Zaloguj się do konta

Zarybienie i wapnowanie stawu

utworzono: 2011/10/31 20:46
mirka222241

Witam.
Około tygodnia temu wykopałem staw na łące torfowej o wymiarach 10m/30m i głębokości 2,5m. Mam pytanie odnośnie zarybiania i wapnowania tzn. czy przed wpuszczeniem ryb rozsypać trochę wapna w stawie. Wiem, że wapna używa się do obniżenia PH wody lecz w moim przypadku chodzi raczej o dezynfekcję wody. Nie chciałbym aby wpuszczone ryby po jakimś czasie dostały jakiegoś chorubska. Drugie pytanie dotyczy ilości wpuszczonych ryb. Planuje zapuścić karpia, lina, amura, karasia złotego. Na wiosnę pomyśle o jakichś drpieżnikach.
Tutaj mam pytanie czy wapnowanie przed wpuszczeniem ryb do dobry pomysł?
W jakich ilościach wpuścić karpie, liny, amury i karasie żeby nie przesadzić z ilością ryb?
Po jakim czasie od wykopania stawu mogę wpuszczać rybki żeby mieć pewność że   nie zdechną z powodu zbyt szybkiego wpuszczenia do nowo wykopanego stawu. Proszę o opinię jestem otwarty na uwagi.
[2011-10-31 20:46]

Artur z Ketrzyna

Wlej wodę i zmierz PH wody, jeśli będzie wyższe to po wapnuj ale nie za dużo. Na jedną rybę powinno być minimum 15l wody. Tak więc sam oblicz litraż swego oczka i zdecyduj ile i jakich ryb wpuścisz. Ryby możesz odrazu wpuścić jeśli nie jest to woda z zawartością hloru lub innego środka.
Takie tematy były już poruszane na forum, tak więc wpisz w wyszukiwarkę słowo kluczowe i poczytaj w nich zawarte informacje.
[2011-10-31 20:57]

Z doświadczenia powiem- nie wapnuj teraz a na wczesną wiosnę, nim lud stopnieje. Sypnij wapnem po lodzie.Na tak duży staw wystarczy z 10 kilo wapna. Teraz na jesieni kup środek odkażający i wlej do wody. Ryby możesz wpuszczać praktycznie od razu ,nic im nie będzie. Środek kupisz w każdym sklepie akwarystycznym.Pozdro. [2011-10-31 22:08]

mirka222241

miałbym jeszcze pytanie na przyszłość tzn. czy dodanie takie wapna budowlanego nie wpłynie negatywnie na ryby znajdujące się w stawie. Wogóle można dodać takowe wapno czy trzeba szukać jakiegoś specjalnego przeznaczonego do stawów?
[2011-11-01 17:38]

Wapno leżące na topiącym się wolno lodzie , lasuje się powoli . Do wody dostaje się już przepracowane i nie powoduje gazowania wody . To gazowanie szkodzi rybą. Nasyp wapna do butelki po napoju, zalej wodą zakręć i odstaw. Co się stanie? Bum.!!Najlepiej wapnować na lodzie . Pozdro. [2011-11-01 17:54]

dario35

Wapno leżące na topiącym się wolno lodzie , lasuje się powoli .  Do wody dostaje się już przepracowane i nie powoduje gazowania wody . To gazowanie szkodzi rybą. Nasyp wapna do butelki po napoju, zalej wodą zakręć i odstaw. Co się stanie? Bum.!! Najlepiej wapnować na lodzie .  Pozdro.


lub zlasowac wczesniej wapno i na wiosne szczotka malarska rozbryzgac po powierzchni stawu [2011-11-01 18:50]

jacek placekkk

witam ja do swojego stawu wsypałem na pow. nie wielką ilość wapna woda po jakims czasie wyglądała znacznie lepiej nic się nie podziało rybką zrobiłem to przy wpływie wody do stawu ale to też tak próbowałem nie posiadając doświadczenia następnym razem będę próbował na lodzie jak tu koledzy piszą Pozdrawiam jestem tu nowy
[2011-11-02 20:28]