Kij spinningowy na klenie i jazie

/ 17 odpowiedzi
Witam wszystkich ,jesli był juz taki temat to prosze o podesłanie linku. Ale przechodzac do rzeczy mam do was pytanie oraz prosił bym o opinie .Planuje zakup kija spiningowego do łowienia kleni oraz jazi ,na małe 2-3 cm woblerki ,znalazłem dwa kije i chciał bym sie dowiedziec czy beda one odpowowiednie ,oraz o ich opinie .Jesli ktos posiada takowy kij prosił bym o jakie kolwiek informacje na jego temat.
1.Mikado Excellence Contact 270 cm 3-15 g
2.DRAGON Flash XC40P Feeling 2,75m/4-15g
jurasek15


Ciężar wyrzutu zakładasz dobry. Ale długość to możesz trochę zwiększyć przy takich mikrusach powiedzmy na 2,90 m, a nawet 3 m. (2021/02/10 14:16)

jabberwokie86


Wymienionych kijów nie znam. Jak napisał kolega wyżej cw będą dobre, oczywiście przy założeniu, że producent rzetelnie je opisał. Natomiast dochodzą jeszcze 2 kwestie. Po pierwsze łowiska - jeśli będziesz łowić w średnich lub większych rzekach, to faktycznie lepiej poszukać czegoś ok. 3 m, w przypadku rzek mniejszych, zwłaszcza mocno zakrzaczonych, pomyślałbym o czymś krótszym. Sam łowię w małych i średnich rzekach (głównie Grabia i Widawka) Dragonem MS-X 2,5-16 g, długości bodajże 2,23 m, nad Wartę zabieram z kolei Kongera długości 2,9 m, cw 3-14 g. Druga kwestia to akcja wędziska - na jazie i klenie lepsze będą raczej med-fast lub medium. DRAGON Flash XC40P Feeling 2,75m/4-15g opisany jest jako x-fast - może średnio się rzucać lżejszymi przynętami. Mikado nie ma podanej akcji, ale jest to wklejanka, a tego typu wędziska nie za bardzo nadają się do łowienia w rzekach i zazwyczaj też są to fasty lub x-fasty. Ten mój Drgon ma akcję med-fast, w przypadku Kongera nie została podana, ale wg mnie jest wolniejszy od Dragona, więc pewnie medium. (2021/02/10 14:48)

lakis_17


Łowił bede głównie na rzece wisłok ,jest to srednia rzeka.
Jabberwokie86 jesli była by mozliwosci podał bys model tego Kongera który uzywasz ? (2021/02/10 16:57)

jurasek15


Pewnie kolega ma Kongera Equs Bravo. (2021/02/10 17:32)

jabberwokie86


Pewnie kolega ma Kongera Equs Bravo.
Dokładnie:) Co ciekawe opisany jest jako kij szybki, ale to chyba dlatego, że większość wędkarzy takie woli. Jak już wspomniałem ma wyraźnie wolniejszą akcję niż Dragon MS-X opisany jako średnio szybki. Tak, czy inaczej na klenie i jazie wg mnie będzie w sam raz. (2021/02/10 18:36)

lakis_17


Wsystko ładnie super spoko tylko nie za bardzo moja pólka cenowa.Ja planuje tak przeznaczyc na kija max 250 zł ,wiem ze moze byc ciezko cokolwiek znalezc w tej cenie.A moze wy byscie mi cos polecili fajnego do takiej kwoty ?
I jesli mozecie zerknac na tego kija : "Shimano Catana EX - 2,70m 3-14g"
co o nim sadzicie ? (2021/02/10 18:49)

Jakub Woś


Ja mogę Ci polecić Robinson City Liner Perch Jig 3-15 270cm. Na klenie i jazie świetny wybór. Poradzi sobie z lekkimi przynętami w dolnej granicy cw a z drugiej strony bez problemu wyholujesz na nim przyłów w postaci szczupaka czy medalowego bolenia.  (2021/02/10 19:46)

jurasek15


Moja "średnia rzeka" to Nysa Kłodzka mniej więcej na odcinku Bardo - Malerzowice. Powiem tak, wedką 2,90 operuje mi się małymi Siekami dość fajnie. Poza tym kilka centymetrów więcej pozwala mi czasami bardziej się "ukryć" gdy rzucam z brzegu. Na dolne modele Shimano nie powiem złego słowa, bo do dzisiaj mój sym katuje jakieś Alivio 2,70 które kiedyś kupiłem i sprawdza się jako uniwersalny kij.
Ale żeby nie było łatwo:
MIKADO RIVER FLOW FINESSE 285/3-15 (budżetowo koło 190 PLN)
Mikado Specialized Chubster 275 cm 2-12 g (trochę któcej, ale cena też koło 200 i jeszcze jest wersja 3,05m)
Jakbyś jednak zamierzał trochę zwiększyć budżet to godny polecenia:
Savage Gear Parabellum CCS 279cm 5-18g (cena coś koło 340 PLN-ów)
Tak więc do wyboru, do koloru. Ja jak ostatnio przymierzyłem się do spinningu tylko pod te ryby to zaczynałem przegląd od tych modeli, a skończyłem... szkoda gadać, ale pieniadze wydałbym jeszcze raz. :) (a w zasadzie podpowiedziałbym jeszcze raz żonie jaki chcę prezent) :)
Pozdrawiam i życzę sukcesów. (2021/02/10 21:56)

lakis_17


Ok Panowie dzięki że wszelakie odpowiedzi i propozycje kijów,napewno coś wybiorę i będę zadowolony .Również Pozdrawiam i życzę sukcesów w nowym sezonie (2021/02/10 22:58)

jabberwokie86


(...)
I jesli mozecie zerknac na tego kija : "Shimano Catana EX - 2,70m 3-14g"
co o nim sadzicie ?
Pozytywnie, choć z pewnymi zastrzeżeniami. Poniżej skromna opinia o podobnym z wcześniejszej serii:
https://wedkuje.pl/n/pierwsze-wrazenia/88105
Gdybyś miał nieco większy budżet, z czystym sumieniem poleciłbym:
https://wedkuje.pl/n/dragon-moderate/86921

Warto czasem przeglądać allegro i olx, bo te moderaty zdarzały się w cenach rzędu 250 zł, a to już naprawdę nieźle.
Dość często polecanym był także Konger Iri Lucky, tańszy niż Dragony, dość niedawno Konger wypuścił nową wersję, więc powinien być w miarę dostępny. (2021/02/11 21:25)

lakis_17


Panowie jeszcze pyatnko odnosnie tego kija
DRAGON Flash 2.90 m 0.5-8 g Slow Lure 8
Czy nadał by sie on na klenie jezie ? Pod takie woblerki jaki napisałem w pierwszym poscie (2021/02/12 13:31)

jabberwokie86


Panowie jeszcze pyatnko odnosnie tego kija
DRAGON Flash 2.90 m 0.5-8 g Slow Lure 8
Czy nadał by sie on na klenie jezie ? Pod takie woblerki jaki napisałem w pierwszym poscie

Z opisu wynika, że tak. Akcja wolna, więc pewnie trzeba będzie się przyzwyczaić do niej, by w miarę precyzyjnei rzucać;) Do tego trudniej będzie się zacinało ryby, ale za to hol powinien być bardziej komfortowy. Gdybym nie miał wspomnianego wcześniej Kongera, to chyba rozważyłbym zakup tego kija. (2021/02/12 14:50)

lakis_17


I cenowo tez nie jest to jakis kosmos wiec wydaje mi sie ze moja ostateczna decyzja to bedzie własnie ten DRAGON Flash 2.90 m 0.5-8 g Slow Lure 8 ,a za jakis czas dozbieram wiecej grosza to wtedy kupie cos lepszego (2021/02/12 16:29)

kaban


Wspomniany wcześniej Dragon jest moim podstawowym kijem z myślą o kleniach od dwu lat. Opisałem mój zestaw kleniowy na swoim blogu. (2021/02/13 08:21)

lakis_17


Wspomniany wcześniej Dragon jest moim podstawowym kijem z myślą o kleniach od dwu lat. Opisałem mój zestaw kleniowy na swoim blogu.


Dlatego tez po przeczytaniu pana artykułu zaciekawił mnie ten kij i postanowiłem zasiegnac opini innych osób czy sie nada na łowienie .I własnie to bedzie mój ostateczny wybór ,mam nadzieje ze bede z niego zadowolony

(2021/02/13 09:19)

kaban


Do tego kija trzeba się trochę przyzwyczaić ale po kilku wyjściach nad rzekę rozpracujesz pracę blanku. (2021/02/13 10:13)