Zaloguj się do konta

Zestaw karpiowy jak ma wyglądać?

utworzono: 2012/06/11 17:36
slimko82

Witam. Przymierzam sie do lowienia karpi na kulke. Czy zestaw:-----plecionka----rurka antysplataniowa--bezp. klips i do niego ciezarek 60g---przypon z wlosem bedzie odpowiedni ? I czy ten zestaw da samozaciecie ? Prosze o odpowiedzi. Z gory Dziekuje !....
I jeszcze 1 pytanko,a mianowicie czy moze byc kreciolek z przednim hamulcem zamiast wolnego biegu ?
[2012-06-11 17:36]

tomczyk001

Nie wiem, jak on wygląda, ale z opisu chyba ma wszystkie elementy.
Jeśli jesteś początkującym w karpiarstwie, to NIE POLECAM PLECIONKI, bo przy niej możesz stracić dużo ryb, bo nie jest rozciągliwa i musisz to amortyzować odpowiednim wędziskiem, a nie każdy początkujący to potrafi. ;>
[2012-06-11 21:21]

oskar1316

Witaj postaram ci sie pomóc tylko napisz coś więcej na jakiej wodzie masz zamiar łowić czy jest tam dużo mułu... czy daleko zamierzasz rzucać ? To jest bardzo ważne :) [2012-06-11 22:35]

Thoma23

nie wiem jak inni ale ja też odradzam plecionkę...kilka razy przy zacinaniu urwałem zestaw z rybą...trzeba mieć wyczucie..kręcioł z przednim hamulcem może być moim zdaniem, luzujesz hamulec, bombka i ok...w sumie tak samo działa wolny bieg, luzuje szpulę...tylko więcej pewnie z tym zachodu, wolny bieg to upraszcza.
[2012-06-12 10:55]

tstaros

Plecionka jest dobra do łowienia na dużych odległościach, czyli np. przy wywózce zestawów. Jak łowisz na kilkudziesięciu metrach to używaj żyłki, najlepiej w przedziale 0,3-0,32. [2012-06-12 11:30]

Bernard51

A dlaczego 0,30- 0,32 ja bym zastosowal 0,5-0,6 to pewne mniej rozciagliwa i w razie zaczepu rybe razem z "logrem" wyciagniemy i jest ok.( logier- podklad kolejowy)
[2012-06-12 11:55]

spines21



Wydaje się,że to całkiem sensowny zestaw. Co do plecionki to jest to trochę inne łowienie niż przy użyciu żyłki,trzeba się przystosować do tego,że się nie rozciąga więc nie amortyzuje odjazdów. Czasami pojawia się twierdzenie,ze nie wybacza błędów. Błędy zawsze się mogą zdarzyć,żyłka wszystkiego nie załatwia. Ważne jak cały sprzęt jest przygotowany do łowienia. Wędka ,kołowrotek,linka i zestaw końcowy to całość-trzeba to zgrać. Bardzo ważny według mnie jest kołowrotek-musi mieć dobry hamulec,który płynnie reaguje na odjazdy. Czy ma wolny bieg,czy nie to kwestia mniej ważna.Jest mniej więcej po równo zwolenników jednych i drugich młynków. Te bez wolnego mają mniej mechanizmów,są przez to prostsze,mniej rzeczy może się zepsuć. I są tańsze. Ale to jak mówię kwestia upodobań. Od początku łowie karpie na plecionkach i nie zauważyłem jakichś problemów. Łowiłem długi czas na teleskopach przy użyciu pletki. Jak masz plecionkę na szpuli to nie ma potrzeby zacinać mocno-wystarczy przytrzymać szpulę i podnieść wędkę ze stojaka. Do łowienia z rzutu,na małe i średnie odległości zakładam ciężarek 60 lub 80 gram. Wędki mają 3-3,25 lb.
   [2012-06-12 14:01]

tstaros

A dlaczego 0,30- 0,32 ja bym zastosowal 0,5-0,6 to pewne mniej rozciagliwa i w razie zaczepu rybe razem z "logrem" wyciagniemy i jest ok.( logier- podklad kolejowy)

 

Chociażby dlatego, że cieńszą żyłką dalej można zarzucić zestaw.



[2012-06-12 14:52]

slimko82

ok dzieki za porady,ale co do wagi ciezarka to jaki mam zalozyc,zeby byl efekt samozaciecia karpika ? [2012-06-12 15:56]

JKarp

CześćTeoretycznie tak waga ciężarka jak daleko łowisz:60m-60g itd ale...Błędem jest używanie lekkich ciężarków czyli 40-50g. Taki ciężarek nie spowoduje tego, że haczyk wbije się w karpiowy pyszczek.Najbardziej optymalny taki jak mówi Jacek - 60 do 80g. Ja nawet stawiając zestaw " pod nogami " czyli 10-15m od brzegu nie stosuję lżejszego jak 80g.JK
[2012-06-12 16:40]