Zarybianie karpiem - nielegalne

/ 33 odpowiedzi / 2 zdjęć

  • konto usunięte

Wędkarstwo karpioweKarp

"Kilka tygodni temu, przeszukując Internet, wszedłem na strony portalu Zarządu Głównego Polskiego Związku Wędkarskiego. W informacjach kilku okręgów znalazłem doniesienia o regularnych zarybieniach karpiami wód otwartych (rzek i zbiorników zaporowych). Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem karp jest gatunkiem obcym naszej ichtiofaunie, więc zarybianie karpiami wód otwartych bez pozytywnej opinii Państwowej Rady Ochrony Przyrody i bez formalnego zezwolenia ministra środowiska jest naruszeniem Ustawy o rybactwie śródlądowym. Okazuje się, że Polski Związek Wędkarski takich zezwoleń nie posiada.



Sample ImageZezwolenia na zarybianie karpiami i innymi obcymi gatunkami nie są biurokratycznym wymysłem. Karpie masowo wprowadzone do zbiornika niszczą środowisko, powodując mętnienie wody i zanik roślinności, a w efekcie degenerację populacji rodzimych gatunków ryb. Obecność karpi w wodach otwartych powinna być więc ograniczana i ściśle kontrolowana. Niestety, w praktyce jest zupełnie inaczej. (...)

(…) oczywiście zgadzam się z argumentem formalnym, iż karp, mimo że hodowany w Polsce od prawie tysiąclecia, nadal jest uznawany za gatunek obcy w wodach bieżących. Trzeba jednak wiedzieć, że w wodach, które PZW dzierżawi od RZGW, podstawą prawną rybackiego użytkowania tych wód jest umowa dzierżawna z załączonym do niej operatem rybackim. Taki operat, zgodnie z przepisami państwowymi, a te mam nadzieję Pan dobrze zna, stanowi dla rybackiego gospodarza wód podstawę prawną, zaś jego naruszenie daje podstawę do odebrania dzierżawcy prawa do rybactwa i rozwiązania umowy dzierżawnej. (...) Dysponuję oświadczeniami ww. okręgów co do zgodności z prawem zarybień karpiem przez Okręg w Wałbrzychu na zb. zaporowym w Lubachowie w ilości 1500 kg rocznie oraz przez Okręg w Opolu na zb. zaporowym w Turawie. (...)

Pozdrawiam
Antoni Kustusz
rzecznik prasowy PZW

Po uważnej lekturze listu rzecznika doszedłem do wniosku, że muszę pytać dalej. (...)

Wystąpiłem więc do Ministerstwa Środowiska z oficjalnym pytaniem, czy Państwowa Rada Ochrony Przyrody (ustawowy organ doradczy Ministerstwa) opiniowała w ostatnich latach jakiekolwiek wnioski o zezwolenie dotyczące zarybień wód otwartych karpiami. Otrzymałem następującą odpowiedź:

Szanowny Panie,

Odpowiadając na Pańskie pytanie dotyczące wniosków o zezwolenie na zarybianie karpiem wód otwartych, pragnę poinformować, że PROP tej kadencji takich wniosków nie opiniowała. Były jedynie wnioski dotyczące zarybiania pstrągiem tęczowym.

Z poważaniem
Jacek Engel
przewodniczący Komisji ds. ochrony mokradeł,
obszarów słodkowodnych i morskich


A więc cud się nie zdarzył. Ministerstwo nie wydało żadnej zgody na zarybianie karpiami wód otwartych. Mało tego, ani PZW, ani RZGW w ogóle nie występował o taką zgodę, co oznacza, że dotychczasowe zarybienia karpiami były prowadzone na dziko, niezgodnie z ustawą – czyli NIELEGALNIE!"

Karpie są rybami chętnie łowionymi przez wędkarzy, ale zarybianie karpiami wód otwartych narusza obowiązujące ustawy. Więcej w tekście Romana Pietrzaka "Zarybienia karpiami nielegalne", "Wędkarski Świat" 4/2008, str. 34.



Czyżby?

z@mela


u mnie rz. Prosnę zarybiaja regularnie od wielu lat Karpiami i karasiami srebrzystymi (2013/01/31 23:14)

JKarp


CześćE tam - :-))))W związku z powyższym proponuję winnych odszukać i dla przykładu ukarać ;-) a nie bić piany.Powiedz co z tego, że ktoś napisał, że jest to nielegalne? Czy ktoś z tego tytułu poniesie konsekwencje? Nie sądzę. Na pewno nikt z PZW nie zostanie z tego tytułu ukarany. 
Zadziwia mnie tylko jedna sprawa - do tamtego roku np KLEPIEC był uznawany za gatunek nierodzimy. I nagle okazuje się, że jakaś tam uchwała zrobiła z niego naszą rodzimą rybę.Zarybia się sandaczem i głowacicą wody w których nigdy tych ryb tam nie było - czy to jest w porządku i legalne?
Nie jestem zwolennikiem zarybiania karpiem byle sadzawki tylko po to, żeby pewna grupa mogła zapełnić sobie lodówki.JK (2013/01/31 23:19)

u?ytkownik97760


Ja będąc zupełnie konsekwentnym w swoich poglądach zabroniłbym zarybiania wszelkimi gatunkami obcymi naszych wód. Janusz to nie jest post wymierzony przeciwko Tobie czy innym Karpiarzom. Po prostu moje poglądy na temat zarybień są takie a nie inne. Wracając do tematu to tak jak piszesz powinny zostać wyciągnięte konsekwencje od osób odpowiedzialnych za te nielegalne zarybienia.... (2013/01/31 23:32)

JKarp


CześćWiem, że nie jest to atak :-))))Po prostu zwróć uwagę to my prawie skaczemy sobie do gardeł o te zarybienia a tzw "działacze" mają wszystko w d...A zarybianie małych rzek karpiem to zupełne nieporozumienie .
JK

(2013/01/31 23:50)

u?ytkownik97760


u mnie rz. Prosnę zarybiaja regularnie od wielu lat Karpiami i karasiami srebrzystymi

A no właśnie. To już całkiem bez sensu. Toć to nawet dziecko wie jak japoniec i karp czuje się w rzece... (2013/01/31 23:52)

z@mela


Mnie  tylko  boli ta proporcja między  ......wiadomo czym  a innymi gatunkami  i  to ze na rzece  do której mam najblizej  zarybienia  dokonywane sa  " powyżej Kalisza"   a tam  Prosna przedzielona jest 10 tamami jazami i innymi wynalazkami  przez które ryby raczej nie przepływają a Prosna poniżej  to juz  masakra   znowu pełno tam i klusera . (2013/02/01 01:19)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Bernard51


A jak byś sobie zadal jeszcze troche trudu i sprawdzil ,Thiundi,jakie może wymierzyć kary
PROP i czy wogóle ten twór ma jakieś uprawnienia do karania ?
Bo dla mnie jest to następny twór  do stanowisk partyjnych który może tylko wnioskować
i upominać. A co jest dziś legalne, kiedy Minister Sprawiedliwości mówi - mam w nosie literę prawa ,kieruje sie duchem prawa? (2013/02/01 05:43)

u?ytkownik97760


A jak byś sobie zadal jeszcze troche trudu i sprawdzil ,Thiundi,jakie może wymierzyć kary
PROP i czy wogóle ten twór ma jakieś uprawnienia do karania ?
Bo dla mnie jest to następny twór  do stanowisk partyjnych który może tylko wnioskować
i upominać. A co jest dziś legalne, kiedy Minister Sprawiedliwości mówi - mam w nosie literę prawa ,kieruje sie duchem prawa?

Masz rację, że jest na bakier z prawem ale nas to nie upoważnia do stania z założonymi rękami. Bynajmniej ja jeszcze nie straciłem wiary w piękne Polskie łowiska i będę walczył o nie każdą nawet najbzdurniejszą metodą. Ot choćby wklejaniem takich artykułów. (2013/02/01 08:48)

ryukon1975


Na pewno nie będę stał z założonymi rękami.
Więc spodziewaj się Thund wezwania do sądu (hehe coś mi to przypomniało) bo to Ty sponsorujesz łamanie praw i niszczenie przyrody wnosząc corocznie składki dla tych ułomnych ludzi.
Żebyś nie czuł się na lawie oskarżonych samotnie doniosę też na siebie a może jeszcze kogoś na Diabełka żeby było z kim pogadać.:) (2013/02/01 12:15)

JKarp







                                          DONOS
Uprzejmie donoszę, że znam kilkunastu wędkarzy z imienia i nazwiska sponsorujących nielegalne zarybianie karpiami ( łącznie ze mną )
                                                                         Podpis 


Tak na poczekaniu stworzyłem wzór :-)JK (2013/02/01 12:29)

u?ytkownik97760







                                          DONOS
Uprzejmie donoszę, że znam kilkunastu wędkarzy z imienia i nazwiska sponsorujących nielegalne zarybianie karpiami ( łącznie ze mną )
                                                                         Podpis 


Tak na poczekaniu stworzyłem wzór :-)JK



Ja jestem czysty:) bo akurat moje pieniądze idą na ochronę środowiska:) Czyli nic nie robienie:) (2013/02/01 12:40)

Bernard51


Masz rację, że jest na bakier z prawem ale nas to nie upoważnia do stania z założonymi rękami. Bynajmniej ja jeszcze nie straciłem wiary w piękne Polskie łowiska i będę walczył o nie każdą nawet najbzdurniejszą metodą. Ot choćby wklejaniem takich artykułów.

Tu w stu procentach sie z toba zgadzam , bo pewnie na dzień dzisiejszy tylko tyle mogę? przyciskajac klawiaturę . Ktoś powiedział ze polską rzadzi "Banda czworga" mająca rodowody od okrąglego stolu(obence partie) które nigdy sobie nie pozwolą aby ktoś im koryto odebrał , a PZW to też wyborcy. Masz ministerstwo zdrowia -ministerstwo edukacji - gospodarki(gaz łupkowy)
Tam dopiero jest "BIZNES"dla rzadzących BUDŻET PANSTWA czyli GS z prezesem obojetnie z której parti. (2013/02/01 12:46)

ryukon1975


Ja jestem czysty:) bo akurat moje pieniądze idą na ochronę środowiska:) Czyli nic nie robienie:)






Nie wiem jak możesz tak bezpodstawnie oskarżać PZW o nic nie robienie w kierunku ochrony środowiska.
Poczytaj RAPR,Statut  i inne podobne o których nigdy nie słyszałem.W każdym jest co najmniej jedno ogólnikowe zdanie na temat ochrony środowiska.Napisanie tego pochłonęło środki przeznaczone na ten cel na nastepne 30 lat bo drogie rzeczy są. (2013/02/01 13:53)

u?ytkownik97760


Tyle samo się dzieje jeżeli chodzi o kłusownictwo, tylko ganiają SSR za darmochę a SSR może tyle co i ja w świetle prawa. Czyli pozdrowić kłusola na gorącym uczynku... (2013/02/01 15:38)

rysiek38


Ja jak pisałem wczesniej do karpi nic nie mam pod warunkiem że zarybia sie nim z umiarem wtedy napewno szkody wiekszej nie narobi a i satysfakcja z udanego polowu bedzie wieksza ale niech on stanowi powiedzmy 20% masy zarybieniowej a nie 90. (2013/02/03 00:11)

Bernard51


Gdyby każde koło mialo przynajmniej po dwa zbirniki ,to jeden nich bedzie zarybiany w 90% poświecić go dla karpia ,ale na drugim powinna być zachowana proporcja dla dobra tej wody.
Ale jest też nie tylko karp bo pstrąg również jest zarybiany w rzece o uciągu 2cm/sek to jest też
bezmyślność i tworzenie odcinka powiedzmy 1500-3000m wodą górska ,(pewnie chodzi o kasę tak jak i przy karpiu) aby niekorzy mogli połowic bez dalekich wyjazdów aż w góry.
Ale wiadomo pstrąg jest rybą rodzimą wiec mniej dyskusji,natomiast zarybianie rzek karpiem to już porażka. (2013/02/03 06:48)

u?ytkownik97760


Gdyby każde koło mialo przynajmniej po dwa zbirniki ,to jeden nich bedzie zarybiany w 90% poświecić go dla karpia ,ale na drugim powinna być zachowana proporcja dla dobra tej wody.
Ale jest też nie tylko karp bo pstrąg również jest zarybiany w rzece o uciągu 2cm/sek to jest też
bezmyślność i tworzenie odcinka powiedzmy 1500-3000m wodą górska ,(pewnie chodzi o kasę tak jak i przy karpiu) aby niekorzy mogli połowic bez dalekich wyjazdów aż w góry.
Ale wiadomo pstrąg jest rybą rodzimą wiec mniej dyskusji,natomiast zarybianie rzek karpiem to już porażka.


Żadnego karpia! Na jakimkolwiek zbiorniku. To nie jest tak że karp zniszczy tylko jeden zbiornik. Podczas powodzi dochodzi do zalania Wielu zbiorników, między innymi stawów hodowlanych. Później woda trafia do największych rzek typu Wisła Odra itp a z nią karpie. Karpie, tołpygi, amury, tęczaki to nie "nasze" ryby i nie może ich być w "naszych" wodach (2013/02/03 10:52)

u?ytkownik97760


A i jeszcze jedno. Nie dajmy sobie zrobić z naszych jeszcze gdzieniegdzie pięknych krajobrazów, komercyjnych, śmierdzących, karpiowych łowisk. W takich łowiskach ani spokoju ani uroku tylko przepych, komercha i szczypta snobizmu.  A przecież ni po to nad wodę chodzimy. (2013/02/03 22:14)

ryukon1975


Nie po to,ale żeby to zrozumieć trzeba do tego dojrzeć nad wodą.
Dlatego ja omijam wszelkie komercje,zbiorniki PZW gdzie "członkowie" wyjmują mięso które im koło wpuściło wiosną tylko dlatego żeby nie być przez nikogo ocenianym i uniknąć porównań do innych.Łowię tam gdzie nie ma nikogo. (2013/02/03 22:29)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

u?ytkownik97760


Nie po to,ale żeby to zrozumieć trzeba do tego dojrzeć nad wodą.
Dlatego ja omijam wszelkie komercje,zbiorniki PZW gdzie "członkowie" wyjmują mięso które im koło wpuściło wiosną tylko dlatego żeby nie być przez nikogo ocenianym i uniknąć porównań do innych.Łowię tam gdzie nie ma nikogo.



No to się świetnie rozumiemy:) Takie fotografie uwielbiam. Właściwie to uwielbiam dzikie, często dziewicze miejsca nad dużymi rzekami. Dzięki za foto (2013/02/03 22:32)

rysiek38


To fakt nie ma nic lepszego jak namierzyć jakiś mały dziki stawik lyb potoczek (opis z zeszłego roku mam na blogu) i to jeszcze gdzieś np w lesie zapomniany przez wszystkich i spradzić czy cos tam pływa.najczęściej efekty są zaskakujące (2013/02/03 23:13)

perwer


Ktoś tam kiedyś coś ładnie napisał...zaczeła by sie ładnie  historia jednego z tematów..zakończyła by sie odpowiednio gorzej .
 Na przełomie dwóch tygodni z tego co zauważyłem około 7 ,czy 8- my temat ,gdzie dyskusja jest klonowo identyczna - a temat klonowo nawiązuje, do tego samego tematu - mimo różnych podchodów .
 Jak każdy serial  widzowie lubią nowe odcinki ,tak że twórzmy nowy .
 
Pamietam jak kilka osób - zagorzałych zwolenników naszych gatunków - było zwolennikiem hasła - OPAMIENTAJ SIĘ RODAKU -POLSKA TYLKO DLA POLAKÓW .
  Tak że koledzy już w tematach chcieli zero karpi,amurów ,  itd... Miała królować płotka i jej kolega krąp .  Jednak jak każde ugrupowanie marginalne , mają swoje poglądy tylko dla siebie zrozumiałe .
 Jeśli chodzi o sprawy legalne i niby nielegalne - ustawowo prawomocne ,nieprawomocne -- przestrzegane i nieprzestrzegane ,realne i nierealne ,to moge wam forum zaśmiecić takimi przykładami ..Jednak że nikt tu śmieci nie zbiera ,a ja nie lubie syfu , to szkoda syfić.
 Pozdrawiam was kochani i życze z może jakiś problemów realnych ,to będzie miej czasu na pierdoły. (2013/02/03 23:35)

u?ytkownik97760


Ktoś tam kiedyś coś ładnie napisał...zaczeła by sie ładnie  historia jednego z tematów..zakończyła by sie odpowiednio gorzej .
 Na przełomie dwóch tygodni z tego co zauważyłem około 7 ,czy 8- my temat ,gdzie dyskusja jest klonowo identyczna - a temat klonowo nawiązuje, do tego samego tematu - mimo różnych podchodów .
 Jak każdy serial  widzowie lubią nowe odcinki ,tak że twórzmy nowy .
 
Pamietam jak kilka osób - zagorzałych zwolenników naszych gatunków - było zwolennikiem hasła - OPAMIENTAJ SIĘ RODAKU -POLSKA TYLKO DLA POLAKÓW .
  Tak że koledzy już w tematach chcieli zero karpi,amurów ,  itd... Miała królować płotka i jej kolega krąp .  Jednak jak każde ugrupowanie marginalne , mają swoje poglądy tylko dla siebie zrozumiałe .
 Jeśli chodzi o sprawy legalne i niby nielegalne - ustawowo prawomocne ,nieprawomocne -- przestrzegane i nieprzestrzegane ,realne i nierealne ,to moge wam forum zaśmiecić takimi przykładami ..Jednak że nikt tu śmieci nie zbiera ,a ja nie lubie syfu , to szkoda syfić.
 Pozdrawiam was kochani i życze z może jakiś problemów realnych ,to będzie miej czasu na pierdoły.

Toś się wypowiedział... (2013/02/04 00:16)

mateuszwos


Popieram wysiedlenie karpia z naszych wód. (2013/02/04 00:43)

Diablo


Ktoś tam kiedyś coś ładnie napisał...zaczeła by sie ładnie  historia jednego z tematów..zakończyła by sie odpowiednio gorzej .
 Na przełomie dwóch tygodni z tego co zauważyłem około 7 ,czy 8- my temat ,gdzie dyskusja jest klonowo identyczna - a temat klonowo nawiązuje, do tego samego tematu - mimo różnych podchodów .
 Jak każdy serial  widzowie lubią nowe odcinki ,tak że twórzmy nowy .
 
Pamietam jak kilka osób - zagorzałych zwolenników naszych gatunków - było zwolennikiem hasła - OPAMIENTAJ SIĘ RODAKU -POLSKA TYLKO DLA POLAKÓW .
  Tak że koledzy już w tematach chcieli zero karpi,amurów ,  itd... Miała królować płotka i jej kolega krąp .  Jednak jak każde ugrupowanie marginalne , mają swoje poglądy tylko dla siebie zrozumiałe .
 Jeśli chodzi o sprawy legalne i niby nielegalne - ustawowo prawomocne ,nieprawomocne -- przestrzegane i nieprzestrzegane ,realne i nierealne ,to moge wam forum zaśmiecić takimi przykładami ..Jednak że nikt tu śmieci nie zbiera ,a ja nie lubie syfu , to szkoda syfić.
 Pozdrawiam was kochani i życze z może jakiś problemów realnych ,to będzie miej czasu na pierdoły.

Ludziom problemów życzy.... Powściągnę swe żądze i nie napisze określenia na takie zachowanie bo dostanę bana. (2013/02/04 09:34)