Zepsuta wędka - złamana szczytówka

/ 10 odpowiedzi
Witam wczoraj złowiłem sporego amura ,ale niestety złamała mi się szczytówka . Czy jest możliwe łowienie bez ? czy muszę kupić nową wędkę ?
baribal

złamana szczytówka to nie tragedia, są możliwości jej naprawy lub wymiany na nową pytanie tylko jaka to wędka?
teleskop to wybranie się do sklepu wędkarskiego i dobranie ostatniego segmentu oraz przelotki szczytowej jeśli jest to wędka z przelotkami
segmentowa najlepiej wymienić cały ostatni segment , w tym przypadku najlepiej  skontaktować się z serwisem producenta: podać nazwę i długość wędki (2015/08/10 11:06)

ogtw

Szczytówkę można dokupić i wymienić. Ważne, zrozumieć dlaczego szczytówka się złamała, żeby drugi raz nie złamać. (2015/08/10 11:15)

ulspin

Szczytówkę można dokupić i wymienić. Ważne, zrozumieć dlaczego szczytówka się złamała, żeby drugi raz nie złamać.

No jak dlaczego ,toć to całkiem spory amur był. (2015/08/11 09:13)

ogtw

Nawet po złapaniu łodzi podwodnej nie złamie się szczytówki, jeżeli kąt zawarty między kijem a żyłką nie jest mniejszy od 90°. Widziałem kilka razy jak młodzi wędkarze łamali szczytówki, kiedy ryba była praktycznie na brzegu a kąt zawarty pomiędzy kijem a żyłką wynosił 0° bo wędkarz podnosił kij do góry, a nawet lekko do tyłu, żeby rybę lądować rybę wyślizgiem. Jeżeli nie ma się podbieraka, to rybę można złapać ręką za głowę i wyjąć z wody. Większe ryby łapie się za pokrywę skrzeli (nie dotyczy amura, bo amur zaciska pokrywy skrzeli). Lądując rybę wyślizgiem, kij trzyma się poziomo i w bok żeby kąt był odpowiedni. (2015/08/11 10:55)

ogtw

(dalszy siąg poprzedniego postu): Suma wyciąga się za zęby. Wkłada się cztery palce do pyska, opuszkami do góry, kciukiem dociska się z góry i wyjmuje z wody. Jak ktoś ma delikatną skórę na palcach niech założy rękawiczkę, albo owinie palce chusteczką. (2015/08/12 11:20)

Jakub Woś

(dalszy siąg poprzedniego postu): Suma wyciąga się za zęby. Wkłada się cztery palce do pyska, opuszkami do góry, kciukiem dociska się z góry i wyjmuje z wody. Jak ktoś ma delikatną skórę na palcach niech założy rękawiczkę, albo owinie palce chusteczką.

Ja sumy zawsze za dolną szczękę wyciągam (2015/08/12 18:52)

Artur z Ketrzyna

Witam wczoraj złowiłem sporego amura ,ale niestety złamała mi się szczytówka . Czy jest możliwe łowienie bez ? czy muszę kupić nową wędkę ?

Teraz masz krótszy i sztywniejszy kij.
Jak taki Ci będzie odpowiadał. To czemu nie, (tyle że pewnie przydało by się lekkie przezbrojenie przelotek, by prawidłowo pracował.)
Zapodaj nam foto.

Szczytówkę można dokupić i wymienić. Ważne, zrozumieć dlaczego
szczytówka się złamała, żeby drugi raz nie złamać.

Nic dodać nic ująć. Bądź dopasować z innej wędki.

a to najczęstsza przyczyna (błędy początkujących)
Nawet po złapaniu łodzi podwodnej nie złamie się szczytówki, jeżeli kąt zawarty między kijem a żyłką nie jest mniejszy od 90°.
oraz źle ustawiony hamulec bezpieczeństwa, czy też uszkodzenie mechaniczne... (2015/08/13 06:53)

JKarp

Tu na tym rysunku masz dokładnie rozrysowane jakie kąty powinny być zachowane żeby nie łamać wędki.
JK (2015/08/13 08:17)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.