Zbrojenie jaskółek

/ 4 odpowiedzi
Witam, w tym roku chciałbym spróbować łowienia sandaczy z opadu na większe jaskółki. Moje doświadczenie w spinningowaniu nie jest zbyt duże i do tej pory ograniczało się do łowienia szczupaków i okoni na blachy i woblery, dlatego chciałbym poznać opinię forumowiczów dotyczącą zbrojenia tychże jaskółek z przeznaczeniem do łowienia sandaczy. A konkretnie jaki rozmiar główki użyć w zależności od wielkości przynęty i kiedy stosować dozbrojkę. Przykładem niech będzie guma Berkley Flex Vamper 14 cm.
Na zdjęciu przyłożyłem trzy główki: nr 4,5 i 6. Która będzie odpowiednia? Czy 4 nie będzie za mała? Może do 4 jakąś dozbrojkę zamontować? Czy 6 nie będzie zakłócała pracy gumki? Chciałem łowić na zaporówce z opadu, ale chciałem użyć główek „stand up” żeby jaskółka nie kładła się na dnie.
I jaki ciężar główki zastosować zakładając, że będę łowił w starym korycie na głębokości 10-11 metrów? Czy stosować zasadę że 1 gram główki na każdy metr wody? Wydaje mi się że 10 gram to trochę mało. Z góry dzięki za wszelkie rady.

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

michal-dzierzawski

Haki 4/0-5/0 będą ok, o konieczności zastowoswania dozbrojki zdecyduj, jak będziesz miał problem z wcięciem ryby. Trafiły mi sie okonie na Vampery z hakami 4/0 bez dozbrojki i bez problemu zasysały całą gume, więc sandacz tym bardziej nie będzie miał z tym trudności - musi mu sie tylko chcieć ;D Krótszy hak nie przesztywni też przynety.
Waga główki ma też znaczenie co do sposobu prowadzenia przynęty. Najlepiej sprawdzić na wodzie, na jakie prowadzenie przynęty, ryby mają akurat ochotę danego dnia.

Połamania ;D (2019/05/31 07:26)

Dos equis xx

Po co takie maleństwa dozbrajać? Zauważyłem że większość tych dozbrajających liczy na szarpanego. Jedni zadziory zaklepują inni dodatkowe kotwy montują (2019/05/31 20:33)

elarek1

Zamiast główek polecam użyć,czeburaszki i kotwiczki,praca dużo lepsza,co do dozbrojki zazwyczaj nie używam,chyba że do tych bardzo dużych jaskółek. (2019/06/02 12:54)

Sith

Popieram! (2019/06/03 08:59)