Zaloguj się do konta

Zbrojenie przynęty

utworzono: 2014/09/19 12:30
konger11

Cześć,
zakupiłem ostatnio gumę Savage Gear Cannibal 10cm. Chciałbym teraz ją dozbroić, ale znam się za bardzo na tych rozmiarach. Mianowicie, posiadam główkę jigową 10g o rozmiarze haka 1. Teraz chciałbym zrobić dozbrojkę z podwójnej kotwicy, ale nie wiem jaki rozmiar tej kotwicy? Problem polega na tym, że w sklepie wędkarskim nie ma takich rzeczy i muszę kupić na internecie i nie mogę tego zobaczyć by ocenić wielkość.
[2014-09-19 12:30]

Draq

Po co dozbrajać takiego malucha? Do tej gumy załóż zwykły hak 5/0 ze wzmocnionym hakiem i małym kołnierzem... [2014-09-19 14:01]

woro

ja zakładam 6/0 do gumy 10cm. na takie 8cm  5/0 . hak mam przy samym ogonie dużo wystaje i jest ok. nie testowałem żadnych dozbrojek.
[2014-09-19 19:55]

grisza-78

Bardzo duże gumy dozbrajam w ten sposób. Mówię o gumach 12 cm +
[2014-09-19 21:12]

konger11

Czyli 10cm gum nie potrzeba dozbrajać? Też tak słyszałem ale jakoś udało mi się założyć na tą gume glówkę z hakiem 4/0 oraz dodatkowo od spodu wbiłem podwójna kotwicę. No i wczoraj ładny szczupak wypiął mi się 2 metry od brzegu. Prawdopodobnie zaczepił się o kotwicę bo potem była guma trochę przesunięta. Jakbym nie miał kotwicy to wcale bym go nie złapał.
Dozbroiłem tą gumę gdyż wydaje mi się że jeden hak to mało i przydałoby się coś od dołu.

Wypina wam się też dużo ryb na gumy? Ja łowię na gumy od tego sezonu i mam dużo więcej brań, ale dużo ryb mi się wypina. To normalne czy jest jakiś inny powód?

[2014-09-23 18:43]

woro

ja do gum 10 cm zakładam hak 6/0 tak żeby był przy samym ogonku, czasem coś spadnie ale jest dobrze. a dozbrojek nigdy nie testowałem. myślę że nie jest to potrzebne gdy hak jest dobrze założony.
[2014-09-23 19:07]

konger11

Producent twierdzi, że zalecany hak do gum 10cm to 4/0
Powiem jeszcze, żę założenie takiego haka i kotwiczki powoduje, że kotwiczka wystaje z gumy zbyt daleko i zaburza pracę ogonka, bo hak główki jigowej ma swoją długość plus długość kotwiczki. Czyli by założyć kotwiczkę trzeba by zastosować główkę z krótkim hakiem?
Może też zastosuje tylko zwykłe zbrojenie i będzie z głowy :D
[2014-09-23 20:07]

kuba81

zalezy co lapiesz, ja na sandacze nie dozbrajam gum 12,5 cm, a hak jest w 1/3 dlugosci gumy. na sandacza zaden hak nie jest za krótki ;) 10 cm nie dozbrajalbym wcale, to male gumki ;)
[2014-09-24 11:06]

konger11

Odświeżam temat, bo mam pewne problemy.

Łowię i tak mało ryb, a ostatnio miałem 3 szczupaki tak około 50cm tylko że wszystkie mi się spięły w odległości około 3m od brzegu. Co jest przyczyną? Czy to normalne w łowieniu na gumy? Czy wina jest w sprzęcie czy robie ja jakiś błąd?

Łowię na gumy 10cm zbrojone tylko w główkę jigową - hak 4,0 ciężar 8g.

Ostatni szczupak który mi się wczoraj spiął był już prawie przy brzegu, widziałem że gume miał przy pysku czyli jej nie połknął; no alę przy brzegu wyskoczył z wody i sie wypiął. Nie mogę tego przeboleć bo to już nie pierwszy raz. Poradzcie coś ;) Dzięki

[2014-10-15 07:12]

SVT

Odświeżam temat, bo mam pewne problemy.

Łowię i tak mało ryb, a ostatnio miałem 3 szczupaki tak około 50cm tylko że wszystkie mi się spięły w odległości około 3m od brzegu. Co jest przyczyną? Czy to normalne w łowieniu na gumy? Czy wina jest w sprzęcie czy robie ja jakiś błąd?

Łowię na gumy 10cm zbrojone tylko w główkę jigową - hak 4,0 ciężar 8g.

Ostatni szczupak który mi się wczoraj spiął był już prawie przy brzegu, widziałem że gume miał przy pysku czyli jej nie połknął; no alę przy brzegu wyskoczył z wody i sie wypiął. Nie mogę tego przeboleć bo to już nie pierwszy raz. Poradzcie coś ;) Dzięki


Najprawdopodobnie nie zacinasz w czas, czasami też trzeba przyciąć ponownie przy pierwszym zacięciu, hak się obróci i wbije inaczej. [2014-10-15 07:36]

Jędrula

Odświeżam temat, bo mam pewne problemy.

Łowię i tak mało ryb, a ostatnio miałem 3 szczupaki tak około 50cm tylko że wszystkie mi się spięły w odległości około 3m od brzegu. Co jest przyczyną? Czy to normalne w łowieniu na gumy? Czy wina jest w sprzęcie czy robie ja jakiś błąd?

Łowię na gumy 10cm zbrojone tylko w główkę jigową - hak 4,0 ciężar 8g.

Ostatni szczupak który mi się wczoraj spiął był już prawie przy brzegu, widziałem że gume miał przy pysku czyli jej nie połknął; no alę przy brzegu wyskoczył z wody i sie wypiął. Nie mogę tego przeboleć bo to już nie pierwszy raz. Poradzcie coś ;) Dzięki


Zrób dozbrojkę  -





[2014-10-15 08:22]

konger11

@SVT

Ale ja miałem zaciętego tego szczupaka, bo z 10 metrów go holowałem, przy brzegu raz wyskoczył z wody, plecionka sie wtedy poluzowała ale od razu dałem wędke do góry by cały czas była naciągnięta plecionka. Potem wyskoczył drugi raz i sie spiął. Twierdzisz żeby w trakcie holu zaciąć drugi raz?

 

@Jędrula

Po to właśnie założyłem ten temat i zostało ustalone by nie dozbrajać gum 10 centymetrowych

[2014-10-15 10:33]

Jędrula

 

@Jędrula

Po to właśnie założyłem ten temat i zostało ustalone by nie dozbrajać gum 10 centymetrowych




A dlaczego nie uzbrajać takich gum i kto ustalił ?:)))))))

Przecież to śmieszne , jak ryby Ci się ryby spinają to dlaczego nie dozbroić  ? Ja lubię proste i skuteczne rozwiązania a to jest bardzo skuteczne . Kolejna rzecz , nie powiedziałeś wszystkiego , jak szczupak walnął świece to zluzowałś plećkę , tego się nie robi , wiem , że to trudne ale trzeba tego mocno pilnować .



[2014-10-15 10:48]

konger11

No masz rację, moze to moja wina i brak jeszcze takich umiejętności. Ale jak on wyskoczył z wody to jest chwila moment i zanim zaciałem do góry wędke i zwinałem plecionke to przez te kilka seksun była luźna. [2014-10-15 11:09]

Jędrula

No masz rację, moze to moja wina i brak jeszcze takich umiejętności. Ale jak on wyskoczył z wody to jest chwila moment i zanim zaciałem do góry wędke i
zwinałem plecionke to przez te kilka seksun była luźna.


Nie ważne , to wystarczy aby hak się poluźnił . Kombinuj , bądź plastyczny i ucz się na błędach . Powodzenia.

[2014-10-15 11:15]

konger11

No uczę się cały czas, doświadczenia kiedyś trzeba nabrać. Chciałem tylko wiedzieć czy to moja wina czy moze sprzętu, albo zbrojenia gum. Bo na gumy łowię od tego roku, poprzednio tylko na obrotówki i wtedy mi sie ryby nie spinały, ale miałem też dużo mnie brań [2014-10-15 12:07]

raist

daj dozbrojke i tyle. Polecam ci zakupic w sklepie wedkarskim gotowe. Dragon ma dobre gotowe dozbrojki. jeden koniec zakladasz na oczko głowki a kotwice wbijasz w dól rybki. jak nie wiesz jaka wielkosc kotwiczki to idz do swojego wedkarskiego i powiedz sprzedawcy niech ci pokaze same kotwiczki, jak ci jakas spasuje zapytaj jaki to rozmiar i juz masz potrzebnawiedze by kupic na allegro dozbrojki. ja czasem tez robilem dozbrojki nad woda w taki sposob ze wiazalem dozbrojki z grubej plecionki i nie zdarzylo mi sie by szczupak ja przegryzl podczas holu. Podwojna plecionka i jeszcze skrecona, na jedym koncu kotwica a na drugim mala petelka by nalozyc na oczko głowki jigowej na ktorej masz gume ;)


[2014-10-15 14:29]

SZUWARdragon2

No masz rację, moze to moja wina i brak jeszcze takich umiejętności. Ale jak on wyskoczył z wody to jest chwila moment i zanim zaciałem do góry wędke i zwinałem plecionke to przez te kilka seksun była luźna.

Twoja wina!!!    Zero lulu. [2014-10-16 01:34]

konger11

Byłem ostatnio na rybach się zrehabilitować, nie założyłem jednak dozbrojki, podkręciłem hamulec na kołowrotku i złowiłem 3 szczupaki. Cały czas do brzegu go holowoałem z napiętą plecionką. Jeden szczupak po wyciągnięciu na brzeg - gdy odłozyłem wędke na bok i plecionka sie poluzowała- znowu wypiął się sam. Drugi natomiast połknął prawie całą gume i gdy myślałem że będe miał duże problemy z wyciągnięciem tej gumy to gdy wyjąłem hak, ale guma była jeszcze w pysku szczupaka to sam ją wypluł.

Mam jeszcze pytanko, bo zawsze czytałem i słyszałem uwagi, żeby ryby nie holować kołowrotkiem tylko wędką. Więc podciągnąć wędke do góry, potem opuścić na dół i szybko zwinąć żyłkę, ale w tej opuszczaniu wędki robi się luz na żyłce gdyż nie da się tego od razu zwinąć. W jaki sposób zatem holuje się szczupaki?

[2014-10-16 07:27]

Jędrula

Da się zwijać i opuszczać wędkę jednocześnie bez generowania luzu na żyłce , to tzw. pompowanie . Możesz też zwijać  bez tego ruchu wędka , sposób holowania ryby zależy od wędkarza aczkolwiek ja duże ryby zawsze pompuję . [2014-10-16 07:57]

konger11

Holowanie bez ruchu wędką to jakby holowanie kołowrotkiem, a to chyba nie wpływa dobrze na jego eksploatację. [2014-10-16 08:15]

Jędrula

Holowanie bez ruchu wędką to jakby holowanie kołowrotkiem, a to chyba nie wpływa dobrze na jego eksploatację.


Nie wiem gdzie znajdujesz te teorie ale moje kołowrotki mają się całkiem dobrze :)

[2014-10-16 08:24]

konger11

Gdzie znajduje? Wszędzie! Na pierwszym lepszym forum piszą, że "kołowrotek to nie wyciągarka ryb, tylko magazyn żyłki" [2014-10-16 09:00]

Jędrula

No skoro tak piszą to zawsze pompuj ;) [2014-10-16 09:02]