Zawody o mistrzostwo koła a moja składka

/ 15 odpowiedzi / 2 zdjęć

Witam wszystkich !

Oto mój problem....

Uiściłem dziś opłatę za wędkowanie w 2015r. (rzeka Wisła-jako jedno łowisko-300zł) Okręg Toruń. Jak zawsze spytałem o kalendarz imprez w kole i dowiedziałem się, że nie będę mógł brać udziału w zawodach. Dlaczego? Ponieważ zawody odbywają się na jeziorze Skępe (od lat), a to wody nizinne. Co ma moja składka (na jaką wodę chodzę prywatnie) do zawodów o Mistrza Koła? Prywatnie wiem, że nie wolno mi tam łowić, ale jestem członkiem koła od 36 lat. Opłaciłem składkę członkowską. Proszę mi wytłumaczyć problem i jeśli jest na to przepis proszę o linka lub blockquote.

Z góry dziękuję za opinie i sugestię. maaan(BATmaaan)

Artur z Ketrzyna

Co ma moja składka (na jaką wodę chodzę prywatnie) do zawodów o Mistrza Koła? Prywatnie wiem, że nie wolno mi tam łowić, ale jestem członkiem koła od 36 lat. Opłaciłem składkę członkowską. Proszę mi wytłumaczyć problem i jeśli jest na to przepis proszę o linka lub blockquote.

Wszystko się zgadza jesteś członkiem koła, i opłaciłeś składkę tylko na Wisłę. Tak więc zezwolenie masz tylko na Wisłę. I tylko tam masz prawo łowić ryby w ramach tego zezwolenia.

Tak więc jeśli chcesz brać udział w zawodach przeprowadzanych na j. Skępe, musisz też mieć zezwolenie na to jezioro. Bez zezwolenia nie wolno ci tam łowić, chyba że organizator zawodów zagwarantuje też takie zezwolenie.
Tak więc masz 2 wyjścia. Albo wykupywać składkę okręgową na wszystkie wody nizinne, by móc na nich brać udział w zawodach. Lub porostu opłacić jako zrzeszony dniówki na ten akwen na czas zawodów. (2015/02/05 20:24)

JKarp

Tak więc jeśli chcesz brać udział w zawodach przeprowadzanych na j. Skępe, musisz też mieć zezwolenie na to jezioro. Bez zezwolenia nie wolno ci tam łowić, chyba że organizator zawodów zagwarantuje też takie zezwolenie.
Ależ Kolega nie chce brać zawodów na Jez. Skępe a w zawodach PZW.
JK

(2015/02/05 20:35)

marek-debicki

Arturze, nie osłabiaj proszę.
To nie kolega chce wędkować na określonym zbiorniku, tylko jego koło. Koło organizuje zawody!!!
W związku z powyższym, to na organizatorze zawodów ciąży obowiązek uiszczenia opłaty za wędkowanie na innej wodzie.
Prawo w tym zakresu przecież się nie zmieniło i nie można ludzi naciągać, poprzez niekompetentne decyzje danego zarządu koła, na dodatkowe koszty! (2015/02/05 22:19)

Artur z Ketrzyna

Arturze, nie osłabiaj proszę.
To nie kolega chce wędkować na określonym zbiorniku, tylko jego koło. Koło organizuje zawody!!!
W związku z powyższym, to na organizatorze zawodów ciąży obowiązek uiszczenia opłaty za wędkowanie na innej wodzie.
Prawo w tym zakresu przecież się nie zmieniło i nie można ludzi naciągać, poprzez niekompetentne decyzje danego zarządu koła, na dodatkowe koszty!

Ależ Kolega nie chce brać zawodów na Jez. Skępe a w zawodach PZW.
JK
Czy koledzy dobrze przeczytali post autora wątku?
Marian wykupił składki na tylko jedno łowisko "Wisłę" Tak więc ma zezwolenie tylko na tą wodę.

Koło organiziuje zawody na wodach należących do PZW, "
zawody odbywają się na jeziorze Skępe (od lat), a to wody nizinne." Tak więc każdy członek co opłacił składkę na wody nizinne ma zezwolenie i na te jezioro. To dla czego mają gwarantować innym zezwolenie, jak większość ma. Czy to by nie było fer wobec tych co wykupują pełną składkę, że innym się opłaca dniówkę.
Jak pisałem, w tym przypadku musi se wykupić dniówkę na ten akwen.
Po to się organizuje zawody na wodach PZW, nie innych użytkowników. By właśnie zmniejszyć ich koszty o koszt zezwoleń. Bo każdy ma jak opłacił pełną składkę, lub przynajmniej na ten akwen.
To czemu tu robić wyjątek, i innym sponsorować zezwolenie, bo chwieli zaoszczędzić? Jak będzie się czuła reszta?
Co powiesz wtedy koledze, który właśnie opłacił pełną składkę by brać udział w tych zawodach. Przecież też mógł opłacić tylko na jeden akwen (inne jezioro na którym wędkuje, jak to kolega napisał "prywatnie") (2015/02/05 22:45)

marek-debicki

Odpowiadam jeszcze uprzejmie raz. Koło , które organizuje zawody o Mistrzostwo...na np. Morzu Bałtyckim,  nie robi nikomu łaski..
Proszę wędkarzom koła zrekompensować koszty zawodów lub zmienić ich akwen.
PZW to nie prywata!!! (2015/02/05 22:55)

maaan

Włożyłem kij w mrowisko ?

P.Marku-D. tu popieram pańską tezę. Zawody organizuje koło dla swoich członków, a nie dla osób przyjezdnych. Są to zawody zamknięte "mistrzostwa koła". I ja też tak myślę, że to jest w gestii  organizatora czyli koła. Gdyby to były zawody OPEN lub GRAND PRIX, to rozumiem sam zgłaszam się i uiszczam dodatkową opłatę stosowną do wymogów. Chyba, że czegoś się boją ;)

(2015/02/06 00:53)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

MARCIN CK

Proponował bym poprawę tytułu  z ,,ZWODY  '' na ZAWODY  (2015/02/06 05:22)

Artur z Ketrzyna

Odpowiadam jeszcze uprzejmie raz. Koło , które organizuje zawody o Mistrzostwo...na np. Morzu Bałtyckim,  nie robi nikomu łaski..
Proszę wędkarzom koła zrekompensować koszty zawodów lub zmienić ich akwen.
PZW to nie prywata!!!

Włożyłem kij w mrowisko ?

P.Marku-D. tu popieram pańską tezę. Zawody organizuje koło dla swoich członków, a nie dla osób przyjezdnych. Są to zawody zamknięte "mistrzostwa koła". I ja też tak myślę, że to jest w gestii  organizatora czyli koła. Gdyby to były zawody OPEN lub GRAND PRIX, to rozumiem sam zgłaszam się i uiszczam dodatkową opłatę stosowną do wymogów. Chyba, że czegoś się boją ;)

Marku, Marianie jeszcze raz uprzejmie odpowiem.
Tak koło organizuje zawody dla swoich członków. I organizuje zawody na wodach PZW. By ograniczyć koszty tych zawodów. Bo każdy członek który opłacił składki ma zezwolenie.

Kiedyś organizowaliśmy zawody na kanale bodajże Szymońskim. Innego użytkownika rybackiego, i wtedy koło zapewniało zezwolenie. Ale to były dodatkowe koszty. Dlatego uchwaliliśmy  że zawody mają być organizowane na wodach PZW, by zminimalizować koszty.
I obecnie przeprowadzamy je ma Kanale Mazurskim. I koszt zawodów znacząco obniżyliśmy.

Marian. Organizator może zagwarantować zezwolenie, ale nie musi. Jeśli gwarantuje zezwolenie, to jest to ujęte w opłacie startowej. Tak więc zapłacił byś większe startowe.
W tym przypadku wszyscy co startują mają zezwolenie na tą wodę. To co? Ty chcesz być tym wyróżnionym i mieć dodatkowo opłacone zezwolenie (bo chciałeś zaoszczędzić, i opłaciłeś tylko Wisłę)? Czy to było by sprawiedliwe wobec innych?
Marianie, ty w odróżnieniu od pozostałych nie opłaciłeś pełnej składki, a żądasz takich samych praw. Sam świadomie opłaciłeś składkę na jedną wodę. A żądasz możliwości wędkowania za fri na innej wodzie?
Czy tak ciężko mieć czyste sumienie i w tym momencie opłacić dniówkę na czas zawodów i jak inni mieć zezwolenie na tą wodę?
Przecież nikt Cię nie zmuszał do opłacenia niższej składki. Ty sam takiego wyboru dokonałeś.

Zaś w świetle prawa, jeśli koło sponsoruje Ci zezwolenie, to jest to twój dochód Tak więc będziesz musiał od tego uiścić podatek. Dla PZW to też dodatkowa robota, bo będą musieli ci wystawić pita na te 15-30 zł.

Jeśli ci to nie odpowiada, porusz to na walnym. I zaropiej żeby tym co nie maja pełnej składki, opłacano zezwolenie....
Popatrz że są ludzie co mają obiekcje do tego że młodociany do 14 r. życia łowi nie odpłatnie w ramach łowiska i limitu wędkarza mającego zezwlenie.
To wyobraź sobie, jak zareagują na dorosłego...
(2015/02/06 07:27)

JKarp

Zaś w świetle prawa, jeśli koło sponsoruje Ci zezwolenie, to jest to twój dochód Tak więc będziesz musiał od tego uiścić podatek. Dla PZW to też dodatkowa robota, bo będą musieli ci wystawić pita na te 15-30 zł.

Jeśli ci to nie odpowiada, porusz to na walnym. I zaropiej żeby tym co nie maja pełnej składki, opłacano zezwolenie....Popatrz że są ludzie co mają obiekcje do tego że młodociany do 14 r. życia łowi nie odpłatnie w ramach łowiska i limitu wędkarza mającego zezwlenie.To wyobraź sobie, jak zareagują na dorosłego...
Jaki podatek od 30 zł ? Zapoznaj się z prawem o darowiznach i wtedy pisz.Koło nie może wystawić żadnego PITA ani dać paragonu fiskalnego.
Nie o to mam obiekcje ( i nie tylko ja ).
http://www.pzw.org.pl/pliki/prezentacje/4/wiadomosci/29812/pliki/iiorganizacja_zawodw_wedkarskich_2014.pdf
"2.1. Zasady ogólne2.1.3. Uczestnik zawodów powinien posiadać uprawnienia do wędkowania zgodnie z rodzajem łowiska, które w ramach opłaty startowej zapewnia organizator
2.2.1. Mistrzostwa Koła i Klubu.Prawo startu w zawodach o mistrzostwo koła i klubu we wszystkich dyscyplinach mają wszyscy członkowie koła i klubu. "
JK

(2015/02/06 08:19)

Ukleja142

http://www.pzw.org.pl/pliki/prezentacje/4/wiadomosci/29812/pliki/iiorganizacja_zawodw_wedkarskich_2014.pdf
"2.1. Zasady ogólne2.1.3. Uczestnik zawodów powinien posiadać uprawnienia do wędkowania zgodnie z rodzajem łowiska, które w ramach opłaty startowej zapewnia organizator
2.2.1. Mistrzostwa Koła i Klubu.Prawo startu w zawodach o mistrzostwo koła i klubu we wszystkich dyscyplinach mają wszyscy członkowie koła i klubu. "
Nic dodać i nic ująć !!

To nie wędkarz ma płacić za łowisko, bo chce startować w Mistrzostwach Koła (do czego ma pełne prawo), a organizator (czyli Zarząd Koła) ma zapewnić prawo startu wszystkim chętnym, czyli członkom Koła. Zarząd Koła nie może ograniczać kręgu chętnych do udziału w MK poprzez uzależnienie od chociażby dodatkowych opłat za udział w MK lub ograniczenie wynikające z organizacji na wodach, na których łowienie wymaga dodatkowej opłaty.

Nawet jadąc na zawody Robinsona, czy Sensasa na Kanał Żeranski nie martwię się o zezwolenie, bo takie ma załatwić dla mnie organizator i kropka !!

Panowie z Zarządów Kół - przepisy związkowe i regulaminy wędkarskie do łapek i podnieść swój poziom znajomości przepisów związkowych, bo niektórzy z Was głupstwa piszecie !!! Palcem nie zamierzam niektórych z Was wskazywać !!

(2015/02/06 14:14)

maaan

P.Marku(ukleja149) dziękuję za post. Pozdrawiam Łask (byłem tam w wojsku OPLot)

P.JKarp dziękuję za link do tematu.

blockquote z

ORGANIZACJA WĘDKARSKICH ZAWODÓW SPORTOWYCH (tekst jednolity)

Tak, to jest punkt odniesienia do pytania głównego.

2.2.1. Mistrzostwa Koła i Klubu.

Prawo startu w zawodach o mistrzostwo koła i klubu we wszystkich dyscyplinach mają wszyscy
członkowie koła i klubu

Tłumaczy się tu więcej problemów niż myślałem. Wszyscy członkowie w każdej dyscyplinie.

Dlaczego nie opłaciłem wód nizinnych, bo Wisła daje mi więcej satysfakcji i mam do niej 300m,a wyniki są rewelka. Wisła, to rzeka, która dodaje adrenaliny w czasie łowienia.

(2015/02/06 18:34)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Artur z Ketrzyna

Jeśli ci to nie odpowiada, porusz to na walnym. I zaropiej żeby tym co nie maja pełnej składki, opłacano zezwolenie....Popatrz że są ludzie co mają obiekcje do tego że młodociany do 14 r. życia łowi nie odpłatnie w ramach łowiska i limitu wędkarza mającego zezwlenie.To wyobraź sobie, jak zareagują na dorosłego...
Jaki podatek od 30 zł ? Zapoznaj się z prawem o darowiznach i wtedy pisz.Koło nie może wystawić żadnego PITA ani dać paragonu fiskalnego.
Nie o to mam obiekcje ( i nie tylko ja ).
JK

Janek, prawo znam co do darowizn.
I ten pit wystawia okręg. U nas w kole są takie darowizny:
http://www.wedkuje.pl/wedkarstwo,czlonek-uczestnik-skladki-na-rok-2014r-w-kole-pzw-miasto-ketrzyn,76278
I teraz czekam na takiego pita.

A o tym zapisie o zawodach, nie wiedziałem. Tak więc dzięki. :-)

(2015/02/06 20:53)

Bernard51

http://www.wedkuje.pl/wedkarstwo,czlonek-uczestnik-skladki-na-rok-2014r-w-kole-pzw-miasto-ketrzyn,76278

Artur co ma ten link do syna wpisu, wspólnego, do zawodów w kole jak i do pitu za darowiznę, może ja coś przeoczyłem??
(2015/02/07 08:54)

Halny

Dokładnie tak jak pan Marek mówi. To koło jako organizator ma umowę z dzierżawcą wody na organizowanie zawodów a nie każdy zawodnik. By wziąć udział w zawodach organizowanych przez koło wystarczy mieć składkę członkowską PZW w danym kole. To część składki członkowskiej wraca do koła na organizacje m.in. zawodów w kole. (2015/02/07 14:07)

Ukleja142

Artur, z tym PIT-em i darowizną to pojechałeś po całości !! Jesteś w Zarządzie Koła i nie znasz podstaw prawnych działania Koła. Przypomnę - Koło nie ma osobowości prawnej. Koło działa w ramach struktur PZW i w ramach przepisów PZW (co się niektórym nie podoba). To członek wnosi opłatę członkowską, z której 45 % wraca z Okręgu do Koła na finansowanie sportu, wypoczynku zbiorowego, itp. To z tych pieniędzy Koło finansuje m.in. Mistrzostwa Koła dla wszystkich swych członków... I nie trzeba tu żadnego PIT-u i nie mają tu zastosowania przepisy o darowiznach, bo to część mojej kasy wróciła do Koła z Okręgu...

Swoją drogą współczuję Waszym członkom Koła, skoro Zarząd Koła nie zna podstaw prawnych działalności Koła i Okręgu (czyli PZW jako stowarzyszenia)... (2015/02/09 10:23)