Zaloguj się do konta

Żarłoczny sum

utworzono: 2011/01/24 22:54
alkoholik16

https://www.youtube.com/watch?v=Wal-TZ7Ly5Y&playnext=1&list=PLE9C30D32BF62A5A1&index=20
 tu jest wklejony filmik pokazujący jaka rybę potrafi zjeść sum i czy naprawdę duży sum jest porzyteczny ...
[2011-01-24 22:54]

adam40

Taki żarłoczny jest. Trzy lata temu kolega holował sandacza nagle coś przywaliło. Sandacza wyciągnął tylko ztrasznie porozrywanego miał ponad 50 cm a uderzył w nigo najprawdopodobniej szczupak. To wyobraź sobie co potrafi duzy sum. Do nas nad jezioro przyjerzdżają czesi na haczyk zakładają karpie po 1,5 kg.
Pozdrawiam
[2011-01-24 23:06]

perwer

Raczej wątpie żeby w sandacza uderzył szczupak,bo raczej szczupaki trzymaja sie z dala od sandacza...choc w przyrodzie wszystko możliwe.Sum wpieprzy wszystko,co mu pod gębe podejdzie,ładnego karpia,leszcza...byle co [2011-01-25 08:16]

Kristoph1

Kolega kilka lat temu złowił szczupaka ponad trzykilowego, w żołądku miał sandacza jeszcze nie strawionego o wadze 1 kilogram, gdyby tak sum wszystko jadł co mu "pod gębę podejdzie" złowienie go byłoby łatwizną dla wszystkich, a jednak tak nie jest.
[2011-01-25 09:01]

1z2z3z4

nie znam się na sumach (jedyna na byczkach ;) ) ale  muszę przyznać, że filmik fajny
[2011-01-25 09:38]

kazik

Sumy mimo wszystko to jednak są żarłocznymi rybami . Nadmiar ich w łowisku jest zagrożeniem dla innych gatunków . Potrafią w krótkim czasie ogołocić łowisk z ryb (Zgodnie ze swoimi rozmiarami potrafią zjeść odpowiednio durze ryby i zakres wielkościowy im się rozszerza  , więc wcale nie jest dobrze jeżeli ich jest za dużo) . Dlatego w zamkniętych łowiskach takich jak małe jeziorka , zbiorniki zaporowa nie powinno się nim przerabiać . Kilka sztuk i wystarczy , zwłaszcza że jak im warunki podpasują to same potrafią się rozmnożyć . Sumy to raczej ryby większych rzek , gdzie maja większe możliwości   a nie wybrzydzają . Jeżeli coś nie potrafi ucieknąć to niestety jest zjedzone . Drugą zaletą Suma jest jego nocne żerowanie , gdzie większość ryb jest mniej aktywna , to im daje pewnego rodzaju przewagę w zdobywaniu pokarmu . Oglądałem kiedyś film o sumach w Tybecie od strony Indii   gdzie dochodziły do rozmiarów kilku metrowych i wadze do kilkuset kg . Posiadały zębiska podobne jak sandacze tylko trochę gęstsze i mogły rozrywać zdobycz . Te sumy (oczywiście niektóre ) upodobały sobie   za pokarm ciała zmarłych ludzi , których podczas pogrzebu spalano na rzece i te sumy potrafiły atakować i zjadać ludzi kąpiących się . Co roku kilka osób ginęło z niewiadomych przyczyn i kiedy   zaczęto badać co się dzieje , to odkryto tą zależność . Także Sumy są niebywale groźnymi drapieżnikami w naszych wodach i jednak należy uważać z ich zarybianiem . Rzeka Ebro jest bardzo głęboką rzeką   i toczy swe wody z dużego obszaru , więc i jest bogata w pokarm odpowiedni dla sumów (nie tylko w postaci ryb) , więc i liczba ich może być większa i rozmiary również   . U nas typowymi rzekami gdzie swobodnie mogą przebywać sumy jest Wisła i Odra z dopływami   i to tam powinny występować takie ryby i to tam ich obecność niewiele będzie wpływać na liczebność ryb . My wędkarze robimy jedno zło w przyrodzie , a mianowicie wpuszczamy ryby jakie nam odpowiadają i tam gdzie nam odpowiad , nie oglądając się że zmieniamy ekosystem łowisk . Ważne jest tylko to co chcemy łowić i oczywiście jeść , a to nie powinno tak wyglądać . [2011-01-25 10:27]

perwer

Czesc Kazik dawno coś Cie nie czytałem......a lubie dobre posty poczytac.Co tam słychac?

Żeby nie odbiegac od temtu ,będe sie upierał mimo posta Kristoph1,że sum to żarłok i zeżre wszystko co sie rusza.

[2011-01-25 13:05]

miszczunio

I masz racje. Sum to super ryba ale na zbiorniku gdzie ma dobre warunki i sie rozmnaza w ciagu kilku sezonow robi pogrom.
[2011-01-25 13:14]

miszczunio

Oczywiscie jezeli nie jest przelawiany.
[2011-01-25 13:15]

bobus86

zgadzam sie z kolega perwer.sum jest zarloczny jak franca i zje chyba wszystko.znajomy kiedys zlowil suma ok 13 kg i w zalodku znalazl pizmaka,a znowu bylem kiedys na pewnej gliniance slynnej z wielkich ryb np sumow,to od miejscowych slyszalem historie o znikajacych kaczkach czy gesiach.wiec zgodze sie ze jest zarlokiemn [2011-01-25 16:13]

Majster 81

Witam . Podzielę zdanie poprzedników , sum jest żarłokiem i to niesamowitym , i tak jak Ktoś mądrze napisał wpuszczanie suma do zbiornika niewielkich rozmiarów jest dla mnie głupotą (wyłącznie moje zdanie) .W bardzo krótkim czasie rozprawi się z rybkami tego zbiornika - co zauważyłem na pierwszy ogień idzie okoń i szczupak. Pozdrawiam
[2011-01-25 17:04]

Jack14

Sum bardzo żarłoczny?

Na małym akwenie drobnica owszem. Na dużym zjada szczupaki? To jaki jest ten sum czy jakie to małe szczupaczki pożera?

[2011-01-25 17:20]

Majster 81

Witaj , gdybym go widział to bym Ci powiedział , lecz widziałem wynik jego żerowania . Owego czasu na żywczyka oknek około 6cm połakomił się szczupaczek 56cm , o dziwo był pokroju węgorzyka takiego 50 jak sznurówka , od płetwy grzbietowej do płetwy ogonowej zdarta skóra wraz z łuskami - co to było ??????   rany pozostawione przez szczupaka są całkiem inne.
[2011-01-25 17:24]

Majster 81

Dodam iż była wpuszczona 1 sztuka która miała 90cm , a minęło dobrych parę lat.
[2011-01-25 17:28]

kazik-kz2

Zarłoczność suma zależy w dużej mierze od pogody. Jest bardzo aktywny w miesiącach letnich, gdy mamy ciepłe, parne noce. Sum wtedy żeruje co noc, pożerając wszystko co napotka na drodze.

Ale nie zawsze letnie noce są parne i ciepłe, wtedy aktywność suma spada i wcale nie żeruje każdej nocy.

[2011-01-25 17:29]

Jack14

Szczupakow i okoni nie ma dlatego, że ryb drapieżnych jest za dużo lub ten jeden sum robi czystkę w akwenie. [2011-01-25 17:48]

kazik

Widziałem kiedyś na Sanie jak sumy zbiorowo żerowały i to w południe .   Z początku myślałem że to bolenie , ale jak zarzuciłem wędkę z żywcem i złowiłem pierwszego   i tak za każdy razem jeszcze kilka następnych to już wiedziałem że to sprawka sumów . Woda po prostu się gotowała od uciekającej drobnicy . Oczywiście wszystkie sumy były nie wymiarowe i powróciły do wody .   Wtedy widziałem właśnie żarłoczność sumów i jakie spustoszenie potrafiły robić . Głównie sumy jednak żeruje w nocy i przy mętnej wodzie w dzień a ich żerowanie jest również zmienne jak wszystkich ryb , ale raczej jest to ryba ciepłych dni i wtedy może cały czas intensywnie żerować . Kiedyś dobre połowy tej ryby były w Maju i na początku czerwca , kiedy to wiele gatunków miało tarło , ale obecnie ten okres został wycięty zmianą okresów ochronnych . Może to i dobrze bo jednak w rzekach tych ryb przybywa i to widać . W ubiegłym roku na samym Sanie złowiłem kilkadziesiąt niedużych sumów ( nie bójcie się ,wypuszczam takie bo to tylko ogon i głowa ) , co wcześniej nie było możliwe . Obecność Suma w rzekach i tam gdzie jest woda przepływowa jest jak najbardziej na miejscu , ale wpuszczanie go do wszystkich zbiorników już jest zmienianiem środowiska wodnego i takie postępowanie może jeszcze bardziej zaszkodzić temu środowisku  . [2011-01-25 21:40]

pstrag222

Podobne widoki widzialem na bugu ale tamte ryby nie miały szans z obywatelami ukrainy. Myślę że doze zaporowki takie nielisz mogą być zarybiane sumem. w niejszych będzie sial spustoszenie zwlaszcza ze zzarybien nie ma za dozych [2011-01-25 22:13]

pstrag222

Chodź na krynicach wydaje mi sie ze nie wzrządziły dozej szkody. jesli sie tam jakis uchowal. po tamtej masakrze po przydusze. Z reszta pewnie widziales zdjecia [2011-01-25 22:18]

marian48

Na sumach się nie znam, ale zgadzam się z ostatnimi spostrzeżeniami co do zarybiania łowisk nieodpowiednimi gatunkami ryb. W ten właśnie sposób w bardzo prosty i bezmyślny sposób niszczymy to co nam natura zaoferowała. Pozdrawiam. [2011-01-26 11:17]

marian48

Ale dałem ciała. Chodzi mi o spostrzeżenia, o których pisze Kazik. [2011-01-26 11:19]

bluehornet

To , że sum potrafi być żarłoczny ( wręcz przepadlisty ) stwierdziliśmy z kumplami już dawno , podczas nocnych wypadów nad Wisłą w okolicach Krakowa . Brały " kolosy " rzędu 25-40 cm ( sumy europejskie , nie sumiki karłowate ) , tak opchane małżami , że widać było je w przełyku , ale rosówkę na haku jeszcze głodomór nienasycony potrafił capnąć !!!
[2011-01-26 11:47]

I to właśnie są sumy;) 

W nocy potrafią dodać adenalinki;)

[2011-01-26 21:06]

kick

jak ja byłem na elektrowni łapałem na federka i złapałem 4 ładne leszcze i były one w siatce i tak jakoś sobie przysnoem a tu nagle ŁUP siatka rozerwana sum mi w nią uderzył
[2011-01-28 10:06]

eulrik

A na jakim odcinku Sanu  te sumy widzieliście bo tam gdzie ja łowię zdarzyło mi sie kilka rybek podchodzących pod 70 cm ale wszystkie do wody wróciły  bo ja ryb nie jem 
[2013-02-01 19:04]

SUNdacz55

JAKI SUM, SZCZUPAK TO JEST KRÓL WÓD JAK LEW JEST KRÓL DŻUNGLI [2013-09-06 11:38]