Zestaw gruntowy bez rurki antysplątaniowej.

/ 29 odpowiedzi / 7 zdjęć

  • konto usunięte

Wędkarstwo gruntoweLeszcz
Witam!

Na łowiskach stojących metodą DS łowię juz 2 sezon. Od samego początku używałem zestawu z rurka antysplątaniową. Przez ten okres dużo kombinowałem z zestawami aby wybrac jeden optymalny. Pewnego dnia postanowiłem, że będę łowił bez rurki metodą bocznego troka. Jeżeli chodzi o brania były one częstsze i dużo bardziej widoczne (w moim domniemaniu to właśnie rurka antysplątaniowa płoszyła ryby stawiając im dodatkowy opór przy zassaniu przynęty). Odległość bocznego troka z koszyczkiem od żyłki głównej wynosiła mniej więcej  5-10 cm i do tego przypon z haczykiem do nawet 1 metra w zależności od brań. 
   I tutaj nasuwa się problem, a wręcz duży problem. Zestaw często się plącze.. Moj dobry znajomy który wyjechał do Angli jakiś czas temu uporał się z tym problemem, lecz nie mam z nim aktualnie kontaktu. Czy Wy moi drodzy dodajecie coś do swojego zestawu aby się nie plątał ? W jaki sposób wiążecie zestaw bez rurki ? 

Dziękuję z góry za odpowiedz.
Pozdrawiam !
u?ytkownik95465


Witam. Ja montuję zestaw następująco : sprężyna potem stoper,krętlik i przypon przyczepiony do krętlika.Stoper przed krętlikiem zapobiega wduszaniu się sprężyny w krętlik.Nigdy nie stosuje żadnych dodatków antysplątaniowych poniewarz nie widzę potrzeby. (2012/02/27 21:31)

u?ytkownik74010


wszystkie te wiązania ze sprezyną i z rurką potrafie zrobic z zamknietymi oczami ;p.

Chodzi mi raczej o boczny trok aby zastosowac cos dodatkowo zeby nie platac zestawu.

Pozdrawiam ! (2012/02/27 21:46)

gruby0113


Witaj ja wiąże tak
1) Na żyłce głównej robię dużą pętlę rozcinam ją ale nie równo tylko 3/4 do 1/4do dłuższego daję koszyk oczywiście z agrafką a do krótszego przypon(ten rzadko ale się zdarza)
2)Do żyłki głównej wiąże agrafkę z kręt. do niej koszyk odmierzam około 15-20cm(może być wyżej) i tam robię pętelkę (dwa razy okręcam żeby się nie zaciągneła)i do niej przypon
Nic mi się nie plącze, no chyba że nadwyrężysz przypon to z automatu zacznie się skręcać i plątać .Pozdro (2012/02/27 23:15)

u?ytkownik74010


 
1) Na żyłce głównej robię dużą pętlę rozcinam ją ale nie równo tylko 3/4 do 1/4do dłuższego daję koszyk oczywiście z agrafką a do krótszego przypon(ten rzadko ale się zdarza)

2)Do żyłki głównej wiąże agrafkę z kręt. do niej koszyk odmierzam około 15-20cm(może być wyżej) i tam robię pętelkę (dwa razy okręcam żeby się nie zaciągneła)i do niej przypon
Nic mi się nie plącze, no chyba że nadwyrężysz przypon to z automatu zacznie się skręcać i plątać .Pozdro


Ad.1) 
Ja robiłem właśnie odwrotnie ze do krótszego dawałem koszyk a do dłuższego przypon, czasami na dłuższa metę udało mi się wyeliminować splątanie ale tylko dlatego ze nie dalem przyponu tylko przywiązałem haczyk do żyłki głownej. 
Ad.2)Będę musiał spróbować. Być może robiłem w złych odległościach w stosunku do siebie.


Powiedz mi jak z wyczuciem brań gdy przypon z haczykiem jest z boku, zaś koszyk z zanętą na samym końcu? Chodzi mi o zestaw numer 2 który opisałeś. (2012/02/28 10:13)

u?ytkownik74010


Drogi Dziadku2. Pierwszy raz słyszę żebym z Toba kiedykolwiek pisał. Chyba zaszło jakieś małe nieporozumienie.
W ramach sprostowania mój login to Draxion a nie Dragon. 

Pozdrawiam. 

  (2012/02/28 11:13)

u?ytkownik26223


Ja to robie tak do żyłki  głównej dowiązuje 1-2 m cienkiego fluocarbonu 0,22-2,25mm i dopiero na nim robie pentle .pentle przecinam tak jak na rysunku ,do jednego końca przywiązuje koszyk a do drugiego hak. (2012/02/28 12:58)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

przemo1980


Ja to robie tak do żyłki  głównej dowiązuje 1-2 m cienkiego fluocarbonu 0,22-2,25mm i dopiero na nim robie pentle .pentle przecinam tak jak na rysunku ,do jednego końca przywiązuje koszyk a do drugiego hak.



Jaki to jest węzeł ?
Koszyk na tym krótszym kawałku żyłki  jest na sztywno ? (2012/02/28 13:45)

Lukasz1221


Ja łowie na boczny trok i mi sie nic nie plata pod warunkiem ze sie ma odpowiednia do tej metody zyłke lub plecionke najlepiej jest uzywać zyłki bez pamieci długo szukałem odpowiedniej i w koncu mi sie udało kupiłem sobie zyłke z dragona tem dragon ultra bardzo szybko tonie i sie nie rozciaga co nie powoduje skrecaniu sie zyłki a za razem nie powoduje spltania przyponu z koszyczkiem lub innym obciazeniem, stosuje tez trójnik do bocznego troku. drugim moim nie zawodnym sposobem jest sprezyna i tu trzeba pamietać o odpowiednim zwiazaniu zestawu na zyłke główna zakładamy sprezyne pózniej koralik stoper gumowy jeszcze raz stoper który bedzie sie znajdował przy samym kretliku zabiespieczajac wezeł przed uszkodzeniem pierwszy stoper od drugiego dajemy w odległosci około 10 cm i to powoduje ze wokół sprezyny sie nam nie plata przypon z przyneta. pozdro (2012/02/28 14:12)

Lukasz1221


a  to jest prosty i prawidłowy zestaw na boczny trok mozna za miast petelki uzyć trójnika z kretlików  (2012/02/28 14:15)

przemo1980


Czyli węzeł jest na stałe,koszyk na tym kawałku żyłki nie jest przelotowo tak jak na rurce (2012/02/28 14:20)

Lukasz1221


nie ma potrzeby i idealnie widać brania bo i tak koszyk bedzie nie ruchomy jak ryba bierze bo ma swoj zapas zyłki do którego jest przymocowany mozesz sobie zwiazac taki zestaw i udac branie ryby i zobaczysz wtedy ze ryba ciagnie sama zyłke główna a koszyk zostaje w miejscu i nie stawia zadnego oporu (2012/02/28 14:24)

Lukasz1221


i pamietaj nie szczedz na zyłce kup sobie do metody gruntowej z jak najmiejsza rozciagliwościa koszt takiej zyłki to tylko 16 zł ale jaki komfort łowienia ci daje. pozdro (2012/02/28 14:26)

przemo1980


wypróbuję, wypróbuję :) (2012/02/28 14:28)

przemo1980


i pamietaj nie szczedz na zyłce kup sobie do metody gruntowej z jak najmiejsza rozciagliwościa koszt takiej zyłki to tylko 16 zł ale jaki komfort łowienia ci daje. pozdro



spokojnie, takie rzeczy to ja wiem :) (2012/02/28 14:40)

macros111


Witam!

Na łowiskach stojących metodą DS łowię juz 2 sezon. Od samego początku używałem zestawu z rurka antysplątaniową. Przez ten okres dużo kombinowałem z zestawami aby wybrac jeden optymalny. Pewnego dnia postanowiłem, że będę łowił bez rurki metodą bocznego troka. Jeżeli chodzi o brania były one częstsze i dużo bardziej widoczne (w moim domniemaniu to właśnie rurka antysplątaniowa płoszyła ryby stawiając im dodatkowy opór przy zassaniu przynęty). Odległość bocznego troka z koszyczkiem od żyłki głównej wynosiła mniej więcej  5-10 cm i do tego przypon z haczykiem do nawet 1 metra w zależności od brań. 
   I tutaj nasuwa się problem, a wręcz duży problem. Zestaw często się plącze.. Moj dobry znajomy który wyjechał do Angli jakiś czas temu uporał się z tym problemem, lecz nie mam z nim aktualnie kontaktu. Czy Wy moi drodzy dodajecie coś do swojego zestawu aby się nie plątał ? W jaki sposób wiążecie zestaw bez rurki ? 

Dziękuję z góry za odpowiedz.
Pozdrawiam !

Witam kolege !!!

Lowiac na Odrze feederami cw.150g blisko warkocza, stosuje na przypon plecionke tonaca Sufixa, ktora to funkcjonuje jako material antysplataniowy,bez rurek plastykowych ,i tu solidnym kretlikiem z agrafka lacze zylke glowna z przyponem ,natomiast lowiac lekkimi feederami lub pickerem na wodzie stojacej uzywam odpowiednich zylek typowo przyponowych.

Koncowe zestawy rowniez wiaze jak najprostsze, bez zastosowania rurek,ale kretlik 18-20 obowiazkowo, dokladnie jak to przedstawil kolega Jarek11 na zalaczonych rysunkach.

Kolego gwarantuje Ci ze nie bedziesz mial problemu ze splataniem zestawow.


Powodzenia. (2012/03/03 11:11)

macros111


a  to jest prosty i prawidłowy zestaw na boczny trok mozna za miast petelki uzyć trójnika z kretlików 

Zgadza sie kolego,tez w taki sposob czasami montuje koszyk za pomoca kretlika-trojnika i dokladam agrafke do tego.

Pozdrawiam.

(2012/03/04 12:49)

damios


Witam Ja osobiście używam takiego systemu ;) (2012/12/29 17:37)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

u?ytkownik97230


Witam!!!
Ja stosuję taki zestaw do połowu w wodach stojących http://www.iv.pl/images/72895657165496947904.png. Łowię nim też w rzekach  ale zakładam 10cm kawałek rurki termokurczliwej na część od koralika w dół. (2012/12/30 01:08)

pompips


Witam ja stosuje zestaw zmieszczony na ilustracji zarówno w wodach stojących jak i płynących uważam go za bardzo dobry w łatwy sposób można zmienić odległość koszyka od przyponu a i sygnalizacja brań jest bardzo dobra. (2012/12/30 13:48)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

pompips


Witam Ja osobiście używam takiego systemu ;)


Kolego może opiszesz szerzej twój zestaw przyznam ze wygląda ciekawie. Ale mam pytanie czemu służy skręcenie żyłki i te kilka klasycznych pętelek, oraz czy liczba kilku dodatkowych węzłów nie osłabia zestawu. Czy czasami ten odcinek skręconej żyłki nie działa jak sprężynka i czy nie osłabia to sygnalizacji bardzo delikatnych brań. Żyłki jakiego typu używasz do wiązania? (2012/12/30 13:54)

wedkarz2309


Ja również od tego sezonu łowię bez rurek antysplątaniowych. Zestaw zmienił się tylko tyle, że zamiast rurki, zakładam krętlik z agrafką, do której przypinam koszyk zanętowy/ciężarek. Splątania są tak rzadkie, jak przy połowie z rurką antysplątaniwą, czyli bardzo rzadkie.
Przypon z żyłką główną, łączymy oczywiście za pomocą małego krętlika.

Jeśli chcesz pozostać przy bocznym troku, to zastosowanie grubej żyłki na troku, do którego jest dowiązane obciążenie, powinno w jakimś stopniu rozwiązać problem. (2013/01/01 17:34)