Zanęta -przygotowanie

/ 9 odpowiedzi
Witam , mam pytanie...  od wielu miesięcy wybieram się na ryby , wszystko jest okej ,  zestaw i wgl. jest dobry ale nic nie łowię. Jestem ciekaw czy to że nic nie łowię jest spowodowane tym że nie przecieram zanęty przez sito, tylko namaczam robię kule i do wody lub do koszyczka ??? Dodam że używam zanęty Bolesława Brudy ponieważ  polecił mi nią dobry wędkarz ....
unix

Witam
Raczej nie jest to spowodowane tym, ze nie przecierasz zanęty, ale nie wiadomo też jak ją nawilżasz.  Jak nie masz sita to można po wstępnym domoczeniu o dłonie rozetrzeć grudy.  Robię tak jak nie wezmę sita. Później po około 15 minutach zanętę się dowilża. Jeśli piszemy o zanęcie to jest pytanie czy ona pracuje? Czy ją może betonujesz.
Kolejna sprawa to:jaka to zanęta, jak woda, głębokość, ryby w łowisku i na jakie się nastawiasz.  Wędkarze coś łowią w tej wodzie? (2014/09/28 19:11)

użytkownik130601

Ja tak samo jak kolega wyżej nie uzywam sita tylko odpowiednio namaczam i przecieram grudy dłońmi,niektóre zanety potrzebuja 15 min a niektóre 30 min na wchłonięcie wody,pierwsze co robie jak idę na ryby zabieram się za zanetę i później rozwijam sprzęt. Ja używam zanęt,dragona przeważnie tej firmy również dobre sa zanęty starfish czy tandem baits ale tych dwuch ostatnich używam bardziej jak łapie karpie. Może być tak że nęcisz za dużo albo twoja miejscówka nie jest zbyt dobra może być też tak że twoje zestawy nie są odpowiednio zbudowane do połowu płoci. (2014/09/28 19:55)

michal310798

Jest to zalew max głębokość to 3,5m. Łowią tam karpie, płocie, szczupaki, sumy. A ja sie nastawiam na płocie.. Mój zestaw to dwie wędki... 1. To grunt: sprężyna zanętowa, stoper,krętlik, przypon 10cm i haczyk 10.2. A druga wędka to spławik 2g, i haczyk też 10 Łowię na białego robaka bo tak mi polecili o tej porze roku ... Spławik rzucam tak około 10m od brzegu i tam nęcę, a grunt to jakieś 35m  (2014/09/28 20:30)

Artur z Ketrzyna

Witam , mam pytanie...  od wielu miesięcy wybieram się na ryby , wszystko jest okej ,  zestaw i wgl. jest dobry ale nic nie łowię. Jestem ciekaw czy to że nic nie łowię jest spowodowane tym że nie przecieram zanęty przez sito, tylko namaczam robię kule i do wody lub do koszyczka ??? Dodam że używam zanęty Bolesława Brudy ponieważ  polecił mi nią dobry wędkarz ....

Przetarcie zanęty przez sito, powoduje że zanęta jest bardziej równomiernie nawilżona, spulchniona. To przekłada się na to że lepiej w wodzi pracuje - bardziej równomiernie...
Może to ma duże znaczenie na zawodach, ale na zwykłej zasiadce to już nie do końca
Ja też zanętę zwilżam i ręcznie rozrabiam. I jakoś ryby łowie. Nie lubię nie wiem ile majdanu nosic na ryby. Dlatego nie zaopatrzyłem się w takie wiadro i sito. Tym bardziej że nie rozrabiam tak dużo zanęty jak większość na zawodach. Bo wtedy te sito, to niezłe rozwiązanie. Ale z małą ilością zanęty świetnie można sobie porazić ręcznie...

Mówisz że polecił ci zanętę dobry wędkarz. To znaczy że ma wyniki.
To proponuję by ten pan tez pokazał Ci jak się łowi, czy też jak dobrać miejscówkę, przynętę itd. Bo tam gdzieś robisz błąd.

Na koniec podkreślę że i bez zanęty, też można ryby łowić. Zanęta służy do zwabienia, i skupienia ryby w łowisku. (2014/09/28 20:53)

patryk-kociemba

witaj,
co do gruntu to sie nie wypowiem, natomiast jeże,i chodzi o spławik to może przyczyny twoich nie powodzeń nie szukaj w zanęcie tylko może w innym aspekcie.
Z  tego co czytam to zacznij od zmiany haczyka na mniejszy, tak ok 14, oczywistym jest także poprawne wygruntowanie w miejscu łowienia, a także wyważenie spławika bo może po prostu nie widzisz brań. Jeżeli wyeliminujesz te elementy wtedy twoje nie powodzenia poszukuj gdzie indziej. Jak kolega pisał zanęta ma zwabiać ryby ale do łownienia nie jest niezbędna.
pozdrawiam
P. (2014/09/28 21:07)

Artur z Ketrzyna

Jest to zalew max głębokość to 3,5m. Łowią tam karpie, płocie, szczupaki, sumy. A ja sie nastawiam na płocie.. Mój zestaw to dwie wędki... 1. To grunt: sprężyna zanętowa, stoper,krętlik, przypon 10cm i haczyk 10.2. A druga wędka to spławik 2g, i haczyk też 10 Łowię na białego robaka bo tak mi polecili o tej porze roku ... Spławik rzucam tak około 10m od brzegu i tam nęcę, a grunt to jakieś 35m 

Co do spławika;
Czy odpowiednio gruntujesz?
Czyli ustawiasz przynętę nad samym dnem?
Możesz to zrobić za pomocą gruntomierza. Lub po prostu zsuwasz ołów do haczyka (przynajmniej ten najniższy jego) zwiększać grunt, aż spławik zacznie się wykładać (wystawać więcej niż normalnie). Wtedy zmieszasz grunt o jakieś 10-15 cm, tak by spławik stał normalnie, i łowisz. Jeśli nie ma wyników - brań to możesz zmniejszać grunt, aż uzyskasz kontakt z rybą. Bo czasami biorą w tomi i pod wierzchem.
No i wyważenie spławika też ma wpływ na pokazywanie brań.
Co do gruntu;
 To może za krótki przypon?...  Ja na nasze kochane rybki płoć, leszcz, lin itd stosuje takie od 20 do 35 cm, z żyłki 0,18 -0,20. haczyki jakie używam to 8-6, a czsami i 10. wszytko zależy od przynęty jaką używam i ryb jakie łowię.
No i jakiego sygnalizatora używasz, czy żyłka jest lekko napięta (nie zisa jak balon)? Czy zaobserwowałeś jego ruchy?
Kurcze nie raz od gruntówki odchodzę, i jak przyjdę to ryba siedzi, i wystarczy tylko zwinąć zestaw...
Na płoć, dobrymi przynętami są; kukurydza i dzikun (biały robak) (2014/09/28 21:09)

unix

Nie  wiem jaki masz przypon na spławiku. Jeśli nic się nie dzieje to odchudzamy zestaw.
Przypon 0,12 max, haczyk 16, na haczyk ochotka, jak więcej płoci podejdzie to zmieniam na białe, albo pinkę. Mniejszy haczyk = więcej brań.  Konopi do zanęty dodać nie zaszkodzi.
Miejscówkę warto zmienić jak się nic nie dzieje.  (2014/09/28 21:54)

CZzesio

Cześć:) Może spróbuj zanęty Bogusława Bruda ........

(2014/09/29 10:59)

kristof1666

zanęta powinna być sypka, ale da się ulepić kule
musisz sprawdzic przy brzegu jak pracuje zanęta na sprężynie
jak bedzie za sucha to po chwili kula sie całkowicie rozleci (niebezpieczeństwo, że zanim kula doleci do dna rozleci się)
jak za mokra to rozlatuje sie po kilkunastu minutach i słabo pracuje

jak już łowisz grunt i spławik jednocześnie, to może spróbuj wiekszy spławik 4g, 5g tak by łowić mniej wiecej w tym samym miejscu
odległoość taka by można dorzucić kule zanetowe w miare precyzyjnie w jedno miejsce (2014/10/01 17:45)