Zestaw do dalekich rzutów

/ 12 odpowiedzi
Witam!!!jaki zestaw jest do dalekich rzutów najlepszy?czy to prawda że helikopterowy?
mirek788w


Nie prawda.Każdym zestawem można daleko rzucić pod warunkiem dobrego dobrania sprzętu.Podstawowym elementem wyposażenia jest wędzisko. Kij umożliwiający dalekie rzuty jest raczej sztywny, ma akcję szczytową i wyposażony jest zazwyczaj w 6 przelotek, z których pierwsza nie powinna mieć mniejszej średnicy niż 40 mm.Kołowrotek nie jest już tak ważnym elementem, jak wędzisko, ale odpowiednie jego dobranie, pomoże nam rzucić o te kilka, lub kilkanaście metrów dalej. Kołowrotki do dalekich rzutów (określane mianem big pit) zostały zapożyczone z wędkarstwa surfingowego. Charakteryzują się wysoką szpulą o dużej średnicy, a także krzyżowym nawojem żyłki. Rodzaj użytej żyłki odgrywa niebagatelną rolę. Logicznym jest, że im jest ona cieńsza, tym dalej poleci nasz zestaw.Najrozsądniej jest nawinąć na kołowrotek żyłkę o grubości 0,28 – 0,31 mm.Przy wymachu wędziskiem, na żyłkę działa potężna siła. Dlatego ekstremalne rzuty wymagają zastosowania przyponów strzałowych.Elementem zestawu końcowego, który umożliwia rzut, jest ciężarek ,Jego dobór, wbrew pozorom, jest sprawą istotną. Bowiem nie tylko masa, ale także jego kształt ma znaczący wpływ na odległość rzutu.Jeżeli zastosujemy zbyt lekki ciężarek, nie rzucimy daleko, jednak (wbrew logice) ciężarek o zbyt dużej masie również nie pozwoli na rzut, jakiego się spodziewamy. Mało tego, kiedy do kija o krzywej 3 lb użyjemy ciężarka 140 g, nie tylko daleko nim nie rzucimy, ale możemy również złamać wędzisko. To właśnie wartość krzywej ugięcia mówi nam o optymalnej masie ciężarka. Część firm wręcz podaje zalecaną masę wyrzutową w gramach. Uśredniając, do wędziska o krzywej 3 lbs zalecany jest ciężarek o masie ok. 96 g, zaś do krzywej 3,5 lbs – ok. 120 g. Istotny jest też sam kształt ciężarka.Boczny ciężarek o wydłużonym kształcie okazuje się najlepszy do dalekich rzutów.Drugim elementem zestawu końcowego jest przypon. Musi być tak skonstruowany, aby przy mocnym wyrzucie całkowicie wyeliminować możliwość jego splątania.I chyba na tyle.
(2012/03/31 21:40)

JKarp


CześćPięknie to Mirek opisałeś.Jednak to helikopter jest systemem do dalekich rzutów. Oczywiście przy zachowaniu tego wszystkiego co napisałeś.JK (2012/04/01 08:23)

Bernard51


Nie da sie ukryc? sa Fachowcy na tym portalu
 napewno nie umial bym to jasniej wyrazic, jak
kol.mirek788w, trzeba sie uczyc od lepszych!!
I napewno tej wiedzy nie posiadam tak szczegolowej
Chociaz lowie juz od dawna (2012/04/01 09:03)

Bernard51


A tak jeszcze dopytam przelotka szczytowa do dalekich rzutow to ma tez wplyw jaki rozmiar bylby optymalny? (2012/04/01 09:06)

karpiarzdarek


A ja zawsze myślałem że kołowrotek do dalekich rzutów to tz. long cast i charakteryzuje się długą niską szpulą. (2012/04/01 09:24)

JKarp


CześćSam kołowrotek nie da nic jak użyjesz niewłaściwego obciążenia ( za duże lub za małe ), niewłaściwej żyłki ( za cienka bo się urwie, za gruba też niebobrze, za sztywna też źle ), wędka -np typowa kluska .Daleki rzut to współgranie wszystkich elementów zestawu i jak jeden jest lipny cały wysiłek na nic.Bernard:W moich Chubach przelotka szczytowa ma 16mm a pierwsza od kołowrotka 50mm  ( Chub Oucast 12"/3lb 50+ ). Pewnie tak dobrane średnice pozostają nie bez znaczenia w przypadku prób osiągnięcia dalekich odległości rzutu.JK (2012/04/01 09:40)

Bernard51


Kiedy przeczytalem twoja odpowiedz pobieglem do garazu przemierzyc moje stare Szekspirki 2-czesciowe 330cm  przelotka pierwsz 40mm szczytowa 10mma ja myslalem ze 10 mm to jest duzo ale widocznie nie?
A jak to sie ma do teleskopów przemierzylem "mikado" pierwsza 20mm szczytowa 5mm
przy cw.80-120.Dzieki Janusz za odpowiedz. Pozdrawiam (2012/04/01 10:14)

karpiarzdarek


Mi się wydaje że też bardzo ważna jest odległość pierwszej przelotki od kołowrotka. (2012/04/01 10:21)

RadosnyRabarbar


Żeby daleko rzucać to musisz mieć:
- Dega Masterpiece lub Instruktora
- Kołowrotek surfcastingowy
- Cieżarek Surfcastingowy
- Dobra żyłka
Ponoć takim zestawem można bez problemu śmigać 150m. :D (2012/04/01 10:42)

Bernard51


Mi się wydaje że też bardzo ważna jest odległość pierwszej przelotki od kołowrotka

 Napewno masz racje ze nie tylko wielkosc przelotki 1-szej ale odleglosc od kolowrotka ma
 znaczenie przy wyrzucie, przemierzylem odleglosc  u mnie wynisi 74 cm, czyli nie jest
 taka  mala ale czy dobra to nie wiem??

(2012/04/02 06:39)

JKarp


CześćBernard dobrze, że ryby nie wiedzą, że ta odległość to 74cm ;-)Pewnie jak wiedziałyby to przestałyby brać.Nie przejmuj się tą odległością i wielkością przelotek. Przecież jak ktoś powie, że przelotki są za małe a pierwsza jest za blisko kołowrotka to chyba nie pobiegniesz do sklepu po nowe kije lub do pracowni żeby zmienić przelotki.JK (2012/04/02 09:36)

Bernard51


Pewnie ze tak masz racje tylko na tym forum czasami nie wypada wypasc blado? (2012/04/02 11:40)