Zestaw do łowienia z opadu w rozsądnej cenie

/ 19 odpowiedzi
Witam kolegów po kiju.
Chciałbym prosić o pomoc w wyborze sprzętu do połowu głównie sandaczy metodą "z opadu". Zestaw miałby służyć do wędkowania z brzegu na przynęty o wadze 10-20gr. Myślałem o wydatkach w granicach WĘDKA 100-150zł, KOŁOWROTEK ok.100zł i PLECIONKA 50zł.
Wybrałem następujący sprzęt, proszę o rady co do mojego wyboru:
- Wędka: Konger VIRAGO VS ZANDER dł.255cm C.W. 7-28gr
- Kołowrotek Daiwa STRIKEFORCE E 2500A FD
- Plecionka Mikado Nihonto 0,14mm Fluo
Co do mojego wyboru: Wędzisko posiada C.W. jakie mnie interesuje i myślę, że dł. 255cm wystarczy do połowu z brzegu. Co do kołowrotka mam wątpliwość- posiada on jedno łożysko kulowe a reszta to łożyska ślizgowe. Nie wiem czym różnią się te łożyska i czy to dobry wybór.
PODSUMOWUJĄC, proszę o komentarz moich typów oraz podanie przykładów lepszych sprzętów, jeśli te są nie do końca trafne.
Pozdrawiam

Spear

W tym przedziale cenowym to większość wędek będzie miała podobne parametry. Co do kołowrotków to osobiście posłuchałem rad kolegów z forum i kupiłem Robinson Japser, dobry kołowrotek do 100 zł. Byłem z nim 3 razy nad wodą i sprawuje się dobrze, ale to zbyt krótki czas aby wyrobić sobie opinię. (2014/10/28 12:53)

szosz

Witam.
Spróbuję Ci pomóc.. i zbytnio nie namieszać;).
Takowej wędki nie mam ale poczytaj sobie opinie na temat wędzisk z serii Virago-nie są zbyt przychylne.
Ja posiadam Mikado Tachibana Zander i jestem zadowolony, spójrz na Mikado Almaz Zander lub na chwaloną serię Mikado Nihonto TT Zander-wszystko do 150 zyla.
Kołowrotek, który z czystym sumieniem mogę polecić to Spro Passion-na allegro kupisz już za 140 zł.Wiem że to trochę więcej niż byś chciał ale to jest kręcioł sprawdzony i chwalony przez wielu wędkarzy.Ewentualnie Ryobi Ecusima- bliźniacza konstrukcja i cena podobna.
Plecionkę taką posiadam ale czarną właśnie 0,14 Nihonto Fine Braid-zła nie jest ale bez rewelacji. W sumie to za 35 zł. nic lepszego nie kupisz.
To tak tyle ode mnie.Oczywiście cały czas miałem na uwadze aby nie przekroczyć Twój budżet:).
Pozdrawiam. (2014/10/28 13:12)

Stay Tuned

Cześć Tomku,
Z wędką nie pomogę bo nie znam tego Kongera. Najtańsza jaką mogę polecić to Inazuma Flash Zander. Dostałem ją na testy ok 2 lata temu i jak na "fabryczną" produkcję jest godna polecenia. 
Kołowrotek Daiwy sobie odpuść. Robinsona też (jedyny plus to 5lat gwarancji). Lepiej kupić Ryobi Ecusima albo jego klon czyli Spro Passion. 
Co do plecionki to lepszym wyborem będzie P-Line Spectrex lub Power Pro. Dokładasz 20 PLN a różnica w jakości jest ogromna.
Pozdrawiam, (2014/10/28 13:27)

przemek-stawick

100 % zgody z poprzednikami
Z wędką również nie pomogę bo nie znam serii Nihonto ani tego Kongera ;-)
Kołowrotek Daiwa to śmietnik marketowy, a Jasper to słaby chińczyk. Ecusima i Passion to lepsze chińczyki, polecę jeszcze Mistrall Amundson. Jeszcze lepsze, ale dużo droższe chińczyki to Ryobi Zauber, Okuma Salina, Spro Blue i Red Arc - wypróbowane konstrukcje. Jakbym miał wybierać jakość/cena to kupiłbym Zaubera. 
Plecionka Power Pro to najlepszy wybór. Niech Cię nic nie podkusi aby kupić Team Cormoran X-Power - śmieć jak cholera. (2014/10/28 13:44)

przemek-stawick

Kołowrotek Daiwa to śmietnik marketowy, a Jasper to słaby chińczyk. Ecusima i Passion to lepsze chińczyki, polecę jeszcze Mistrall Amundson. Jeszcze lepsze, ale dużo droższe chińczyki to Ryobi Zauber, Okuma Salina, Spro Blue i Red Arc - wypróbowane konstrukcje. Jakbym miał wybierać jakość/cena to kupiłbym Zaubera. 
Plecionka Power Pro to najlepszy wybór. Niech Cię nic nie podkusi aby kupić Team Cormoran X-Power - śmieć jak cholera. (2014/10/28 13:44)

przemek-stawick

przemek-stawick

Plecionka Power Pro to najlepszy wybór. Niech Cię nic nie podkusi aby kupić Team Cormoran X-Power - śmieć jak cholera. (2014/10/28 13:45)

lasvegas

Przy budżecie 300 zeta brałbym Ryobi Ecusima lub Spro Passion + kij od Mikado i niedrogą plećkę np. Mikado lub Jaxon. W każdym razie skupiłbym się na kolejności: kołowrotek, kij, plecionka (jest końcówka sezonu, tania i tak szybko się zjedzie a do wiosny uskubałbym te 100 zł na przyzwoitą).Pozdrawiam (2014/10/28 17:41)

misiekbd

Dzięki wszystkim za cenne rady.Kołowrotek SPRO PASSION 710 FD i plecionkę POWER PRO 0,13 zaraz będę zamawiał. Zastanawiam się jeszcze nad dwoma kijami mikado: TACHIBANA MASTER ZANDER oraz NIHONTO TT. Pierwszy 240/40gr a drugi 260/22gr. Wolałbym ten drugi (jest dłuższy więc z brzegu wydłuży rzut) tylko zastanawia mnie czy łowiąc na np. gume 10cm z główką 17gr (większych raczej nie używam) wystarczy mi jego C.W.-22gr. Nie wiem też- czy prze C.W. 40gr- pierwszy kij nie bedzie zbyt twardy i czy nie utrudni mi to wędkowania, gdyż dopiero zaczynam swoją przygodę z OPADEM:) (2014/10/30 14:55)

Haryyy5

Dzięki wszystkim za cenne rady.Kołowrotek SPRO PASSION 710 FD i plecionkę POWER PRO 0,13 zaraz będę zamawiał.

To jak będziesz zamawiał to weź sobie coś trochę większego. Ten spro passion 710 to jest na okonka bardziej. Tym też można ale większy będzie bardziej uniwersalny.
(2014/10/30 15:24)

misiekbd

W sumie sam o tym myślałem:) Wezmę ten 720 i myślę, że powinno tam wejść spokojnie 140m plecionki 0,13... (2014/10/30 15:33)

toten

Nie napisałeś gdzie będziesz wędkował.Jeśli ma to być rzeka to brał bym kijek min.do 30-35g.Ja łowię na Wiśle i czasem główka 35g. plus guma to mało.Plećkę też polecam grubszą.Wędka najlepiej fast/xfast. 240 cm w zupełności wystarczy.Kołowrotek  rozmiar min.30/300, passion 720 to moim zdaniem jest dobry na klenia/jazia. (2014/10/30 16:35)

ulspin

A mnie się wydaje że do takiej wagi przynęt to minimum 3000 i to chyba mało w przypadku PASIONA będzie,mam 3000 używam do bocznego troka z ciężarkiem 14-15gr i daje radę,ogólnie myślę że to bardzo nie docenione maszynki.Wracając do tematu jeśli jeszcze nie zamówiłeś to weź pod uwagę chociaż rozmiar 3000 (ja osobiście do główek 8-12 gr + guma 7-12 cm stosuję rozmiar 4000 tej samej marki tylko w innym wydaniu) Co do wędek to temat bez dna,jedni do opadu wolą na miękko, drudzy trochę sztywniej inni całkiem sztywno,jednym pasuje podbijanie przynęty miękkim kijem innym bardziej sztywnym.Musisz szukać rozwiązania pasującego Tobie,czyli im mniej ryb w łowisku tym bardziej wyszukany sprzęt,wszystko zależy od ciebie.(ale Mikado robi naprawdę dobre kije i tanie,i tam bym czegoś poszukał)Co do plecionki to proszę cię zacznij od Power Pro min. 0.10-0.13 ,nie jest przesadnie droga a trzyma dobrą jakość np. w porównaniu z podobnymi cenowo plećkami Dragona.  (2014/10/30 19:07)

lasvegas

W sumie sam o tym myślałem:) Wezmę ten 720 i myślę, że powinno tam wejść spokojnie 140m plecionki 0,13...

730 to minimum, radziłbym jednak 740!!! (2014/10/30 19:51)

szosz

Również kręcioła proponuję większego.720 to na klenie i okonie.Przynajmniej weź 730.Ja używam 740 i wcale nie jest za duży.Co do wędki to ta Tachibana jest bardziej przewidziana na rzękę, przynajmniej pod względem cw. Posiadam 270 cm.+Passion 740 i nie narzekam, aczkolwiek krótszy kij też będzie ok.Na spokojniej wodzie widać opad z główką 10gr.+guma ale komfortowo łowi się od 15gr. Poza tym lepiej mieć trochę zapasu, bo na większej głębokości w silnym nurcie to i 25gr.+guma to mało.Pamiętaj że sama guma waży często około 10gr. zależy od jej wielkości i budowy.\Pozdrawiam.
(2014/10/30 20:18)

misiekbd

W takim razie posłucham bardziej doświadczonych kolegów i kupię większy kołowrotek. Jeszcze zobaczę- 730 czy 740... Tylko co z wędką- chyba C.W.22gr powinno mi wystarczyć. Łowie opadem w wodach stałych a przynęta gumowa 8-10cm + główka 12-17gr chyba zmieszczą się w przedziale...  (2014/10/30 21:40)

89krzysztof

W takim razie posłucham bardziej doświadczonych kolegów i kupię większy kołowrotek. Jeszcze zobaczę- 730 czy 740... Tylko co z wędką- chyba C.W.22gr powinno mi wystarczyć. Łowie opadem w wodach stałych a przynęta gumowa 8-10cm + główka 12-17gr chyba zmieszczą się w przedziale... 

Główka 17gram + guma 10cm to więcej niż 22 gramy. Trzeba ostrożnie rzucać żeby patyka nie uszkodzić.
Ps. Spróbuj mniejszymi gumami, nie ograniczaj się tylko tych większych. ;) (2014/10/31 06:40)

przemek-stawick

W takim razie posłucham bardziej doświadczonych kolegów i kupię większy kołowrotek. Jeszcze zobaczę- 730 czy 740... Tylko co z wędką- chyba C.W.22gr powinno mi wystarczyć. Łowie opadem w wodach stałych a przynęta gumowa 8-10cm + główka 12-17gr chyba zmieszczą się w przedziale... 

730 i 740 to te same kołowrotki (różnią się szpulą) - co za tym idzie nie wpływa to na ich wytrzymałość. Jeśli będziesz łowił plecionką to nie ma sensu brać większego. 
Co do wędki to nie mam pojęcia jak te kije które wymieniłeś ale Inazuma do 22g męczy się już od zestawu 15g + 8 cm guma (2014/10/31 11:10)

rafal-idler

Zanim zdecydujesz się na plecionkę weź w sklepie do ręki też Stren Sonic Braid jak będziesz miał możliwość. Porównaj z Power Pro. Kupiłem niedawno obie i np PP 0,10mm jest bardziej płaska niż Stren tej samej średnicy. Stren niby też mocniejszy. Cena obu zbliżona. Zobaczę jak będzie w użytkowaniu ale "wizualnie i na sucho" lepszy wydaje się Stren. (2014/11/05 21:21)