraga, a daj boze takie polowy :).
A tak jak pisze kolega powyzej, szykuj sie na powazniejsze wydatki :). I mysl powaznie o kreceniu much.
[2011-12-07 09:30]

Jesli tak jak piszesz, chcesz lowic glownie na sucharka, poszukalbym czegos w mniejszym kalibrze. Ta wedka ktora wybrales jest raczej takim uniwersalem ze wskazaniem na mokre metody. Jest dosc ciezka wiec machanie caly dzien tym kijem moze stac sie meczace. Poszukaj czegos w klasie #4 i wadze do 100g. Taka wedka spokojnie wyjmiesz 50cm pstraga, a daj boze takie polowy :).
A tak jak pisze kolega powyzej, szykuj sie na powazniejsze wydatki :). I mysl powaznie o kreceniu much.

dokładnie Paweł......a co do wędki to faktycznie masz rację...#4 będzie odpowiednia....a kolega matimo niech słucha rad pawła on to stary wyga muchowy...pozdrawiam.,.. [2011-12-07 09:48]

matimo

Dziękuję za odpowiedzi...
Jeżeli chodzi o kręcenie much, to chętnie się za to wezmę. Jakie przyrządy i materiały potrzebne są na początek do kręcenia i które muchy jest najłatwiej zawiązać? [2011-12-08 23:18]

khakiprichi

https://www.youtube.com/user/DavieMcPhail
tu masz wszystko ładnie pokazane,sporo wzorów :)
[2011-12-09 06:35]

Dziękuję za odpowiedzi...
Jeżeli chodzi o kręcenie much, to chętnie się za to wezmę. Jakie przyrządy i materiały potrzebne są na początek do kręcenia i które muchy jest najłatwiej zawiązać?

wejdź na stronę kogutomania.pl oraz fishing-mart.pl tam możesz zakupić zestawy do kręcenia much oraz wszystkie materiały.....a co do najprostszej muchy to będzie chruścik...... [2011-12-09 09:05]

pawelz

Dodam jeszcze od siebie jedna rade odnosnie krecenia.
Nie kupuj najtanszych materialow i narzedzi !!!. Zameczysz sie a nic nie ukrecisz.
Jesli kupisz badziewna nawijarke ktora bedzie ciela nitke, to zadnej muchy nie zrobisz. Koszt ceramicznej jest niewiele wyzszy a masz pewnosc ze nawiniesz nitke.
CDC (to podstawowy material, zwlaszcza dla poczatkujacych) kupuj tylko najwyzszej jakosci. Mucha ma plywac bez smarowania i natluszczania. Dobre CDC to zapewni. Poza tym z dobrgo piorka latwo ukrecisz skrzydelka. Z wiechci kiepskiej jakosci nie zrobisz chrusta a co najwyzej miotle.
Podobnie ma sie sprawa z dubbingami.
Kup mniej lepszej jakosci niz mase badziewia z ktorego nic nie ukrecisz.
Dobry kretacz ukreci muche z byle czego (kiedy kumple obskubali wykladzine w pensjonacie, bo miala fajny kolor do nimf :))) ). Ale poczatkujacy powinien miec dobre materialy.
[2011-12-09 09:31]

Dokładnie paweł jak zwykle wszystko treściwie i na temat......jak  matimo był byś  kiedy w Krakowie to polecam sklep VISION- tam to mają porządne materiały a i udzielą ci dobrej rady.sklep znajduje się koło centrum Zakopianka na wylocie na Zakopane...pozdrawiam... [2011-12-09 11:57]

matimo

W Krakowie będę raczej nie prędko. Znalazłem  zestaw materiałów. Co o nim sądzicie?
http://allegro.pl/materialy-muchowe-okazja-i1976217028.html [2011-12-09 21:56]

W Krakowie będę raczej nie prędko. Znalazłem  zestaw materiałów. Co o nim sądzicie?
http://allegro.pl/materialy-muchowe-okazja-i1976217028.html

no nie wiem kolego czy ja bym się zdecydował.za takie pieniądze rewelacji nie będzie.tak jak pawelz napisał, jak kupisz badziewie to tylko zmarnujesz materiał, kasę a i czas.lepiej pokręć się za dobrymi materiałami.....pozdrawiam i miłych wieczorów z kręceniem...

[2011-12-12 10:41]

pawelz

90% materialow zjedza Ci mole :).
Jest tam sporo skrzydel, ktorych na poczatek nie polecam. Nio chyba ze masz talent (wcale nie twierdze ze nie masz) i zaczniesz krecic muche ze skrzydelkami z lotek. Mnie to przerasta, a poza tym w lowieniu i tak po kilku rzutach robi sie z tego pedzelek.

Jesli chcesz cos kupic to kup na poczatek:
3 paczki CDC (braz, szary i bialy)
ogonowe bazanta
kilka szpulek nici (czarna, brazowa, zielona, biala)
czarnego i bialego marabuta.
ze 3 kapki (ciemny braz, czarny, kremowy).
1 - 2 kapki kury badz kuropatwy do mokrych jezynek
Troche dubbingow (zajac, krolik, foka) w kolorach szary, braz, zielen, zolty, seledyn i bordo (bardzo sprawdza mi sie przy chrustach).
Pawia.
Jakis jedwab i wloczke na tulowia suchych.
Zjedz wedzona makrele a skore dokladnie wyczysc, potnij na paski i do torebki. Idealne na pochewki do nimf. Tylko nakladaj po namoczeniu.
No i haczyki, zlote, srebrna i pomaranczowe glowki wolframowe, olow, szelak, srebrny, miedziany i zloty drucik na przewijke..

Z tego ukrecisz podstawowe muchy, najlatwiejsze i lowne.
1) suche chrusty.
2) brazki
3) pijawki
4) mrowki
5) suche coachmany.
6) redtagi.
7) jeteczki.
8) nimfy typu hydropsyche.
9) jakies mokre spiderki.

Jak bedziesz chcial krecic jakies bardziej zaawansowane wzory, z tymi nie bedziesz mial juz problemow to zqaczniesz kupowac coraz to inne materialy. Nie rob wielkich zapasow, zwlaszcza pior, bo po jakims czasie szlak je trafia. Z jednej indyjskiej kapki przy pewnej wprawie zrobisz ze 100 much. Mozesz zaczac od genetyke, ale jest on 10 razy drozszy a i wcale nie taki latwy w obroce, zwlaszcza przez poczatkujacych.
Radze nie kupowac zestawow, a zadzwonic do jakiegos sklepu internetowego i uzstalic ze sprzedawca zawartosc tego co ma Ci przyslac. Ja tak kupowalem na poczatku w sklepie taimen. Teraz kumpel prowadzi taki sklep, wiec mam pod reka wszystko co potrzebuje :).
[2011-12-12 11:11]

grzesiekBB

Matimo po pierwsze fajnie, że się pytasz innych, doświadczenie ludzi, którzy już łowią zawsze się przydaje, ale wielu jest takich cwaniaków, którzy nie wiedzą o co chodzi, a zachowują się jakby wszystkie rozumy pozjadali !

Po drugie z daleka od sraxona :) !

Lepiej wydać trochę kasy, a kupić wedkę, która będzie się przyjemnie łowiło.

Na twoim miejscu kupiłbym Cormorana tzw. cor fly'a 4/5 lub 5/6. Sam używam tej muchówki i jestem baaaardzo zadowolony ! Kołowrotek na początek to okuma air frame czy jakoś tak. Linka może być z cormorana lub greys'a, mają dosyć dobre ceny w stosunku do jakości.

Pracuję w sklepie wędkarskim, więc wiem co mówię. Jeśli masz troszkę więcej kasy to możesz kupić MAX'a muchówki, które są robione na blankach orvisa... ;) to około 400 zł.

ucz się, ucz ! muszkarstwo to najbardziej finezyjny sposób na wędkowanie.

[2011-12-12 17:55]

Kolega grzesiekBB odradza ci jak to pisze sraxona a sam używa cormorana 4/5 i 5/6.i właśnie o tym pisaliśmy z pawelzem.kijek jaxona na początek jak najbardziej ci wystarczy lecz w klasie #4.jest lekki z szybką akcją.ale z tego co wiem to nie wędka robi tu największą robotę lecz zacięcie sznurem potem dopiero akcja przenosi się na wędkę.mam kijek jaxona # 4 i złowiłem kilka naprawdę ładnych sztuk,pstrągi potokowe , tęczaki ,klenie ,lipienie,jelce.....więc ja osobiście nie sądzę że "sraxon" jest taki zły.też mi go polecił kumpel który pracuje w sklepie wędkarskim i wcale nie żałuję,co do kijków to posiadam jeszcze kijki kongera #4 i #4/5...też spisują się świetnie.a poza tym sam używałem kołowrotka okumy----syf---jakich mało bo tak tępego kołowrotka jeszcze nie widziałem....po 2 miesiącach wymieniłem na Taimena.mam w każdej muchówce i sprawdzają się wyśmienicie.....na początek staraj się nie wydawac zbyt dużo kasy na sprzęt ponieważ jak ci się nie powiedzie to tylko stracisz wenę i kasę...znam kilku kumpli których muchowy sprzęt poszedł do lamusa po jednym sezonie......wszystko powoli i z rozwagą.....wędkarstwo muchowe to jest sport wymagający w którym trzeba się naprawdę przyłożyć....najmniejsze niedociągnięcia i będziesz na własnych oczach tracił najlepsze okazy....dużo ćwicz a efekty przyjdą same z czasem....dobra lektura na zimowe wieczory to książka ADAMA SIKORY ---Wędkarstwo Muchowe......zakup i czytaj,warto..pozdrawiam.... [2011-12-14 16:58]

25 maja 2018 roku wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez wedkuje.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Hoblo Sp z o.o.,Warszawa 02-761, ul. Cypryjska 2G

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w „Polityce prywatności”

Ustawienia