Zawody spławikowe - kilka pytań

/ 11 odpowiedzi
Witam, mam kilka pytań dotyczących mojego łowienia metodą spławikową na bata. Za tydzień mam zawody na tym łowisku, nie mam jak potrenować, dzisiaj łowiłem, przez jakieś dwie i pół godziny złowiłem marne 1 kg ryb. 
Mianowicie, łowię na bata 6 metrów na łowisku, którym jest staw, bardzo zamulony, płytki (1-2 m zazwyczaj na zasięgu mojego kija), woda stojąca z delikatną wymianą, wpada z rowu z jednej strony, z drugiej wychodzi. Główną rybą zbiornika są bączki takie około 15 cm, jest tego masa, ostatnio podczas zawodów padło około 1000 szt ryb, wszystkie to właśnie te ryby. Są też rzadko bo rzadko ale karpie i liny, podobno amury, wypleniło zupełnie płocie, nie ma drapieżnika. 
Pierwsze, a zarazem główne pytanie mam o zanętę, kiedyś sprawdzał się sensas etang, teraz w żadnym wypadku. Jokers też nie pomagał. Niestety środki finansowe, łowienie przeze mnie głównie metodą spinningową i ograniczony czas nie pozwalają na odpowiednie przebadanie łowiska. Mógłby ktoś polecić czy to dodatki karasiowe, czy typową podkładową zanętę, jakieś kombinacje które można by było użyć? Dno jest muliste czarne, lepsza jasna czy ciemna zanęta? Proszę o konkretne podpowiedzi.
Druga kwestia to pytanie o zestaw do bata. Żyłka 0,16, przypon 0,10, haczyk 14, spławik 1g. Problem napotkałem przy wietrze, więc czy mógłby ktoś polecić spławik dobry pod wiatr, do bata (SPŁAWIK COLMIC WIND 2,5 g. taki np znalazłem?)? Podobnie też z przemieszczaniem się zestawu, zamiast stać w miejscu pływał pod wpływem wiatru, można to jakoś pokonać? Bo niestety dno jest zróżnicowane, trochę w prawo płyciej, w lewo głębiej itp.
Ostatnie pytanie mam o rozmieszczenie ciężarków na zestawie. Jak to powinno odpowiednio być zrobione.
Dziękuję za zainteresowanie tematem i odpowiedzi.
hejhej2013


zanętę daj płociową z krojonymi czerwonymi robakami i odrobiną pinek, możesz też dodać atraktor czerwony robak lub suszoną krew.Na haczyk czerwone , pinki i białe. Zakładaj je na zmianę i jeśli na jedną przynętę będzie najwięcej brań to łów na nią.   Co do zestawu do na początek na dnie połóż ok. 10 cm przyponu, i jeśli nie będzie drań tto co 15 min możesz podnosić haczyk do 20 cm nad dnem.Co do ciężarków to śrucina sygnalizacyjna nad samym przyponem, a reszta obciążenia 20 cm nad przyponem. Dobrze by było żebyś przed zawodami zrobił sobie jeszcze trening z uwzględnieniem tych porad (2015/04/19 19:39)

kon115


A ja poszedłbym w strone zanety leszczowej np. sensas bremes brune. Do tego ziemia bełchatowska 2kg glina argile ciemna 2kg , do tego pinka i jok. spławik typu dik. Pozdrawiam  (2015/04/20 09:16)

Artur z Ketrzyna


Ja byczki poławiałem na kanapkę z kukurydzy i czerwonego robaka. To im najbardziej przypadło do gustu. Zanęta tradycyjna na płoć i wanilia + kuku z puszki.
Metoda gruntowa też była najsłowniejsza na te osobniku.

Czyli przy zestawie spławikowym, by spełniał wymogi zawodów, kładziesz tylko przypon na dnie (jego część).

Niestety środki finansowe, łowienie przeze mnie głównie metodą spinningową i ograniczony czas nie pozwalają na odpowiednie przebadanie łowiska.


To albo się przygotowujesz do zawodów i badasz łowisko i zwyczaje ryb. Albo po prostu jedziesz na te zawody dla atrakcji licząc na ślepy los.

Jeśli chodzi o wiatr ciągnący żyłkę, to tylko żyłka tonąca. (2015/04/20 21:24)

Lapeno


Na zawodach nigdy nie łapałem ale wypowiem się na temat zanęty na ten typ stawu, bo sam łapie na takim typowym torfniaku. Zanęta nie może być zbyt lepka. Musi rozbić się o taflę wody, bo w przeciwnym razie zapadnie sie w warstwie mułu i nie będzie pracować. Jeśli chodzi o kolor to w sumie jasnej nigdy nie sprawdzałem z tego względu że ryby bardzo ostrożnie podchodzą do czegoś co wpadło do wody i zdecydowanie różni się kolorem od dna. Moja zanęta (fakt że na karasia) wygląda tak: Paczka zanęty karasiowej ze sklepu (nie pamiętam teraz nazwy firmy bo siedzę w pracy ale jak wrócę do domu i będę pamiętał to zerknę), do tego czerwony robak pokrojony, kukurydza i trochę ziarna lekko zmielonego, ewentualnie czasem daję zamiast ziarna płatki kukurydziane. Obowiązkowo mieszam to z ziemią czarną z kretowiska :)  Do zestawów to sie nie wypowiem bo też mam problem przy wietrze z pływającym spławikiem, więc z chęcią posłucham wypowiedzi bardziej doświadczonych kolegów po fachu :) Apropo jeszcze wypowiedzi kolegi hejhej2013: Dlaczego proponujesz suszoną krew na staw w którym nie ma drapieżnika? Pytam, bo zawsze kojarzyłem ten składnik z zanętą na szczupaka/okonia. Chyba, że bąk to określenie innej ryby niż karaś. Pozdrawiam (2015/04/23 09:50)

SlawekNikt


http://artur_z_ketrzyna.wedkuje.pl/ pisze, że poławiał byczki ....

http://www.wedkuje.pl/wedkarz,179914 a lapeno, że bąki to karasie ...

To jak to jest w końcu z tym bączkiem ? Co to za ryba ? (2015/04/23 11:45)

tren


Byczek to potoczne określenie sumika karłowatego :)

Pozdrawiam.

(2015/04/23 21:15)

tren


natomiast bąk - to karaś srebrzysty :) na początku źle przeczytałem - sorki z tym byczkiem

 

(2015/04/23 21:18)

SlawekNikt


Tak też myślałem i ja, ale wolałem się upewnić, aby głupot nie pisać,
a Artur pomylił bączka z byczkiem ... (2015/04/23 23:05)

Lapeno


Czyli chyba nie ma sensu zanęcać tam suszoną krwią nie? Może dziś też wybiorę się na karasie.... :)  (2015/04/25 10:26)

dendrobena


Kol. na zawody jadę z marszu. Moja ulubiona metoda to bacik 7. Na puchary brak miejsca. One mnie nie interesują. Spotkanie integracyjne jest najważniejsze. Pozdrawiam. Życzę sukcesów. (2015/04/26 11:48)

Lujski


Witam - a ja sie podłaczez moim pytaniem - mianowicie mam zawody na zbiorniku na ktorym jest duzo drobnicy  ( 3 godziny okolo 15 kg. sie łowi ) i chcialbym tak zrobic zanete, aby dolatywala do dna !! i od razu sie rozsypywała, tzn. chodzi mi o gline czy ziemie - z jokersem, siekanymi czerwonymi i pinką - nie wiem dokladnie  jaka dac gline ? czy ziemie ? - jakie proporcje ? - samej zanety spozywczej dam niewiele - moze 1 kg - i jak to wszystko połączyc ??
acha - dno raczej twarde - głebokosc około 1.5 metra -
Pozdrawiam (2016/04/12 20:41)