Zaloguj się do konta

Zalew Mietkowski - wielki śmietnik

utworzono: 2009/08/27 07:19
Grzegorz_Mik

Koledzy trudno opisać bałagan panujący na zalewie Mietkowskim a do postu na naszym portalu nie ma możliwości dołączania zdjęć dlatego umieściłem je na moim profilu w galerii zdjęć . Zapraszam do obejrzenia tego śmietniska pozostawionego przez wędkarzy . Te 9 szt zdjęć zostało zrobionych w małej zatoczce na odcinku około 30 m . Podobnie wygląda cały brzeg zalewu Mietkowskiego . Wszędzie w krzakach sterty śmieci pozostawiane przez wędkarzy przebywających w czasie weekendów pod namiotami a na brzegu rozkładające się głowy , łuski i inne pozostałości po oprawianych rybach . Na tym samym brzegu jeziora w miejscowości Bożygniew znajduje się stanica wędkarska w budowie Okregu PZW Wrocław na której działa obecnie wypożyczalnia łodzi wędkarskich i pole namiotowe (na którym przebywałem) a szefostwo tego Okręgu ma tam przez cały sezon postawione swoje dwie przyczepy campingowe z namiotami w pełni wyposażone w piece gazowe , lodówki , telewizory oraz do wyłącznej dyspozycji „służbową łódź” (tak mówią o niej miejscowi wędkarze) z której ci Panowie korzystają w celach wędkarskich przebywając tam wraz z rodzinami co weekend i jakoś nie widzą tego co dzieje się w ich Okręgu i wodach na których gospodarują . Ważne że wokół swoich przyczep campingowych i kawałku ich plaży jest czysto bo o to dba , pilnuje przyczep i organizuje im imprezy właściciel wypożyczalni łodzi i gospodarz obiektu ( zdjęcia również umieściłem w swojej galerii ) . Panowie ci są głównie zainteresowani rozbudową stanicy wędkarskiej na której mają powstać za grube pieniądze piękne drewniane domki . Akurat gdy przebywałem na tym polu namiotowym odbywała się narada tych Panów chyba z przyszłymi wykonawcami . Miałem nieoficjalnie okazję zapoznać się z planami zagospodarowania tego obiektu . W pierwszej kolejności ma powstać największy z drewnianych budynków „domek wędkarski” w którym przewidziane są na parterze sala z kominkiem , kuchnia , sala konferencyjna i inne pomieszczenia gospodarcze a na piętrze pokoje gościnne . Domek ten będzie do dyspozycji Zarządu Okręgu .Jego budowa ma się rozpocząć już w październiku a uzbrojenie terenu w kanalizację już w tym miesiącu . W następnej kolejności ma powstać drugi budynek w którym będzie hangar na łodzie , kawiarenka i.t.p . oraz parking dla samochodów . W dalszej perspektywie gdy znajdą się pieniążki bo dotacji z UE na którą liczyli nie dostali mają powstać mniejsze drewniane domki też ładnie wyposażone których gospodarzami mają być poszczególne Koła PZW Okręgu Wrocław . Do dyspozycji wędkarzy ma być płatne pole namiotowe z możliwością postawienia własnych przyczep campingowych lub namiotów . W czasie mojego tegorocznego urlop odwiedziłem 5 jezior zaporowych , Mietkowski ( Okręg PZW Wrocław ) , Topola , Kozielno (Okręg PZW Wałbrzych ), Otmuchów i Głębinowskie (Okręg PZW Opole) . Tylko na zbiorniku Mietkowskim był taki wielki bałagan . Na pozostałych zbiornikach poza nielicznymi przypadkami było czysto , znajdowały się pojemniki na śmieci a gdy ich w pobliżu nie było wędkujący tam wędkarze zabierali swoje śmieci po zakończeniu wędkowania ze sobą . Jak widać można organizować wędkarstwo i wędkować inaczej . Nie trzeba na to zbyt dużych nakładów finansowych , wystarczą niekiedy trochę dobre chęci i własnej pracy . Na innych jeziorach widywałem wykorzystane jako pojemniki na śmieci stare metalowe beczki ładnie pomalowane . Koledzy , prawdziwi wędkarze z Okręgu Wrocławskiego trzeba wreszcie zacząć działać i zrobić porządek z tymi pseudo wędkarzami i śmieciarzami bo degradują nasze wspólne środowisko i wytwarzają złą opinię o wszystkich wędkarzach . Może warto też przyjrzeć się temu na co i w jakim celu wydawane są Wasze pieniądze bo jak widać brakuje ich nawet na tak małe i potrzebne inwestycje jak kosze i pojemniki na śmieci . Nad tym pięknym jeziorem Mietkowskim obecnie brak jakiegokolwiek zaplecza turystyczno-noclegowego poza przystanią u Francuza i paroma polami namiotowymi niezbyt dobrze zagospodarowanymi np. przy Ośrodku Sportów Wodnych w Bożymgniewie . Ta nowopowstająca Stanica Wędkarska była by wspaniałym rozwiązaniem i poprawiła by obecną sytuację panującą nad tym jeziorem . Mogła by przynosić dochody dla Okręgu PZW Wrocław i przyczynić się do rozwoju turystyki i nowych miejsc pracy dla ludzi mieszkających w tym rejonie gdyby służyła wszystkim wędkarzom ale gdy ma być ona tylko do dyspozycji Prezesów i Działaczy Okręgu i Kół PZW z okręgu Wrocław to chyba coś z tym nie porządku . Pozdrawiam wszystkich „prawdziwych wędkarzy” Grzegorz . [2009-08-27 07:19]

Irkoni

Witam,Grzegorz_Mik no dałeś po zaworach,taki artykuł ale wież chyba że temat śmieci nad wodą jest tutaj wałkowana na okrągło,wszyscy co chodzą nad wodę to widzą co się dzieje wszędzie syf po turystach jak i po wędkarzach,a co się tyczy naszych składek to chyba wszyscy wiemy gdzie one znikają i tak samo jest z dodatkowymi opłatami do karty tak jak u nas była dopłata na stanice w Łopusznej i stanice na Mietkowie miało być tak pięknie wszystko dla wędkarzy,i co z tego wyszło wielkie gówno wiadomo kto sobie organizuje wyjazdy i kto się bawi za nasze pieniądze.Sądzę że dopóki nie będzie jakiejś wielkiej afery z PZW w roli głównej to nic się nie ruszy i dalej będziemy tylko narzekać,a cała śmietanka będzie nadal robić co będzie chciała tyczy się to odłowów kontrolowanych w cudzysłowiu zarybiania naszych wód,kontroli,czystości chociaż tego to musimy się sami nauczyć ale całej reszt powinno się im na ręce patrzeć i zacząć rozliczać z każdej złotówki..... Serdecznie pozdrawiam [2009-08-27 17:32]

hipek1

Witam słuszna racja wszyscy tylko dbają o siebie i wale kasę w swoja kieszeń a nie o to chodzi.Jutro mam zamiar wybrać się na Mietków nawet nie wiem jaka jest woda czy kwitnie czy nie i czy biorą rybki czy nie ale to już nieważne myślę że przydało by się coś takiego jak stanica wędkarska tylko że ceny będą masakryczne i na pewno jak to pisze kolega pójdą w kieszeń prezesów i innych a ryb i tak nie będzie bo wyłowią co lepsze a nam zostawią to co gorsze bo taka jest prawda.Z Owiesna też wodę spuścili a ryby niby wpuścili w jeziora np Sudety a wątpię w to chyba te mniejsze a tak się nie robi przecież płacimy te składki i za co ?. Niby sie zarybia a efektów nie widać ale to juz inna historia
[2009-08-28 22:02]

Grzegorz_Mik

W miejscowości Proszkowice ( za wałem zalewu Mietkowskiego ) jest pożwirowe wyrobisko dzierżawione przez PZW nad którym gospodarzy prywatny właściciel który udostępnia swój prywatny teren plażowiczom i wędkarzom . Koszt wjazdu na teren samochodem to 10zł ( wejście pieszo 2zł ) a wędkowanie 4zł . Teren zagospodarowany , czysty , pojemniki na śmieci , toalety oraz bar z napojami i posiłkami . Brzegi i stanowiska wędkarskie ładnie wykoszone . Szkoda że istnieje tam tylko pole namiotowi i nie ma możliwości wynajęcia domków campingowych . Pozostała część tego wyrobiska którego gospodarzem jest PZW to wielki busz . Przebywając na Stanicy wędkarskiej w Borzymgniewie płaciłem Okręgowi PZW Wrocław 5zł za samochód i od osoby 5zł razem samochód i 2 osoby 15zł dziennie (tylko za przebywanie na stanicy wędkarskiej bez kosztów przyczepy campingowej ) . Za pobyt 2osób , samochód oraz wędkowanie na prywatnym terenie płaciłem 14 zł . Koszty podobne a nawet mniejsze na prywatnym terenie a jak wielka różnica w tym co w zamian oferuje nam PZW . Do swojej galerii zdjęć dołączyłem jeszcze kserokopie rachunków z obu miejsc i zdjęcie z prywatnej „Plaży na cyplu” . Coraz częściej zastanawiam się czy gospodarzem na naszych państwowych wodach ma być PZW ? . Na prywatnym terenie stanowiska wędkarskie wykoszone , czysto i przyjemnie a na brzegu obok stanicy wędkarskiej PZW wielki bałagan który można zobaczyć na wstawionych wcześniej zdjęciach . Pozdrawiam Grzegorz [2009-08-30 00:13]