Zanęta początkującego wędkarza

/ 11 odpowiedzi
Jestem początkującym wędkarzem i nie wiem czym za specjalnie nęcić....

moje pytanie brzmi czy zanęta która robię może dać jakieś rezultaty, czy może robię coś źle???

skład zanęty;

kukurydza, ziarna konopi, pszenica, pęczak- wszystko gotowane i to wszystko mieszam z zanętą np. Traper Gold Series w celu ulepienia kul do dalekiego nęcenia????
misiu86


Wg mnie za dużo grubego towaru. Dałbym tylko trapera plus konopie i kukurydze a jeśli nastawiasz się na grubszą rybę to już bez tego trapera i strzelasz z procy. Rybę idzie przyzwyczaić niemal do wszystkiego. Ale nie koniecznie musi to być bardzo daleko od brzegu.  (2014/01/16 22:15)

michald211


jakoś nie mam przekonania do tej procy?????

czy faktycznie z procy można precyzyjnie zanęcić łowisko??? (2014/01/16 22:28)

patryk-kociemba


jak dla mnie to na ten okres bardzo przekarmiasz ryby i choć będziesz mi je w łowisku to nie będą  brały. Teraz polecane są zanęty zimowe w ilościach minimalnych( sam stosuje 250 do 500 g zanęty na całe wędkowanie). A co do konopi to polecam gotowane odsączyć od wody i zmiksować, taką dodać do zanęty.
pozdrawiam (2014/01/17 08:05)

Artur z Ketrzyna


jakoś nie mam przekonania do tej procy?????

czy faktycznie z procy można precyzyjnie zanęcić łowisko???

To zależy co uważasz za precyzję. I zależy to od spoistości materiału którym zanęcasz.
Oczywiście sama proca też ma tu sporo do czynienia, bo jej wykonanie ma wpływ na precyzję jak i na komfort, czy zasięg.
Są tez tuby zanętowe. Tak zwane kobry. Nimi kule zanętowe można posłać bardzo daleko...
No o precyzja zależy tez od twojej wprawy.

Jeśli wędkujesz na nie znacznych odległościach. tak do 20 metrów, to kule zanętowe możesz rzucać ręcznie...

Jak na sam początek to proponuję zaląc od kupnych zanęt, można je wzbogacić czymś grubszym jak kukurydza konserwowa, lub wzbogacając jej smak i zapach np, konopiami czy melasą. Wszystko dostaniesz w sklepach wędkarskich, lub spożywczych (kukurydza, mączka kukurydziana, olejki zapachowe).

Na forum jest sporo wątków na temat nęcenia. Wystarczy skorzystać z przeglądarki, i poczytać co ciekawego proponują... (2014/01/17 10:24)

Artur z Ketrzyna


jak dla mnie to na ten okres bardzo przekarmiasz ryby i choć będziesz mi je w łowisku to nie będą  brały. Teraz polecane są zanęty zimowe w ilościach minimalnych( sam stosuje 250 do 500 g zanęty na całe wędkowanie). A co do konopi to polecam gotowane odsączyć od wody i zmiksować, taką dodać do zanęty.
pozdrawiam

Jeśli chodzi o nęcenie zimą, podczas wędkowania z lodu.
To jedna zasada, delikatnie i drobno.
Można użyć kupnych gotowych zanęt, jak też samych płatków owsianych.
Co do płatków, to jeśli łowisko nie przekracza 2-2,5 to śmiało można sypnąć ciut do przerębla. Wtedy one swobodnie opadają na dno tworząc słup zanętowy, który ładnie wabi rybki...
Ja zimą nęcę tylko płatkami i mam niezłe wyniki. Paczka 0,5 kg wystarcza mi na 5-8 wypraw. Rybki jakie nimi wabię to zazwyczaj płoć, leszczyk, krasnopiórka i inny białoryb. No i okoń podchodzi za drobnicą... (2014/01/17 10:30)

patryk-kociemba


niestety obecnie u mnie nie ma lodu więc łowie z brzegu :) tylko że owe 250 g zanęty kupnej rozrabiam 1:3 z ziemia ponieważ czystej zanęty teraz bym nie rzucał (2014/01/17 10:48)

Jędrula


niestety obecnie u mnie nie ma lodu więc łowie z brzegu :) tylko że owe 250 g zanęty kupnej rozrabiam 1:3 z ziemia ponieważ czystej zanęty teraz bym nie rzucał



I tak właśnie powinno się nęcić o tej porze roku , jeszcze lepszy pomysł to sama glina z jokersem , ewentualnie gdy podchodzi większa ryba np. leszcze , wtedy możemy zastanowić się nad spożywką zmieszana z wypełniaczem . Trzeba kierować się zdrowym rozsądkiem a nie nawalić kul do wody i czekać na cud , ryba ma szukać jedzenia w łowisku a nie siadać do stołu .



(2014/01/17 11:01)

patryk-kociemba


powiem tak w sobote robiłem próby i wrzuciłem 10 kulek ziemi z zaneta lorpio winter do tego 2 kulki ziemi z jokersem wszystko mocno nawilżonych wodą i okazało się, że wystarczyło to na 3 godz łwoienia z wynikiem 30 plotek po 20 -30 cm i 5 małych krąpikow (2014/01/17 11:05)

wedkarz96


Wiosenna zaneta powinna , byc bardziej skromna , mniej dodatkówch i duzych frakcji , powinna miec przynety naturalny ja polecam do zanety lawry ochotki z gliną , zaneta musi byc ciemna moze tez byc czerwona ale nie nalezy przesadzac z jej iloscią :) To jest moja taktyka :) (2014/01/19 18:13)

u?ytkownik16322


Nie istnieje coś takiego jak zanęta początkującego wędkarza. Może być zanęta na rzekę ,jezioro,gatunek ryby, porę roku ba nawet warunki atmosferyczne w danym dniu. Jednym słowem to temat rzeka . Można nawet napisać na jej temat pracę magisterską. Radzę skorzystać z rad starszych kolegów i obserwować jej wpływ na brania. Tego się nie nauczy z podręczników tak jak gotowania, pływania czy jazdy samochodem.Ja się nie chce tu mądrzyć ale z tym to jak z góralskim przysłowiem o jeżdżeniu na nartach. Jak się nie wywrócisz to się nie naucys.
Ceper Julian (2014/01/19 21:16)

u?ytkownik139534


ta wątków w tym temacie pełno , jak już się powtórzę po raz setny i napiszę że zwykła śruta kukurydziana którą uzyskujemy z surowej kuku za 1,2zł/kg to nikt się znowu nie wkurzy??? Śrutę zalewamy odpowiednią ilością wrzątku odczekujemy aż nasiąknie i napuchnie a nastepnie dodajemy jak kolega ma ochotę kuku z puszki pszenica pęczak może być glina  jak kto woli . Śruta dobrze się lepi można z niej zrobić zanętę smużącą w słupie, gruntową (lepi się super kule które nadają się na głębokie jezioro i na rzekę) jak kto chce...
Co roku otwieram sezon z tą zanętą pod koniec marca i zawsze działa i nie potrzebuję kupować zanęt za 10zł i więcej za kg co uważam za głupotę ale jak kto woli , nikomu nie można zabronić sypania do wody zanęt i dupereli za 100zł na zasiadkę po to tylko żeby złowić 10 płotek i 5 krąpi + 7 uklejek mogąc lepiej połowić za 5 zł hehehe (2014/01/19 22:32)