Zaskroniec atakuje

/ 76 odpowiedzi / 19 zdjęć
pokemon0225


Odradzam tylko branie zaskrońca w ręce. Gość ma tak obrzydliwie śmięrdzący śluz, że dłonie ten smród stracą domyte dopiero po kilku dniach. Na kąpieliskach nieraz łapałem pływające w nich zaskrońce, bo dzieci panikowały w wodzie na widok płynącego węża. Są jeziora, gdzie jest ich ogromna ilość, a wielu wędkarzy je zabija ze strachu, myląć ze żmiją zygzakowatą. Niestety.


 
ja się tamwole trzymać z daleka
ja bym się bał że mnie ugryzie :) (2011/04/07 20:33)

mielec


Maćku to foto z gniewoszem miedzianką to ni jak mi nie pasuje. Foto jak malowany padalec zwyczajny.


Co do Gniewosza plamistego zwanego Miedzianką z powodu ubarwienia co po nie których osobników niczym się nie różnią resztą wyglądem od pozostałych Gniewoszów Plamistych.

Toż to czystej rasy Padalec. Coś gość na stronie się zdziebko pomylił:):):)


Tu jest o Gniewoszu:
http://hobbista.pl/wiedza/Gniewosz_plamisty__830

(2011/04/07 20:42)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

u?ytkownik57785


Wziąłem to zdjęcie z internetu, z jakiejś stronki przyrodniczej o gadach i płazach. Tomek, a ten na Twoim zdjęciu, to właśnie padalec. :) (2011/04/07 20:54)

u?ytkownik57785


A pod tym Twoim zdjęciem jest taki podpis:

Padalec zwyczajny (Anguis fragilis) – gatunek gada z rodziny padalcowatych. Podlega ścisłej ochronie. Jest niejadowity i nie stanowi żadnego zagrożenia dla człowieka. Padalec jest beznogą jaszczurką, pozbawioną kończyn, nawet w formie szczątkowej. Jego walcowate ciało pokrywają drobne, ściśle do siebie przylegające, okrągłe łuski. Głowa tego gada, jest jedną z części ciała, która odróżnia go od węży. Jest mała i nie oddzielona od tułowia. Padalec posiada również powieki, których węże nie mają. Kolejną jego typową cechą jest zaokrąglony pysk. Jego oczy mają bursztynową barwę. Ogon jest tępo zakończony i słabo wyodrębniony od reszty ciała. Gad ten aktywny jest o zmierzchu i w nocy. Nie lubi wygrzewać się bezpośrednio na słońcu, woli natomiast pozostać ukryty w trawie czy pod listowiem, łapiąc trochę promieni słonecznych. Można go spotkać na skrajach polan i innych średnio nasłonecznionych miejscach. Lubi przebywać na wilgotnawym podłożu. Maksymalna długość ciała tej jaszczurki wynosi 40–50 cm. Pożywia się tym, co zdoła dogonić. Jego łupem padają ślimaki, stawonogi i ich larwy oraz inne małe bezkręgowce.

(2011/04/07 20:56)

mielec


Wziąłem to zdjęcie z internetu, z jakiejś stronki przyrodniczej o gadach i płazach. Tomek, a ten na Twoim zdjęciu, to właśnie padalec. :)




No wiem zdjęcie wrzuciłem padalca, link zapodałem o info na temat Gniewosza.  (2011/04/07 21:00)

greyhunter


Tak, to zdjęcia padalca - często piewielany błąd i na innych stronach... Być może dlatego nikt nie widział gniewosza... hihihi... Bez urazy panowie i panie...

Padalec jak i reszta naszych jaszczurek ma głowę nie wyróżniającą się od ciała...tyle, że padalec nie ma nóg...

a oto i moja zwinna koleżanka...

(2011/04/07 21:00)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

u?ytkownik57785


Tak, Mirek ma rację, Gniewosz plamisty to plamisty, a Gniewosz miedzianka, to miedzianka. Dwie odmiany tego gatunku. (2011/04/07 21:00)

u?ytkownik57785


Wejdźcie w Google w GALERIĘ na Gniewosza miedziankę i jest tam też plamisty. (2011/04/07 21:03)

mielec


Tak, Mirek ma rację, Gniewosz plamisty to plamisty, a Gniewosz miedzianka, to miedzianka. Dwie odmiany tego gatunku.





Nie mogę nigdzie znaleźć miedzianki jako osobnego gatunku, zawsze wyskakuje
Plamisty, miedzianka lub zwany miedzianką. (2011/04/07 21:05)

u?ytkownik57785


O, jest tu miedzianka: 

http://wyborcza.pl/1,87710,7011861,Gniewosz__Jaki_gniewosz_.html

(2011/04/07 21:06)

pstrag222


A pamiętacie takiego węża o nazwie eskulapa. Podobno żyje w moich okolicach ale widziano go jakieś 30 lat temu. Teraz nie słyszałem żeby go ktoś sobczył. (2011/04/07 21:08)

u?ytkownik57785


Tak, Mirek ma rację, Gniewosz plamisty to plamisty, a Gniewosz miedzianka, to miedzianka. Dwie odmiany tego gatunku.





Nie mogę nigdzie znaleźć miedzianki jako osobnego gatunku, zawsze wyskakuje

Plamisty, miedzianka lub zwany miedzianką.




No weź wlkep w galerii google GNIEWOSZ MIEDZIANKA, tam są foty obu odmian gatunkowych.

(2011/04/07 21:09)

mielec


O, jest tu miedzianka: 

http://wyborcza.pl/1,87710,7011861,Gniewosz__Jaki_gniewosz_.html




Tak jak mówiłem inny  kolorek reszta taka sama. (2011/04/07 21:12)

u?ytkownik61983


 a może taki na rybkach...........hahahaha (2011/04/07 21:14)

mielec


http://www.kul.pl/gniewosz-plamisty-miedzianka-coronella-austriaca,art_22287.html (2011/04/07 21:15)

czarnypum


Eskulapa był a być może jeszcze jest największym wężem w naszym kraju, coś mi się przypomina z lekcji biologii, hehe, niestety nie miałem przyjemności oglądać tego węża na żywo... (2011/04/07 21:16)

u?ytkownik57785


I bądź tu mądry i pisz wiersze. Co źródło, to inne dane, np. :

Gniewosz plamisty Dodaj do notesu


Zoologia, Europa Galeria zdjęć: 1

Gniewosz plamisty

Gniewosz plamisty (Coronella austriaca), zwany często niesłusznie miedzianką, jest niewielkim wężem z rodziny połozowatych.

Dorasta do 80 cm długości. Barwa ciała bardzo różna, tło zwykle brązowe, brunatne, rdzawe, rdzawoszare, szaroniebieskie lub błękitnoszare, na głowie plama w kształcie podkowy, czarna lub brunatna wstęga przechodząca przez oko, po bokach ciała zwykle dwa rzędy ciemnych plam. Ubarwienie i wzór zmienne, brzuch ceglasty, jasnobrązowy lub żółtawy. Gatunek ciepłolubny, zamieszkuje zwykle nasłonecznione polanki leśne, zbocza wzgórz, wapienne skałki i gołoborza, nasłonecznione skarpy nad wodami.

Żywi się zwykle jaszczurkami, zjada również pisklęta ptaków, młode gryzonie. Jajożyworodne, samica “rodzi” w sierpniu lub wrześniu do 15 młodych. Gniewosz plamisty nie ucieka przed człowiekiem, co często jest powodem jego tępienia. W Polsce coraz rzadszy, w niektórych rejonach całkowicie wytępiony. Nieszkodliwy. Prawnie chroniony.

Zamieszkuje prawie całą Europę, w górach do wysokości 2000 m n.p.m., na północy do południowej Szwecji, na wschodzie po Kaukaz.

Odwiedź w Internecie: Zwierzęta

(2011/04/07 21:24)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

pstrag222


Ją też nie miałem przyjemności he he. Ciekawi mnie czy to prawda że występuje na roztoczu. Co do tych zdjęć to widziałem film o tym. Dorosły krokodyl polowal na 4m pytony. Fajny program (2011/04/07 21:24)

greyhunter


A widział ktoś z was, Koledzy dudka? Ponoć było ich mnóstwo... A ja chdzę tylko i narzekam... Bo chciałbym a nie mogę go zobaczyć.

Odbiegamy deko od tematu ale forum to forum ;)

(2011/04/07 21:26)

u?ytkownik57785


W Puszczy Nadnoteckiej są dudki. I to sporo. Mam tam w środku puszczy we wsi rodzinę i często je tam widywałem jak byłem.  (2011/04/07 21:30)