Zarybienie Bzury pstrągiem

/ 13 odpowiedzi

Witam wszystkich wędkarzy,

proszę o Waszą opinię, czy nasza Bzura  zasługuje na to aby przywrócić w niej populację pstrąga, który wsytępował w Bzurze, jak również w jej dopływach naturalnie. Czy są jakieś plany PZW w tym temacie, proszę o wszelkie opinie i informacje na ten temat. Myślę, że warto zajać się tym tematem i wprowadzić go w życie.

 

Pozdrawiam

witek84


Witam nie byłem jeszcze nad Bzurą,ale widziałem gdzieś fotki wygląda dośc obiecująco,ale z tego co się działo na innym forum ,gdzie była toczna rozmowa na temat rzeki Świder i zmienienia jej statusu na status rzeki górskiej i wychodzi na to że nasze pzw nie dorosło żeby rozwijać i inwestować w naszym regionie w wody górskie,jest coraz większe zainteresowanie muszkarstwem ,pstrągami itp .Może jak by zebrać wszystkich zainteresowanych i może złożyć jakieś petycje czy coś w tym stylu żeby zawalczyć,żeby rozwijać nasze wędkarstwo a nie inwestować tylko w duże rzeki typu Wisła,Bug,Narew.Jakieś pospolite ruszenie by się przydało:) (2013/09/21 14:19)

Pablo1979


Po co od razu zmieniać status rzeki, czy pstrąg nie może występować w Bzurze tak jak inne ryby? Przecież kiedyś występował i nie było z tym problemu. Trzeba tylko chcieć nim zarybić. (2013/09/29 18:44)

witek84


Może i może występowac ,ale jeszcze ktoś musi na to zezwolić ,chyba że to ma być zarybienie i odrodzenie rzeki na własną rękę. (2013/09/29 20:02)

Pablo1979


Na zezwolenie raczej nie ma co liczyć. Bzura z tego co się orientuję nie jest zarybiana żadną rybą. Więc rzeka chyba musi zarybić się sama:-) (2013/10/01 09:09)

marekr


Na zezwolenie raczej nie ma co liczyć. Bzura z tego co się orientuję nie jest zarybiana żadną rybą. Więc rzeka chyba musi zarybić się sama:-)


A powinna być zarybiana  . Nawet w "Planie pracy zarządu" coś, niecoś :-) na ten temat się wspomina  cyt. : "5). Zarząd prowadził będzie pod nadzorem ichtiologa racjonalną gospodarkę zarybieniową zalewu,oraz rzeki Bzury (obwód rybacki nr.3) tj.(od ujścia rzeki Rawki do ujścia rzeki Bzury) " . Zresztą nie tak dawno mieliśmy przykład "racjonalnej" gospodarki zarybieniowej zalewu ;-) , więc może i lepiej będzie jak rzeka sama się "zarybi" ;-) . Pozdrawiam

(2013/10/01 18:33)

witek84


Tylko gorzej jak się info rozejdzie że są ryby szlachetne,to robaczkarze jak by się dowiedzieli to zaraz by przełowili.... Mozliwośco jest wiele. (2013/10/01 19:02)

Pablo1979


Wszystkiego nie przełowią, ciekawe czy zarząd naszego koła zareagowałby, gdyby wędkarze zgłosili postulat o zarybienie rzeki pstrągiem, myslę że znalazło by się wielu wędkarzy którzy poprą taki pomysł. Możliwe jest również zebranie jakiś dodatkowych funduszy na ten cel, tylko musi być chęć współpracy ze strony zarządu. (2013/10/03 09:42)

witek84


Chętnych na pewno by trochę było,lae to niejest takei proste,ajkis czas temu była walka o rzekę świder  i zarząd główny pzw, niema zamiaru robić na mazowszu "bieszczad" ,może z bzurą będzie wam łatiej bo na świdrze jest też taki "problem" żę na części jest rezerwatem i nic się nieda zrobić,a występuje tam pstrąg i lipień i ma sie dobrze,miały by się lepiej jak by były chronione prawnie i reguralnie zarybiane. (2013/10/03 17:49)

Dar2025


Szanowny Kolego, sam będąc w prezydium zarządu przez wiele lat, wiesz doskonale jak odbywa się zarybienie rzeki. Zarząd Koła nie ma wpływu na zrybienie ciekwów wodnych. Zarząd Okręgu jako dzierżawca wg operatu wodnego zobowiązany jest do zarybiania ilościowego i gatunkowego wg wskazań RZGW. Sam uczestniczyłem w zarybieniu rzeki Bzury w ubiegłym roku i w bieżącym. Mogę zapewnić, że obwód rybacki nr 3 Bzury w tym roku jeszcze zostanie zarybiony szczupakiem, linem, jaziem itp. Szczegóły zarybienia będą podane przez RZGW jeszcze w tym miesiącu.

Koledzy wędkarze pytają się o pstrąga. Jaj już wcześniej pisałem, nie zależy to od Nas. Decyzja jest w ręku RZGW. Polityka zarybieniowa rzek pozwala na przywrócenie byłych historycznie gatunków ryb w danym cieku wodnym. Nie wykluczam, że ZGW rozważy możliwość zarybienia i tym gatunkiem ryby Bzurę. Trzeba przypomieć, że Rawka była już zarybiana pstrągiem. Lecz ten gatunek się tam nie przyjął mimo, że Rawka przepływami przypomina górską rzekę

(2013/10/04 13:42)

adamoso123


W bzurze występują pstrągi , w małej ilości ,ale są , ja na odcinku Łowicza złowiłem 2 sztuki. ok. 20 cm i jeden ok.30 więc wygląda na to ,że się rozmnażają. Oprócz tego wierzcie lub nie ,sam bym nie uwierzył gdyby mi ktoś powiedział ,ale widziałem parkę lipieni w okolicach mostu kolejowego. Podglądałem klenie jak było słonecznie i akurat rzuciły mi się w oczy te dwie rybki. (2013/10/11 21:31)

Pablo1979


Nie jest prawdą że pstrąg się nie przyjął w Rawce. Zarówno Rawka jak i Pisia Gągolina były zarybione pstrągiem na początku lat 90 tych. Po tych zarybieniach robiono próbne odłowy i pstrąg był poławiany, łowiono sztuki 40+ i to nie pojedyncze w obu tych rzekach. Jednak zarybień zaprzestano. Pstrąg  występuje tam do dziś, ale jest mocno przełowiony. Wiadomo nie od dziś, że aby utrzymać populację każdej ryby na określonym poziomie nie wystarczy jedno czy dwa zarybienia. Trzeba to robić systematycznie, zbyt duża jest bowiem presja wędkarska, a ryba nie jest w stanie się odrodzić. (2013/10/13 09:49)