Zarybianie prywatnego stawu

/ 83 odpowiedzi / 2 zdjęć

czy oplaca sie zarybiac staw prywatny  rybami takimi jak;

ploc

ukleja

wzdrega

jaz

z gory dziekuje.

bobus86


wydaje mi sie ze nie bardzo.pozniej bedziesz mial problem z drobnica.jedynie z tych ryb wymienionych przez Ciebie wpuscil bym Jazia. (2011/03/05 14:32)

Artur z Ketrzyna


Wszystko zależy czy chcesz je tam mieć, ja pewnie bym zarybił tymi gatunkami ryb jak i okoniem i szczupakiem. Bo drapieżnik jest potrzebny między innymi by ryba nie karłowaciała i w celu selekcji ryb (wyłapują te słabsze). Napewno wpuścił bym też lina, bo to jest waleczna i smaczna rybka. Napewno nie wpuścił bym do swego stawku sumika karłowatego, bo mimo iż jest smaczny ale jest strasznym szkodnikiem. (2011/03/05 14:38)

Gruzinek


Nie będzie tak źle, ale wpuść kilka okoni i parę szczupaków może sandacza; wtedy nie będzie problemu z drobnicą a i drapieżnik się wzmocni.
Ale to też zależy od tego jak duży jest staw, czy ryby mogą w nim znaleźć schronienie (podwodne jamy, rośliny, pnie); żeby białoryb miał się gdzie schronić a i drapieżnik czuł się dobrze (bez dokarmiania) (2011/03/05 14:40)

fliper-89


staw jest czysty tzn nie ma zadnych jam drzew itp. 

ale slyszalem duzo o okoniu ze szkodnik itd.

(2011/03/05 17:05)

uklejka


Kolego okoń w Twoim stawie na pewno nie będzie szkodnikiem , kto Ci takich bzdur na opowiadał, właśnie on dokona naturalnej selekcji drobnicy.
A efekt będzie widoczny za jakichś czas. (2011/03/05 19:33)

fliper-89


ale mam w stawie jeszcze karpie i okon bedzie je atakowal  (2011/03/05 20:51)

r972


lol okoń tak łatwo sobie z karpiami nie poradzi naprawdę by musiało być ich mnóstwo żeby poradzić sobie z karpiem. (2011/03/05 21:10)

perwer


czy oplaca sie zarybiac staw prywatny  rybami takimi jak;

ploc

ukleja

wzdrega

jaz

z gory dziekuje.



Co to znaczy czy sie opłaca?


Sformułuj konkretnie pytanie w jakim celu ,jakie przeznaczenie ,jaki masz staw i co Cie interesi,bo pytanie czy sie opłaca to tak jakbys sie pytał o pierogi  w supermarkecie.

Nie wiem jaki masz staw i nie wiem czy Ci sie opłaca ,ale jak jest płytki i mały to o jaziu zapomnij.Płoc ,wzdręga to jest ryba powszechna i staw bez tych rybek to nie staw.Koledzy doradzają sandacza,ja odradzam,raz że drogi a dwa ciężko Ci bedzie utrzymac w małym stawie.Okoń ....tutaj ładnie napisałeś ,lecz bezmyślnie o swoich karpiach ,możesz byc o nie spokojny i o czystośc wody również.Ukleja,słonecznica jak najbardziej ,utrzymają sie i będą alternatywnym pożywieniem dla drapieżnika.Ja polecam liny i złote karasie do tego,a zdrapiezników z dwa ,trzy  małe szczupaczki.....

(2011/03/05 21:11)

fliper-89


staw 0.8 ha max glebokosc 3m woda przeplywowa. (2011/03/05 21:14)

fliper-89


karp byl kupowany w kwietniu w 2010 roku narybek (2011/03/05 21:15)

wojtek1619


kilka szczupaków karpie płoć lin okoń karaś ( ale nie japonka ) wzdręga te rybki z powodzeniem mogą być w stawie a co do okonia  to jak najbardziej potrzebny  (2011/03/05 21:22)

fliper-89


a ile tych okoni.

ja nie mam do nich zaufania!

(2011/03/05 21:34)

u?ytkownik64718


Z tych gatunków co podałeś wpuściłbym tylko płoc. Warto wpuścic karpia, lina, okonia, szczupaka. Dlatego płoc ponieważ w stawach rosną szybko i osiągają duże rozmiary. (2011/03/06 22:26)

lmatula10


Jeżeli staw z przepływem woda w miare chłodna natleniona to możesz tenczaka wpóścić bardzo smaczne mieso:) (2011/03/07 19:30)

news34


skonsultuj zarybienie to z ichtiologiem,kupuj ryby z pewnego żródła,staw przepływowy masz duże możliwości wykorzystaj je dobrze.

Pozdrawiam

(2011/03/07 22:42)

lejbon


Kolega ma stawy i od piętnastu lat pomagam przy zarybianiu i odławianiu.Stawy są duże -6 stawów ok.60 h pod wodą.Nie wolno zarybiać tymi gatunkami ryb ponieważ w przyszłości sobie z nimi nie poradzisz.Do zarybienia ew.nadaje się tylko jaź.Po trzech latach będziesz miał ładną handlówkę.Te ryby o których mówisz,przy każdych odłowach jesiennych będziesz miał w nadmiarze,do tego dojdzie jeszcze masa okonia malutkiego-nawet wtenczas jak nie będziesz nimi zarybiał. (2011/03/08 16:15)

Artur z Ketrzyna


Przepływowy staw możesz wszystko z nim zrobić co chcesz, nawet jaź czy inna rzeczna rybka się utrzyma. Tylko że z karpiem w stawie to o pstrągu czy troci zapomnij bo będziesz miał z nimi kłopoty. Karp mocno ryje w dnie i uwalnia gazy z mułu. Okoń to taki drapieżnik co większej od siebie ryby nie atakuje i w razie jak za mało żarcia będzie miał to staw wyczyści z żuczków raczków. Płotkę czy krasnopiórkę to jak uważasz żywią się planktonem i glonami,a do tego dno z resztek karmy oczyszczą tak więc woda kisnąć nie będzie. Narybek i tak ci częściowo ucieknie do rzeczki reszta wykarmi drapieżnika, część zostanie i wyrośnie na naprawdę ładne sztuki. Jeśli w tym dopływie wody żyje płoć lub krasnopióra to sama wejdzie i się zadomowi, tak samo jak i twoje rybki zadomowią się w dopływie. I tu problem z tym karpiem bo jeśli trafi do wody z pstrągiem do go wyprze jak i inne szlachetne gatunki. I nie prawda że on u nas się nie wyciera, w płytkich stawach gdzie w czerwcu woda osiąga ponad 20-22 stopnie Celsjusza dochodzi do tarła karpia nie często ale dochodzi. (2011/03/08 18:42)

Bilis1090


Witaj:D ja na Twoim miejscu nie wpuszczałbym uklei :D no ale to smaczna rybka :D no oczywiście jak wszyscy Ci radzą musisz wpuścić drapieżnika jakiegoś :D nada się kilka szczupaczków najlepiej na to :D w zależności oczywiście jaki masz staw ;p (2011/03/10 11:02)

fliper-89


tzn? o co ci chodzi? (2011/03/10 18:08)

news34


niestety ale karp w naszych wodach sie nie rozmnoży,do tarła dojdzie ale nic z tego (2011/03/11 23:45)

jmakd


Wpuść dużo lina karasia złotego trochę karpia może leszcz postaraj się może o trochę pstrąga tylko dowiedz się czy w twoim stawie są warunki dla tego gatunku a w żadnym razie nie wpuszczaj SUMA AMURA i TOŁPYGI sum wyżre wszystko i pokaleczy ryby szczupak i okoń muszą być trochę małży też nie zaszkodzi (2011/03/13 21:54)

jmakd


Mój kolega zarybiał karpiem ze stawu rybnego prywatnego, i ten karp się wycierał i miał wielkie ilości marybku do czasu gdy zmarł dziadek właściciel i młody niedopilnował w zimie i wydusiło wszystko do ostatniej płetwy. Młody kupił ze Starzawy i to już nie jest to, w rzadnym razie sie już nie trze, oni na stawach jakoś szczepią od chorób i po ptakach popzdrawiam (2011/03/13 22:02)

jakubb127


Kolego okoń to NAJBARDZIEJ szkodliwa ryba jaka można mieć w stawie, okoń może i jest smaczny i waleczny ale zeżre ci każdego gatunku ikrę ryb jakie masz w stawie i po ok roku, góra dwóch latach będziesz miał same okonie w stawie. (2011/03/17 16:19)

lepo


Witam!!!
Nie dawno wykopałem sobie staw o powierzchni 18 arów. Co mi polecacie i w jakich ilościach te ryby wpuścić. (2011/03/31 22:18)

u?ytkownik32263


Kolego okoń to NAJBARDZIEJ szkodliwa ryba jaka można mieć w stawie, okoń może i jest smaczny i waleczny ale zeżre ci każdego gatunku ikrę ryb jakie masz w stawie i po ok roku, góra dwóch latach będziesz miał same okonie w stawie.


Z całym szacunkiem ale Kolega pisze bzdury. Okoń wpuszczony w małej ilości nie będzie problemem, najważniejsze aby był jeszcze inny gatunek drapieżnika który będzie go trochę trzebił np. szczupak. No i też nie można panikować, że wyżre cały narybek bo młode rybki są pożerane przez wszystkie gatunki nawet te roślinożerne a jednak część zawsze przeżyje. (2011/04/01 16:14)