Zestaw karpiowy dlap oczątkującyego wędkarza

/ 12 odpowiedzi
Witam i proszę o pomoc. Mam prośbę, ponieważ chciałem w tym roku skompletować troche sprzetu karpiowego i chciałbym aby ktoś mi pomogł przy wyborze wędzisk, kołowrotków i reszty potrzebnych ,,gratów". Dopiero zaczynam przygode z karpiarstwem wcześniej łowiłem na spławik, grunt i spinning ale karpiarstwo mnie wciąga coraz bardziej i postanowiłem że w tym roku zrobie jakiś zakup i moze jeszcze na jesień albo na wiosne zacznę moja przygode. Moja 1 prośba to wędzisko wiem, że tego jest na rynku dużo ale ja potrzebuje cos co pozwoli mi na wyciagniecie karpia do 15kg i nie drogiego bo z kasą krucho. Wdzialem nawet fajne kije do 200zł m.in. Tandem Baitsa z wyrzutem do 2.75lbs a nawet do 3lbs. Drugie to będzie pytanie czy taki kołowrotek jak Cormoran XD 5000 nadawał by sie do karpiówki czy raczej nie. Najwiekszy problem narazie mam z wedką i kołowrotkiem bo co do rod poda to cos sie znajdzie i sygnalizatory tez. Następnie kupi sie podbierak i mate i skompletuje troche sprzetu aby bylo na co łapać. Z góry bardzo dziękuje za pomoc:)
szwarc7


Witam. Kolego wiadomo  rzecz gustu kto jakie lubi ale ja na przykład mam dwa kije jaxon accord carp 2,75 a drugi 3 lbs i osobiście jestem z nich naprawde zadowolony. Gwarantuje że spokojnie wyciągniesz na nich i większe sztuki. A co jest też ich zaletą to na pewno cena która wynosi około 100 zł za kija. A co do kołowrotka to po pierwsze napewno musi być z wolnym biegiem i szczerze mówiąc musisz też wziąść pod uwage to czy będziesz swoje zestawy wywozil łódką czy łowił z brzegu i na jakiej odległości . Do dalekich wyrzutów lepsze są kołowrotki z wysokimi i nie szczególnie głębokimi szpulami. A cała reszta kołowrotków jest do średnio dalekich rzutów. Odnosnie firmy to najpierw wez te parametry pod uwagę . Ja mam naprzykłda jeden kołowrotek YORK big game 6000 a drugi MISTRALL maximus GT 6000. Również polecam. Pozdrawiam. (2010/05/27 10:40)

spines21


http://www.wedkarski.com/kategoria/k-Kolowrotki-Karpiowe/c-100-200/
tu masz kołowrotki w cenie 100-200 zł.i jak w wypadku wędek sam musisz wybrać.rady radami,ale jak zaczniesz łowić to dopiero wiadomo co się kopiło.:)
od czegoś trzeba zacząć ,  nabrać doświadczenia i wtedy już kupić coś konkretnego.jeżeli się uzna ,że trzeba. (2010/05/27 16:47)

danio777


Dzięki wielkie powiem że pomogliście mi i pochwale sie że z kolegą ze sklepu wybraliśmy kijki Mikado MLT POWER CARP 360 3LBS kije mi sie podobają koszty tych wędek to 105zł. W czwartek wyruszam na małą zasiadke do piatku wieczór chyba że bedą dobre efekty to do soboty. Po powrocie napisze jak mi sie łowiło tymi kijami i dodam kilka uwag na ich temat.

Jeżeli ktoś może to niech mi napisze jak można zwabić karpie na łowisko o głębokości 3m i staw najgłebiem ma 5m. Markery mam postawione mniej wiecej na środku zbiornika. Koledzy którzy tam łowią mają wyniki pod krzakami i wszystko na truskawke zdarza sie słodka pomorańcz albo banan. Może jest coś co szybko je tam zwabi moze ja o tym nie wiem a moze faktycznie z środka trzeba sie przenieść pod krzaki?

Z góry dzięki za porady:D

(2010/06/01 05:46)

u?ytkownik34525


jest takie powiedzenie"gdzie patyki tam wyniki" faktycznie karpie lubia takie miejsca,nie musisz ich szukać na środku stawu no chyba ze jest tam jakaś grobla,blat...jakiekolwiek wypłycenie,karpie skutecznie łowi sie przy samym brzegu2-3m od brzegu szukaj około 2 metrowej głębokości,kije stawiasz wtedy prawie rownolegle do brzegu,przy samych nogach łowić sie nie da wiec wywiez lub rzuc zestaw na jakies 20-30m wzdłuż brzegu,najlepiej by było gdyby konkretnie to łowisko w ktorym masz położony zestaw było dla innych wedkarzy nie dostepne,a linia brzegowa nie miała oczek wedkarskich bo bedziesz co chwila sie martwil i nasłuchiwał ze ktos rozkłada sie przy Twoich zestawach,KOŁOWROTEK WCALE NIE MUSI BYĆ Z WOLNYM BIEGIEM,tak naprawde mało karpiarzy łowi na młynki z wolnym biegiem,ja zaczynałem kompletować swoj sprzet karpiowy jakieś 10 lat temu,to była jazda...ceny sprzętu rujnowały mój budzet domowy a w sklepach nic specjalnego nie było,wiekszość na zamówienie a moje pierwsze kije to shimano solstace3.60 -3lb jeszcze teraz to pierwsza liga,teraz w sklepach jest wszystko a ceny są przystępne,ciezko jest samemu zaczynac takie wyczynowe karpiowanie,zawsze dobrze podpatrzec karpiarzy,porozmawiać ...pomogą Ci napewno (2010/06/01 09:53)

u?ytkownik26223


Ostatnio wędkowałem właśnie na stawie wielkości ok 4.7ha a więc stosunkowo niewielkim i mimo że zestawy z kuleczką leżały sobie ok 5 godzin to nie mogłem się doczekać odjazdu.
Dopiero jak zacząłem umieszczać zastawy koło wyspy o 5m od krzaków(2-3m blat) w ciągu 3 godzin złowiłem 3 karpie  1 ,3 ,7 kg i amurka ok 2kg niestety 1 ryba weszła w zaczep i sie urwała.
Więc musisz szukać naturalnych stołówek ryb ,zwykle koło wysp ,okolice zatopionych drzew krzaków(dlatego stosuje się mocny sprzęt aby karpia powstrzymać przed wpłynięciem w zawady) no i stosuj do nęcenia pellety (dobrze wabią ,rozpuszczając się tworzą chmurkę zapachu)około 2-3 kilo na zasiadkę powinno wystarczyć.
Do pelletu dobrze też dodać trochę pokruszonych kulek + kilka kulek w całości.
Dobre efekty daje nęcenie punktowe w siateczkach PVA ,możesz zrobić wianuszek z kólek na nitce PVA.Zanęte sypką stosuj ostrożnie bo może ci na łowisko ściągnąć drobiazg- płotki,karaski. (2010/06/01 12:04)

u?ytkownik26223


*wianuszek z kulek na nitce
Przydała by sie możliwość edycji postów. (2010/06/01 12:09)

danio777


Ok w takim razie poplywam z echo i poszukam dobrej miejscówki a raczej stołówki karpi. Narazie spróbuje tak jak mówicie blisko krzaka, troche to śmieszne ale wywioze zestaw pod drugi brzeg ponieważ ładne krzaki tam są i spróbuje tam. Zamiast łapać 5-10m od brezgu bede zestaw kładł 70-80m od brzegu ponieważ nie ma jak pod ten krzak rzucic. Mam nadzieję że przez te 2-3 dni łowienia bedzie chodziaż 1 odjazd na znak że karpie tam są. Jak coś złowie dam znać dam zdjęcia i bede sie chwalił. (2010/06/02 11:13)

u?ytkownik34525


no i SUPER! bardzo dobre rozwiązanie wywiezienia zestawu na drugi brzeg i postawienie go przy brzegu,tak się robi kiedy na wodzie brakuje wypłyceń,lub inaczej łowisk typowo karpiowych,stary ,sprawdzony sposób może to i dziwnie wygląda ale MA SENS,z echo popływaj  ...spróbuj też pomacać dno ciężarkiem,szukaj twardego dna,przy takim łowisku na które sie zasadasz,ja skreciłbym kołowrotki na sztywno a do poda dałbym ze 2 odciągi,bo łowisko świetne,wymarzone ale bedziesz przy kiju spał:) takie łowiska to prawdziwe karpiowe wyzwanie,podchodzisz do sprawy powaznie a to mi sie podoba,wiecej takich młodych ludzi na portalach wedkarskich wszystkim zycze...pozdro (2010/06/02 13:45)

danio777


Witam kolegów chciałem powiedzieć że stanowisko pod krzakami nie było dobrym rozwiązaniem ponieważ nic sie pod nimi nie działo a odpowiednio sypałem pod nim lecz po całym dniu i nocy bez brania postanowiliśmy z kumplem się przenieść na stanowisko z którego wywoziłem zestawy pod wysepke i muszę się pochwalić że ok 1-1.5h po wywózce i jest branie, karpik uciekl w czciny ale wskoczylem na ponton i udało sie wyciągnąć spryciaża, miał około 2-2.5kg zdjecia i do wody. Złapany został na jedna 16mm kulke tonącą o smaku truskawki. Wywiozłem zestaw z powrotem podsypałem i wróciłem po powrocie nie mineło 5min i odjazd na drugim kiju zacięcie i siedzi i znowu na ponton chwila walki i znowu piękny sazanik leży w podbieraku tym razem mniejszy troszke od poprzedniego. Ten wziął na pellet 20mm halibut. Zdjęcia i do wody. I od tamtej pory cisza wieczorem przyszli kumple i wywiźliśmy zestawy tuż obok moich ok 23 jest branie z opadu swinger opada, kolega podbiega i pudło, ponowne zamoczenie kulek w oleju rybnym przygotowanie woreczka pva i na ponton po wywózce mineło około 15min i pękny odjazd na tej samej wędce zacięcie i jest, myśleliśmy ze wiekszy kolo 5kg ale nie ten mial z 3kg tylko ze waleczny był. kolega w nocy miał jeszcze 2 brania ale spał jak zabity i nawet nie dało sie go obudzic no cuż tak też się zdarza. W piątek wybieram sie tam znowu i prawdopodobnie bedziemy łowić przy takich krzaczkach na  koncu stawu w rogu gdzie tydzień temu chłopaki po 2 dniach mieli 5szt gdzie najwiekszy mial 2.5kg i wszystkie wrócily do wody.

Aha moze polecili byscie cos czym mozna by dobrze karpie zwabić, my necimy konopia i do worków dajemy pellet 2mm i 8mm pellet truskawkowy.

(2010/06/05 19:07)