Zestaw do łowienia gruntowego do 300zł

/ 12 odpowiedzi
Witam
Chciałem zapytać o porade dotyczącą zestawu do połowu z gruntu. 
Interesuje mnie kij i kołowrotek
Kij najlepiej teleskopowy.
Połów w wodach stojących czasami (rzadko) w rzekach. Ważne aby daleko wyrzucić bo z brzegu jest płytko. nastawiam siena ryby drapieżne. 
Na cały zestaw chciałbym wydać 300 zł.
Proszę o potpowiedź jaki zestaw wybrać.
PijanyAniol


Witam ;)
Po pierwsze czemu najlepiej kij teleskopowy ?? Kup składowy kij ma on lepiej rozłożone przelotki co przedkłada się na lepsza pracę, lepszy pewniejszy hol ryby, lepiej osadzone przelotki  itp.

Po drugie do ryb drapieżnych   nadaje się spining a nie feeder.

Po trzecie kup feeder 3,90 m  cw 120 g nada się na wody stojące jak i płynące. Posiadam feedery od Mikado jestem z nich bardzo zadowolony, wiec i takie polecam ( z innych firm oczywiście też by się coś wybrało ), ale  co do samej wędki to już kwestia co Ci bardziej leży w dłoni najlepiej podjedź do sklepu pomacaj i zobacz jaka Ci pasuje itp Kołowrotek najlepiej z Okumy 5 lat kwarancji  ( seria tactic jest idealna  cos ok 150 zł  - bardzo dobry kołowrotek następca polecanego travertine  mam oby dwa i chodza idealnie ). Pamiętaj ,że kołowrotek musi wytrzymywać spore obciążenia , więc odradzam kupowanie byle jakiego kołowrotka ;)

Dobra rada na koniec ;; Jeśli masz wędkę z C.W np 90  to nie zakładaj do niej koszyczka o maxymalnym C.W bo dodając zanęte do koszyczka przeciążysz wędkę. Taka uwaga ,bo widziałem ostatnio filmik jak koleś się dziwi  co za padziew kupił bo mu wędka pękła przy pierwszym rzucie ;)  

Pozdrawiam.  

  (2016/04/13 10:04)

u?ytkownik139006


"Po drugie do ryb drapieżnych   nadaje się spining a nie feeder."      Uzasadnij swoją wypowiedź bo większej bzdury dawno nie czytałem.  A o łowieniu okoni, sandaczy, sumów z gruntu to słyszałeś? (2016/04/13 14:26)

Haryyy5


Po drugie do ryb drapieżnych   nadaje się spining a nie feeder.

Że jak ? a szczupak na żywca ? okoń na czerwonego ? sandacz na trupka ? Sum na wątrobe ? A to tylko te najpopularniejsze drapieżniki na najpopularniejsze przynęty. Możliwości i sposobów jest mnóstwo.

Zgadzam się natomiast że lepiej wziąć 2-3 sekcyjny kij zamiast teleskopa. O ile ograniczenia transportowe nie są sprawą kluczową to taki kij lepiej się sprawdzi.

Możesz kupić tak jak kolega pisze feedera, możesz też klasyczną gruntówkę czy karpiówkę.  Generalnie feeder będzie bardziej uniwersalny, karpiówka będzie lepsza do klasycznego gruntu. Jeśli zdecydujesz się jednak na tą drugą opcję to proponowałbym do tego kołowrotek z wolnym biegiem. Nie zaszkodzi a może się przydać. Zależy jak się łowi, dla mnie wolny bieg to podstawa.  Według mnie lepiej rozejrzeć się za karpiówką głównie jeśli kluczowe jest posłanie przynęty jak najdalej.  (2016/04/13 14:30)

niko333


Ja do połowów z gruntu drapieżnika na jeziorze używam feedera York Derby 420 cm do 120 g. Taki długi, bo można nim dalej rzucić. Uważam, że nic mi bardziej finezyjnego nie było potrzebne. Kij nie boi się przeciążeń i siłowych rzutów. Jako kołowrotek mam Ticę Sorterę z wolnym biegiem, ale po kilku zrobionych brodach już nie używam wolnego biegu. Metrowy węgorz i osiemdzisiątka sandacz nie zrobił na nim najmniejszego wrażenia.
  (2016/04/13 17:29)

u?ytkownik146847


Witam ;)
Po pierwsze czemu najlepiej kij teleskopowy ?? Kup składowy kij ma on lepiej rozłożone przelotki co przedkłada się na lepsza pracę, lepszy pewniejszy hol ryby, lepiej osadzone przelotki  itp.

Po drugie do ryb drapieżnych   nadaje się spining a nie feeder.

Po trzecie kup feeder 3,90 m  cw 120 g nada się na wody stojące jak i płynące. Posiadam feedery od Mikado jestem z nich bardzo zadowolony, wiec i takie polecam ( z innych firm oczywiście też by się coś wybrało ), ale  co do samej wędki to już kwestia co Ci bardziej leży w dłoni najlepiej podjedź do sklepu pomacaj i zobacz jaka Ci pasuje itp Kołowrotek najlepiej z Okumy 5 lat kwarancji  ( seria tactic jest idealna  cos ok 150 zł  - bardzo dobry kołowrotek następca polecanego travertine  mam oby dwa i chodza idealnie ). Pamiętaj ,że kołowrotek musi wytrzymywać spore obciążenia , więc odradzam kupowanie byle jakiego kołowrotka ;)

Dobra rada na koniec ;; Jeśli masz wędkę z C.W np 90  to nie zakładaj do niej koszyczka o maxymalnym C.W bo dodając zanęte do koszyczka przeciążysz wędkę. Taka uwaga ,bo widziałem ostatnio filmik jak koleś się dziwi  co za padziew kupił bo mu wędka pękła przy pierwszym rzucie ;)  

Pozdrawiam.  



Posaleś to trzeżwemu czy po pijaku

  (2016/04/13 20:30)

PijanyAniol


No tak w sumie macie racje  , żle to zinterpretowałem gdyż pytanie nie rozwineło się do połowów na trupka czy tam żywca  itp tylko ogólnie z gruntu, więc skojarzyłem sobie to z "koszyczkiem " czy tam metodą  moja wina . Sorry

 Jak dla mnie spinning zawsze bardziej nadaje się na rybę drapieżna niż feeder, ale to tylko moje zdanie   

Jak najbardziej popieram na trupka szczupak jeśli chodzi o feeder itp.

Co do sumów "zwykła" gruntówka się też nada,ale raczej na mniejsze osobniki bo to odzielny temat raczej inna żyłka inny kołowrotek itp.

  (2016/04/13 23:22)

u?ytkownik165777


Mnie do tego celu służy 3 składowa gruntówka , a dokladniej kij karpiowy - na rzece w zatoczce lub między główkami w klatce tak samo można łowić jak na wodzie stojącej  . Wyrzucić żywca feederem można , ale większego drapieżnika holować to już może być kłopotliwe . Co do długości transportowej wedek 3 składowych a teleskopów to na początek chyba każdy kombinuje nad teleskopem  a prędzej czy później kupujemy feedera a ta wedka w teleskopie nie ma sensu więc i tak trzeba kupić pokrowiec 1,4 metra. Do tego kolowrotek z wolnym biegiem [choć nie koniecznie] byle solidny dopasowany do mocy wędki i mamy naprawdę uniwersalny zestaw . (2016/04/14 11:26)

SlawekNikt


Jeżeli zamierzasz rzucać daleko to lepszym wyborem wydaję się karpiówka aczkolwiek feederem też da się przyzwoicie rzucać tylko moim zdaniem już mniej celnie choć to kwestia wprawy. Na przyzwoity zestaw biorąc pod uwagę czy to karpiówkę czy feeder te 300 zł. to odrobinę za mało, ale już w granicach 350 zł. "będzie pan zadowolony".  (2016/04/14 11:45)

pstrag222


feeder raczej odpada , lepszym wyborem beda karpiówki lub kije przeznaczone do połowu ryb drapieznych.
A nie myślałeś o wywózce? (2016/04/14 12:05)

Haryyy5


Jeżeli zamierzasz rzucać daleko to lepszym wyborem wydaję się karpiówka aczkolwiek feederem też da się przyzwoicie rzucać tylko moim zdaniem już mniej celnie choć to kwestia wprawy. Na przyzwoity zestaw biorąc pod uwagę czy to karpiówkę czy feeder te 300 zł. to odrobinę za mało, ale już w granicach 350 zł. "będzie pan zadowolony". 


Tu się zgodzę, za 300zł spokojnie da się już kupić taki zestaw, ale jak dołożysz 50zł to będziesz dużo bardziej zadowolony :) Na karpiówkę trzeba 200zł z haczykiem przeznaczyć a wtedy mniej niż 100zł na kołowrotek. Kupisz, ale ok 150zł kupisz już całkiem przyzwoity (york big game, anaconda rookie, dragon express i inne.). Zestawu za tą cenę już w zasadzie nie będziesz musiał w przyszłości wymieniać bo będzie to naprawdę już przyzwoity sprzęt. 
  (2016/04/14 12:07)

marduszy


Dzięki za wasze uwagi.

Teleskop - bo transportowo lepiej ale sprawdze tę kije składane - tak myślałem o 3,90 albo 4,20 aby daleko wyrzucić bo zbiornik płytki od brzegu.

A co z tym kołowrotkiem - wolny bieg jest potrzebny?

A jaką rzyłke używać do połowów z gruntu - myśle o drapieżnikach głównie (sandacz, węgorz)  (2016/04/18 09:24)

Haryyy5


A co z tym kołowrotkiem - wolny bieg jest potrzebny?

Nie jest niezbędny ale wygodna i przydatna rzecz.  (2016/04/18 11:09)