Zaloguj się do konta

Zarybianie prywatnego stawu

utworzono: 2011/03/05 14:13
Waldi Fish

Kolega Tomas81 słusznie prawi. Okoń nie jest takim problemem, bo żywi się głównie narybkiem i ikrą, a dla większych okazów nie jest żadnym zagrożeniem.
[2011-04-11 20:10]

PawelDrabarek

mam staw 80/15 i 2m głęboki  zarybiłem go 2 lata temu karpiem wpusciłem  4 szczupaki 4sumy i50 kg karaski i ze 100 kg stynki teraz zastanawiam się czy można wpuścić miętusa żeby powyjadał stynkę
[2011-05-02 09:29]

Sniper64

mam staw 80/15 i 2m głęboki  zarybiłem go 2 lata temu karpiem wpusciłem  4 szczupaki 4sumy i50 kg karaski i ze 100 kg stynki teraz zastanawiam się czy można wpuścić miętusa żeby powyjadał stynkę

Witaj :)
Moim zdaniem miętus jest rybą denną zjada to wszystko co znajdzie na dnie!a stynka pływa górą,nic się nie stanie jak będzie miętus przynajmniej będzie czyścił od dołu twój staw! Może trochę okonia wpuść...Lepiej gania za małymi rybkami!
[2011-05-02 10:30]

siawes

Panowie ja mam staw 40m x 30 m i glebokosc 1.5 metra .. chcialbym go teraz zarybic i dow as pytanko : czy takie ryby beda do siebie pasowac w stawie? :

- sandacz 200 albo 400 szt letniego chce wposcic

- szczupak max 8 sztuk 20-30 cm

-sum 20 sztuk

-płoć

-karas

-lin

- jaź i kleń po ok 60sztuk kazdego

Myslicie ze utrzyma mi sie rybka? moze dokarmiac ją czym albo co ewentualnie zmienic w doborze obsady stawu .. z gory dziekuje za podpowiedzi

[2011-05-05 18:38]

Panowie ja mam staw 40m x 30 m i glebokosc 1.5 metra .. chcialbym go teraz zarybic i dow as pytanko : czy takie ryby beda do siebie pasowac w stawie? :

- sandacz 200 albo 400 szt letniego chce wposcic

- szczupak max 8 sztuk 20-30 cm

-sum 20 sztuk

-płoć

-karas

-lin

- jaź i kleń po ok 60sztuk kazdego

Myslicie ze utrzyma mi sie rybka? moze dokarmiac ją czym albo co ewentualnie zmienic w doborze obsady stawu .. z gory dziekuje za podpowiedzi

Po pierwsze przy tak małym stawie 20 sztuk suma już po 3-4 latach wszystko Ci wyżre , łącznie z żabami, także jak już co to z 2-3 sztuki a najlepiej w ogóle. Sandacz powinien bez większych problemów sie utrzymać, szczupły też. Odpuściłbym sobie klenia, może w takim stawie nie przeżyć bo to ryba raczej rzeczna niż stawowa ale jaź da radę. Oczywiście jeśli chcesz tyle drapieżnika to musisz mieć odpowiednią obsadę w białą rybę wiec dużo płoci , karasia i lina. Co do sandała to muszę napisać iż jest to ryba która strasznie goni inne i je kaleczy. Przerabiałem to na jednej 2 kg sztuce w dużo mniejszym moim stawiku. Wszystkie karasie do 15 cm były pokaleczone. Na szczęsie szczupak się nimi zajął;) więc można go hodować. Powodzenia!

[2011-05-06 01:34]

Miętus nie przeżyje, jest to ryba wybitnie zimnolubna i w lato na bank padnie. A stynkę powyjada okoń, sandacz. [2011-05-06 01:36]

Miętus nie przeżyje, jest to ryba wybitnie zimnolubna i w lato na bank padnie. A stynkę powyjada okoń, sandacz.

Zapomniałem dopisać że sam to przerabiałem i wpuściłem 2 miętkie do stawu ok 25m kwadratowych aby powyjadały zimą żaby. Żaby znikły ale jak tylko temperwtura wody wzrosła do ok 23-25 stopni to oba miętusy wypłynęły brzuchami do góry:( A jeden jak go złapałem ważył ponad 1 kg! Szkoda ryby.

[2011-05-06 01:40]

siawes

Witam. Skoro panowie pisza ze 20suma to duzo to poszcze tak 2-3 sztuki. Ze szczupaka zrezygnoje calkiem albo moze ze 2 sztuki poszcze max. Co do tego co pisalem to tak: sandacz 300sztuk malawki 4-5 cm, 100sztuk jazia i 100klenia, karas jest i slonecznica wiec ploteczki nawposzczam i lina troche kupie tez. Cos jeszcze mozna dodac czy wystarczy tej rybki i pilnowac zeby nic zlego sie nie dzialo. A mozna czmyms sandacza, jazia i klenia dokarmiac zeby szybciej rosly? [2011-05-06 09:35]

siawes

Panowie na szubkeij odpowiedzi mi zalezy bo juz chce zakonczyc sprawe swojego stawku, wposcic rybe i cieszyc oko jak zaczyna rosnac ;]
[2011-05-06 16:21]

Panowie na szubkeij odpowiedzi mi zalezy bo juz chce zakonczyc sprawe swojego stawku, wposcic rybe i cieszyc oko jak zaczyna rosnac ;]

Kolego możesz dopuścić też jesiotra, piękna i wytrzymała ryba. A żywi się wszystkim co znajdzie w dnie, robaczki i inne insekty;) a możesz go tez dokarmiać pelletem. Grunt aby był o smaku rybnym. Sam w tym roku kupiłem w Makro takiego 1,4 kg i świetnie daje sobie radę. Co do dokarmiania sandaczy, cóż nie da rady. Same muszą polować. Klenie jak pisałem odpuść, jazie możesz mieć. Dokarmiać można grochem, kuku, pelletem. Szczupaka możesz trochę wiecej dać, nawet 10-15 sztuk, grunt aby nie były za duże. Najlepszy byłby narybek jesienny.

[2011-05-06 22:51]

siawes

Ze szczupaka zrezygnoje calkiem bo 1 wposzczalem kilka lat wstecz to cala rybe wycial i tak sie rozmnozyl ze bral czesciej jak kaars ;] .. dlatego wole uniknac powtorki .. juz zdecydowalem sie na obsade i bedzie to :
sandacz
sum 2-3 sztuki
jaź i kleń (sproboje tego klenia ;])
lin
karas
plotka
jest drobna slonecznica
i teraz sie zastanawiam czy cos jeszcze dac
A Panowie mam pytanko jesczze takie.. zeby miec grążele w stawku to musze je jakoś "zasadzić" ?;] czy wystarczy korzen grazela wzucic aby na dno opadl i wtedy sie jakos zadomowi ?

[2011-05-07 11:16]

zyga1949

Mozesz przywiąząć do korzenia jakiś ciężarek/kamień,kawałek cegły/ i chlup do wody na pewno sie ukorzeni-lub wez stare wiadra porób otwory nasyp ziemi i tez do wody .Pozdrawiam.
[2011-05-07 12:28]

zenfr

Kolego nie wypisuj głupstw, bo drapieżnik jest kanibalem. karp jest szkodnikiem i nieprawda, że się nie wyciera . musi nieć odpowiednie warunki. (temperatura wody)(. Aby udzielać rad trzeba mieć wiedzę. Pozdrawiam
[2011-06-19 23:03]

withanight88

Jeżeli chcesz trzymać klenia musisz zrobić sztuczny "nurt" w stawie wtedy ryba bedzie się dobrze czuła i powinna się rozmnażać. [2011-06-20 09:55]

withanight88

Mozesz przywiąząć do korzenia jakiś ciężarek/kamień,kawałek cegły/ i chlup do wody na pewno sie ukorzeni-lub wez stare wiadra porób otwory nasyp ziemi i tez do wody .Pozdrawiam.

Najlepiej kamień , to wiadro bym odpuścił , lepszym rozwiązaniem od wiadra bedzie kupić kawałek geowłokniny wypełnić dobrą ziemią(piach z gliną) i obwiązac kłącze i tak wrzucuć do wody.

[2011-06-20 10:01]

riper123

ile kg/szt wpuścić karpia, amura, okonia, lina, karasia złocistego na staw 30 na 50m i głębokość 2,5
[2011-08-02 08:42]

marcin4321

jeśli to jest świeżo wykopany staw to nie wpuszczaj od razu amura, bo nie będzie miał co jeść, a no i okonia też od razu nie wpuszczaj , za jakiś miesiąc lub dwa aż rybki podrosną. Ja wgl. zamiast okonia wpuściłbym szczupaka, okoń podobno czyści za mocno staw - z rybek . ( tak wg mnie, jeśli się w czymś myle , to koledzy niech mnie poprawią : )   )
a ile sztuk to już za bardzo nie wiem. tak proporcjonalnie, nie za dużo , one też sie będą tarły więc, z umiarem. : )
[2011-08-02 09:20]

Kwinto76

Najpierw wpuść karasie złociste, liny, płocie, itp. Zakładam, że to świerzy staw więc odczekaj trochę aż pojawią się rośliny - możesz dosadzić tatarak, lilie, grążele, itp. Dopiero potem wpuszczaj amury i karpie. Szczególnie te pierwsze w małej ilości bo o ile pamiętam to na 1kg przyrostu amur zjada ok 120 kg więc łatwo możesz policzyć, że 5 sztuk wyczyści Ci staw razem z trawą na brzegach. Najlepiej jakbyś wpuścił trochę większych białych ryb żeby dość szybko się wytrały i wtedy drapieżniki.

[2011-08-02 10:03]

Darek S

Ponieważ twuj staw ma 375000 litrów wody, a bez napowietrzania możesz wpuścić jedną rybę na 10 l wody to, jak narazie możesz tam ogułem 37500 szt ryb wpuścić (jak podrosną to musisz mieć ich troszkę mniej mieć). A to jakich chcesz więcej mieć w stawie to sam musisz zdecydować. Co do amurów to 5 w zupełności będzie starczyć. [2011-08-02 13:45]

riper123

z napowietrznieniem nie ma problemu bo staw jest połączony ze strumykiem
[2011-08-02 20:08]

chudy1996

Amur zezre wszystkie zielsko jeszcze zalezy czy duzy czy maly kolega mial w stawie  i odrazu wpuscił amura  no i ma tam moze 2 m trzcinki;[;[;
[2011-08-02 21:58]

porbud

zarybienie stawu karpiem kroczkiem o wadze 20 dkg 1000 - 1100 sztuk na 1 hektar lustra wody także musisz sobie przeliczyć ile ma powierzchni twój staw,co do drapieżników okonia nie wpuszczaj za duzo poniewaz przy mozliwosciach jego rozwoju bedzie tego po jakims czasie o wiele za duzo ,bardzo dobrze jak z okoniem jest wzdręga i płotka.amur może bc wpuszczony odrazu pod warunkiem że ryby będą dokarmiane w okresie 1 maj - 30 września okres ten zależny także od żerowania ryb najlepiej wykonać sobie kontrolke i wtedy bedziesz wiedział czy ryby pobierają pokarm.Dobra jest także tołpyga pstra ze względu na szybki wzrost i bierze na wędke zwłaszcza białe robaki ale nie za dużo na 1 ar 5 sztuk,jeżeli woda przepływa przez staw mozna zarybić także pstrąga tęczaka spokojnie będzie żył a zabawa z wędkowania jest przednia.inne ryby jak leszcz , krąp , szczupak śmiało mogą w takim zbiorniku przebywac.nie wpuszczaj suma szybko w takim stawie będzie rósł i pożerał ryby a ciężko go wyłowić.Prowadze 10 hektarowe gospodarstwo rybne od 18 lat i mam nadzieje że moje porady pomogą tobie i innym użytkownikom forum.

pozdrawiam

Krzysztof
[2011-08-03 07:18]

quorni

Jeżeli Twój staw jest mały i niezbyt głęboki, proponuje wpuścić: Karpie, Amury , Tołpygi , Liny  oraz coś z rybek które wymieniłeś.Wzdręga, płoć czy ukleja,są to ryby traktowane jako chwast(pokarm dla drapieżnika).Karpie liny i amury będą rosły i miały się dobrze,za to karaś czy też płotka,będą pokarmem dla szczupaka lub suma.Proponuje Ci wpuścić większe ilości karpia, lina,amura oraz około 100 sztuk  wzdręgi płotki i uklei łącznie.Wtedy będziesz miał urozmaicony gatunkowo staw.Po roku wpuść sobie szczupaczka około 2 sztuki,jednego suma.Sandacz nie utrzyma Ci się w płytkim stawie.Okoń fajna rybka ale jeśli kaczka CI przyniesie go do stawu i się wytrze to będzie Ci tępił co popadnie.Ryby które wymieniłeś są to głównie chwasty oprócz jazia,którego też Ci polecam,ale tylko do głębokiego stawu. [2011-08-25 18:21]

kipuha2

Mam pytanie jak i czym zarybić mały staw 10mX20m mam tam posadzone 3 trzciny i 4 nenufary a dno z gliny i piasku zmieszane.Mam na oku lina karasia (oczywiście złocistego a nie tego japońskiego) szczupaka/okonia płoć/wzdręgę leszcza/krąpia.
[2011-08-27 18:48]

marcin4321

no i tak wpuść, z tym ze ja wpuściłbym tylko szczupaka i to tylko ze dwa i tez nie od razu tylko po czasie , jak rybki podrosna i bedzie drobnica. Nie wpuszczałbym płotki bo nie wiem czy przezyje w takim malym stawie. pozostale ryby mozesz wpuscic. Z czasem jak bedziesz mial zielsko wpuść amura np. z 5 sztuk. To tyle z mojej strony. [2011-08-27 18:57]