Zanęta własnej roboty. Mieszanie zapachów

/ 21 odpowiedzi
Jestem zwolennikiem robienia własnych zanęt. Z końcem sezonu zaczyna przygotowania do nowego i gromadzę wszystkie składniki. Ale nie o tym tutaj miałem. 
Chodzi o zapach. Mam zeszłoroczny traper atraktor wanilia 250gram. Jest w słoiku, więc nie zwietrzał, ładnie pachnie wanilią. Mam zamiar dodać go do zanęty. Pytanie jest takie: 

Jakiego zapachu mogę jeszcze dodać, żeby nie gryzły się z tą wanilią. A może lepiej odpuścić sobie tą wanilię i próbować np przyprawy do piernika ? 
Chciałbym uzyskać w miarę uniwersalną zanętę. Wiem, że tak do końca nie jest to możliwe, ale mimo wszystko... W zeszłym sezonie przekonałem się, że jest możliwe zwabienie na łowiska płoci leszcza, klenia i karasia jednocześnie. 
Dodam, że nie nastawiam się na żądną konkretną rybę. Łowię głównie w rzekach. 
piotrcarp

Witam wanilie mozesz spokojnie dodac do piernika i raczej do wszystkich slodkich zapachow kiedys mieszalem w zanecie kopromelase z wanilia i dolewalem troche oleju konopnego zeby zaneta lepiej pracowala i nie brudzila rak na wyniki nie nazekalem byl to zapach uniwersalny z przewaga na leszcza (2012/01/16 17:34)

LYSY

Z wanilią doskonale komponuje się kolendra (najlepiej własnoręcznie zmielona), a z tymi dwoma cynamon, koper włoski, goździki. Mieszając te zapachy w odpowiednich proporcjach uzyskamy słynny niegdyś atraktor Kremkusa. Aczkolwiek już samo połączenie wanili i kolendry jest bardzo skuteczne na większe karpiowate, zwłaszcza leszcze. (2012/01/16 17:35)

89krzysztof

Okej, dzięki panowie. Gdybyście jeszcze powiedzieli ile tej kolendry w stosunku do wanilii ? 
Powiedzmy, że mam 5kg suchej zanęty, do tego chcę dać 200gram wanilii. Ile kolendry ? Czy Wanilii nie będzie za mało ? Wiosną może lepiej trochę więcej dodać ?  (2012/01/16 19:06)

piotrcarp

Wiosna lepiej troche mniej bo woda jest czysta jeszcze niema w niej zapachow np. gnijacych roslin, wiec kazdy nowy zapach jest szybko wyczuwalny przez ryby wiec lepiej mniej niz za duzo (2012/01/16 19:52)

perwer

Krzysztof daj spokój ,ważne jak będziesz z kims jechał na ryby ,żeby nie miał żaby w kieszeni .
W przeciwnym razie żadna wanilia i kolendra nic nie pomogą. (2012/01/16 20:04)

Bernard51

NIE zaszkodzi troche maczki rybnej i oleju z rekina w umiarkowanych ilosciach,podgotowane siemie lniane i maczka ziemniaczana klei (2012/01/16 20:08)

89krzysztof

NIE zaszkodzi troche maczki rybnej i oleju z rekina w umiarkowanych ilosciach,podgotowane siemie lniane i maczka ziemniaczana klei

Płatki owsiane też kleją. Za dużo kleju to też źle. Siemię lniane 250gram na 5kg suchej zanęty wystarczy chyba ;)  (2012/01/16 20:15)

Esox53

Jako składnika klejącego można użyć kleju do zanęt PV1.Dobrze klei a przy okazji ma słodkawy zapach. (2012/01/16 20:22)

piotrcarp

Kolega dobrze podpowiada maczka rybna tez jest bardzo dobra do zanety mozesz dac troszke peletu rybnego 3mm szybko sie rozpuszcza i dobze wabi ryby kabinacji jest wiele zanete najlepiej dopasowac do lowiska (2012/01/16 20:32)

89krzysztof

Żeby nie zakładać nowego tematu zapytam tutaj. 
Z świąt została mi paczka maku 250gram. Mogę dosypać czy lepiej nie kombinować ?  (2012/01/16 20:39)

piotrcarp

Maku nigdy nie dosypywalem ale gdzies juz byl taki temat na forum cos tak mi sie kojarzy (2012/01/16 20:58)

89krzysztof

mi wyszukiwarka pod hasłem 'mak' nie pokazała nic, stąd moje pytanie...  (2012/01/16 22:34)

piotrcarp

Masz tu kolego link do tego tematu ale nic ciekawego tam niema http://forum.wedkuje.pl/post/co-mozna-zlowic-na-ziarnko-maku/203029/0 (2012/01/16 22:45)

89krzysztof

Masz tu kolego link do tego tematu ale nic ciekawego tam niema http://forum.wedkuje.pl/post/co-mozna-zlowic-na-ziarnko-maku/203029/0

Tak, tak. Ja to wszystko też znalazłem, ale odpowiedzi na moje pytanie nie znalazłem. Liczyłem, że ktoś z Was może doczytał się czegoś w jakiejś książce. Bo ja książek nie czytam ;)  (2012/01/17 07:32)

Jędrula

Co do zapachu waniliowego to mogę śmiało powiedzieć , że wanilia to taki biały kolor na palecie malarza i do czego byś Krzychu nie przypasował to będzie się komponował i pasował – rym :) . Mówię to z pełną odpowiedzialnością bo jak spojrzeć na to co mieszają ze sobą karpiarze to normalnie mózg się lasuje . Będąc kiedyś na rybkach z moimi kolegami , zapalonymi łowcami karpi widziałem jak łączą halibuta i różę , truskawkę z wątrobą i inne zapachowe wynalazki , normalnie osłupiałem . I żeby nie było niejasności brały nam na to nie tylko karpie ale i wielkie leszcze , karasie i weszła też wielka , gruntowa płoć ważąca ponad kilogram . Po złowieniu tych rybek koledzy zaczęli robić bałwany aby '' maluchy '' odeszły ale to inna bajka . Wracając do wanilii to powiem , że często łączę ją z cynamonem ale trzeba bardzo wypośrodkować zapachy gdyż jak zauważyłem jeżeli dodamy więcej cynamonu to będzie wchodzić płoć choć leszcz też skubnie ale mniej . Jeżeli wypośrodkujemy ( ja to robię na węch ) to wchodzi każda ryba , jakby mieszanka ta stawała się wtedy bardziej uniwersalna ? Jeżeli dodam do tych zapachów jeszcze goździków ( mam specjalny sposób na ich przygotowanie ) to przychodzą leszcze a gdy zamienię goździki na migdał wtedy ładnie-chętniej wchodzi karaś i lin . Według mnie zapachy w zanęcie to 40 % sukcesu szczególnie jak trafimy na niedobrą pogodę i słabe brania . A mak mój sąsiad zalewa gorącą woda , jak ziarenka spęcznieją to dodaje je do mieszanki , ja tego nie próbowałem .

(2012/01/17 10:32)

JKarp

CześćWłaściwie to zacząłem pisać coś w podobnej treści jak Twój Jędrula post.Wszystko można mieszać ze wszystkim ( chciałem napisać prawie ale nie napiszę ). Problem się robi jak trzeba dobrać proporcje a nawet jak już dobierzemy to może się okazać, że na tej wodzie (tu, dziś i teraz ) ryby nie reagują na zapach. W związku z tym uważam, że wirtualnie to może sobie mieszać ale w HTML-u :-)Owszem jakieś reguły można przyjąć, że są np : wanilia-piernik, wanilia-czosnek, wanilia-miód, wanilia-banan itp.Janusz JKarp (2012/01/17 11:25)

Jędrula

Dokładnie Januszu . Jak dla mnie nie ma ograniczeń w mieszaniu zapachów – atraktorów . Jedynym wyznacznikiem są proporcje , jeżeli się nauczymy dobierać zapachy w odpowiednich ilościach to połowa sukcesu w kieszeni . Wszystko rozbija się o balans , o wypośrodkowanie i odpowiedni dobór środka do panujących warunków na łowisku i szczególnie do upodobań ryb bo takowe mają . Tak na zakończenie powiem , że dobieranie zapachów to nie lada sztuka , to droga po rzez sukcesy i porażki , bywa tak , że wczorajsze sukcesy dzisiaj zamieniają się w katastrofy , dlaczego ? Nie wiem ?

Normalnie z tymi rybami jak z żoną albo szefem , za Chiny Ludowe nie dogodzisz :)))))

(2012/01/17 11:52)

JKarp

CześćJędruś ważny jest balans czyli mówiąc krótko " ile czego " ale ważny jest też nośnik zapachu. Czy to będą nośniki alkoholowe  czy olejowe, a może nośnikiem będzie mąka kukurydziana.Ważny jest też ekstrakt użyty do produkcji zapachu. Kiedyś dostałem od bardzo znanego karpiarza może z 10g jakiegoś proszku. Zrobiłem na tym 10kg kulek z bardzo wyraźnym mocnym zapachem :-)Jeśli mogę to doradzę: o wiele bardziej opłacalne jest kupienie wydawałoby się drogich zapachów i ich używanie niż kupowanie rzeczy tanich. Po prostu te drogie to naprawdę wydajne koncentraty :-)Janusz JKarp (2012/01/17 12:41)

89krzysztof

O takie, konkretne odpowiedzi mi chodziło. Trochę już wiem. 
Powiedzcie mi jeszcze jak lepiej mieszać :
Mając już wymieszane ze sobą składniki dosypać atraktory i inne zapachy, czy może dosypywać ich stopniowo ? Jeśli opcja pierwsza to czy przed dosypaniem różnych atraktorów zmieszać je ze sobą czy wsypywać oddzielnie ? Ma to jakieś znaczenie ? 
Możecie jakoś 'wirtualnie' opisać jaki zapach ma wypośrodkowana wanilia i cynamon ? Pachnie tym i tym czy może powstaje jakiś nowy, niezidentyfikowany zapach ? :) 
Na chwilę obecną mieszałbym przyprawę do piernika z wanilią bądź cynamon z wanilią. Ewentualnie dorzucić mogę z dwie główki gałki muszkatołowej świeżo mielonej.  (2012/01/17 13:43)

Jędrula

Wirtualnie powiadasz określić heheheh ? Nie mam pojęcia bracie ? Pachnie jednym i drugim porównywalnie . Atraktory powinno się mieszać we wiadrze w którym będzie przygotowywana zanęta . Wlewasz trochę wody i już tam dobrze węszysz , miąchasz i sypiesz zapaszki , to jest najważniejsza czynność co do pomieszania zapachów . Potem, gdy mieszanka już jest gotowa możesz zapach skorygować dosypując albo dolewając któregoś z nich lecz wtedy bądź szczególnie ostrożny . Znaczenie mato takie , że lepiej się połączą- wymieszają . Ostrożny bądź bardzo z przyprawą do piernika bo dodają tam czasem ostre w smaku dodatki i możesz już na starcie strzelić sobie gola , poczytaj skład tej przyprawy i wyciągnij wnioski – łatwa jest do zrobienia . Gałki nie używałem , jakoś mi jej zapach nie odpowiada ?

(2012/01/17 14:31)

89krzysztof

Gałki nie używałem , jakoś mi jej zapach nie odpowiada ?

Rybom ma odpowiadać, nie Tobie. Chyba że też podjadasz zanętę w trakcie łowienia :) 
Chciałem do zanęty dodać mączki rybnej, ale nie mieli w moim sklepie. A w innych nie kupuję, bo 2x drożej.  (2012/01/17 20:35)