Zębatka na osi szpuli kołowrotka

/ 3 odpowiedzi
Witam, posiadam kołowrotek Team Konger Carp&Feeder 930 LC. W internecie zauważyłem że większość kołowrotków ma zębatkę na osi szpuli, natomiast mój kołowrotek ma coś takiego (http://zapodaj.net/b23bea6e3943f.jpg.html).Czy to wpływa ujemnie na użytkowanie i żywotność kołowrotka?
barrakuda81

Są różne rozwiązania techniczne tego elementu u różnych firm.Zasada działania jest zbliżona do opisanej przez ciebie zębatki - ma terkotać.Nie przejmuj się tym - jest O.K.Nie sądzę żeby rodzaj tego elementu miał jakikolwiek wpływ na trwałość Twojego kołowrotka.Nie warto zaprzątać sobie tym głowy i lepiej skupić się na przygotowaniach do właściwego sezonu.Pozdrawiam. (2015/02/03 21:02)

damian-wojcik

Dzięki za odpowiedź i pozdrawiam. (2015/02/03 21:14)

kedzio

W żadnym znanym mi kołowrotku nie występuje element, który mozna by nazwać zębatką.

Oszem, jest coś takiego jak kółko zębate, albo mechanizm zapadkowy, ale nie zębatka.

Zębatka, to podłużny element, przeważnie w formie listwy na której wycięto zęby. Stosuje się to w napedach wzdłuznych urzadzeń technicznych, obrabiarek, kolejek zębatych, przekładniach kierowniczych pojazdów.

Zaś to, co znamy z przekładni obrotowych, to są koła zębate, a w blokadach to koła zapadkowe.

Howgh.

(2015/02/03 21:18)