Zestaw do łowienia w Chorwacji

/ 8 odpowiedzi
Cześć! w tą środę (za 2 dni) wybieram się na Chorwację łowić ryby. No, przynajmniej ja a moja rodzina plażować :) nie zamierzam łowić na plażach typu sopot tylko jadę, jadę samochodem, patrzę oh jaka ładna skała połowię stamtąd... w tamtym roku w takich miejscach tylko nurkowałem i widziałem tam baaardzo dużo ryb: od 2cm do 1 metra.Więc czy mogli byście mi doradzić jaki sporządzić zestaw na takie ,,Chorwackie" ryby?I nie zamierzam tutaj łowić na trolling lecz na grunt/spławik i czy zabrać sygnalizator elektroniczny taki jak do karpiowania? Jakie przynęty jakie haki, jakie zestawy jakie spławiki (Jeśli w ogule będę łowić na spławik)
ps. jest tambardzo dużo krabów tylko nie wiem czy będą służyć za przynętę i nie będę łowić na Chorwackich jeziorach tylko Adriatyku
u?ytkownik57785

TEMAT PRZENIESIONY:

Chorwacja wędkarska

Blogi  Felietony i opinie na forum

utworzono: 2011/08/01 19:43

kucus22

Witam. Zwracam się w tym miejscu do wszystkich kolegów, koleżanek o udzielenie wszelkich informacji na temat wędkowania w chorwacji. Za niespełna miesiąc planuje odbyc urlop w tym pięknym kraju a że rybki kocham łowic postanowiłem przestudiowac nieco ten temat.

Interesują mnie wszelkie informacje odnośnie wędkowania z plaży tj. metody ( spławik, grunt, spin co lepsze?) jestem bardzo ciekaw jakie zestawy stosowac, jakie przynęty itd. prosze również o sprawdzone informacje na temat niezbędnych zezwoleń gdyż w tej kwestii zdania są przynajmniej na internetowych forach podzielone /niby nie, ale coś tam trzeba zapłacic tak dla pewności)

prosze o jakiakolwiek pomoc;)

Z góry wszystkim dziękuje i pozdrawiam!

aha miejsce docelowe OREBIC:)           

(2011/08/01 19:45)

yezozwierz

Witaj,myslę że chociaż parę podstawowych informacji jestem w stanie ci udzielić,przełom czerwca/lipca spędzałem na Makarskiej Rivierze(oczywiście z wędkami)Miejscowi łowią wyłącznie metodą spławikową,zestaw składa się ze spławika bombki około 3 gr,z bardzo delikatnym obciążeniem oraz przypon z trzema hakami(długi na około 15cm) Głowną przynęte stanowi skóra chleba(coś w rodzaju naszej bagietki) obwiązują ją wzdłuż przyponu z hakami i gotowe.Czym dalej wyrzucisz tym lepiej(optymalna wędka to bolonka) przynęta ma się unosić na falach,po krótkim czasie zaczyna ją skubać drobnica a po chwili podpływają większe sztuki(chyba makrele) Jak zauważysz że chleb zniknął to zacinasz.Spinning odradzam z racji ogromnej ilości zaczepów w postaci szczelin skalnych i raf koralowych.W przypadku jeśli będziesz łowić tylko z brzegu/plaży to żadne zezwolenia nie są ci potrzebne,inaczej ma się sprawa z łowieniem z łodzi.Osobiście jakichś oszałamiających sukcesów nie miałem ale frajda jest niesamowita no i do tego te widoki... (zobacz moją galerię zdjęc)Najlepszą metodą jest po prostu obserwacja miejscowych i zapewniam Cię że są to przemili ludzie i wszelkie bariery językowe znikają(a po Rakiji to rozmawiasz z nimi jak po polsku :-)
Pozdrawiam i życze połamania (2011/08/02 07:15)

kucus22

Witam:)

wielkie dzięki kolego za cenne informacje. Utwierdziłem się w tym co sobie zaplanowałem, tj. metoda połowu spławik, taki rekreacyjny:) Wyczytałem również, że warto stosowac za przynęte wszelkie małze, kraby i inne ślimaki pozyskane bezpośrednio z łowiska( podobno wszędzie pełno tych żyjątek) tak sobie myśle, iż w ramach próby zawsze moge spławikówke przerobic na zestaw gruntowy ze zwykłą oliwką jako obciążenie...heh już nie moge się doczekac tego wyjazdu...;) Tobie zazdroszcze wrażeń i życze kolejnych. pozdrawiam!

(2011/08/02 18:16)

yezozwierz

Jeśli chodzi o małże to wyniki były mizerne,aczkolwiek radzę spróbować,najczęściej można je spotkać przyklejone do nadbrzeżnych skał(ja muszle otwierałem nożem),odradzam zestaw gruntowy z uwagi na zaczepy ale życzę powodzenia.Daj znać po powrocie jakie wyniki.Pozdrawiam (2011/08/02 20:30)

torb

W trakcie wędkowania w Chorwacji, uważaj na rybkę, która nazywa się PAUK. Jak Cię użądli, a kolce jadowe ma w płetwie grzbietowej oraz płetwach skrzelowych, to się z bólu i "śmiechu" nie pozbierasz. W takim przypadku najlepiej jest natychmiast do rany przyłożyć rozgrzany np. nóż - toksyna rozkłada się w wysokiej temperaturze. do dzisiaj nie ma na  jej jad żadnej surowicy. Życzę udanych połowów. (2011/08/03 09:22)

MichalSpin

Witam wczoraj wróciłem z Chorwacji, co do wędkowania nie byłem zbyt przygotowany, przynęta na jaka łowiłem było ciasto z chleba, rybki jakie na to brały to makrele i mniejsze drobiazgi. Włosi łowili na białe i czerwone robaki, miejscowi na połówki małych podłużnych rybek  podobnych do szprotki i na ciasto . Sprzęt jaki mogę polecić do zabrania to wędka typowo spławikowa pozwalająca na dalsze żuty, nie polecam zestawów gruntowy ponieważ zazwyczaj dno jest kamieniste i jest wiele zaczepów, , żyłka  0,16 -0,20 w zupełności wystarczy, spławik dość wysoki żeby był dobrze widoczny. Wędkuje się bez zezwolenia z brzegu, najlepiej wędkować przy portach bądź miejscach do cumowania łodzi zauważyłem tam największe skupiska większych ryb. Z tego co mogę powiedzieć to chyba tyle, życzę samych wyników no i oczywiście udanego urlopu. Pozdrawiam (2011/08/16 18:59)

krystian20

możesz z gruntu życić na rybke:) możę trafi Ci sie jakiś Ugor;)

(2011/08/16 19:51)