Zarybianie i powiększanie stawu.

/ 4 odpowiedzi
Chciałbym pozbyć się nadmiaru karasi na stawie, Jakieś rady?W przyszłości są też plany powiększenia zbiornika, co z rybami które tam będą?Czy to im może zaszkodzić?

adamoso123

U mnie poskutkowało wpuszczenie szczupaka i okonia. Dużo osób powie ci ,że okoń w stawie to chwast,ale jak ma co jeść to rośnie do dużych rozmiarów. U mnie największy miał 34 cm.
Zależy jaki masz staw. Napisz to ci powiem ile ryby wpuścić. Jeśli większy niż 500m2 to spokojnie 10-15 szczupłych takich 30-50cm. okoni starczy 20-30 takich 15-20cm.

Ale warto wpuścić słonecznicę i płoć ,aby okoń miał co jeść w przyszłości , bo na karasiach nie wyżyje.

Polega to na tym ,że gdy karaś ci się wyciera okoń zjada 40-60% narybku ,czyli takich karasi do 5cm. A 10-20% tego co urośnie czyli takich 5-20. Zjada szczupak. Czyli wychodzi na to ,że mając 100 karasi ,które się wykluły zostaje ci 10-15 ,które dorosną do rozmiarów 25-30cm.
U mnie to poskutkowało i karasie biorą w tej chwili takie po 40-45cm.

Chodzi o to ,że jak jest ich duża ilość to po prostu nie mają co jeść i karłowacieją. (2014/07/23 11:47)

Welwer

Wstawiam zdjęcie. Dziękuje za Odpowiedz. Myślałem o wpuszczeniu kilku szczupaków, ale "robota im trochę zajmie" a staw będzie przekopywany niedługo.Moim pomysłem jest wpuszczenie małych linów i kilku karasie do dość dużego akwarium.I teraz pytania:Co zrobić z większymi sztukami lina i karasia takimi 20-50cm?Czy przetrzymają w dużej sieci włożonej do rowu (woda jest czysta, pływają tam cierniki i karasie) kilka dni aż woda się ustoi?Po powiększeni i pogłębieniu zbiornika chciałbym wpuścić:-Płotki-Liny-Karasie-Szczupaki-Okonie-Karpie-Ewentualnie WzdręgiCzy warto? A jak tak to ile szt? (2014/07/23 12:35)

Welwer

Niestety nie mogę dodać zdjęcia (za duży rozmiar). Staw przekopuje niedługo, (przyszły tydzień) myślę o wpuszczeniu drapieżników ale dopiero po przekopaniu,Problem jest taki co z rybami które teraz tam są? Czy mogę wpuścić Narybek do dużego akwarium (Liny i karasie)?A co z dużymi? Czy sztuki takie 20-50cm mogą posiedzieć w dużej sieci w rowie (woda jest w nim czysta, pływają w nim karasie, kiełbie, słonecznica i cierniki) 3-5 dni aż woda się lekko ustoi?Planuję wpuścić tam:-Amury-Karpie-Wzdręgi-Szczupaki-Okonie-Liny-Karasie-Płoć
Mósi to byś słonecznica? mogą to byś kiełbie albo stynka?Czy okonie nie zjedzą małych innych ryb?Czy takie ryby mogą tam pływać?Proszę o szybką odpowiedz.  (2014/07/23 12:47)

Welwer

Przepraszam, za dwa posty, myślałem że się nie pierwszy dodał. (2014/07/23 12:49)