Zaneta ciężka a lekka?

/ 8 odpowiedzi
Może wyda się to Wam podstawą ale nie wiem jaka jest różnica między zanętą lekką a ciężką??? Pozdrawiam :)
u?ytkownik3921


Kto pyta, nie błądzi ;-) Różnica wg.regulaminu rozgrywania zawodów spławikowych jest bardzo prosta: zanęta ciężka(używana do nęcenia zasadniczego przed rozpoczęciem łowienia) - to dowolna bryła zanęty, natomiast zanęta lekka(używana do donęcania w trakcie łowienia) - to porcja zanęty formowana jedną ręką po jednorazowym pobraniu z pojemnika. Zanętę należy formować jedną ręką bez dociskania np. o wiadro. Wyjątek stanowi nęcenie robakami, gdzie można do formowania używać obu rąk, ale tak samo porcja musi być pobrana jednorazowo jedną ręką. Pozdrawiam. (2009/10/12 18:21)

gustaw1300


Ja sie nie zgodze z kolega Tinca wg mnie zaneta ciezka stosowana przewaznie w rzekach z tego powodu ze nie moze sie rozpadac zanim nie dotrze do dna a zaneta lekka stosowana glownie w kanalach i wodach stojacych ma za zadanie stworzyc chmure zanetowa zanim dotrze do dna. pozdrawiam (2009/12/29 23:11)

u?ytkownik7463


W regulaminie zawodów spławikowych jest to opisane dokładnie tak jak napisał Tinca, więc ja się z Nim zgadzam. (2009/12/29 23:15)

gustaw1300


Ale w pytaniu nie ma nic na temat zawodow. (2009/12/29 23:25)

u?ytkownik3921


Kolego Gustaw 1300 - polecam przeczytanie regulaminu rozgrywania zawodów spławikowych, jest tam szczegółowo wyjaśnione co rozumiemy pod nazwą "zanęta ciężka" i "zanęta lekka" podczas zawodów. Zdradzę koledze, że nie odnosi się to wcale do składników zanęty. Gdyby kolega nie mógł znaleźć regulaminu służę pomocą - Regulamin zawodów w wędkarstwie spławikowym. W takim kontekście udzieliłem odpowiedzi na prosto zadane pytanie. Gdyby pytanie dotyczyło rodzajów zanęt na różne łowiska i gatunki wtedy chętnie porozmawiam na temat dociążania, klejenia zanęty, czy tworzenia słupa lub smugi zanętowej.
Pozdrawiam (2009/12/29 23:31)

KYLON


Ja oczywiście zgodzę się z kol.Tinca,ma rację-zanęta ciężka to zanęta formowana obiema rekami po pierwszym sygnale na zawodach i są to kule tgzw.wielkości pomarańczy.Nazywamy to zanętą ciężką.Nęcimy nią pięć minut, aż będzie drygi sygnał i wtedy tylko donęcamy zanętą lekką,czyli kule robimy tylko jedną ręką wielkość kurzego jajka.Pozdrawiam (2009/12/30 17:10)

pisaq


Ktoś tu wcześniej cytował taki regulamin i to co powiedział Kol.Tinca jest prawdą i nie można się sprzeczać.
Ale...
Panowie, Kolega nie pytał o zanętę ciężką i lekką podczas zawodów.
Gdy łowimy dla przyjemności to nikt nas nie pilnuje, czy zanęta którą wrzucamy do wody w trakcie łowienia (donęcanie) mieści się nam w garści. Możemy rzucić kuleczkę wielkości orzecha, równie dobrze możemy sypnąć z wiadra ;)
Podczas wędkowania amatorskiego, nad wodą można usłyszeć coś takiego jak zanęta lekka i ciężka.
Zanętą ciężką jest np kukurydza, groch, kulki, pellety, wszelkiego rodzaju ziarna, generalnie zanęta denna.
Zanętą lekka to taka która smuży, pracuje, wabi zapachem czyli zanęta sypka.

I - to może wydać się kontrowersyjne ale - zanęta ciężka to ta, która jest...ciężka :D
A co za tym idzie - szybko opada na dno. Sama jej obecność w łowisku wystarczy.
Zanęta lekka ma opadać powoli i wabić rybki ;)
Tak to odebrałem "podsłuchując" rozmowy wędkarzy i takie też jest moje zdanie.
Co nie zmienia faktu, że Kol.Tinca ma absolutną i stuprocentową rację.

Pozdrawiam. (2009/12/30 19:40)

u?ytkownik11069


A ja spinninguję i mam problem z zanęcaniem...

(2009/12/30 20:41)