Zestaw dla początkującego karpiarza z niskim budż

/ 5 odpowiedzi
Witam wszystkich forumowiczów.Jako że rozpoczynam swoją przygodę z wędkarstwem karpiowym chciałbym się was zapytać o wybór zestawu.A mianowicie na allegro można znaleźć dużo zestawów karpiowych w przeróżnych pułapach cenowych a mnie interesuje przedział do 350zł. W zestawie którego szukam musi być 2x wędka,2x kołowrotek,rodpod,sygnalizatory,swingery. Poniżej podaje link do znalezionego przeze mnie zestawu i proszę o ocenienie go ale także podanie własnych propozycji.

http://allegro.pl/zestaw-2-wedek-karpiowych-helius-improve-set-x2-i2908991993.htmlhttp://allegro.pl/duzy-zestaw-karpiowy-2xkol-2xwedka-rod-pod-i2914792199.html
piotrcarp

Odpusc sobie takie zestawy z rod podem bo sredniej klasy rod pod kosztuje wiecej niz ten caly zestaw a do tego jest to malo praktyczne lepiej dobre podporki kupic niz taki stojak. Podporki pewnie juz jakies masz wiec lepiej ta kase przeznacz na same kije z kolowrotkami ale za te pieniadze to nic ciekawego nie kupisz moze lepiej cos uzywanego odkupic. (2013/01/05 17:18)

karacher

Witaj,
Generalnie firma jaxon najlepszą opinią się nie cieszy. Takie rodpody trzęsą się jak galareta przy braniu, bądź przy podmuchu wiatru. Tak jak kolega wyżej napisał, lepiej już kije na podpórkach położyć, niż wydawać pieniądze na niskiej klasy pody. Obiektywnie oceniając to wszystkie elementy zestawu nie są najlepszej jakości. Ja na Twoim miejscu kupiłbym jedną wędkę i kołowrotek, a gdyby starczyło to sygnalizator w okolicach 60-100zł. Takie wędziska kupuje się na dłuższy czas. No chyba, że po sezonie -może dwóch będziesz wymieniał. (2013/01/05 17:51)

mollto

Akurat jakiś czas temu przerabiałem ten temat i wypowiem się odnośnie swojego doświadczenia.
Jest mnóstwo info w sieci na temat zaczynania przygody z wędkarstwem karpiowym i radził bym Ci kolego te info przejrzeć i poczytać co polecają już bardziej doświadczeni łowcy.
Okres zimowy to bardzo dobry czas na zakupy czy uzupełnienie braków w naszych skrzynkach, w tym czasie producenci wyprzedają swoje produkty zastępując je nowymi seriami.

Jeżeli chodzi o Rod-Pod czy Tri-Pod, tak naprawdę jest to gadżet!!! i to często Bardzo Drogi, dobre pody kosztują 500-1000 zł nawet, ale pytanie jest takie czy Ci to jest potrzebne, czy tylko chodzi o to żeby się pokazać że ja mam lepszy pod od Ciebie ;) tz. od kolegi.
Pody przydają się bardzo kiedy łowimy z pomostów lub kładek, bo tam ciężko umocować podpórki.
Zauważ że moda na pody się skończyła bo zaawansowani karpiarze wrócili do podpórek, bo jest to wygodniejsze, jedną wędkę stawiasz z lewej strony a drugą z prawej a miedzy nimi masz wolną przestrzeń np. na podebranie ryby, gdy wędki leżą na podzie, jesteśmy ograniczeni do jednego miejsca.

Sygnalizator - mam sygnalizatory za 12 zł za sztukę z bateriami i działają już 3 lata bez problemów, przeżyły nie jedną  nawałnicę i oberwanie chmury, mało tego, nie raz wpadł mi do wody.
Bardzo ważnym gadżetem jest Swinger, nie ważne czy jest on sztywny czy na łańcuszku, ważne jest to żeby miał regulowane własne obciążenie, ja używam swingerów jaxon, wierna podróbka Fox Euro swinger, za 25 zł a nie za 110 zł ;)

Wędziska - aktualnie mam już czwarty zestaw wędzisk i nie znaczy to że śpię na kasie, po prostu, kombinowałem, sprzęt kupowałem zimą , używałem go przez sezon, a jak mi nie odpowiadał sprzedawałem na wiosnę nie tracąc zbyt wiele.
Jako początkujący karpiarz nie inwestuj milionów w wędziska, radził bym Ci kolego poszukać nie drogich kijów szklanych, takie patyki kosztują w granicach 60 zł za sztukę, powiedzmy wymiary 360 i 2.5 lbs krzywa ugięcia, to znaczy że taka weka ma około 80-90 gram wyrzutu.
Taka wędka da Ci duzo radości z holowanej ryby, bardziej stawiał bym na kołowrotek!

Kołowrotki - tu też sporo tego przerobiłem i stwierdzam że te kołowrotki za 150-200 z wolnym biegiem to jakieś nieporozumienie.
Miałem:
Robinson Maxim 508, szkoda moich pieniędzy, wolny bieg przestał działać poprawnie po dwóch rybach, musiałem go zamykać ręcznie bo z korby się nie załączał, po sezonie miał niesamowite luzy, szpulka latała jak by ośka była z centrowana i faktycznie była pokrzywiona.
YORK CARP 5000 , chyba ta sama fabryka robiła te kołowrotki bo wyglądały one praktycznie identycznie, różniły się emblematami i uchwytem korbki.
Oba te pseudo karpiowe kołowrotki znalazły nowych właścicieli.       
I po przygodzie z kołowrotkami z wolnym biegiem przeszukiwałem fora w ceny wyszukania jak najlepszego kręcioła za niewielkie pieniążki.

SPRO LSC 460, ten kołowrotek często pojawiał się jako bardzo dobry sprzęt za nie wygórowaną kwotę.
W zimie te kołowrotki można kupić za 138 zł, gdzie w sezonie letnim dochodzą do 190 zł.
Kołowrotek bratni z Jaxon Roxan, tyle tylko że Jaxon dodaje dodatkową szpulę a Spro nie.
W tych młynkach jest tylko przedni hamulec, ale to w zupełności wystarcza, występują modele z wolnym biegiem, - SPRO INCOGNITO  i JAXON MARLON, ale są droższe i moim zdaniem nie warto dopłacać za to co nie jest nam mocno potrzebne i nie oszukujmy się, wolny bieg to jest dodatkowy element który zepsuję się jako pierwszy!

LCS 460, używam 3 sezony i nic się z nimi nie dzieje, karpie po 10 kg nie robią na nich żadnego wrażenia i gałęzie też ;)

Odwieczny dylemat Żyłka czy Plecionka.
Zależy od twojego portfela, ale jeżeli łowisz na łowiskach gdzie twoje żuty nie przekraczają 100 metrów to żyłka w zupełności wystarcza, ja stosuję 0,35, bo tam gdzie łowię jest dożo zaczepów, jeżeli twoja woda jest wolna od zaczepów 0,30 starczy spokojnie.
Z kolei kiedy łowimy na wywózki powiedzmy 150-200 metrów to plecionki jak najbardziej wskazane, bo ta się nie rozciąga w ogóle, a żyłka tak, a jak mamy branie z takiej odległości to plecionka zasygnalizuje to nam bez zwłoki, a w przypadku żyłki będzie to ze sporym opóźnieniem, lub w ogóle tego nie zauważymy.
Do takich dalekich łowów potrzebujemy sporej wielkości ciężarków, i odpowiednich zestawów końcowych, ale to temat na inną niedziele :)
Cześć. (2013/01/06 12:30)

mollto

Kołowrotki używane :

http://allegro.pl/spro-super-long-cast-4-000-i2914886010.html

Wędziska używane Robinson Lumix, znam te wędzisko, dosyć sztywne, akcja szczytowa, jak by poszły za 100 zł to był by sukces, te wędki kosztowały nowe nawet po 140 zł, 3 składowe.
Zrobione są z tak zwanego GG-SUPER MIX, jest to mix szkła i grafitu.

http://allegro.pl/2-x-wedziska-karpiowe-3-9m-3-5lbs-3-sklady-lumix-i2920680194.html

A jeżeli byś chciał te wędki Jaxona które podałeś to ktoś je sprzedaje po 10 zł sztukę.

http://allegro.pl/wedka-jaxon-cantara-carp-3-60-3lb-i2927936290.html (2013/01/06 15:21)