Zaloguj się do konta

Zarybianie Jeziora Piwonińskiego - czym zarybiać?

utworzono: 2009/03/24 23:33
karpc

Jak zapewne czytaliście w 2008 roku zarybiliśmy Jezioro Piwonińskie w ilości: Karp – 400kg Lin – 100kg Szczupak – 100kg Jaź – 40kg Kleń – 5000szt. Jakie jest wasze zdanie? Jakimi gatunkami powinniśmy zarybiać w kolejnych latach? Na 2009 rok chcemy zarybić: Karp – 100kg Lin – 100kg Szczupak – 100kg Sandacz - 100kg Jaź – 60kg Karaś – 60kg Leszcz - 200kg [2009-03-24 23:33]

kalmar

A płoć i okoń tam jest, żeby wyżywiła całe towarzystwo szczupaków i sandaczy?? :) [2009-03-25 07:44]

sacha

Mnie tylko cieszy ograniczenie ilości karpia,cała reszta wygląda dobrze.
Kalmar postawił dobre pytanie,co z płotką,ukleją i okoniem?
Nurtuje mnie jeszcze jedno ale ichtiologiem nie jestem więc może to co się mówi ogólnie nie jest do końca prawdą:
słyszy się że sandacz ze szczupakiem nie bardzo się tolerują i pytanie kto kogo wytnie?Sum jest też mile widziany na wędce ale lubi karpie i szczupaki.
I jeszcze coś-ile sztuk narybku wchodzi na 100kg?myślę o szczupaku i sandaczu.
Nie pamiętam czy to był narybek jesienny czy wiosenny a może już nawet po przezimowaniu ale było coś 100-120 szt/1 kg. To by dawało ok.10 tys. sztuk.
Optymistycznie patrząc wieku wymiaru dożyje max.10% czyli jakieś 1000 sztuk to jak na 17,5ha jest dużo biorąc pod uwagę zarybienie wcześniejsze.
I właśnie w tym momencie pytanie Kalmara jest bardzo ważne.
Fajnie też byłoby wiedzieć ile zostaje wyjęte ale jak wędkarze przyjmą OBOWIĄZKOWE REJESTRY?że są to wiem ale jak z solidnością wypełniania? [2009-03-25 09:07]

karpc

Tak, płoci, grubej uklei i okonia jest sporo w jeziorze. Populacja krąpia też jest dość spora. Jeżeli chodzi o sandacza, to planujemy wpuścić niewielką ilość. Generalnie sandacz wypiera szczupaka, dlatego też nie chcemy przesadzić. [2009-03-25 11:42]

Chociaż staję się karpiarzem to cieszy mnie, że karpia wpyszczacie równej wagi z innymi. A nie tak jak w innych zbiornikach:500kg karpia i 50kg szczupaka. To jest przykład. Tylko ten sandacz i szczupak coś nie tego. Może akurat w Jeziorze Piwonińskim będą się tolerować. Skoro płoci i okonia jest dużo to dobrze. I jeszcze pytano z ciekawości. Jaki będzie karaś srebrzysty czy złocisty.
Pozdrawiam [2009-03-25 12:24]

karpc

Jeżeli chodzi o karasia to oczywiście będziemy się starać o nasz rodzimy gatunek, no chyba że będzie problem, to wtedy wpuścimy trochę przybysza z południowych Chin żeby drapieżniki miały co jeść. Sandacza wpuścimy kontrolnie. Zawsze był w jeziorze, trafjają się sztuki powyżej 5kg, ale szczupaka jest zdecydowanie więcej. [2009-03-25 12:42]

JarekB

Witam
A czy przebadanie wody w laboratorium może wpłynąć na "skład" narybku wpuszczanego do jeziora ? Może podziałamy od tej strony ? [2009-03-26 09:54]

sacha

@Jarek
Trochę racji masz ale czy znane są koszty takich badań?Czy koło na to stać?
Mogę nieśmiało się przyznać że dawno,dawno temu jeździłem na Piwonin i nie bardzo wiem czy ktoś zarybiał pod koniec lat 70 i w latach 80 ale wtedy mieszkały już tam karpie (które mnie nigdy nie interesowały)były liny a właściwie linki,karasie jedne i drugie i szczupaki.Trochę jestem zdziwiony jaziem w zarybieniach bo jakoś umiejscawiam tę rybę w wodzie płynącej ale jak żyją w podobnie jak klenie w zbiornikach zaporowych typu Zegrze czy Solina to może i w Piwoninie też dadzą sobie radę.Skład wody czy zanieczyszczenia mogły ulec zmianie, mogę mieć tylko nadzieję że na lepsze bo pamiętam ale nie do końca jestem na którym z jeziorek jakąś rurę idącą od gospodarstwa i na pewno nie była to woda źródlana.
[2009-03-26 10:05]

karpc

@Jarek
czy orientujesz się jakie są koszty takiego badania? chętnie bym przebadał wodę i od tego można uzależnić rodzaj zarybku. co do wody, to patrząc po przezroczystości do 2 - 2.5m i braku zakwitów, myślę, że jest całkiem dobrze. spytam, może ZO Siedlce sfinansuje takowe badanie [2009-03-26 15:37]

kosbe1

zaglądam czasem na waszą stronę koła i mam ochotę wybrać się za dwa tygodnie na wasze łowisko a wtedy będę wiedział go się łowi i ile. [2009-03-26 19:28]

andrew

mysle ze jazia mozna sobie darowac, jest gdzie go lowic na wisle.
mam pytanie czy oplacajac skladke w okregu mazowieckim lub w Bialej Podlaskiej mozna lowic w okregu siedleckim? [2009-03-26 23:01]

karpc

@kosbe1 daj znać jak będziesz się wybierał 606495555 [2009-03-27 00:51]

karpc

@ andrew W 2009 roku wędkarze Okręgu PZW w Siedlcach mogą wędkować na wodach nw. okręgów w ramach porozumień o wzajemnym honorowaniu składek na zagospodarowanie i ochronę wód: 1. Biała Podlaska 2. Białystok 3. Chełm 4. Częstochowa 5. Kalisz 6. Katowice 7. Kielce 8. Lublin 9. Łódź 10. Okręg Mazowiecki* 11. Piotrków Trybunalski 12. Radom 13. Rzeszów 14. Sieradz 15. Skierniewice 16. Tarnobrzeg 17. Zamość *obowiązuje dopłata: * wody nizinne - 35 zł * wody górskie - 20 zł [2009-03-27 00:53]

sacha

@Andrew
I teraz zobacz jakie masz porozumienia w mazowieckim i wiesz wszystko.
Ja w tym roku przeniosłem się w siedleckie z opłatami bo po pierwsze wiem że przynajmniej(mam nadzieję) część składki zostanie w kole i pójdzie na zarybienia
jez.Piwonińskiego a dwa mają porozumienie z Chełmem i Białą Podlaską gdzie jest Bug graniczny a jest to rzeka cud-urody.Płacąc załóżmy na Żoliborzu czy Śródmieściu nie wiesz gdzie za Twoją kasę pójdą zarybienia bo te koła nie mają własnej wody,zresztą nie wiem czy jakiekolwiek warszawskie koło ma jakąś wodę. [2009-03-27 07:34]

zaderek

po mojemu to szczupak i sandacz w jedno jezioro-raczej nie to sa ryby ktore nie toleruja swojego towarzystwa a co za tym idzie minimalizacja stada jednego z nich moim zdaniem jest to strata pieniedzy akurat w tym przypadku reszta ok
[2009-03-28 16:00]

andrew

czyli jesli aplace w Warszawie zeby lowic o PZW siedleckim musze doplacic 35 zlotych i dziala to w obie strony? [2009-03-29 01:41]

sacha

O to musisz zapytać przy płaceniu albo poszukaj na stronie ZO Mazowsze. [2009-03-29 12:23]

JarekB

Witaj
Fakt z tymi kosztami badań. Ale uważam, że kiedyś trzeba przez to przebrnąć.
Pozdrawiam [2009-03-31 11:53]

JarekB

Witam
Prezes naszego koła już się dowiadywał. Trzeba się liczyć z kosztami około 2000 zł. Trochę się cenią :)
Pozdrawiam [2009-03-31 11:56]

JarekB

Ale Ci odpowiedziałem Prezesie :))))) [2009-03-31 11:58]

sacha

No cóż,nie jest to mało jak dla koła.Z drugiej strony czy jest to potrzebne?
Ryby sobie mieszkają,mają się chyba nieźle-przynajmniej nie słychać żeby masowo zdychały.Czy jak się okazałoby że woda jest czysta jak kryształ to byłby powód do wpuszczenia palii czy troci jeziorowej?Raczej nie.Badania ryb przeprowadzane są w Puławach ale tam się ryby dostarcza żywe raz czy dwa do roku ale to jest chyba obowiązek ZO,tak mają inni dzierżawcy przynajmniej.
Kiedyś łowiłem w żwirowni gdzie woda była czysta ale wszystkie płotki,krąpie i leszcze miały tasiemca ale badania wody tego raczej nie wykażą,podobnie jest z przywrą. [2009-03-31 14:54]

seba14wisnia

A AMUR BIAŁY GDZIE ? [2010-12-26 21:00]