Zb. Brandka w Bytomiu - obniżenie lustra wody

/ 34 odpowiedzi

<img src="http://s3265.chomikuj.pl/ChomikImage.aspx?k=1380075&t=634664739175560926&id=791788659&vid=1484316680&loc=PL" alt="Tu podaj tekst alternatywny" />

perwer


Dobra bo widze bez sens całego wątku .
Zbiornik nie jest wypompowany od tego zacznijmy ,tylko woda spuszczona do jakiegoś tam poziomu. Ubyło z 2h (około 4 metry wody) ,ale pozostałe 4 czy 5 zostało i głębokość średnia te około 3 metry.
Nakaz był odgórny w związku z budowaną obwodnicą i trzeba sie z tym pogodzić.
Ryba jest ,jest gdzie łowić ,zbiornik nadal ma swoje uroki .
Temat jest bez sensowny ,beznadziejny, bez wyjaśnienia sytuacji,bez komentarza pod wątkiem ---To tak jakbym wkleił kupe od mojego psa ,zrobił zdjęcie i napisał w tytule:kupa mojego psa koło drzewa ...Napiszcie coś na ten temat. (2012/03/04 21:40)

darekbytom


Dario35  brandka mosz jak jedziesz na karbiu w prawo koło maca (jadąc od bytomia)do pierwszego skrzyżowania ze światłami i kręcisz w lewo na światłach na prosto mosz brandka .Pozdro (2012/03/08 09:19)

u?ytkownik103285


Wypompowanie wody ze zbiornika - nawet jeśli jest to zbiornik zaporowy , retencyjny lub cokolwiek innego to NIEWYOBRAŻALNA TRAGEDIA I LOKALNA KATASTROFA EKOLOGICZNA , KTÓRA WYMYKA SIĘ POJĘCIU. To zbrodnia dokonana na wielu różnych organizmach , nie tylko na rybach - bo przecież nie są one jedynymi stworzeniami , które zamieszkują środowisko wodne . Taki proceder to jakkolwiek nie spojrzeć : także ZWYKŁE TRUCICIELSTWO. Gazy zgromadzone w  mule , pozostałość gnijącej materii organicznej ( nie ma tutaj znaczenia pora roku - ponieważ gaz ulatnia się do atmosfery ) - takie jak metan , dwutlenek węgla , fosforowodór - dokładają cegiełkę do efektu globalnego ocieplenia. A plebs i zaściankowe pospólstwo - myślące wyłącznie o drogach , asfaltach , urbanizacji ( żeby im się wygodniej żyło - a jakże )  - cieszy się lub biernie przygląda zwykłemu barbarzyństwu przeniesionemu w czasy XXI w. (2012/03/09 11:20)

Roxola


Podobnie myślałam jesienią, kiedy woda zmieniła kolor na ciemny i nad zbiornikiem unosił się smród.
Skutki tak dużego obniżenia poziomu wody ocenimy po zejściu lodu...  ja się obawiam, że mogą być opłakane.
Obym się myliła... (2012/03/09 11:42)

Roxola


Postanowiłam wrócić do tematu naszego zbiornika w Bytomiu.

Pomimo tego, że dużo wody wypompowano z Brandki jesienią, to na szczęście ryby na tym zimą nie ucierpiały.
Jednak jest inna sprawa, która mnie w obecnej chwili bardzo nurtuje,a mianowicie przygotowania do kolejnego pompowania.
Olbrzymia pompa jest już ustawiona, a z nieoficjalnego źródła doszły mnie słuchy, że woda będzie tak długo pompowana, aż Brandka będzie znowu trzema małymi zbiornikami...

Byłaby to duża strata, ponieważ był i jest to najgłębszy i najbardziej rybny zbiornik w Bytomiu, głównie dzięki temu,
że jest tam dużo zatopionych korzeni drzew oraz zarybianiu różnymi gatunkami ryb.
Pisząc ten post nie miałam zamiaru wzbudzić w Was złości, abyście wyrzucali tutaj swoje niezadowolenie, jednak proszę,
jeżeli będziecie mieli jakieś informacje na w/w temat to piszcie.
Jeżeli ja będę miała informacje, to również się nimi podzielę. Uwielbiałam tam łowić, dlatego bardzo mi zależy.
Pozdrawiam
(2012/04/18 21:10)

perwer


Trzeba by Olu coś czuje zadzwonić do Urzędu Miasta i może tam nabyć jasnieszych informacji.
Jeśli będą dalej pompować ,to nic innego jak zbiornik przejdzie do lamusa. Zginie sporo ładnej ryby i jeden z ładniejszych ekosystemów .Niestety nie każdy jest miłośnikiem przyrody i wędkarzem a za to jest wielu pazernych na kase i bez wyobraźni. W Polsce jest ciemnogród ,który przejawia sie w działaniach jak tych u góry i tych niżej .
Naszą porażką jest to, że w przeciwieństwie do Rosjan ,Czy Rumunów ,większość z nas jest świadoma że żyje w paranoi przepisów prawa i ustaw ,a działania urzędników robią większe szkody niż pożytek.
Życze sobie i wszystkim wędkarzom tam łowiącym, dużo cierpliwości i nadal tak dobrego zbiornika jaki był ostatnimi latami (2012/04/18 21:26)

adams


no to znaczy się niszczą ostatni fajni zbiornik w tej naszej dziurze wcześniej straciliśmy Zomerek teraz Brandka a co na to aktyw koła przecierz dzierżawimy tą wodę o ile wiem to od nadleśnictwa więc powinni poinformować dzierżawcę o czymś takim ??? (2012/04/18 21:28)

adams


własnie kolega mi podpowiedział bo mieli podobną sprawę u siebie trzeba natychmiast zgłosić w wydziale ekologi oraz prokuraturze że niszczy się skrzek żab chronionych prawem które na stawie właśnie mają okres godowy a także stwierdzić że na stawie zaobserwowano Traszki też chronione i pompowanie wstrzymane (2012/04/18 21:34)

u?ytkownik103834


Wypompowywanie wody ze zbiornika , gdzie żyją organizmy wodne , które tej wody potrzebują to paroksyzm ludzkiej podłości i utylitaryzmu . Tak jest i to przyzna każdy , kto trzyma się faktów. Fakty są również takie ,że nie należy tak głęboko manipulować środowiskiem , iż nagnie się ono dla korzyści czysto ludzkich . Korzenni ludzie Śląska tj  ci , którzy stworzyli świat hałd węglowych , elektrożużlu , huku pulweryzatorów węgla  , terenów księżycowych , buchających jęzorami ognia hut i pieców zbyt daleko zabrnęli w przebudowie krajobrazu dla własnych celów . W ten oto sposób powstały biocenozy sztuczne takie jak zbiorniki małej retencji , zalewy , kanały - których w zasadzie nie powinno być a które jednak mimo wszystko powstały na rzekach i strugach właśnie na życzenie korzennego człowieka Śląska . Nie powinno istnieć w ogóle coś takiego jak kanał czy zalew , gdyż zostało to wykreowane z uwagi na potrzeby handlowe , ekonomiczne itp i zawsze ze sutkiem negatywnym dla biocenoz naturalnych , które drzewiej na Śląsku były naprawdę obfite , żeby nie powiedzieć : przebogate . Istnieją jednak na Śląsku kanały ,zalewy i wszystkie one biorą się z potrzeb przede wszystkim ludzkich . Z niewielkimi tylko wyjątkami ( jak choćby Zalew Goczałkowicki , który stanowi jedno z największych źródeł wody pitnej i użytkowej na Śląsku )  - wiele zbiorników , bądź kanałów , które powstały na Śląsku nic prócz narzędzia, obiektu obiegu  dla celów ludzkich nie znaczą. Doskonale widać tę utylitarną tendencję w kwestii zabytkowego Kanału Kłodnickiego , który stanowił niegdyś port w Gliwicach i trasę dla barek . Otóż , kiedy okazało się ,że Kanał Gliwicki nie spełnia już wymogów rozwijającego się węzła przemysłowego - bez większych skrupułów zasypano go , pozostawiając niewielki tylko jego odcinek . I w taki oto sposób w 1934 zaczęto budowę nowego szlaku wodnego - Kanału Gliwickiego , który został ukończony w roku 1939. Sądząc jednak po podejściu przykładowego , korzennego człowieka Śląska do kwestii życia innych stworzeń na Ziemi , on także zostałby bez mrugnięcia okiem wyeliminowany , gdyby przypadkiem pojawiła się nagląca potrzeba przebudowy krajobrazu dla celów ludzkich np : przemysłowych czy nawet rekreacyjnych . Tak sprawa się ma na Śląsku z szacunkiem życia w sztucznej  biocenozie , którą tworzy się tam ( oraz  w wielu innych miejscach Polski ) dla celów czysto  pragmatycznych czyli ludzkich. (2012/04/18 21:45)

Roxola


Powiem Wam tak, z Urzędem Miasta jestem w osobistym kontakcie,
jednak są to na dzień dzisiejszy nieoficjalne wiadomości z tak dużym pompowaniem wody.
Bardzo dobra uważam jest propozycja z Wydziałem Ekologii jednak nic na chwilę obecną nie zdziałam,
bo do pompowania jeszcze nie doszło, a pierwotne plany były inne...
Będę trzymała rękę na pulsie i mam nadzieję, że będę również miała wsparcie. (2012/04/18 21:51)

Roxola


Hardy Marksman masz obraz Śląska sprzed wieków, ponieważ tu teraz tak nie jest jak opisujesz i z czym Śląsk
był zawsze kojarzony, ponieważ kopalnie, a nawet hałdy już tutaj nie istnieją.
Za oknem mam park utworzony w roku 1840 który zaczyna się zielenić, do w/w zbiornika mam ok. 2km
który nie jest sztucznym zbiornikiem.
Rozumiem Twoją troskę o środowisko, jednak potrzebuję tutaj bardziej informacji i podpowiedzi, niż umoralniania.
Nie odbieraj mojego postu jako atak i proszę nie odpowiadaj, bo piszemy tutaj o Brandce, którą musimy uratować,
a nie o Kanale Gliwickim, więc jeśli Ci na duszy leży ochrona środowiska i zbiornika to moja prośba...
uszanuj to, jeżeli masz propozycję pomocy w działaniach to pisz ale w temacie. (2012/04/18 22:17)

u?ytkownik103834


Hardy Marksman masz obraz Śląska sprzed wieków, ponieważ tu teraz tak nie jest jak opisujesz i z czym Śląsk
był zawsze kojarzony, ponieważ kopalnie, a nawet hałdy już tutaj nie istnieją.
Za oknem mam park utworzony w roku 1840 który zaczyna się zielenić, do w/w zbiornika mam ok. 2km
który nie jest sztucznym zbiornikiem.
Rozumiem Twoją troskę o środowisko, jednak potrzebuję tutaj bardziej informacji i podpowiedzi, niż umoralniania.
Nie odbieraj mojego postu jako atak i proszę nie odpowiadaj, bo piszemy tutaj o Brandce, którą musimy uratować,
a nie o Kanale Gliwickim, więc jeśli Ci na duszy leży ochrona środowiska i zbiornika to moja prośba...
uszanuj to, jeżeli masz propozycję pomocy w działaniach to pisz ale w temacie.

http://www.gdos.gov.pl/Articles/view/1889/Kontakt . Proszę bardzo . Tutaj zasyłam dane kontaktowe do instytucji powołanej w zakresie szeroko pojętej nie tylko profilaktyki ,ale i również prewencji w kwestii ochrony środowiska . Jeżeli masz odwagę - ślij koleżanko żelazny glejt pod adresem Krajowej Dyrekcji Ochrony Środowiska . Sam także nie omieszkam napisać w tej ( i nie tylko tej ) sprawie. (2012/04/18 22:40)

Roxola


Dziękuję, właśnie o taką pomoc mi chodziło. Oczywiście, że mam odwagę, zawsze miałam w takich sprawach.
Jeżeli jeszcze innym nie jest obojętny stan tego zbiornika,to mam nadzieję,że się przyłączą,to nic nie kosztuje.
Czasami trudno jest samej walczyć w takiej sprawie. Im będzie nas więcej, tym głośniej nas usłyszą.
Pozdrawiam (2012/04/18 23:08)

perwer


Ja uważam i wiekszość kolegów z którymi miałem przyjemnośc łowić ,twierdzimy że tylko dwa stawy w Obrębie Bytomia są dobre.Jeden to brandka -głęboki ,zatopiony las,korzenie i duży -ryba ma warunki....a drugi ,może i lepszy to Łąka 804 .Głęboki ,z naturalnymi tarliskami ,niedostępnym terenem i rybą która sama bez odpowiednich zarybień osiąga spore rozmiary .
Bolączką tego pierwszego jest polityka i niszczenie go ,przez wypompowanie wody.
Bolączką tego drugiego jest brak zabezpieczenia na czas powodzi ,gdzie tony ryby ucieka ,nagminne kłusownictwo ,brak nadzoru i odpowiednich zarybień -chodź i tak zbiornik sobie daje rade.
Co do Brandki to nie tylko Ola powinna działać ,lecz całe koło Bytom .Oczywiście jakieś TV też nie zaszkodzi zaprosić ,lub organizacje chroniące przyrode .. (2012/04/18 23:49)

Roxola


Darku, w Urzędzie Miasta również mamy poparcie, ponieważ jeden z moich Kolegów wędkarzy jest radnym,
więc zawsze jest to pewien plus, że wędkarze też są na wysokich stołkach.
Z całą pewnością będę pisała też do Życia Bytomskiego, bo to jest dobry sposób na nagłośnienie.
Was już również do tego przygotowuję, bo jeżeli ja będę potrzebowała pomocy to myślę, że się nie odwrócicie.
A tutaj jest szansa na to, aby wspólnie zawalczyć o to co jest dla nas ważne. (2012/04/19 00:33)

withanight88


Patrze na mapę i nie wiem czy dobry zbiornik oglądam ??
Brandka to ten zbiornik przy ulicy Celnej ?, przy takiej jakby obwodnicy? (2012/04/19 08:48)

Roxola


Tak Łukasz, to jest dokładnie ten zbiornik. (2012/04/19 09:04)

withanight88


Ładny kawałek wody, walczcie o jego dobro, bo naprawdę jest o co. (2012/04/19 09:10)