Zaloguj się do konta

Zanęta karpiowo leszczowa - jak zrobić

utworzono: 2009/09/02 21:27
dawid525

witam wszystkich wedkarzy;-)wybieram sie za tydzien na nocke na zwirownie i chce przygotowac solidna zanete karpiowo-leszczowa.jest wiele zanet gotowych do uzycia w sklepach lecz chcialem sprobowac cos nowego z jakis naturalnych skladnikow.przyneta beda kule proteinowe 12mm bananowe firmy premium.jaka zanete uszykowac pod kule?i jaki hak zastosowac?zylke mam o,25 przypon 0,14 [2009-09-02 21:27]

withanight88

czym zanecic nie potrafie powiedziec ale wydaje mi sie ze za słaby masz przypon w stosunku do zyłki głownej [2009-09-02 22:08]

Z przyponem 0,14 to możesz wybrać się co najwyżej na nieduże leszcze i karasie. Na karpie sienie nadaje, chyba ze to 0,14 to plecionka i właśnie plecionkę jako przypon Ci polecam, by karp w czasie holu nie przetarł przyponu płetwą grzbietową lub trąc po zawadach. Pamiętaj by przypon był odwpowiednio długi 0,5 m to minimum. [2009-09-02 22:14]

pisaq

Nie zgodzę się z przedmówcą co do długości przyponu.
Są metody, w których przypon powinien być stosunkowo krótki, ja natomiast w każdym przypadku używałem przyponu wykonanego z plecionki 0,10mm lub 0,14mm o długości 15cm do 50cm i na zestaw z krótkim przyponem też miałem brania :)
Jeżeli chcesz używać kulek 12mm to licz się z tym, że nie tylko karp czy ładny leszcz będzie Twoim połowem. Ja na kulkę 16 albo nawet 18mm miałem brania leszczy, jazi i płoci! Nie muszę mówić, że to były bardzo ładne ryby i cieszyły mnie bardziej niż karpie.
Co do zanęty - jeżeli chodzi o naturalne składniki to nie mam pojęcia. Możesz walnąć na sprężynę aromatyczną kulę ciasta (pierwowzór: pasta z granulatu).
Wnioskuje, że wcześniej tam nie nęciłeś ani nie przyzwyczajałeś prosiaczków do kulek, więc walisz z doskoku - ciasto o pięknym zapachu polecam Ci ;)
Albo możesz zrobić tak jak ja:
Puszka kukurydzy posypana delikatnie sypką zanętą - może być nawet bułka tarta. Taką masę zanętowo-kukurydzianą do sprężyny i wio do wody. Niech se leży i się moczy. [2009-09-02 23:08]

iro

Faktycznie przypon 0,14 z żyłki nie jest dobrym pomysłem na karpia. Ja również polecam przypon z plecionki. Co chodzi o długość przyponu to powinna być dobrana w zależnosci od dna. Jeżeli dno jest twarde lub z małym namółkiem do 5 cm to powinien być zastosowany przypon 20-25 cm. Jeżeli dno jest muliste to długość przyponu powinna być dobrana do warstwy mułu czyli głębokość mułu + 15-20 cm. Jeżeli wybierasz się na żwirownię to podejrzewam że dno tam będzie twarde więc przypon 20-25 cm w zupełnosci wystarczy, jeźeli trafisz w miejsce gdzie bedzie 30 cm mułu to wtedy przypon 50 cm powinien być idealny. Co chodzi o zanętę naturalną to zdecydowanie konopie, kukurycha , groch - na to przeważnie wszystkie gatunki ryb wchodzą (poza drapieżnikami). powodzenia i połamania kija. [2009-09-03 10:44]

dawid525

no jasne jak przypon mam czarna plecionke 0,14 [2009-09-03 18:05]

dawid525

a przypon stosuje zawsze czy jezioro czy odra 20 do 35 cm [2009-09-03 18:08]

Moim zdaniem przypon pełni inną funkcje w zestawie a jeżeli chodzi o muł i karpia to są inne sposoby na podniesienie przynęty . [2009-09-03 22:15]

kolorek

Witam.
Uwazam ze najlepiej necic jest ziarnami takimi jak kukurydza i konopie, do tego mozna dodac troche granulatu lub lepiej peletu np 12mm. Taki pelet duzej rozpuszcza sie w wodzie. Zastanawiam sie tylko czy ryby w tym lowisku przyzwyczajone sa do kulek, bo jesli nie to mozna do zanety dodac troche kulek zanetowych. Osobiscie nie ograniczalbym sie do jednego zapachu kulek, moze akurat te nei beda podchodzic ryba. Pomysl np jeszcze nad jakims innym owocem i napewno na twim miejscu kupil bym jakies smierdziuchy, czesto na nie biora ladne leszcze i karpie. Gdybys sie jednak uparl i chcial koniecznie necic zaneta to polecam gotowe mieszanki np trapera z serii Big Carp lub Tandem Baitsa zaneta do metody warto je wzbogacic ziarnami co napewno podniesie jej atrakcyjnosc. [2009-09-03 22:35]

Norbert Stolarczyk

Witaj, jęśli jest to plecionka 0,14 to bardzo dobrze pozostaw, co do długości też biorąc pod uwagę jest dobrze ja ogólnie stosuje dłuższe przypony inaczej ma się jednak co do kulek pływających i to tęż zależy od dna.
Co do zanęty "natural" biorąc pod uwagę że na łowisko idziesz z dosoku lub z marszu tzn wcześniej nie podnęcając łowiska skupił bym się na zestawie pod nazwą "metoda" z tytułu drogich podkarmiaczy (koszyków) stosowanych w "metodzie" aczkolwiek firma Roobinson miała je na rynku stosunkowo tanio lecz ostatnio ich nie widuję możesz zastosować zwykłą sprężynę przelotową na żyłce głównej nie będzie to oczywiście idealnie to samo urządzenie tzw samozacinające choć ja w tej metodzie i tak tego nie stosuje to jednak będziesz bliski głownego założenia tego sposobu a więc zanęta obok przynęty tylko nie zapomnij o dużo krótszym przyponie. Jako zanęte zastosuj pelet są różne w sprzedaży i tu decyzję pozostawie Tobie, tego typuzanęte musisz przygotowywać sobie minimum dobe wczesniej. Namocz go (pelet) uprzednio zalewając gorącą wodą w wiaderku które posiada przykrycie pozostaw to az do wchłonięcia wody przez coraz bardziej puchnący pelet, gdy woda zostanie wchłonięta dellikatnie dolej ponownie ale delikatnie żeby przypadkiem nie wyszła "zupa" tak pozostaw na drugi dzień.
dosyp ziaren przenicy, kukurydzy grochu najlepiej moczonych w goracej wodzie również dobę wcześniej, zagnieć to w ciasto konsystencja ciasta jak na pączki lub babkę drożdzową.
Oblep tym ciastem sprężynę i do wody, będzie się to różnić trochę od typowej "metody" która to zaleca wklejanie przynęty w kulę ciata lecz w Twoim przypadku mogło by to tylko zaszkodzić dlatego nie wklejaj.
Uważam że ten sposób będzie najlepszy biorąc pod uwagę że nie masz możliwości spenetrowania łowiska pod względem po pierwsze głębokości i ukształtowania dna co ważne ponieważ glinianki posiadają tak zwane studzianki pozostałości po koparkach dryfujących i są one bardzo głębokie do 20 m w takich miejscach ryba nie żeruje, i głupio by było natrafić przez przypadek na takie właśnie miejsce. Po drugie: wcześniejszego podkarmienia.
link do "metody" http://www.moczykije.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=151&Itemid=33
[2009-09-03 22:38]

dawid525

tzn keidys bylem tam na rybach dno jest ok lecz gleboko skorzystam z pelletu dzieki poz [2009-09-05 12:11]