Zaloguj się do konta

Zdjęcia ryb w kuchni, łazience - wasze zdanie .

utworzono: 2011/06/06 14:07
FanAtyk

To właściwie tylko kwestia estetyki. Pisałem kiedyś do WW w tej sprawie (zdjęcie w rekordach na plan pani stojącej przed domem, koło której wisiał na haku sandacz, strasznie mnie wkurzyło) bo nie mieści mi się w głowie że pismo, które teoretycznie promuje C&R, jednocześnie umieszcza takie fotki. Dostałem odpowiedź, z której wynikało że nie jest to niezgodne z RAPR i nie mogą tego zakazać, ale starają się delikatnie namawiać wędkarzy do fotek nad wodą. Mogliby po prostu tych zdjęć nie wrzucać i ludzie po jakimś czasie sami by załapali. Ja nie popieram, wzięcie aparatu nad wodę ze sobą nie boli, a w tych czasach nawet aparatu nie trzeba mieć, wystarczy telefon.
[2011-06-07 23:32]

Lampe

Zdjęcia dzielą się na świetne, dobre i kiepskie (z pewnymi jeszcze pośrednikami). Widziałem kiepskie zdjęcia zrobione nad wodą i dobre zdjęcia na domowym parkingu. Jednym słowem, to czy zdjęcie jest dobry czy nie, zależy od wielu czynników - a samo tylko miejsce nie jest jedynym tego determinantem.
A osobiście bawi mnie, gdy ktoś oburza się na widok sandacza z kafelkowym tle. Dostaję na komórkę wiele takich MMS-ów i zwykle zwracam uwagę na rybę, nie na tło.
Jeśli natomiast zobaczyłbym jedno z tych zdjęć w konkursie fotograficznym, zbeształ bym z pewnością właściciela. Portal jednak, to nie konkurs zdjęć, tylko wymiana poglądów, informacji itp. Jeśli więc ktoś nie ma ochoty oglądać takich zdjęć, to niech tego nie robi.
[2011-06-08 06:24]

spines21

Żeby wiedzieć czy zdjęcie mi się podoba czy nie siłą rzeczy trzeba je obejrzeć:)

Chyba,że ktoś chce wydawać opinie o czymś czego nie widział.

Jak widać są różne opinie na temat "kafelkowego tła",bo ludzie mają różną estetykę.

Jak napisałem -mnie się takie foty nie podobają ,bo mam taki gust.

I nie da się nie zwrócić uwagi na tło zdjęcia bo to całość,jednak nigdy nie dostałem MMS z łazienki:)

Nie mówiąc o wielu.

Ale jak wiadomo o gustach się nie dyskutuje:)

[2011-06-08 08:26]

pawelz

Kazdy ma prawo do upublicznia zdjec jakie chca, poki nie lamie tym prawa. I OK.
Tylko niech potem nikt nie dziwi sie i nie biadoli ze ktos je skrytykuje.
Ja wiem ze fajniej sie czyta ochy i achy na temat swojej dzialalnosci, ale trzeba pamietac o jednym. Jesli ktos decyduje sie na publiczna prezentacje, to tak samo jak pochwaly moze odebrac i baty. Nie mozna odbierac nikomu prawa do krytyki, podobnie jak pochwal.
Jesli ktos uwaza inaczej, niech prezentuje swoje zdjecia wsrod grona znajomych a nie na publicznym portalu.
[2011-06-08 09:14]

Lampe

Gusta gustami, jednak ja staram się raczej zwrócić uwagę, na to - które zdjęcia są do oceny i w jakim charakterze. Jak wspomniałem - na portalu internetowym, czy też nawet w osławionym WW, zdjęcie ryby na tle traktora, nie robi na mnie większego wrażenia. Oceniam rybę,stwierdzam czy duża itd. Sceneria ma dla mnie małe znaczenie.
Jednakże jeśli jest temat w stylu: "pięknie uchwycone chwile nad wodą", czy też "konkurs fotograficzny" - wówczas całość zdjęcia jest jak najbardziej istotna.
Jeśli kolego piszesz, że o gustach się nie dyskutuje, sugerujesz że moja umiejętność oceny zdjęcia pod względem estetycznym jest inna (gorsza?) od tej u innych ludzi. A ja nie widzę ku temu podstaw. Bo doskonale potrafię ocenić czy zdjęcie jest piękne, czy też nie. Tyle, że oceniam tylko te zdjęcia, których właściciel chce oceny zdjęcia. Większość ludzi udostępniając zdjęcie na tle betonowej studni - chce chwalić się rybą, a nie zdjęciem jako takim. Czemu zatem mam oceniać jakość zdjęcia, skoro nikt mnie o to nie prosi? To tak jak gdyby ocenić zdjęcie wędkarza z metrowym szczupakiem i w komencie napisać, że wędkarz ma czapkę nie pod kolor butów. A przecież to nie ma znaczenia.

[2011-06-08 09:17]

pawelz

"Jeśli kolego piszesz, że o gustach się nie dyskutuje, sugerujesz że moja umiejętność oceny zdjęcia pod względem estetycznym jest inna (gorsza?) od tej u innych ludzi. A ja nie widzę ku temu podstaw."

Nie wiem czy to bylo do mnie. Jesli tak, to zle mnie zrozumiales.
Wlasnie stwierdzenie, ze o gustach sie nie dyskutuje, stawia wszystkich niejako na rownym poziomie. Kazdy ma prawo do wlasnego gustu, stylu. I wcale to nie oznacza ze jest gorszy czy lepszy. Nie mniej jednak sa pewne uniwersalne wartosci, pewne obiektywne przeslanki ktore pozwalaja ocenia nam piekno pewnych rzeczy. I dotyczy to kazdej dziedziny zycia.
A co do zdjec. Ty oceniadsz tylko trofeum. Jednak do publicznego wgladu prezentowane jest zdjecie jako calosc. Ogladam zdjecie a nie tylko rybe. Bez otoczenia zadnego trofeum nie daloby sie ocenic.
Przeciez wystawiajacy moglby ze zdjecia wyciac w PS wszystko zostawiaja tylko np. 1m szczupaka na jakims bialym czy innym tle. Chcialbys ogladac takie zdjecia ?. Ja chyba jednak nie.
[2011-06-08 10:00]

perwer

Największą furrore zdięcie złowionej rybki na tle domowych zakamarków ,zrobiło z Rekordem Polski suma złowionego na Rybniku. Pamietam chłopaka leżącego w przedpokoju z sumem a na drugim zdięciu leżąca obok głowa która poszła na allegro za 1500zł...Poczytajcie tamte komentarze ..he...Czy to zdięcie ze smakiem..hm..kwestia gustu ,może dla osoby postronnej,laika wędkarskiego nie robi różnicy i wrażenia,a dla miłośników rybek może sie nie podobać...
[2011-06-08 10:03]

Jędrula

[2011-06-08 10:12]

zbynio5o

Owego czasu fotki te strasznie mnie rozbawiły niż oburzyły. A te spekulacje z kumplami :

- jak go przyniósł do domu ?

- jak padł w przedpokoju z wycieńczenia

- jak kobita pościeliła mu na podłodze razem z rybką do snu itp. itd.

Laliśmy ze śmiechu ale też podziwialiśmy gościa.

Ale o tym łbie na allegro to pierwszy raz słysze :)))

[2011-06-08 10:35]

Lampe

(...)A co do zdjec. Ty oceniadsz tylko trofeum. Jednak do publicznego wgladu prezentowane jest zdjecie jako calosc. Ogladam zdjecie a nie tylko rybe. Bez otoczenia zadnego trofeum nie daloby sie ocenic.
Przeciez wystawiajacy moglby ze zdjecia wyciac w PS wszystko zostawiaja tylko np. 1m szczupaka na jakims bialym czy innym tle. Chcialbys ogladac takie zdjecia ?. Ja chyba jednak nie".

Tu nie chodzi o jakieś wycinanki, czy sztuczne tło. Do publicznego wglądu twoim zdaniem przeznaczone jest zdjęcie jako całość. A ja się z tym nie zgadzam. Bo skąd możemy mieć pewność czy autor miał taki zamiar? Ja do tego cały czas dążę, aby uświadomić, że jest to portal wędkarski a nie fotograficzny! Ludzie dodają zdjęcia ryb, bo często myślą, że odbiorców interesuje właśnie ta ryba. Jakże się później dziwią, że zbierają cięgi za jakieś... drzwi z przedpokoju;)
Owszem - zaliczasz się (jak wielu) do ludzi, którzy oceniają zdjęcie jako jakiś tam wyraz artystyczny itd. A moim zdaniem to błąd. To nie miejsce na to.

Taki mały przykład: Jeśli takie zdjęcie (poniżej) umieścić na wąskim forum samochodowym, to komentarze powinny być:

[2011-06-08 14:44]

Lampe

a) kiepska jakość zdjęcia, przerost treści nad formą, niepotrzebni ludzie w tle, zdjęcie było by lepsze w pogodę słoneczną

b) świetne autko, ciekawie ktoś go wymyślił

????

Na normalnym forum, pewnie odpowiedź "b" była by właściwa

Na forum wędkarskim, ważny jest wyraz artystyczny, styl zdjęcia, prawda?

Bo wędkarze to sami esteci;)

[2011-06-08 14:48]

Lampe

(a na końcu ktoś jeszcze tego biednego chłopa, co to rybę chce tylko pokazać...
... nazwie pseudowędkarzem:P Ta nasza brutalna rzeczywistość:)
[2011-06-08 14:53]

pawelz

Kazdy ocenia, tak jak uwaza.
Co do oceny tego czlowieka, ktory je umiescil, slowo pseudowedkarz jest moim zdaniem nie na miejscu. I tyle.
A co do auta. Jedyne co cisnie mi sie na usta to wiocha :). I pisze o aucie, bo zdjecie jak zdjecie.
Ani kiepskiej jakosci ani dobrej. To co trzeba dojrzec, widac. Miejsce jak dla auta tez OK.
[2011-06-08 15:33]

spines21

Lampe-nie mam pojecia na jakiej podstawie twierdzisz,ze coś sugeruje pisząc"o gustach się nie dyskutuje"?

Po prostu stwierdzam,że ilu ludzi tyle gustów i to wszystko.

Nikogo nie oceniam na forum dlatego,że mu się podobają rzeczy które mnie nie pasują.

Nie rób z prostego stwierdzenia jakichś teorii spiskowych,i nie szukaj dziury w całym.

Pisząc to co napisałem stwierdziłem po prostu,że każdy ma prawo do swojej oceny a więc i ja i nie będę dywagował o tle i butach wedkarza.

Jeżeli mi się coś nie podoba to jako całość i tyle.

Nie interesuje mnie ani Twoja,ani nikogo innego umiejętność oceny estetycznej czegokolwiek,bo to nie ma nic do rzeczy-stwierdzam tylko,że mamy inną estetyką i gust.

I na pewno nigdzie się nie doczytasz,że twierdzę iż maja estetyka i gust jest lepszy.

Tobie się podoba -mnie nie-i tyle.

[2011-06-08 16:32]

Ja tak trochę nie w temacie-Czołem Lampe,kopę lat,miło ponownie powitać...
Odnośnie zaś przedmiotu dyskusji to powiem że ktoś wyżej słusznie zauważył że są gusta i guściki,tolerujmy je nawzajem i mimo wszystko starajmy się aby tych łazienkowych fotek było jak najmniej...Każdemu się zdaża,wiadomo,ale mam nadzieję że z czasem nie będzie ich przybywać,a zastąpią je nowe,takie jak należy-w plenerze i z widocznym poszanowaniem trofeum...
[2011-06-08 18:22]

Lampe

Mam wrażenie, że kompletnie nie zrozumiałeś co napisałem, bo ciągle mówisz, że masz inne gusta niż ja, a na dodatek piszesz coś o dziurze w całym.

Zatem jeszcze raz:
- uważam, że portal to nie miejsce na ocenianie zdjęć za ich "całokształt",
co za tym idzie - nie robię tego.

I w zasadzie tyle.

Dlatego uważam, ze stwierdzenie iż o gustach się nie dyskutuje itp., jest nietrafne, bo o gustach w tej sytuacji w ogóle nie może być mowy! (to nie miejsce i czas!)

Ale spokojnie, bo ja tylko sobie rozmawiam, nie chcę żadnej tutaj burdy ;) Pozdro kolego

[2011-06-08 18:27]

Lampe

Czołem luxis, ja tylko na chwilę;)
[2011-06-08 18:28]

Czołem luxis, ja tylko na chwilę;)

Szkoda,przemyśl powrót,fajnie się z Tobą koty darło:) pozdrawiam serdecznie.

[2011-06-08 18:38]

spines21

Masz rację -nie rozumiem o co Ci chodzi.

Ja też nie oceniam zdjęć na portalu,był temat czy nam sie podobają to odpowiedziałem.

Ty zaś stwierdziłeś,że coś sugeruje pisząc o gustach-nie wiem dlaczego to wywnioskowałeś.

A o gustach piszę,bo to czy sie coś podoba to moim zdaniem rzecz gustu właśnie.

Pytanie było w tym miejscu i czasie i stąd moja odpowiedz.

[2011-06-08 18:38]

Mam wrażenie, że kompletnie nie zrozumiałeś co napisałem, bo ciągle mówisz, że masz inne gusta niż ja, a na dodatek piszesz coś o dziurze w całym.

Zatem jeszcze raz:
- uważam, że portal to nie miejsce na ocenianie zdjęć za ich "całokształt",
co za tym idzie - nie robię tego.

I w zasadzie tyle.

Dlatego uważam, ze stwierdzenie iż o gustach się nie dyskutuje itp., jest nietrafne, bo o gustach w tej sytuacji w ogóle nie może być mowy! (to nie miejsce i czas!)

Ale spokojnie, bo ja tylko sobie rozmawiam, nie chcę żadnej tutaj burdy ;) Pozdro kolego

I tu Kolega ma całkowitą rację. Zdjęcia ryb na forum wędkarskim są po to aby ogladać RYBY NIE OTOCZENIE. Owszym na łonie natury są może estetyczniejsze ale nie o to chodzi. Tu mamy podziwiać zdobycze i czasem szczęśliwych łowców a nie robić z tego konkurs fotograficzny cenzurka za tło. Przesież to śmieszne jak ktoś daje 1 metrowemu szczupakowi tylko za to że w tle majaczy kibel;)
[2011-06-08 18:43]

Lampe

... a kolega Tomas81 zrozumiał od razu...

mam wrażenie, że myślisz, że cię atakuję, ale tak nie jest. Ja po prostu usiłuję rozmawiać, żonglując argumentami, próbując ukazać inny pkt. widzenia itp.

(luxis, nie mam czasu - zrobiłem sobie trzydniową dyspenzę od odwyku, a potem milknę - ślub, remont itp. - czasu niewiele)
[2011-06-08 18:50]

spines21

No to ukazaliśmy swoje punkty i spoko:)

A jedynek nie daje nigdy za nic-jeżeli uważam,że fota czy wpis jest lichy to nie oceniam.

1 to też ocena:)

[2011-06-08 18:55]

No niech ci będzie...:) odwyk odwykiem,złą metodę wybrałeś-klina-klinem,ta byłaby lepsza:) Wpadnij jak się już ogarniesz.
[2011-06-08 18:56]

Jędrula

... a kolega Tomas81 zrozumiał od razu...

mam wrażenie, że myślisz, że cię atakuję, ale tak nie jest. Ja po prostu usiłuję rozmawiać, żonglując argumentami, próbując ukazać inny pkt. widzenia itp.

(luxis, nie mam czasu - zrobiłem sobie trzydniową dyspenzę od odwyku, a potem milknę - ślub, remont itp. - czasu niewiele)

Taaaaaaaaaaaa , yhy , już Ci wierzę ?

[2011-06-08 19:13]

Diablo

Myślę, że ogólnie rację ma Lampe.
A szczególnie racje mają Ci co są przeciwnikami zdjęć na tle kafelków.

To na co zwracamy uwagę na zdjęciach w dużej mierze zależy od naszego podejścia do wędkarstwa. Musimy sobie powiedzieć czym dla nas jest wędkarstwo.

Jeśli jest to "partia szachów" z rybą, naszym przeciwnikiem i szacunek do godnego przeciwnika. Jednocześnie wyciszanie się na łonie natury, odstresowanie, podziwianie jej piękna i kontemplowanie. Chcielibyśmy aby tego naszego przeciwnika traktowano z szacunkiem. Zdjęcie, z w miarę  możliwości, naturalnym środowiskiem i do zobaczenia rybko następnym razem.

A jeśli wędkarstwo jest dla nas pobijaniem rekordów lub sposobem na pozyskanie jak największej zwartej masy mięsa, wtedy tło nie gra żadnej roli.

Ci co chcą się pochwalić miło spędzonym czasem, z kijem w ręku, nie robią zdjęć wcale lub robią nad wodą. Ci co chcą się pochwalić zdobyczą, chwalą się rybą a nie kafelkami, więc tło dla nich nie gra roli.

Jest jeszcze cała masa pośrednich "definicji" wędkarstwa. Pewnie tyle ilu wędkarzy. Dlatego w tej kwestii raczej porozumienia nie znajdzie.
[2011-06-08 20:38]