Zaloguj się do konta

Zarybianie w październiku, pytań kilka

utworzono: 2010/09/22 20:21
karpiozo

Witam. Proszę o poradę w związku z jesiennym zarybieniem stawu.
Chciałbym wiedzieć, co zrobić żeby ryby wpuszczone w pażedzierniku, przetrwały zimę.Chciałbym zarybić staw, ryby w nim są ale niewiele. Kwota którą chce przeznaczyć to max 500zł.Proszę, powiedzcie mi ile i jakich ryb mogę zakupić;

Staw stały, głębokość to od 1m do 3m, wymiary: 25/70mP.S. Ponawiam w wiadomościach bo w poradach nikt nie odpisał... [2010-09-22 20:21]

zaku81

proponował bym spróbować napuścić troszkę lina. bardzo fajna rybka. odradzałbym karasia co prawda karaś jest to odporna ryba ale bardzo szybko się rozmnaża i później możesz być nie zbyt zadowolony jak tylko jego będziesz łowił.
[2010-09-24 21:15]

zaku81

a i jeszcze jedno-nie zapomnij o drapieżniku! proponuję kilka sztuk szczupaka- tylko nie za dużo!
[2010-09-24 21:22]

hania61

może ktoś wie gdzie najbliżej TORUNIA MOŻNA KUPIĆ NARYBEK MIĘTUSA I KLENIA  [2010-09-25 08:25]

karpiozo

dzięki za  pomoc mizerna ale jest :)
[2010-09-25 10:26]

szczupaków powinieneś mieć najmniej 15 sztuk. 
[2010-10-29 19:32]

limakryba

Szczupaków nie ma co na razie wpuszczać , bo co one miały by niby jeść skoro ryb nie ma wiele? Radze z drapieżnikami poczekać a wpuścić : lina, karasia (mnoży sie strasznie ale jak go będzie już dużo to można wpuścić kilka szczupaków i będzie git) leszcza, karpia, amura, płoć
[2010-10-30 14:50]

z@mela

Na twoim miejscu zarybiłbym staw takimi rybami jak :

karaś pospolity - bardzo piękna  ryba  (10zł / kg )
lin   - rośnie wolno ale również fajna rybka  (15z/kg)
wzdręga , płoć  - te rybki powinny byc w akzdym stawie (7zł/kg)
jeśli masz  duzo zielska to kilka sztuk amurów ale kilka bo to straszny szkodnik   jesli wykosi zielsko to zima masz bankowo przyduche - pamietaj o odgaranianiu śniegu zeby zachodziła fotosynteza.

kiełb , ukleja , jazgarz   - drobnica  która  jakby nie bylo jest elementem łańcucha pokarmowego  i pomimo małej wartości gospodarczej   te ryby powinny byc w kazdym zbiorniku .

2 szczupaki    okolo 30cm   (22zł/kg)


Dopiero po okresie 2 , 3 lat możesz zarybić wiekszą ilością szczupaka jak juz będzie sporo drobnicy .

Karp , amur   tego chińskiego badziewia  w swoim stawie bym nie chcial    ,ew  kilka sztuk jako atrakcje .


Ceny + -   z ośrodka zarybieniowego Szczodre k. Wrocławia
[2010-10-30 15:54]

nie zarybiał bym wzdręgom bo to konkurent pokarmowy płoci. Karpia, amura,tołpygi ani jednej sztuki bo to oni są głównymi sprawcami przyduch niszczą ekosystem wody i  tarliska
[2010-11-01 08:49]

dyjes

Widzę że co poniektórzy wiedzą że gdzieś dzwonią ale nie wiedzą gdzie. Coś tam słyszeli , coś tam czytali i teraz piszą piękny poradnik "Jak roz.... staw"
Rzecz pierwsza staw nie jest za duży i najpierw należałoby dokładnie zastanowić się nad ilością obsady ryb w wodzie. Poruszyć różne aspekty - czy staw jest dobrze natleniony ? ( Miejsce wietrzne lub np, z drobnym ciekiem wodnym) , Rodzaj dna - czy to glinianka ?Czy może muliste bajoro? Czy jest osłonięte, np. drzewami liściastymi ? Itd, itd?

Ktoś napisał że nie ma co wpuszczać drapieżnika zanim nie wpuści się białej ryby . Błąd - drapieżniki nie żywią się tylko rybami. Jedzą też widłonogi, drobne płazy i inne zwierzęce organizmy wodne w tym wspomniane ryby.

Kolejny aspekt jaki tu poruszono to wpuszczanie karasia. Należy zwrócić uwagę na fakt że nie ma sensu wpuszczać karasia srebrzystego ( japońca, bąka itd nazwa w zależności od regionu) ponieważ to on zbyt szybko się rozmnaża i karłowacieje. Za to świetny jest karaś pospolity , który w obsadzie z linem idealnie reguluje ilość drobnym organizmów , które z kolei niszczą fitoperyfiton. Koordynacja fitoperyfitonu pozwala na rozwój makrofitów które są z kolei podłożem wielu bezkręgowców i MIEJSCEM TARŁA. !!!!!!!

A teraz kolejny kwiatek jaki wyczytałem o obsadzie amurem który reguluje zielsko w stawie. Zapamiętajcie raz na zawsze AMUR NIE ZJADA ZIELSKA TYLKO ROŚLINNOŚĆ NACZYNIOWĄ . Brak tych roślin powoduje właśnie nadmierny rozwój zielska i sinic. W późniejszym okresie przyniesie to przyduchę i zieloną wodę.

Bardzo dobrze ktoś napisał za to o obsadzie albo płocią albo wzdręgą - oba te gatunki są konkurentami zarówno pokarmowymi ale i SIEDLISKOWYMI. Z moich doświadczeń wynika że to wzdręga wypiera płoć i ma znacznie mniejsze przyrosty.

Odnośnie karpia i tołpygi chyba nie muszę pisać. ?
[2010-11-03 13:59]

z@mela

idąc daje w tym kierunku  najlepiej byłoby zglosić się  do ichtiologa po poradę  a ten zbada dno , wodę  i sporządzi operat  wg  którego będzie można zarybić :)  tylko po co ?  to tylko staw więc pewnie przydomowe bajoro  .
[2010-11-03 15:07]

dyjes

Nie popadajmy w skrajności.


stwierdzenie choćby zamulenia danego akwenu pozwoli nawet laikowi przemyśleć sprawę w którym kierunku iść z zarybieniem. Wiadome jest że nie będzie wpuszczał przecież ryb reofilnych , jednak zalesienie brzegów czy choćby rodzaj dna pozwoli z grubsza ocenić jak duże będą deficyty tlenowe itd.

znam zbiorniki gdzie oprócz sumika karłowatego i karasia srebrzystego nie przeżyje nic.

znam też niepozorne "bajora" gdzie mieszkają nawet - jazie.

Stąd pytania , które były skierowane do autora o bliższą charakterystykę ( z grubsza chociaż) danego akwenu - bo pozwoli to lepiej doradzić w którym kierunku iść z zarybieniem


[2010-11-04 08:27]

Waldi Fish

Dyjes dobrze prawi! Trudno trafnie podać czym i w jakich ilościach zarybić zbiornik nie znając warunków w nim panujących. Można tutaj wyróżnić 2 drogi: szczegółowa analiza występującej w stawie fauny, flory, warunków dla jej życia jak: głębokość zbiornika, rodzaj podłoża. przejrzystość wody, jej naświetlenie, temperatura, ewentualny przepływ, pH itp. oraz dobranie do tego odpowiedniego składu ryb najlepiej korzystając z rad ichtiologa. Druga droga, to ta jaka podaje wielu kolegów, czyli wszystkiego po trochu z nadzieją, że ekosystem po jakimś czasie sam osiągnie równowagę ekologiczną, jednak może ona przynieść rozczarowanie.
[2010-11-04 20:06]